dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie zszycie scianek dzialowych z nosnymi

    dzień dobry. Mam ściany z silki nośne i działowe. W trakcie murowania łączono sciany za pomocą blaszek i kołków - Budynek stoi już prawie rok - niestety pojawiły się szczeliny pomiędzy scianami - jestem tuż przed tynkami. Na pewno będzie kładziona siatka ale chciałbym się dodatkowo zabezpieczyć . Kierownik budowy zaleca bruzdę na głębokośc 3cm o długości około 60 cm ( na każda scianę) i pręt 6mm i to zamocowane na cx5. Zda to to egzamin ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	scianki.jpg
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	441815

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Ja bym się zastanowił z czego wynikają szczeliny i starał się usuwać przyczynę nie objawy

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ja bym się zastanowił z czego wynikają szczeliny i starał się usuwać przyczynę nie objawy
    nie są to szczeliny że można włożyć palec - po prostu pęknięcia na styku ściany nośnej i działowej, cegły silki zostały po prostu "dostawione" do ściany nośnej i związane blaszkami na kołek rozporowy - budynek zapracował ?. Mam wrażenie, że te blaszki na wiązanie ścian nie sprawdziły się.
    Wracając do meritum - sposób zaproponowany przez kierownika b. ma sens ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    Wracając do meritum - sposób zaproponowany przez kierownika b. ma sens ?
    Wydaje mi się że nie.
    Pierwsza opcja. Rysa się zrobiła i już nie idzie dalej - zbędna robota wystarczy dobrze położony tynk (siatka)
    Druga opcja. ściany nadal pracują. Aby rysa 'rosła' albo siada chudziak, albo rozchodzi się zewnętrzna nośna - na żadne z powyższych te pręty nie pomogą.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wydaje mi się że nie.
    Pierwsza opcja. Rysa się zrobiła i już nie idzie dalej - zbędna robota wystarczy dobrze położony tynk (siatka)
    Druga opcja. ściany nadal pracują. Aby rysa 'rosła' albo siada chudziak, albo rozchodzi się zewnętrzna nośna - na żadne z powyższych te pręty nie pomogą.
    pierwsza opcja wydaje się prawdopodobna ale właśnie chciałbym się zabezpieczyć .
    stan jest taki, że "wewnątrz" domu na styku ścian działowych ( są przewiązane ) nie ma pęknięć natomiast są właśnie na styku nośnych i działowych. Nie sadzę aby rozchodziła sie zewnętrzna nośna - jest bardzo solidny wieniec.
    Natomiast rzeczywiście jest ryzyko, że siada/siadł chudziak - aczkolwiek bardzo solidnie ubijano piach, potem folia i na to poszedł chyba z 15 cm B15 jako chudziak.- no ale Silka jest ciężka - co wtedy gdy siada/siadł chudziak ?, jak to sprawdzić czy siadł ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wydaje mi się że nie.
    Pierwsza opcja. Rysa się zrobiła i już nie idzie dalej - zbędna robota wystarczy dobrze położony tynk (siatka)
    Druga opcja. ściany nadal pracują. Aby rysa 'rosła' albo siada chudziak, albo rozchodzi się zewnętrzna nośna - na żadne z powyższych te pręty nie pomogą.
    był konstruktor - siadł te parę milimetrów chudziak w środku, stąd ściany "odeszły" najbardziej u góry ( jakieś 2-3mm).
    Zmiana koncepcji - jak bym teraz chciał od zewnątrz (przez scianę nosną) wpuścić na kotwę chemiczną pręt fi 8 w ścianę działową to na jaką głębokośc nalezy ten pręt zakotwić w ścianie działowej aby to miało to sens ? - 25 cm wystarczy ?.

  7. #7

    Domyślnie

    w ogóle nie ma sensu, jak masz kotwy w postaci nawet tych badziewnych blaszek to ściana się nie przewróci,
    Jak chcesz to zakotwić to zrób sztraby ( wykuj silkę i do połowy gniazdo w ścianie nośnej) i to zalej betonem.
    Jak byś nie wiercił to możesz trafić na dziury i kotwienie prętami się nie uda ( chyba że zrobisz to w siatkach ochronnych, ale to już przerost formy nad treścią)

  8. #8

    Domyślnie

    A ściany działowe z betonu komórkowego jak należy łączyć z nośnymi z betonu komórkowego, a jak z betonowymi?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    w ogóle nie ma sensu, jak masz kotwy w postaci nawet tych badziewnych blaszek to ściana się nie przewróci,
    Jak chcesz to zakotwić to zrób sztraby ( wykuj silkę i do połowy gniazdo w ścianie nośnej) i to zalej betonem.
    Jak byś nie wiercił to możesz trafić na dziury i kotwienie prętami się nie uda ( chyba że zrobisz to w siatkach ochronnych, ale to już przerost formy nad treścią)
    jest dokładnie jak napisaleś - planuję kotwienie prętami w siatkach ochronnych (fischer ma chociazby taki system) - wiertło 12 , siatka/tuleja metalowa, kotwa chemiczna i pręt fi 8. Sztraby to dla mnie laika wyższa szkoła jazdy - jeszcze sobie za bardzo rozpruję sciany nośne i będzie klopot , wiercenie dla mnie jest o wiele bezpieczniejsze.
    Ile optymalnie trzeba wejść prętem fi 8 w ściane działową ?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    To ci w niczym nie pomoze. Jak będzie miała ściana iść w dół to i tak pójdzie czy to na styku czy dalej ale pójdzie. A tak z ciekawości na chudym taka ciężka ścianę postawiłeś ? Z gazobetonu 12 to widziałem na chudziaka ale z silki ? Przecież to jest że 3 razy cięższe.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    To ci w niczym nie pomoze. Jak będzie miała ściana iść w dół to i tak pójdzie czy to na styku czy dalej ale pójdzie. A tak z ciekawości na chudym taka ciężka ścianę postawiłeś ? Z gazobetonu 12 to widziałem na chudziaka ale z silki ? Przecież to jest że 3 razy cięższe.
    nie widziałeś nigdy ściany działowej z Silki ??

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    nie widziałeś nigdy ściany działowej z Silki ??
    Widziałem ale nie na chudziaku. Tylko na fundamencie zbrojonym lub na chudziaku w miejscu pod nim zbrojonym na tzw. przełamanie

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Myślę że jak masz piasek porządnie ubity to nic się nie będzie działo. Warunek konieczny piasek porządnie ubity. A to jest trudne do wykonania.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    jest dokładnie jak napisaleś - planuję kotwienie prętami w siatkach ochronnych (fischer ma chociazby taki system) - wiertło 12 , siatka/tuleja metalowa, kotwa chemiczna i pręt fi 8.
    Ale aby to trzymało w bloczku robi się takie 'gruszki' tam wciska klej, nie zrobisz tego wiercąc od zewnątrz.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał amator12345 Zobacz post
    Myślę że jak masz piasek porządnie ubity to nic się nie będzie działo. Warunek konieczny piasek porządnie ubity. A to jest trudne do wykonania.
    jest ubity porządnie , byłem przy tym + mam 15 cm B15 na chudziak, stąd murarze mówili, że śmialo można silikat stawiać , zresztą budynek juz stoi z tymi sciankami prawie rok i tylko te w sumie małe rysy/szczeliny - pewnie jak by zamiast tych badziewnych blaszek porządnie przewiązali sciany to by było Ok.

    Teraz chcę się tylko dla spokoju maksymalnie zabezpieczyć ale dalej nie wiem ile te pręty wkładać w sciankę dzialową - 25 cm wystarczy na kotwie chemicznej ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    Teraz chcę się tylko dla spokoju maksymalnie zabezpieczyć ale dalej nie wiem ile te pręty wkładać w sciankę dzialową - 25 cm wystarczy na kotwie chemicznej ?
    Nie ma żadnego znaczenia na ile wpuścisz te kotwy, one i tak będą tylko dla lepszego samopoczucia a nie aby coś utrzymać.
    Jak siądzie chudziak to i ściana może nie strzeli w roku tylko za kotwą. A jak już siadło co miało tym bardziej są zbędne.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Nie ma żadnego znaczenia na ile wpuścisz te kotwy, one i tak będą tylko dla lepszego samopoczucia a nie aby coś utrzymać.
    Jak siądzie chudziak to i ściana może nie strzeli w roku tylko za kotwą. A jak już siadło co miało tym bardziej są zbędne.
    co fakt to fakt - mam nadzieję , że po roku to się ustabilizowało z tym osiadaniem chudziaka

  18. #18

    Domyślnie

    Kotwa chemiczna w postaci tuby do wyciskania ogranicza cię zasięgiem rurki. Wywiercisz przez ścianę nosną 25 cm plus kolejne 25 w działówce, w jaki sposób łatwy i bezproblemowy dostarczysz kotwę na głwbokość 50 cm?.
    Jak juz chcesz kotwić to wiercisz pod skosem od środka przez ściankę działową w ścianę nośną (tak stabilizuje się mury z gazobetonu) wiercisz na te 30 cm ..
    Jak chcesz się pobawić to wywierć wiertłem fi 18-20 otwór pod skosem do dołu zalej cx15 (tylko rozrób płynną konsystencję możesz dodać trochę cx5 to złapie bardzo szybko i nie straci właściwości cx15) i włóż pręt fi10 żebrowany, będziesz miał lepiej niż kotwę chemiczną

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Kotwa chemiczna w postaci tuby do wyciskania ogranicza cię zasięgiem rurki. Wywiercisz przez ścianę nosną 25 cm plus kolejne 25 w działówce, w jaki sposób łatwy i bezproblemowy dostarczysz kotwę na głwbokość 50 cm?.
    Jak juz chcesz kotwić to wiercisz pod skosem od środka przez ściankę działową w ścianę nośną (tak stabilizuje się mury z gazobetonu) wiercisz na te 30 cm ..
    Jak chcesz się pobawić to wywierć wiertłem fi 18-20 otwór pod skosem do dołu zalej cx15 (tylko rozrób płynną konsystencję możesz dodać trochę cx5 to złapie bardzo szybko i nie straci właściwości cx15) i włóż pręt fi10 żebrowany, będziesz miał lepiej niż kotwę chemiczną
    dzięki ale coś nie rozumiem , pod skosem to oznacza od góry pod skosem czy z boku ?, to scianka ma tylko 12 cm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony