dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Umowa przedstępna zakupu działki budowlanej z warunakmi usnięcia słupa ?

    Witam,

    Jestem nowy na forum jak i całkowicie nowy w temacie budowy domu bo będzie to moja pierwsza taka inwestycja.

    Wracając do tematu mam zamiar zakupić działkę budowlaną, na której w samym rogu znajdują się dwa słupy po napowietrznej linii energetycznej (zdjęcie działki w załączniku). Dlaczego napisałem "po" ponieważ pozostały tylko i wyłącznie słupy, napowietrzna linia w tym miejscy została zlikwidowana a dokładnie dwa słupy które tworzą tzw kwadrat pozostały z podcinanymi przewodami i kablami nawet skrzynka zdemontowana (widoczne na zdjęciu) natomiast linia w granicy dwóch działek pozostała. PKS od którego mam zamiar zakupić działkę zobowiązał się usunąć te słupy i stąd mam pytania, w jaki sposób podpisać lub sformułować najlepiej umowę wstępną, żeby zawierała deklarację PKS o usunięciu słupów wtedy dopiero zakupie od nich działkę ? i Gdzie ewentualnie można się dowiedzieć czy te słupy można usunąć ?

    Plan zagospodarowania terenu jest z roku 2010 a likwidacja nastąpiła około roku 2016 i nie jest to zmienione u nich na mapach, jak tą sprawę uregulować urzędowo żeby później nie było z tym problemu ?



    PS.

    Takie pytanie po za temat czy może orientuje się ktoś czy kupując działkę od PKS-u będę musiał zapłacić podatek ? Jeżeli tak to ile ?

    Będę wdzięczny za pomoc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzial_2.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	11,3 KB
ID:	441822  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    W umowie przedwstępnej zapis: Warunkiem przystąpienia do podpisania aktu notarialnego przez kupującego (tu twoje dane... ) jest usunięcie istniejących instalacji elektrycznych oznaczonych na załączonej mapie kolorem czerwonym ( załącznik do umowy przedwstępnej ) w terminie .... (czyli przed właściwą sprzedażą).

    Podatek normalny PCC (od czynności cywilno-prawnych), 2%. Pytaj notariusza.

    Teoretycznie dowiesz się w ZE (mapa w dłoń, piszą na czerwono "oznaczona sieć jest nieczynna" , podpisy, stemple w tym imienny), ale jeśli to była sieć wewnętrzna (tu chyba PKSu) to tylko rozmowa z energetykiem zakładowym i zapis w umowie jak wyżej.

  3. #3

    Domyślnie

    Najlepiej pewnie będzie podpisać Akt notarialny już po uśnięciu słupów ? I czy nie było by dobrze, żeby to jeszcze PKS wezwał geodetę w celu zmian na mapie ? Żeby później nie był problemów że na mapie widnieją słupy a tak naprawdę już ich nie ma. Czy to raczej bez różnicy ?

    W załączniku zdjęcie jak wyglądają słupy.

    Jeżeli chodzi o podatek to obiły mi się dwie wersję.
    1. Jest to spółka państwowa i jestem zwolniony z podatku.
    2. Kupuje od firmy czyli podatek 23%
    Nie wiem już komu wierzyć, i gdzie uzyskać prawdziwe informacje.

    PS. W linii działki biegnie słup o napięciu 15kW czy odległość budynku od słupa 5 metrów jest odpowiednia zgodnie z zasadami ?
    Ostatnio edytowane przez wyngiel ; 15-03-2020 o 11:55

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał wyngiel Zobacz post
    Najlepiej pewnie będzie podpisać Akt notarialny już po uśnięciu słupów ? I czy nie było by dobrze, żeby to jeszcze PKS wezwał geodetę w celu zmian na mapie ? Żeby później nie był problemów że na mapie widnieją słupy a tak naprawdę już ich nie ma. Czy to raczej bez różnicy ?

    W załączniku zdjęcie jak wyglądają słupy.

    Jeżeli chodzi o podatek to obiły mi się dwie wersję.
    1. Jest to spółka państwowa i jestem zwolniony z podatku.
    2. Kupuje od firmy czyli podatek 23%
    Nie wiem już komu wierzyć, i gdzie uzyskać prawdziwe informacje.

    PS. W linii działki biegnie słup o napięciu 15kW czy odległość budynku od słupa 5 metrów jest odpowiednia zgodnie z zasadami ?

    Geodeta - nie ma potrzeby, ma być ODŁĄCZONE. I tak będziesz zlecał mapę do celów projektowych, to słupy znikną. O wysokość podatku zapytaj notariusza. Tylko miejscowego.

    Tu jest o odległościach prosto i zwięźle:
    https://www.prawo.pl/kadry/bieg-lini...tp,188334.html

    Czy to aktualne może wypowiedzą się elektrycy?

    Widziałem zdjęcia (chyba z W-wy) z blokami mieszkalnymi obok linii 110kV, niedawno jeszcze widziałem coś takiego we Wrocławiu w okolicach Kamiennej czy Borowskiej, gdzieś po drodze do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego; teraz już skablowane.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 15-03-2020 o 16:19 Powód: Widziałem..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Geodeta - nie ma potrzeby, ma być ODŁĄCZONE. I tak będziesz zlecał mapę do celów projektowych, to słupy znikną. O wysokość podatku zapytaj notariusza. Tylko miejscowego.
    Nikt nie będzie robił problemu, że została usunięta czyjaś własność bez dokumentacji ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jaka własność? Słup czy kable są trwale związane z nieruchomością. Nieruchomość sprzedana, w akcie notarialnym o instalacjach nic nie napisane, w księdze wieczystej żadnych wpisów o obciążeniu instalacjami obcymi czyli instalacje nie istnieją. Nie ma dokumentu na instalacje to formalnie nie istnieją, chociaż je widzisz. Taka odwrotność fatamorgany.
    Mapa z uwagą ze instalacja jest odłączona czy nieczynna, jest dla bezpieczeństwa ludzi których zatrudnisz do usunięcia złomu i śmiecia betonowego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony