dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Czy wentylacja mechaniczna jest głośna?

    Wybaczcie jeśli powielam istniejące byty, wykorzystałem funkcję "szukaj" mało mi pomogła w tym temacie.
    Może jestem nadwrażliwy jeśli chodzi o nocne hałasy, ale wkurza mnie w nocy nawet lodówka (która podobno miała być super cicha), a stoi po drugiej stronie chałupy.
    Nie znam nikogo osobiście kto ma rekuperator, tak żeby podjechać i posłuchać na ile jest szłyszalne to ustrojstwo. Stąd moje pytanie do użytkowników WM.
    Czy w nocy słychać szum powietrza i czy ewentualnie można to sterownikami poustawiać tak żeby w nocy to nie chodziło?
    Jak to macie poustawiane u siebie? Chodzi całą dobę równo czy wyłączacie na noc? Ewentualnie czy można to podzielić na jakieś sekcje np. sypialnie w nocy nie działają - reszta budynku działa?
    pozdr
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 16-03-2020 o 11:20

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wszystko zależy od ustawienia, oczywiście, że da się ustawić w nocy na taki "bieg" aby słyszalność była znikoma. Połączenie części instalacji elastycznymi elementami też wygłuszy instalację. U mnie pomimo bliskiej odległości rekuperatora od sypialni i nastawie 110m3/h cały czas w nocy nic nie słychać, pomimo iż mieszkam "daleko od szosy". Rekuperator zawieszony jest na macie wytłumiającej na kanałach zasysającym i doprowadzającym powietrze zamontowane są tłumiki.
    Wszystko zależy również od "czułości" odbiorcy. Jeśli jest np przewrażliwiony to nic nie da się na tyle wytłumić, aby nie przeszkadzało.
    Natomiast w kwestii wyłączenia części obwodów wentylacji na czas nocy - też nie ma problemu stosując odpowiednio sterowalne zasuwy. Kwestia tylko ceny i odpowiedniego projektu oraz sterownika. W dzisiejszych czasach "automatyki" to tylko kwestia potrzeb jest ograniczeniem.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W nocy chcesz wyłączać rekuperację w sypialni ??
    To jak się chcesz komfortowo i zdrowo wyspać ?


    Ja na 35-40% wydajnośći (tyle działa przez 80% doby) nie słyszę, przy ponad 50% w idealnie cichym domu słyszę szum/szelest.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 16-03-2020 o 08:54
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W kompletnej ciszy u mnie w sypialni jestem w stanie rozpoznać na słuch, czy wentylacja chodzi tak od ok. 60%. W gabinecie, gdzie rury są krótsze z 5% wcześniej.
    Oczywiście można instalację lepiej wyciszyć, niż ja mam (nie mam tłumików tylko kawałki rury elastycznej między reku a skrzynkami rozdzielczymi). Można też zepsuć. Ale persaldo nawet przy zepsuciu zazwyczaj i tak będzie ciszej, niż przy WG, bo tam przez nawiewniki wpada więcej dźwięków (szum wiatru, szczekanie psów itd. nawet, jak masz w miarę cichą okolicę).

    Można zakładać przepustnice i dorabiać do nich automatykę, ale to nie ma sensu ani użytkowego, ani ekonomicznego, bo kosztuje dużo a przy wentylacji chodzącej na 70% (ale dołożony filtr F7 i już nieźle przybrudzone - bez tego takie przepływy bym osiągał w okolicach 55-60%) w nocy wykres CO2 tak u mnie wygląda:



    Jak wyłączysz wentylację to na śmierć może się nie udusisz - pewnie wcześniej się zbudzisz.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2.jpg
Wyświetleń:	1603
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	441862  

  5. #5

    Domyślnie

    Wentylacja chodzi znacznie ciszej od lodówki spokojnie się przy niej wyśpisz Też mam taką "hiper cichą" no frost .-)

    Na wyższych biegach, możesz słyszeć minimalny szum, ale też będzie ciszej niż lodówka. Na najwyższym jest słyszalna, ale ten bieg używa się sporadycznie.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki!

  7. #7

    Domyślnie

    Potwierdzam-dobrze wykonany system nie generuje większych dźwięków. U mnie na nastawie 30% praktycznie niesłyszalne nawet w całkowitej ciszy.Przy wietrzeniu (100%) słychać lekki szum-ale to już naprawdę „wiatr” z anemostatu

  8. #8

    Domyślnie

    wojtek85 to już wiemy że jesteś z alnora. Twój marketing dotąd był nachalny ale niezdradzajacy chyba że coś przeoczyłem. Konto założone jak terenowi dostali pracę zdalna. Nie mam nic przeciwko marketingowi na forum. Ale uczciwie, nie udawaj zwykłego inwestora tylko po prostu napisz kim jesteś. Nie pisz mi że się mylę, to niczego nie zmieni.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek106

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-816
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, podłącze się pod temat, który już tu był nie raz omawiany, ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie chcę zadać.
    Planuję sam robić rekuperację, mam projekt - swojego autorstwa - który stworzyłem po wielu godzinach lektury m.in. tego forum.

    Mój przepływ nominalny to ok 340m3/h, liczony na prędkość w kanale v=3m/s.
    Aby to uzyskać zakładałem w sypialniach jednoosobowych jeden przewód PE75 i v=3m/s, Q=34m3/h. W zasadzie mam pytanie tylko o nawiewy w sypialniach jednoosobowych.

    Chciałbym mieć możliwość zwiększenia przepływu w tych pokojach (4 pokoje) z 34m3/h do ok 50m3/h (w przypadku gdybym miał konieczność aby były to sypialnie dwu-osobowe - dom buduje się na całe życie), wtedy przy jednym PE75 wychodzi v=4,5m/s
    1. Rozumiem, że wtedy, ze względu na możliwy hałas przy v=4,5m/s lepiej dać PE 2x75 z anemostatem fi125 czy pozostawić 1x75/anemostat 100 (nie rozważajmy jak to wpływa na straty ciśnienia)?
    2. Jeśli dam PE2x75 i będę minimalizował przepływ w tych pomieszczeniach (przepustnice za anemostatem - anemostaty się nie nadają do takiej regulacji), to czy niskie prędkości w kanale rzędu v=1m/s (Q= 25m3/h --> a więc dla jednej osoby) lub nawet poniżej v<1,0m/s (to wystąpi np przy pracy reku na ok 50%) będą powodować szum lub inne niekorzystne zjawiska? W zaleceniach pojawiają się jedynie prędkości max rzędu 3-4 m/s, a nie mogę znaleźć informacji o prędkościach min? Z drugiej strony, czytałem że przez to że instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych, szum / dudnienie / przenoszenie dźwięków z innych pomieszczeń - ze względu na niskie prędkości - nie występuje,mwięc to działa na "+" w tym przypadku. Ale jak jest naprawdę???

    Ciągle się zastanawiam czy do tych sypialni dać PE1x75 czy PE2x75?

    I Drugie pytanie:
    Rekuperator mam na dole w garażu i muszę przejść przez strop do skrzynek rozdzielczych (umieszczone na poddaszu użytkowym ok 50cm nad posadzką - taki mam układ pomieszczeń że tak muszę zrobić) - jakim przewodem to zrobić? Planowałem z FLEX fi200 (m.in ze względu na ograniczenie hałasu w tych przewodach i łatwość prowadzenia), ale mam wątpliwości, że FLEX się złamie przy zalewaniu posadzki. Czy w takim przypadku lepiej dać SPIRO, albo jakieś rury ochronne, w które włożyć FLEX i opiankować?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek106 Zobacz post
    Witam, podłącze się pod temat, który już tu był nie raz omawiany, ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie chcę zadać.
    Planuję sam robić rekuperację, mam projekt - swojego autorstwa - który stworzyłem po wielu godzinach lektury m.in. tego forum.

    Mój przepływ nominalny to ok 340m3/h, liczony na prędkość w kanale v=3m/s.
    Aby to uzyskać zakładałem w sypialniach jednoosobowych jeden przewód PE75 i v=3m/s, Q=34m3/h. W zasadzie mam pytanie tylko o nawiewy w sypialniach jednoosobowych.

    Chciałbym mieć możliwość zwiększenia przepływu w tych pokojach (4 pokoje) z 34m3/h do ok 50m3/h (w przypadku gdybym miał konieczność aby były to sypialnie dwu-osobowe - dom buduje się na całe życie), wtedy przy jednym PE75 wychodzi v=4,5m/s
    1. Rozumiem, że wtedy, ze względu na możliwy hałas przy v=4,5m/s lepiej dać PE 2x75 z anemostatem fi125 czy pozostawić 1x75/anemostat 100 (nie rozważajmy jak to wpływa na straty ciśnienia)?
    2. Jeśli dam PE2x75 i będę minimalizował przepływ w tych pomieszczeniach (przepustnice za anemostatem - anemostaty się nie nadają do takiej regulacji), to czy niskie prędkości w kanale rzędu v=1m/s (Q= 25m3/h --> a więc dla jednej osoby) lub nawet poniżej v<1,0m/s (to wystąpi np przy pracy reku na ok 50%) będą powodować szum lub inne niekorzystne zjawiska? W zaleceniach pojawiają się jedynie prędkości max rzędu 3-4 m/s, a nie mogę znaleźć informacji o prędkościach min? Z drugiej strony, czytałem że przez to że instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych, szum / dudnienie / przenoszenie dźwięków z innych pomieszczeń - ze względu na niskie prędkości - nie występuje,mwięc to działa na "+" w tym przypadku. Ale jak jest naprawdę???

    Ciągle się zastanawiam czy do tych sypialni dać PE1x75 czy PE2x75?

    I Drugie pytanie:
    Rekuperator mam na dole w garażu i muszę przejść przez strop do skrzynek rozdzielczych (umieszczone na poddaszu użytkowym ok 50cm nad posadzką - taki mam układ pomieszczeń że tak muszę zrobić) - jakim przewodem to zrobić? Planowałem z FLEX fi200 (m.in ze względu na ograniczenie hałasu w tych przewodach i łatwość prowadzenia), ale mam wątpliwości, że FLEX się złamie przy zalewaniu posadzki. Czy w takim przypadku lepiej dać SPIRO, albo jakieś rury ochronne, w które włożyć FLEX i opiankować?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    Przez strop idziesz normalną rurą spiro, a tylko do tej spiro w garażu podpinasz flex. Już metr wystarczy żeby wytłumić drgania. Szumu flex i tak nie wytłumia.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Szumu flex i tak nie wytłumia.
    Wytłumia i to całkiem skutecznie. Poniżej dokumentacja.
    https://www.decinternational.com/spe...sonodec_25.pdf

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Ja tak w ogóle nie wiem, jak to jest. Mam Airpacka 400 na strychu nad poddaszem, oddziela to od pomieszczenia 10cm wełny i płyta GK. Instalacja jest na rurach 75mm. W całym domu wentylację słychać minimalnie (trzeba się wsłuchać, a jestem bardzo wrażliwy na hałasy) tylko, gdy puszczę na 100% (a normalnie chodzi na 30%, 100% jest na kwadrans wietrzenia). Na poddaszu słychać cichy pomruk wentylatora, zupełnie nieprzeszkadzający. Gdy chodzi na normalnym biegu, jest absolutnie niesłyszalna, zarówno z anemostatów, jak i sam rekuperator.

    Natomiast mój kolega ma wentylację mechaniczną w domu parterowym. Muszę zapytać, jak ma to rozwiązane, ale kiedyś spałem u niego po imprezie i wentylacja ustawiona na 100% szumiała w pokoju tak, że mimo alkoholu ledwo zasnąłem.

  13. #13

    Domyślnie

    Każdy rekuperator, w jakimś stopniu hałasuje.
    Dlatego warto wybrać spośród producentów, którzy w swoich dokumentacjach deklarują konkretną wartość natężenia dźwięku emitowaną do kanału nawiewnego.
    Wielu producentów, podaje hałas emitowany jedynie z obudowy.
    Co ma niewielkie przełożenie na komfort użytkowania.

    Zasada jest dość prosta.
    Im tańszy / głośniejszy rekuperator, tym więcej trzeba przyłożyć się do jego wytłumienia.
    Najtańszym rozwiązaniem są izolowane kanały elastyczne - ale tu też, polecam sprawdzić co się kupuje.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek106

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-816
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek106 Zobacz post
    Witam, podłącze się pod temat, który już tu był nie raz omawiany, ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie chcę zadać.
    Planuję sam robić rekuperację, mam projekt - swojego autorstwa - który stworzyłem po wielu godzinach lektury m.in. tego forum.

    Mój przepływ nominalny to ok 340m3/h, liczony na prędkość w kanale v=3m/s.
    Aby to uzyskać zakładałem w sypialniach jednoosobowych jeden przewód PE75 i v=3m/s, Q=34m3/h. W zasadzie mam pytanie tylko o nawiewy w sypialniach jednoosobowych.

    Chciałbym mieć możliwość zwiększenia przepływu w tych pokojach (4 pokoje) z 34m3/h do ok 50m3/h (w przypadku gdybym miał konieczność aby były to sypialnie dwu-osobowe - dom buduje się na całe życie), wtedy przy jednym PE75 wychodzi v=4,5m/s
    1. Rozumiem, że wtedy, ze względu na możliwy hałas przy v=4,5m/s lepiej dać PE 2x75 z anemostatem fi125 czy pozostawić 1x75/anemostat 100 (nie rozważajmy jak to wpływa na straty ciśnienia)?
    2. Jeśli dam PE2x75 i będę minimalizował przepływ w tych pomieszczeniach (przepustnice za anemostatem - anemostaty się nie nadają do takiej regulacji), to czy niskie prędkości w kanale rzędu v=1m/s (Q= 25m3/h --> a więc dla jednej osoby) lub nawet poniżej v<1,0m/s (to wystąpi np przy pracy reku na ok 50%) będą powodować szum lub inne niekorzystne zjawiska? W zaleceniach pojawiają się jedynie prędkości max rzędu 3-4 m/s, a nie mogę znaleźć informacji o prędkościach min? Z drugiej strony, czytałem że przez to że instalacja jest na skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych, szum / dudnienie / przenoszenie dźwięków z innych pomieszczeń - ze względu na niskie prędkości - nie występuje,mwięc to działa na "+" w tym przypadku. Ale jak jest naprawdę???

    Ciągle się zastanawiam czy do tych sypialni dać PE1x75 czy PE2x75?

    I Drugie pytanie:
    Rekuperator mam na dole w garażu i muszę przejść przez strop do skrzynek rozdzielczych (umieszczone na poddaszu użytkowym ok 50cm nad posadzką - taki mam układ pomieszczeń że tak muszę zrobić) - jakim przewodem to zrobić? Planowałem z FLEX fi200 (m.in ze względu na ograniczenie hałasu w tych przewodach i łatwość prowadzenia), ale mam wątpliwości, że FLEX się złamie przy zalewaniu posadzki. Czy w takim przypadku lepiej dać SPIRO, albo jakieś rury ochronne, w które włożyć FLEX i opiankować?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    A czy odnośnie prędkości min w kanałach ktoś podpowie?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wytłumia i to całkiem skutecznie. Poniżej dokumentacja.
    https://www.decinternational.com/spe...sonodec_25.pdf
    wiem, że temat stary, ale walczę teraz z hałasem u siebie.
    chcę zastosować flexy by wygluszyć trochę instalację. tutaj moje pytanie polecacie SONODEC 25, a czy wersja classic również dobrze wytłumia?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony