dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    robert.norge

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Stara Kiszewa
    Kod pocztowy
    83-430
    Posty
    9

    Domyślnie Rekuperacja - dobór - dom 262m2

    Cześć. Proszę o pomoc w doborze rekuperacji do domku jednorodzinnego, parterowego o powierzchni 262m2 i kubaturze 840m3, bez piwnicy, z poddaszem technicznym . Mury z silki, wełna 16cm, okładzina drewniana 4cm. Strop - sufit wełna 30cm. Okna drewniane, trzyszybowe. Ogrzewanie 100% podłogówka, do tego Powietrzna pompa ciepła Mitsubishi Zubadan. Czy wymiana powietrza musi być 1:1? Jaki sprzęt dobrać, aby było dobrze? Jakiej marki polecacie? O jakich parametrach. Dziękuję. Robert

  2. #2

    Domyślnie

    Dobry !

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam, rekuperator wystarczy o mocy 0,6- 0,7 wymiany kubatury , czyli coś koło 550-600 m3/h z sprężem około 150-200 Pa. najważniejsze wentylatory porządne ci ciche, oraz wymiennik przeciwprądowy o dobrej sprawności może być ERV , przy wyborze zwróć uwagę na system sterowania czy masz to w rekuperatorze czego oczekujesz, czy sterowanie przez komórkę czy na ścianie tego typu tematy- oraz koszty eksploatacyjne, ile filtry potem do takiego reku kosztują,.

  4. #4

    Domyślnie

    Rekuperacja usuwa wilgoć oraz brzydkie zapachy. Przeważnie rekuperator w domkach działa na wydajności około 100-150m3/h.
    Mając za duży rekuperator, może się okazać, że będzie wysuszać powietrze, mając za mały rekuperator będziesz musiał przy większych imprezach otwierać okno.
    Ja osobiście nie wziąłbym większego jak 500m3/h a te 3 dni w roku przy dużej imprezie po prostu otworzył okno.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    garry2012

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    3

    Domyślnie

    Mnie fachowiec namawia na rekuperator 1200 m3/h, mój architekt ma 2 sztuki 2 x 500 m3/h, w domu ponad 300 m2. Mój dom tez ma ponad 320 m2, bez garażu wyjdzie ok. 250 m2.

    Załóżmy, że zainstaluję w domu Thessla Green AirPack Home 500, co z nawilżaniem powietrza (nawilżacz powietrza lub wymiennik entalpiczny) i co z klimatyzacją? Czy da radę oprócz rekuperacji mieć nawilżone powietrze i możliwość dodania klimatyzacji?

    Jaki budżet liczyć na rekuperację z klimatyzacją? Mniej więcej?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Przy zle dobranym reku bedzie potrzebny nawilzacz. Wentylacja ma odebrac nadmiar wilgoci.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Nie bierz za dużego . Zobaczysz po pierwszym roku użytkowania gdy już wywiejesz wilgoć technologiczną z domu że będziesz zmniejszał wydajność i to znacznie .
    U mnie w pierwszym roku chodziło na 1 biegu ( 20%) wilgotność była 40-50% , w następnym już na 1 biegu 15% wilgotność 35-40% i tak na razie zostawiłem.
    Mam nadzieje że niżej nie będzie spadać bo kwiatki marnieć będą .

    Albo wybierz coś z odzyskiem wilgoci , ja nie mam ale podobno coś działa .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  8. #8

    Domyślnie

    <b>Toommm</b> A ilu Was jest w domu? Bo około 50m3/h to dość mało - przeciętnie człowiek oddychając wytwarza około 17m3/h dwutlenku węgla, a pozostaje jeszcze wilgoć domowa typu gotowanie, kąpiel itp.
    <b>Gary</b> Tego swojego "fachowca" pogoń !!

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    garry2012

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja, żona, teściowie i 2 dzieci i myślimy o trzecim, czyli 4 dorosłe + 2 dzieci + 1 dziecko w przyszłości.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    U mnie jest 2+1 i naprawdę wystarcza.
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  11. #11

    Domyślnie

    Toommm na wilgotność w pomieszczeniach ma wpływ bardzo wiele elementów, nie znam oporów instalacji, nie znam temperatury w domu (ma ogromny wpływ), rodzaju ogrzewania, wskaźnika ppm itp. Według mnie licząc liniowo instalacja dla Ciebie powinna pracować na wydajności około 17%, czyli 60m3/h.
    Garry u Ciebie jak pisałem w trybie standardowej wentylacji nie potrzebujesz rekuperatora o wydajności 1200m3/h (ZGROZA !!!)

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Toommm na wilgotność w pomieszczeniach ma wpływ bardzo wiele elementów, nie znam oporów instalacji, nie znam temperatury w domu (ma ogromny wpływ), rodzaju ogrzewania, wskaźnika ppm itp. Według mnie licząc liniowo instalacja dla Ciebie powinna pracować na wydajności około 17%, czyli 60m3/h.
    Garry u Ciebie jak pisałem w trybie standardowej wentylacji nie potrzebujesz rekuperatora o wydajności 1200m3/h (ZGROZA !!!)
    więc metodą prób i błędów , wąchaniem nosa , obrzędem gromnicznym zbliżyłem się do wyniku prawidłowego matematycznego .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony