dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Interpretacja MPZP w kwestii dachu

    Witam,

    Jestem właścicielem działki budowlanej o powierzchni 2000 m2, leżącej na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - tereny MR (Mieszkalnictwo Rolnicze). Poniżej załączam fragmenty MPZP dotyczące warunków dla zabudowy mieszkalnej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MPZP MR — kopia.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	441912


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MPZP MN — kopia.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	441913

    Odnosząc się do pkt. 2a rozdziału o warunkach MR, mogę na tej działce wybudować dom jednorodzinny wg warunków z rozdziału dot. warunków określonych dla MN. I teraz mogę przejść do rzeczy: skoro w warunkach do których muszę się stosować (MN) nie ma informacji o wymaganym kącie nachylenia połaci dachowych (w MR jest powyżej 30 stopni) poza ich symetrycznością, to czy mogę zlokalizować budynek ze stropodachem o połaci dwuspadowej i symetrycznym nachyleniu (np około 5 stopni)? Mam nadzieję że za bardzo nie namieszałem

    Pozdrawiam,
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    wg mnie
    • zapis "na warunkach określonych w terenach MN" dotyczy zasad lokowania nowej zabudowy w niezabudowanych enklawach, tj wielkości działki, szerokości frontu i (głównie) zapewnienia dostępu do drogi publicznej jak dla terenu MN
    • charakter zabudowy dla twojej działki jest określony w punkcie 3 dla terenu MR


    ale jest tu pewna niejednoznaczność i będziesz mógł użyć swojego daru przekonywania, a w przypadku decyzji nie będącej po twojej myśli możliwe będzie odwoływanie się i jej zaskarżenie - będzie to finalnie rozstrzygał WSA.
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 18-03-2020 o 16:03

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. A czy warto wystosować pismo z tym zapytaniem do organu decyzyjnego aby w przypadku zgody mieć pisemną podkładkę? W takiej sytuacji musiałbym się liczyć z tym, że prędzej czy później ktoś się przyczepi, więc może lepiej by było się wcześniej zabezpieczyć niż 2 razy za projekt płacić.

  4. #4

    Domyślnie

    wystąp o wypis z planu dla twojej działki, oraz wniosek o wyjaśnienie postanowień planu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    wystąp o wypis z planu dla twojej działki, oraz wniosek o wyjaśnienie postanowień planu.
    To jest wyrzucanie pieniędzy. Wypis z planu zawiera to samo co napisane w planie: do jakiego obszaru (np. MN) należy dana działka, tyle że na papierze i podbite pieczątką. Wypis nie rozwiąże żadnych wątpliwości interpretacyjnych, które wprowadzili uchwałodawcy MPZP dwuznacznym zapisem.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    underwriter

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-608
    Posty
    3

    Domyślnie

    W prawie powszechnym nie ma trybu "wyjaśniania postanowień planu". Jeśli nawet organ/gmina coś takiego napisze, jest niewiążące dla właściciela gruntu, starosty wydającego pozwolenia na budowę, jak i sądu administracyjnego rozstrzygającego ewentualny spór.

  7. #7

    Domyślnie

    W tym tygodniu w końcu odebrałem wypis oraz wyrys. Trochę to trwało w związku z obecną sytuacją w kraju. Tak jak napisał Lew2, mam tam kopię MPZP wraz z mapką i nic ponad to, co załączyłem do pierwszego posta. Cóż, tak czy inaczej się przyda.
    Mam jeszcze pytanie o procedury zwiazane z wydawaniem pozwolenia na budowę. Jeżeli plan MPZP uchwala gmina, a pozwolenie wydaje starostwo powiatowe, to czy ewentualne wątpliwości rozwiewa gmina, czy starostwo podejmuje decyzję według własnej interpretacji?

  8. #8

    Domyślnie

    Prawo dokonywania interpretacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma organ właściwy do sporządzenia ww. aktu prawa miejscowego, czyli wójt, burmistrz i prezydent miasta, a także starosta, jako organ administracji architektoniczno-budowlanej I instancji.


    Wypis z planu dla konkretnej działki zawiera cześć planu obowiązującą dla tej działki, i (typowo) a nie zawiera fragmentów planu, które jej nie dotyczą.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie w tym temacie. Mianowicie, jesteśmy z żoną mocno zainteresowani projektem który posiada dach dwuspadowy oraz częściowo dach płaski- nad garażem oraz częścią salonu. Chodzi o projekt UA66 z pracowni uarchitekta. Czy jest szansa na dopuszczenie takiego rozwiązania przez starostwo?

  10. #10

    Domyślnie obejście kątów nachylenia dachu - taras lub ogród zimowy

    Cytat Napisał Wolas Zobacz post
    Mam jeszcze jedno pytanie w tym temacie. Mianowicie, jesteśmy z żoną mocno zainteresowani projektem który posiada dach dwuspadowy oraz częściowo dach płaski- nad garażem oraz częścią salonu. Chodzi o projekt UA66 z pracowni uarchitekta. Czy jest szansa na dopuszczenie takiego rozwiązania przez starostwo?
    Podłączam się do pytania. Czy jeżeli w mpzp jest podany tylko kąt nachylenia dachu to czy mogę sobie zrobić taras na 80% domu a właściwy dach z odpowiednimi kątami jedynie na 20% powierzchni? Lub czy jako dach będzie również traktowany np. ogród zimowy usytuowany na piętrze zamiast klasycznego dachu?

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

  11. #11

    Domyślnie

    i jak to zinterpretowali ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony