dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie Parterowy - kwadratowy

    Witam !

    Będąc biernym użytkownikiem forum i skrytym czytaczem, postanowiłem się ujawnić. Powód do tego jest prozaiczny - kupno działki i przygotowania do budowy domu (chcemy ruszyć jak najszybciej).
    Zamysł budowy dojrzewał kilka lat, tzn. zawsze był w planach ale "później". Lata mijały a mityczne później się oddalało w czasie. W tym roku kupiliśmy działkę w okolicy, która nam bardzo odpowiadała, z drogą asfaltową przy granicy i częściowo zadrzewioną głównie samosiejkami sosny (2,5-3 m).

    Jak wspomniałem zamysł budowy był wcześniej, nawet mieliśmy wybrany projekt - Ekonomiczny 4, ale...
    w MPZP jest zapis kalenica główna równoległa do drogi (o wszystkim wiedzieliśmy przed zakupem działki i kupiliśmy ją świadomie). Działka ma kształt trapezu prostokątnego o szerokości 24 metrów, którego skośny bok jest równoległy do drogi. Niestety dom Ekonomiczny 4 nie zmieści się na działce. Na bazie projektu AR-33 stworzyłem własną wizję domu (czekam na uwagi). Gdy tylko geodeta uwinie się z mapą do planów projektowych spotykam się z architektem.

    Projekt wygląda tak:
    https://imagizer.imageshack.com/v2/8...921/NIV5y8.jpg

    Założenia projektu i dlaczego tak a nie inaczej:
    1. Dom posadowiony równolegle do drogi (po skosem do długich granic działki - trochę dziwnie, ale przy drodze wszystkie domy tak stoją).
    2. Maksymalne wykorzystanie południowej strony świata.
    3. Ściana frontowa ma tylko okno w łazience (może go nie będzie) i w kotłowni, gdyż obok stanie garaż wolnostojący.
    4. Rodzina 2+1, więc 3 pokój jest mały: funkcja gościnny i jednocześnie biblioteka (mamy trochę książek).
    5. Płyta fundamentowa.
    6. Ściana silikat.
    7. Poddasze nieużytkowe.
    8. Ogrzewanie pompą ciepła + CWU
    9. Wentylacja mechaniczna.
    10. Dach dwuspadowy: blacha na rąbek stojący lub dachówka płaska.
    11. Ściana pomiędzy salonem a kuchnią - jej długość jest dyskusyjna, po jednej stronie będzie lodówka wolnostojąca.
    12. Strony świata zgodnie ze znakiem na projekcie.

    Na początek to tyle
    Ostatnio edytowane przez marc3co ; 19-03-2020 o 12:57

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zastanów się czy w sypialni z łazienką wstawisz łóżko. I czy chcesz mieć odgłosy z toalety tuż przy łózku?
    łazienka z wyjściem na salon to też słaby pomysł.

  3. #3

    Domyślnie

    Brak podziału na strefę dzienną i nocną.
    Drzwi do łazienki w salonie.
    Za mały wiatrołap.
    Dziwna kuchnia. Po co te balkony po dwóch stronach ?
    Dziwny projekt.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Do Elfir:

    - Łóżko w sypialni z łazienką zmieści się spokojnie na ścianie z sąsiednim pokojem (wzdłuż ściany frontowej planowana jest zabudowa - szafa).
    - Odgłosy z toalety w sypialni... Rano i wieczorem nie stanowią problemu (wstajemy z żoną w tym samym czasie).
    - Wyjście z łazienki na salon jest dla nas akceptowalne.

    do obrzydliwy:
    - Brak podziału na strefy, ale nie jest on nam potrzebny.
    - Wyjście z łazienki - jw.
    - Wiatrołap to tylko wejście - na lewo planuję zabudowę. Można przesunąć ścianę, ale drzwi wejściowe do kotłowni będą wtedy w wiatrołapie. Kotłownia ma też spełniać funkcję pralni, dlatego chcieliśmy mieć wejście z "domu" a nie wiatrołapu.
    - W kuchni zabudowa na ścianie z kotłownią planowana jest do samego sufitu, gdyż nie ma spiżarni. Nie chcieliśmy szafek narożnych i dlatego pomysł z 2 wyjściami na taras z kuchni (żeby było symetrycznie). Ściana pomiędzy kuchnią i salonem ma spełniać dwie funkcje: 1 - tu będzie lodówka i 2 - ściana nośna.

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem że ten projekt to twoje dziecko, ale według mnie jest słaby.

    Każdy z poniższych projektów jest lepszy. Podobna powierzchnia.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m32f23fb4152fe
    https://www.archon.pl/projekty-domow...meab2420d17db5
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m3772477eb177f

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem że ten projekt to twoje dziecko, ale według mnie jest słaby.

    Każdy z poniższych projektów jest lepszy. Podobna powierzchnia.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m32f23fb4152fe
    https://www.archon.pl/projekty-domow...meab2420d17db5
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m3772477eb177f

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ta łazienka z salonu - macie wieczorem gości i dziecko, by skorzystać w nocy z sedesu, musi paradować przez salon.

    A gość cały będzie stresowany, jak mu się zachcę dwójki lub puścić baka, bo będzie słyszalne w całym salonie.

    Projekt jest zły, ale rozumiem, że bronisz swojego dzieła

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Rozumiem że ten projekt to twoje dziecko, ale według mnie jest słaby.

    Każdy z poniższych projektów jest lepszy. Podobna powierzchnia.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m32f23fb4152fe
    https://www.archon.pl/projekty-domow...meab2420d17db5
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m3772477eb177f
    Tak, projekt to moje dziecko ale wzorowane jak pisałem na projekcie:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-ar-3-WRJ1009

    Nie bronię go na siłę, ale wydaje mi się, że posiada optymalnie to co potrzebujemy.

    Co się tyczy w/w propozycji to niestety 2 i 3 odpada ze względu na MPZP. A 1 na 99% nie zmieści się na działce, maksymalna wielkość zabudowy to ok. 12x11metrów.

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko to, co napisano wyzej. Oraz dodatkowo:
    1. Salon z kuchnia ponad 40mkw, a jeden pokoj mniej niz 10mkw. Dziwny podzial
    2. Kuchnia jakas dziwna
    3. Okna w kotlowni i lazience - po co?
    4. W pokojach okna do podlogi oraz drzwi tarasowe. Po co? Pokoje sa mniej ustawne
    5. W czesci kuchennej sa 2x drzwi tarasowe. Wystarczylyby 1x drzwi i 1x fix
    6. Lazienka prywatna przy sypialni. Raz, ze po co w tak malym domu, dwa po co tak duza? Lepiej zamiast tej prywatnej lazienki zrobic ogolnodostepny jedynie toaletę z umywalką
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 19-03-2020 o 12:56

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ta łazienka z salonu - macie wieczorem gości i dziecko, by skorzystać w nocy z sedesu, musi paradować przez salon.

    A gość cały będzie stresowany, jak mu się zachcę dwójki lub puścić baka, bo będzie słyszalne w całym salonie.

    Projekt jest zły, ale rozumiem, że bronisz swojego dzieła
    Jest opcja przeniesienia drzwi łazienki na ścianę z wanną z jednoczesnym poszerzeniem łazienki. Ewentualnie podzielenie łazienki na 2 części. Jedno wejście na ścianie z wanną, drugie od strony kuchni (sam WC).

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Wszystko to, co napisano wyzej. Oraz dodatkowo:
    1. Salon z kuchnia ponad 40mkw, a jeden pokoj mniej niz 10mkw. Dziwny podzial
    2. Kuchnia jakas dziwna
    3. Okna w kotlowni i lazience - po co?
    4. W pokojach okna do podlogi oraz drzwi tarasowe. Po co? Pokoje sa mniej ustawne
    5. W czesci kuchennej sa 2x drzwi tarasowe. Wystarczylyby 1x drzwi i 1x fix
    6. Lazienka prywatna przy sypialni. Raz, ze po co w tak malym domu, dwa po co tak duza? Lepiej zamiast tej prywatnej lazienki zrobic ogolnodostepny jedynie toaletę z umywalką
    Ad. 1: Chcemy dużej, w miarę otwartej przestrzeni. Jeden pokój mały (jak pisałem) - funkcja gościnna (maks. 6x w roku ktoś będzie spał) i funkcja biblioteki.
    Ad. 2: Jak pisałem wyżej - W kuchni zabudowa na ścianie z kotłownią planowana jest do samego sufitu, gdyż nie ma spiżarni. Nie chcieliśmy szafek narożnych i dlatego pomysł z 2 wyjściami na taras z kuchni (żeby było symetrycznie). Ściana pomiędzy kuchnią i salonem ma spełniać dwie funkcje: 1 - tu będzie lodówka i 2 - ściana nośna.
    Ad. 3: Okno w łazience do rozważenia (propozycja żony), w kotłowni pozostaje (niskie).
    Ad. 4: Chcemy maksymalnie duże okna, nawet kosztem ustawności pokoi. Okna w pokojach wychodzą na płd-wsch a w salonie płd- zach.
    Ad. 5: Propozycja do rozważenia.
    Ad. 6: Chcemy 2 łazienki. Przy sypialni - tak mała fanaberia... Wielkość nie jest ostateczna, może być mniejsza, ale chcemy podwójny zlew.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Naniosłem kilka zmian zgodnie z sugestiami i wygląda to tak:
    https://imagizer.imageshack.com/v2/8...922/0dlswS.jpg

    Mnie osobiście średnio się to podoba, ale czekam na opinię.

    I jeszcze mały rzut na działkę i posadowienie budynku - tak to musi wyglądać (dlatego też mniej więcej taki projekt powinien być). Z przodu będzie jeszcze garaż.
    https://imagizer.imageshack.com/v2/8...924/AWp3tR.jpg

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ja jako niedoszły architekt dodałbym ściankę przed drzwiami do łazienki. Strasznie one będą wyartykułowane na tej przestrzeni. Albo drzwi do łazienki wstawić po lewej stronie wychodząc z wiatrołapu.

    Poza tym taka prozaiczna rada. Może przed geodetą należałoby porozmawiać najpierw z architektem.

    Jakby Pan przedstawił projekt sytuacyjny działki albo zdjęcie z góry, miałby Pan może bardziej trafne porady.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 19-03-2020 o 16:07

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Ja jako niedoszły architekt dodałbym ściankę przed drzwiami do łazienki. Strasznie one będą wyartykułowane na tej przestrzeni. Albo drzwi do łazienki wstawić po lewej stronie wychodząc z wiatrołapu.

    Poza tym taka prozaiczna rada. Może przed geodetą należałoby porozmawiać najpierw z architektem.

    Jakby Pan przedstawił projekt sytuacyjny działki albo zdjęcie z góry, miałby Pan może bardziej trafne porady.

    Pozdrawiam.
    Oto plan działki.
    http://imagizer.imageshack.us/v2/800...921/EzBe2D.jpg

    Wymiary: 24 x 80,4 x 64,3 x 28,8m

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Można się doczepić jeszcze łazienek i ergonomii.
    Pewnie Pan zauważył że łazienka przy pokoju ma umywalki przy oknie. Okno zamiast lustra :/. Nieciekawie. Poprzestawiałbym te meble.
    Prysznic bez zmiany. Sedes w prawym rogu. Umywalki lub umywalkę po lewej z lustrem, a drzwi lekko przesunąć w prawo.

    Podobnie w łazience ogólnej. Jeśli zdecydowałby się Pan przestawić drzwi po lewej od wiatrołapu to po lewej zaraz sedes umywalka, a wanna zostaje na miejscu obok wanny można dać pralkę. jeśli się nie mieści to można wydłużyć łazienkę, albo pralkę dać w kuchni.

    To takie małe rady niedoszłego architekta .
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 19-03-2020 o 16:43

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Można się doczepić jeszcze łazienek i ergonomii.
    Pewnie Pan zauważył że łazienka przy pokoju ma umywalki przy oknie. Okno zamiast lustra :/. Nieciekawie. Poprzestawiałbym te meble.
    Prysznic bez zmiany. Sedes w prawym rogu. Umywalki lub umywalkę po lewej z lustrem, a drzwi lekko przesunąć w prawo.

    Podobnie w łazience ogólnej. Jeśli zdecydowałby się Pan przestawić drzwi po lewej od wiatrołapu to po lewej zaraz sedes umywalka, a wanna zostaje na miejscu obok wanny można dać pralkę. jeśli się nie mieści to można wydłużyć łazienkę, albo pralkę dać w kuchni.

    To takie małe rady niedoszłego architekta .
    Ustawienie łazienek to na razie faza wstępna. Miejsce na pralkę przewidziane jest w kotłowni. Wanny raczej jej nie będzie - trwa dyskusja .
    Okno w łazience (jeśli będzie) to przewidziane jest wąskie przy suficie tak aby mogło zmieścić się lustro. Drzwi od łazienki przy salonie można przesunąć maksymalnie w lewo, a w salonie dać ażurową ścianę, która będzie trochę maskować drzwi i wydzieli przestrzeń.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ja osobiście z wanny bym nie rezygnował. Można przecież dać zasłonę i opcję z prysznicem. Zawsze to ciepła kąpiel dobrze robi na katar zimą. Jak już zrezygnowałbym z kabiny prysznicowej i tu wstawiłbym pralkę. Nie wiem czym Pan będzie grzał w kotłowni ale połączenie pralka i piec trochę mi nie pasują.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Ja osobiście z wanny bym nie rezygnował. Można przecież dać zasłonę i opcję z prysznicem. Zawsze to ciepła kąpiel dobrze robi na katar zimą. Jak już zrezygnowałbym z kabiny prysznicowej i tu wstawiłbym pralkę. Nie wiem czym Pan będzie grzał w kotłowni ale połączenie pralka i piec trochę mi nie pasują.
    Obecnie w mieszkaniu mamy wannę częściowo przesłoniętą taflą szkła i sprawdza się to świetnie. Żona jest za wanną, ja... nie wiem, syn jest przeciwny. Ogrzewanie planuję pompą ciepła. Chciałbym pralkę mieć w kotłowni.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od ustawienia domu równolegle do długich granic działki a nie taki dziwoląg. Środek dziwny, mikroskopijny wiatrołap, ogromna kotłownia, jak na pompe ciepła już całkiem ogromna, wiesz że popa potrzebuje zewnętrznej jednostki co u Ciebie oznacza jdnostę na froncie domu, zresztą bardzo nieciekawym froncie.
    Łazienkowy misz-masz ogromny. Jak żona lubi kąpiele w wannie to w tej łazience z sypialnia walnij wannę. W tej sypialni łożko jak wstawisz to okna tarasowego nie otworzysz. kuchni z dwoma balkonami -cudo. Nie cchesz szafek w narożu to ich nie rób, zamknij dostęp , ale zrób blat roboczy ciągły bez okien w środku. Zlew kuchni widoczny z salonu też słabo. Lokalizacja lodówki w takim miejscu że jak ktoś bedzie ją otwieral druga osoba musi obejść ścianę salonem by coś w kuchni zrobić.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ustawienie domu podyktowane jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może uda się coś wykombinować.
    Wiatrołap mały, jeśli przesunąć ścianę i drzwi do kotłowni umieścić w wiatrołapie to zyskujemy trochę powierzchni.
    Kotłownia ma w założeniu spełniać też funkcję pralni (tzn chciałby żeby była tu pralka i suszarka elektryczna) i miejsca gdzie spokojnie można trzymać deskę do prasowania, mop itp. Jednostka zewnętrzna pompy planowana jest na ścianie z kuchnią, nie frontowej. Z przodu budynku planuję garaż, więc nieciekawa ściana frontowa nie powinna przeszkadzać. W kotłowni też musi się zmieścić rekuperator i może jeszcze skrzynka elektryczna z bezpiecznikami. Okna balkonowe w kuchni (pewnie jeden fix zgodnie z wcześniejszą sugestią) pewnie zostaną. Szczególnie, że jedno będzie doświetlać część jadalnianą. Teraz mam salon z kuchnią i zlew jest widoczny - nie widzę w tym problemu.
    I żeby nie było, że uparł się i wie najlepiej domorosły architekt - tylko wyjaśniam dlaczego niektóre rozwiązania są takie a nie inne.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony