dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    paszkar

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-679
    Posty
    1

    Domyślnie Instalacja elektryczna wykop w ziemi

    Cześć
    zamierzam kopać na 1m głębokości rów pod przewód elektryczny od skrzynki elektrycznej do domu.
    Wejście przewodu do domu mam pod fundamentem po prawej stronie garażu i pomyslałem wykorzystując jeszcze nie zasypane ściany fundementowe (mniej kopania) poprowadzić rowek wzdłuż garażu blisko fundamentu a nastepnie skręcić 90 stopmi bezpośrednio do skrzynki elektrycznej w ogrodzeniu.
    Czy sa jakieś przeciwskazania do takiego sposobu przeprowadzenia instalacji przewodu w ziemi? Chodzi mi o bliskość ściany fundamentowej i fundamentu.
    Ostatnio edytowane przez paszkar ; 20-03-2020 o 23:01

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    nie ma żadnych wymagań z tego co wiem, a i tak Ci nikt tego nie sprawdzi. Ja mam akurat 80 cm od budynku (też równolegle do ściany garażu), zrobiłem taką odleglość bo nie chciałem aby koparkowy uszkodził mi ocieplenia fundamentów. Pamiętaj aby kabel dać w jakimś peszlu na wszelki wypadek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzar2 Zobacz post
    nie ma żadnych wymagań z tego co wiem, a i tak Ci nikt tego nie sprawdzi. Ja mam akurat 80 cm od budynku (też równolegle do ściany garażu), zrobiłem taką odleglość bo nie chciałem aby koparkowy uszkodził mi ocieplenia fundamentów. Pamiętaj aby kabel dać w jakimś peszlu na wszelki wypadek.
    Do czego ten peszel, tak na marginesie? Żeby woda/wilgoć non stop stała w nim?
    A wymogi odnośnie ułożenia (i wprowadzenia) kabla są uwarunkowane jeszcze innymi czynnikami, np. odległość od gazu/wody, uziemienia instalacji piorunochronnej itd.
    Dlatego nie wskazane autorowi jednoznacznie odpowiedzieć : można/nie można.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    jeśli peszel wychodzi ze skrzynki w granicy i wchodzi w peszel wystający z fundamentu (tam jest mniejsza średnica lub większa) to raczej woda tam się nie dostanie. Ma funkcje ochronną, pozwala w razie czego wyminiec kabel (małoprawdopodobne że ktoś będzie wymieniał). Nie kosztuje wiele, a można dać. Nie jest to wymóg.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzar2"
    jeśli peszel wychodzi ze skrzynki w granicy i wchodzi w peszel wystający z fundamentu (tam jest mniejsza średnica lub większa) to raczej woda tam się nie dostanie. Ma funkcje ochronną, pozwala w razie czego wyminiec kabel (małoprawdopodobne że ktoś będzie wymieniał).
    Nieprawda. Kolega jeszcze w życiu nie widział zamulonych peszli w ziemi.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nieprawda. Kolega jeszcze w życiu nie widział zamulonych peszli w ziemi.
    Pęszle zapewne tak. Natomiast rury karbowane odpowiednio zabezpieczone się nie zamulą.
    Ostatnio edytowane przez marcin225 ; 23-03-2020 o 06:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony