dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Garaż dostawiony do ściany domu - oddylatować czy powiązać konstrukcyjnie?

    Myślę nad tym problemem już od dłuższego czasu i nie wiem na którą opcję się zdecydować, obie mają swoje wady i zalety. Do wczoraj byłem praktycznie zdecydowany na to żeby garaż jednak powiązać ze ścianą domu (w moim przypadku północną) dzięki czemu zyskałbym spore uproszczenie budowy (brak szczeliny dylatacyjnej, podwójnego muru i ocieplenia pomiędzy, brak podwójnego fundamentu), oraz częściowe ogrzewanie garażu tą wspólną ścianą (garaż ma być solidnie docieplony), ale znalazłem w necie taki opis:

    "Garaż, który w domu jednorodzinnym ma tylko jedną kondygnację jest zdecydowanie mniejszy od jego bryły. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że po zakończeniu budowy będzie osiadał zdecydowanie mniej niż – dużo od niego cięższy – budynek mieszkalny.
    Takie niejednakowe osiadanie obu budynków, może być powodem pojawienia się rys i pęknięć na styku ścian garażu ze ścianami domu. Tego typu uszkodzenia mogą się być też spowodowane odkształceniami termicznymi ścian nieogrzewanego garażu, gdy temperatura powietrza zimą spadnie znacznie poniżej zera.
    Z tych powodów ten rodzaj garażu nie powinien być konstrukcyjnie powiązany z domem. Jest to wprawdzie technicznie możliwe, ale wymagałoby zaprojektowania kosztownych wzmocnień. Zdecydowanie więc lepiej (i taniej), jeśli oba budynki będą od siebie oddzielone dylatacją."

    Zastanawia mnie czy taki efekt rzeczywiście może mieć miejsce, skoro fundament jest wspólny to chyba wszystko równomiernie będzie osiadać. Taka sama sytuacja jest przecież z tarasami nad którymi nie ma piętra - jakoś nie słyszałem o specjalnych i drogich wzmocnieniach czy masowym pękaniu ścian parteru nad którym jest taras.

    Jakie jest Wasze zdanie? Jak rozwiązaliście ten problem u siebie?
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 21-03-2020 o 08:49

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    W moim domu garaż jest oddzielną konstrukcją, pomiędzy garażem a domem zostawiłem miejsce na styropian do izolacji domu. Po 3 latach brak problemów. Jakjeś zdjęcia są na początku mojego dziennika budowy.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Rozumiem że to dylemat przed budowa a nie rozbudowa? Jak przed to robić zgodnie z projektem.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Tak, jestem przed. W projekcie indywidualnym mam oddylatowany bo tak chciałem, ale teraz mi się zmieniło myślenie. Mój architekt twierdzi że nie ma problemu, ale ja zawsze wolę mieć zdanie wielu osób i wyciągnąć z tego wnioski.

    EDIT: Zapytam inaczej - czy ktoś ma jakieś merytoryczne argumenty przeciwko rezygnacji z dylatacji i decyzji powiązania ścian garażu z domową?
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 21-03-2020 o 19:22

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Tak, jestem przed. W projekcie indywidualnym mam oddylatowany bo tak chciałem, ale teraz mi się zmieniło myślenie. Mój architekt twierdzi że nie ma problemu, ale ja zawsze wolę mieć zdanie wielu osób i wyciągnąć z tego wnioski.

    EDIT: Zapytam inaczej - czy ktoś ma jakieś merytoryczne argumenty przeciwko rezygnacji z dylatacji i decyzji powiązania ścian garażu z domową?
    Od takich decyzji jest konstruktor. Garaż powiązany z budyniem może usztywniać ściany do których przylega, oddylatowany nie ma budynek wpływu, wszystko zależy od koncepcji konstrukcji budynku

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli problem podobny do mojego, z tym że dom jest podpiwniczony a garaż jest na innym poziomie. W projekcie (lichym zresztą) nie było żadnego opisu ani rysunku jak połączyć garaż z budynkiem, przez co najpierw zrobiono ławy piwnicy i mury, a później kierownik budowy (którego pracownik robił ten projekt) wskazywał różne rozwiązania połączenia tego. Zrobiłem więc ławy garaży oddylatowane jak i cała reszta też będzie. W ścianach garażu będą wylane słupy żelbetonowe dolegające do ocielenia domu. W projekcie nie było również stropu nad garażem, projektant powiedział żebym zrobił sobie z płyt osb, jednak ja chciałbym mieć strop wylany, na co dostałem akceptację kierownika. Tylko jak w takiej sytuacji oddylatować strop, bo przecież nie może on być złączony ze stropem domu skoro wszystko inne jest w dylatacji? Czy wieniec stopowy garażu powinien się zamykać żeby jakoś usztywniać strop garażu?

    Obecnie jest tak:


    Różnice w stropach będą mniej więcej takie (ok 80 cm)


    Czy wieniec garażu powinien dolegać tak jak tu:



    Czy może lepiej zrobić zamknięty:


  7. #7

    Domyślnie

    Ale tego typu garaże są chyba standardem w domkach bliźniaczych, co nie?
    -----------------------------------------
    audiobooki Virtualo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony