dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    czeno

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    71

    Domyślnie Pełne deskowanie a dachówka wentylacyjna

    Witajcie, poddasze nie użytkowe, ocieplony tylko betonowy strop.
    Na dachu pelne deskowanie, papa Bauder Top 40 NSK, dachówka. Czy w takim przypadku należy zastosować dachówki wetylacyjne czy kompletnie nie ma to sensu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kalenica otwarta i na dole kratka wentylacyjna, że między dachówką a papą powietrze może hulać?

    Poddasze jak wentylowane?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał czeno Zobacz post
    Witajcie, poddasze nie użytkowe, ocieplony tylko betonowy strop.
    Na dachu pelne deskowanie, papa Bauder Top 40 NSK, dachówka. Czy w takim przypadku należy zastosować dachówki wetylacyjne czy kompletnie nie ma to sensu?
    Zależy od kształtu dachu. Jak są zaburzenia w wentylacji (kosze, facjaty, okna dachowe) to powinny być ale nie tak jak się tobie podoba czyli symetrycznie itd tylko tam gdzie powinny być.
    Jeśli masz prosty dach i tak jak Kaizen pisze wówczas można nie dać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Dachówki wentylacyjne są niezbędnym elementem wentylacji pokrycia dachu. Nie mają nic wspólnego z wentylacją strychu czy warstwy izolacji cieplnej. Powinny być obowiązkowo montowane na dachu, którego połać przekracza 6 mb. Dachówki wentylacyjne to elementy nawiewne, wspomagające przepływ powietrza pod pokryciem dachu. Należy je montować w każdym polu pomiędzy krokwiami w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    czeno

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    71

    Domyślnie

    Dach dość skomplikowany, problem w tym że narazie brak jest w składach dachówek wentylacyjnych


  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Dachówki wentylacyjne są niezbędnym elementem wentylacji pokrycia dachu. Nie mają nic wspólnego z wentylacją strychu czy warstwy izolacji cieplnej. Powinny być obowiązkowo montowane na dachu, którego połać przekracza 6 mb. Dachówki wentylacyjne to elementy nawiewne, wspomagające przepływ powietrza pod pokryciem dachu. Należy je montować w każdym polu pomiędzy krokwiami w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.
    W większości z Twoimi wypowiedziami się zgadzam, poza tą. Ca każde pole to nawet producenci nie zalecają po za tym więcej zależy od okapu oraz wysokości kontrłaty. Dajesz grzebień z kratką wentylacyjną i do ok 7m kontłatę 2.5 powyżej 4 cm i żadnej dachówki wentylacyjnej dawać nie musisz. Tworzy się ciąg jak w kominie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał czeno Zobacz post
    Dach dość skomplikowany, problem w tym że narazie brak jest w składach dachówek wentylacyjnych

    Z wentylowaniem tego dachu to już trochę inna para kaloszy. Przy koszu powinny być wentylacje bo tam nie ma jak krążyć powietrze, co nie znaczy że nie ma go tam wogóle. I tu jak Andrzej pisał może być co pole miedzy krokwiami. W pozostałych miejscach nie ma takiej potrzeby. Warunek grzebień z kratką a nie łata na sztorc i po robocie bo wtedy za mały przepływ powietrza.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał bociankrasna Zobacz post
    ...Ca każde pole to nawet producenci nie zalecają po za tym więcej zależy od okapu oraz wysokości kontrłaty. Dajesz grzebień z kratką wentylacyjną i do ok 7m kontłatę 2.5 powyżej 4 cm i żadnej dachówki wentylacyjnej dawać nie musisz. Tworzy się ciąg jak w kominie.
    Oczywiście można się nie zgadzać z moimi twierdzeniami. Zastosowanie dachówek wentylacyjnych nie jest błędem natomiast ich brak z pewnością tak. Nie znam producenta dachówek, który by nie zalecał stosowania dachówek wentylacyjnych.
    Zapewnienie szczeliny wlotowej przy okapie o przekroju 200 cm2 na każdy 1 mb okapu to obowiązek!!! a nie dobra wola wykonawcy. Na jakiej podstawie twierdzisz, że w szczelinie wentylacyjnej: " tworzy się ciąg jak w kominie"? Komin ma otwór wentylacyjny pionowy natomiast połacie dachowe są pochylone. Im bardziej wypłaszczony dach tym gorzej. Oczywiście najlepiej jest na fragmentach dachów mansardowych. Przypływy powietrza w szczelinach mają charakter laminarny (tak obrazowo nazwałbym go "pełzającym") a nie burzliwy. Do tego dochodzą opory przepływu. Sam przepływ powodowany jest nagrzewaniem się powierzchni dachu. Wentylacja powierzchni dachu ma charakter grawitacyjny. Dlaczego zalecam montowanie dachówek w każdym polu bo ten kanał wentylacyjny ograniczony jest kontrłatami. Oczywiście powietrze może przemieszczać się pomiędzy łatami ale to może powodować zaburzenia ciągłości przepływu. Podstawową potrzebą wentylowania połaci dachowej jest skuteczne usuwanie nadmiaru pary wodnej. Poprawne wykonanie wentylacji zarówno pod jak i nad kryciem wstępnym daje gwarancję długiej żywotności więźby i pokrycia czyli całego dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Andrzeju- nie znasz producenta, który nie zalecałby...Normalne. bo na takich akcesoriach grubo zarabiają. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Janie przecież tych dachówek wentylacyjnych w stosunku do podstawy jest niezmiernie mało. Zapewne wiesz, że produkcja dachówek skrajnych, wentylacyjnych, pulpitowych czy gąsiorów początkowych to nie to samo co podstawy. Dla poprawnej wentylacji dachu te dachówki są niezbędne. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    A ile, mniej więcej, potrzebuję dachówek wentylacyjnych do tego dachu?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dach.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	442784

    Dodam, że u mnie nie ma pełnego deskowania.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Wrzuć więźbę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    A mi się wydaje że dachówki same w sobie są n style krzywe ze tam powietrze hula. Napewno nie dolegają idealnie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    "Robinson 74" Lewa część dachu (penie garaż) 13 szt. a prawa część dachu 8 szt. Łącznie 21 szt. Taka ilość to żaden koszt w stosunku do całego kosztu dachówek. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Andrzej Wilhelmi, dziękuję.
    Dodam, że moja kontrłata będzie mieć 4cm wysokości, a nie 2,5cm jak standardowo w projektach.
    Wynika to z obliczeń cieplno-wilgotnościowych, których wykonanie zleciłem specjaliście.
    Rozumiem, że lokalizacja tych dachówek, to kilka rzędów od szczytu dachu, w rozstawie co 1m nad garażem?
    A nad zasadniczą częścią domu w jakich miejscach? Chciałbym uniknąć martwych stref, a są tam lukarny.

    PS. Ja nie mam pełnego deskowania tylko membrana wysokoparoprzepuszczalna, najprawdopodobniej Dorken Delta Maxx Plus.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 11-04-2020 o 16:05

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Dachówki wentylacyjne montuje się w czwartym rzędzie od kalenicy po jednej w każdym polu czyli pomiędzy każda parą krokwi. O ich rozmieszczeniu na dachu powinien zadecydować dekarz. Może się udać rozmieszczenie symetryczne. Przyślij mi rzut więźby na adres e-mail to zaznaczę na nim gdzie powinny się znaleźć. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony