dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu - materiał na 8% lub 23% VAT - pytania

    Cześć,

    Niebawem rozpoczynam budowę domu, w sprawach jestem zielony, natomiast przeglądając internet natknąłem się na informacje o możliwościach opłacenia wykonawcy w formie 8% wraz z materiałem (jako usługę), a także osobno zakupienia materiału samemu na 23%, a osobno opłata wykonawcy.

    Możecie moi drodzy wyjaśnić mi jak to dokładnie wygląda? W teorii prawnej / skarbowej , a jak wygląda w praktyce?

    Z tego co czytam - jest to zgodne z prawem.

    Załóżmy że za wybudowanie budynku z dachem (sama robocizna) słownie uzgodniliśmy kwotę 70 tys zł brutto. Materiał niech kosztuje przykładowo 50tys brutto

    Teraz chcę kupić materiał , a wykonawca zgadza się na te 8%. Jak to wygląda?

    On kupuje materiał za 50 tysięcy i wrzuca go sobie w koszty a mi wystawia fakturę na robocizna netto + materiał netto + 8%? W takim przypadku to chyba średnio byłbym na tym do przodu bo jeszcze będzie z robocizny 8% doliczone więc wyjdzie sumarycznie pewnie więcej albo podobnie jakbym sam te materiały kupił na 23% VAT a jemu zapłacił umówioną kwotę.

    Chciałbym zrozumieć jak to działa, bo nie do końca jestem pewien jak to wszystko rozumieć?

    Mógłby ktoś powiedzieć jak to wyglądało w jego przypadku? I rozpisać co i jak i co błędnie rozumiem?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprzedawca usługi wystawia fakturę na usługę (z materiałem - ale lepiej, żeby przynajmniej w oficjalnej dokumentacji nie było to rozbite) na 8%. I wszystko.
    Do robocizny tak czy inaczej powinien doliczyć 8% VATu i wystawić fakturę (jeżeli jest VATowcem). Jak nie wystawia faktury ani paragonu to oznacza, że kupiłeś na czarno. Jak wystawia, ale nie dodaje VATu - to może nie być VATowcem, ale wtedy też nie odliczy sobie VATu od materiału więc jak wliczy go sobie w koszty, to i tak płacisz 23% tyle, że nie masz tego wyszczególnionego. Tylko znowu - pod warunkiem, że kupił materiał legalnie, z VATem.

  3. #3

    Domyślnie

    Okej ale jeżeli on musi kupic towar w skladzie to jak to sie dzieje?

    Kupuje towar na 23% wrzuca to w koszty (VAT i dochodowy), a mi wystawia za całość netto + vat 8%?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoomclub Zobacz post
    Okej ale jeżeli on musi kupic towar w skladzie to jak to sie dzieje?

    Kupuje towar na 23% wrzuca to w koszty (VAT i dochodowy), a mi wystawia za całość netto + vat 8%?
    W koszty wrzuca zakup materiałów netto. Tobie wystawia na usługę z materiałem + 8% VAT. VAT należny rozlicza z naliczonym w deklaracji i odprowadza (czy raczej w tej branży dostaje zwrot). Jak skalkulował cenę dla Ciebie - formalnie nie powinieneś nawet wiedzieć, żeby nie było wątpliwości, że kupiłeś usługę z materiałem, a nie osobno materiał (i wykonawca robił tylko za pośrednika), osobno usługę.

  5. #5

    Domyślnie

    Okej ale można powiedzieć, że VAT dla gościa jest neutralny za sam materiał? Bo i tak, jak kupi materiał w składzie to tą fakturę za materiał całą netto i VAT sobie odliczy na koniec miesiąca, a zarobi na mnie znacznie więcej niż kwota za ten materiał.

    Wiem, że mnie nie powinno interesować ale chciałbym wiedzieć księgowo jak to zadziała. No i dodatkowo jest podstawą do negocjacji ceny, każdy chce oszczędzić.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak kupi materiał z Vatem na siebie a potem sprzeda Tobie usługę razem z materiałem to chyba zarabia coś na tym zwrocie Vatu? Tak przynajmniej mi to tłumaczył jeden budowlaniec.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale wychodzi na to, że największy zysk na materiałach to ma jednak inwestor, a wykonawca ma niewielki zysk w postaci zwrotu VAT. Hmm...

    Różnica w VAT materiałów to 6 097,50 zł. Czyli tyle byś więcej zapłacił jeśli sam byś kupował materiał.

    Oczywiście z uwzględnieniem, że wszystko legalnie kupowane z fakturami.



    Zysk wykonawcy = tyle zarobi na czysto po podatkach z faktury zakupowej i usługowej oraz z uwzględnieniem zwrotu VAT.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 23-03-2020 o 12:01

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Jak kupi materiał z Vatem na siebie a potem sprzeda Tobie usługę razem z materiałem to chyba zarabia coś na tym zwrocie Vatu? Tak przynajmniej mi to tłumaczył jeden budowlaniec.
    Jak w cenę sobie wkalkuluje sobie brutto po jakim nabył - to owszem, zostaje mu większe netto przez obniżenie VATu. Jak kalkuluje od netto, to inwestor płaci taniej za materiał (co nadaje mu sens takiej transakcji).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony