dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe - czy ten zestaw ze sprzęgłem jest poprawnie podłączony?

    Witam,

    Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.
    Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

    https://imgur.com/NGIKPZN

    Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Witam,

    Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.
    Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

    https://imgur.com/NGIKPZN

    Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).
    Po co zawory mieszajace? One są do demontazu.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 25-03-2020 o 10:29

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co zawory mieszajace? One są do demontazu.
    Ale po co demontowac?niech będą otwarte na full czyli dopływ z powrotów niech będzie zamknięty cały czas i bedzie dzialalo tak jakby ich tam nie bylo ,przynajmniej ładnie to wygląda na ścianie.
    Wykonanie ładne rury pochowane w ścianach ale to na tyle komplementów wygląda jakby gość nie wiedział co robi montujie z automatu gotowe zestawy nie zastanawiając się jak to działa
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 25-03-2020 o 11:22

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj asolt,

    One są i tak ustawione w takiej pozycji, że nie ma mieszania. A tak poza tym jest wszystko OK?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak na logikę w sprzęgle następuje mieszanie zasilania i powrotu, bo wejście do rozdzielaczy jest na drugim i czwartym króćcu, a powrót na pierwszym i trzecim. Pewnie stąd na zasilanie trafia temp. o 10 stopni mniejsza niż na kotle. Po jakimś czasie się zwiększa do 44 ale wtedy przeważnie termostaty zamykają pętle i na kilka godzin wszystko stoi, dopóki temp. nie opadnie i znowu nie ruszy wszystko od nowa.

    Czy to jest poprawne? Wolałbym ustawić na kotle 40 stopni i mieć od razu tą temperaturę tłoczoną do rur. Czy zmieszanie w sprzęgle nie generuje większego zużycia gazu?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ale po co demontowac?niech będą otwarte na full czyli dopływ z powrotów niech będzie zamknięty cały czas i bedzie dzialalo tak jakby ich tam nie bylo ,przynajmniej ładnie to wygląda na ścianie.
    Wykonanie ładne rury pochowane w ścianach ale to na tyle komplementów wygląda jakby gość nie wiedział co robi montujie z automatu gotowe zestawy nie zastanawiając się jak to działa
    Po co demontowac? Po to aby nie przepłacac, były zbedne niepotrzebna kasa wydana, hydraulik niech zabiera to co niepotrzebne i nie naciaga na kase. To nie ma byc ładne a ma byc praktyczne.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co demontowac? Po to aby nie przepłacac, były zbedne niepotrzebna kasa wydana, hydraulik niech zabiera to co niepotrzebne i nie naciaga na kase. To nie ma byc ładne a ma byc praktyczne.
    To jeszcze zależy kto to robił bo może klient sam sobie robił bo normalny hydraulik by czegoś takiego nie zamontowal jeśli to robił hydraulik i zwróci kasę to jak najbardziej jestem za tą opcją
    Pozatym ja zawsze montujie sprzęgła w pionie wtedy woda się tak nie miesza.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 25-03-2020 o 14:12

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To jeszcze zależy kto to robił bo może klient sam sobie robił bo normalny hydraulik by czegoś takiego nie zamontowal jeśli to robił hydraulik i zwróci kasę to jak najbardziej jestem za tą opcją
    Robił to hydraulik i kasa była za całość, więc jak już to on stracił kasę i w sumie mniejsza z tym bo te zawory są tak ustawione żeby nie było podmieszania.

    Proszę o informację odnośnie różnicy temperatur między kotłem a zasilaniem na rozdzielacze.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Robił to hydraulik i kasa była za całość, więc jak już to on stracił kasę i w sumie mniejsza z tym bo te zawory są tak ustawione żeby nie było podmieszania.

    Proszę o informację odnośnie różnicy temperatur między kotłem a zasilaniem na rozdzielacze.
    No i ok.też taką opcjie brałem pod uwagę ze zgodzone za całość ale jak gość na samym początku wiedział ze będzie tylko podlogowka i wtedy przy wycenie uwzglednial ten właśnie rozdzielacz to nadal ty jesteś W plecy a nie on bo zarobił dodatkowo na zbędny materiale

    A jeśli chodzi o temperatury to niestety poziome sprzęgła tak mają i raczej nic z tym nie zrobisz jedyną możliwość to jeszcze regulacja wydajnością pompek po stronie kociol -sprzęgło powinno przeplywac tyle samo wody co po stronie sprzeglo-podlogowka.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jeśli chodzi o temperatury to niestety poziome sprzęgła tak mają i raczej nic z tym nie zrobisz
    Tyle że to jest pionowo zamontowane sprzęgło, tak jak na zdjęciu z pierwszego posta.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Witam,

    Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.
    Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

    https://imgur.com/NGIKPZN

    Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).
    a po co sprzeglo przy samym ogrzewaniu podłogowym?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    a po co sprzeglo przy samym ogrzewaniu podłogowym?
    Jestem laikiem w tych sprawach ale z tego co czytałem to jak są dwa rozdzielacze z osobnymi pompami to lepiej dać sprzęgło w celu wyrównania ciśnienia w całym układzie. Tak na prawdę jest trzy pompy obiegowe, dwie w zestawie ze sprzęgłem i jedna w kotle.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Jestem laikiem w tych sprawach ale z tego co czytałem to jak są dwa rozdzielacze z osobnymi pompami to lepiej dać sprzęgło w celu wyrównania ciśnienia w całym układzie. Tak na prawdę jest trzy pompy obiegowe, dwie w zestawie ze sprzęgłem i jedna w kotle.
    nie no w sumie tak, masz tego sporo, dwa obiegi, jest ok.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Tyle że to jest pionowo zamontowane sprzęgło, tak jak na zdjęciu z pierwszego posta.
    No to regulacja pompkami i będzie W miarę ok. Ja jak dajie sprzęgło to zakładam takie gdzie jest tylko jeden krociec na samej górze i z tego krocca ciągną pompki a u ciebie jeden krociec zasilajacy jest na dole i przez to woda jest też mieszana w sprzegle.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Na schematach producenta są inne sugestie dotyczące podłoczenie( zasilanie w górnrj części a powroty w dolnej )
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 26-03-2020 o 07:56

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Na schematach producenta są inne sugestie dotyczące podłoczenie( zasilanie w górnrj części a powroty w dolnej )
    Teraz dopiero przyjzalem się zdjęciu można zapomnieć o puszczaniu takiej samej temp.W podłogi jak na piecu.nie dość ze nie takie jak trzeba sprzeglo to jeszcze źle poskladane.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To "sprzegło" to jakiś BUBEL

  18. #18

    Domyślnie

    Też uważam, że kolejność jest nie taka jak trzeba. Najważniejsza dla mnie kwestia to czy ponoszę dodatkowe koszty gazu?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Też uważam, że kolejność jest nie taka jak trzeba. Najważniejsza dla mnie kwestia to czy ponoszę dodatkowe koszty gazu?
    Tak ponosisz.
    Podłączając to poprawnie
    Z
    Z
    P
    P
    Kocioł będzie mógł grzać do niższej temperatury by uzyskać ten sam komfort.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony