dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Matahari89

    Ile energii elektrycznej do ogrzania wody grzałką potrzeba to masz już odpowiedź w postach wyżej.

    Ja podtrzymuję, że nie warto inwestować w solary. Jeszcze kilkanaście lat temu ten sposób na ogrzewanie wody wydawał się być dobry. Ale świat idzie "do przodu".

    Firma z Niemiec, która zainwestowała w Polsce (chyba Watt) zbankrutowała. Hale produkcyjne są do wynajęcia w Sosnowcu. O czymś to świadczy.

    Teraz co do instalacji fotowoltaicznej - tak na prawdę jest to inwestycja w pozyskiwanie energii elektrycznej i nie ma znaczenia czy będziesz grzał wodę, czy piekł placki ziemniaczane na kuchni indukcyjnej. To się zwraca - jednemu po 5 latach, innemu po 8, a jeszcze innemu po kilkunastu miesiącach, jeśli "załapie się" na jakąś dotację.

    Co do PC dedykowanej do grzania tylko wody: są oszczędności w stosunku do grzania prądem - tu nie mamy grzania prądem, lecz grzanie przy pomocy prądu, a to jest pewna różnica
    100% racji. Solary opłacają się tam gdzie idzie duzo ciepłej wody latem, np pracownicy sezonowi, agroturystyka i najem pokoi gościnnych no ewentualnie basen przydomowy.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    witam mam pytanie po częsci związane z tym tematem . Czy bardziej opłacalne bedzie zamontowanie solarów czy paneli fotowoltaicznych które glownie bedą mialy grzać wodę w basenie calorocznym ?
    50m3 wody
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    witam mam pytanie po częsci związane z tym tematem . Czy bardziej opłacalne bedzie zamontowanie solarów czy paneli fotowoltaicznych które glownie bedą mialy grzać wodę w basenie calorocznym ?
    50m3 wody
    Jak całorocznym to na pewno PV

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    witam mam pytanie po częsci związane z tym tematem . Czy bardziej opłacalne bedzie zamontowanie solarów czy paneli fotowoltaicznych które glownie bedą mialy grzać wodę w basenie calorocznym ?
    50m3 wody
    Z tego co udało mi się do tej pory ustalić to w sezonie letnim solary są dużo bardziej wydajne jeśli chodzi o grzanie wody. Tak naprawdę to jeśli chodzi o cały rok gania to same solary się chyba nie sprawdą. Więc najlepiej by chyba było pompa ciepła i pv + być może solary i to połączone razem.
    Ostatnio edytowane przez Matahari89 ; 31-03-2020 o 12:50

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    Z tego co udało mi się do tej pory ustalić to w sezonie letnim solary są dużo bardziej wydajne jeśli chodzi o grzanie wody. Tak naprawdę to jeśli chodzi o cały rok gania to same solary się chyba nie sprawdą. Więc najlepiej by chyba było pompa ciepła i pv + być może solary i to połączone razem.
    Tak długo, jak masz akumulator w postaci zakładu energetycznego dla prądu tak długo panele PV wygrywają z kolektorami w typowym domu (co innego pensjonat czy domek letniskowy używany głównie w lecie).
    Co nie koniecznie znaczy, że grzanie wody prądem z PV bardziej się opłaca, niż grzanie prądem z sieci.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony