dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Grzanie wody użytkowej zbiornikiem z pc vs kolektory vs fotowoltaika

    Witam, chce zrobić takie porównanie które w które źródło energii do grzania cwu najbardziej opłaca się zainwestować.

    Założenia są takie że codziennie przez cały rok zużywamy 200l cwu o temperaturze 50C

    W roku mamy 365 dni x 200l = 73 000l

    I teraz chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów potrafi obliczyć ile energii elektrycznej (kW) jest potrzebne by zagrzać 73000l wody z temperatury 8C do 50C używając do tego zwykłej grzałki elektrycznej?

    Następnie ile energii (kW) zużyje do tego celu zbiornik z pompą ciepła?

    Mając te dane porównamy koszty inwestycji w zwykły zbiornik z grzałką + fotowoltaika vs zbiornik z pc vs kolektory np. po 5 latach co przyniesie większe oszczędności.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    W roku mamy 365 dni x 200l = 73 000

    Grzałka - blisko 3,6MWh. Cena energii będzie zależała mocno od taryfy...
    W przypadku pompy ciepła do c.w.u. pewnie jakieś ze 2,5 raza mniej.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    I teraz chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów potrafi obliczyć ile energii elektrycznej (kW) jest potrzebne by zagrzać 73000l wody z temperatury 8C do 50C używając do tego zwykłej grzałki elektrycznej?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!
    Do 55* - bo tyle wymagają WT.

    6m3 CWU miesięcznie - sporo.
    kW to jednostka mocy, nie energii.

    Co do kosztów inwestycyjnych - musisz zebrać oferty. A w tym zakresie dzieją się cuda.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do 55* - bo tyle wymagają WT.

    Wymagać sobie mogą....
    A do ilu chcesz sobie zagrzać, to insza inszość...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Wymagać sobie mogą....
    A do ilu chcesz sobie zagrzać, to insza inszość...
    Ale kalkulatorek liczy do 55* - i słusznie. Możesz sobie go przerobić, jak chcesz. Tyle, że to będzie wtedy nieporównywalne ze zużyciem w blokach, a to większość zna i dociera, ile zużywała przy takiej temperaturze. A przy niższej zużycie będzie większe i to bardziej niż proporcjonalnie. Bo im wyższa temperatura, tym mniej wody wystarczy dolać do wanny, żeby przedłużyć kąpiel - jak zapas jest mały, to trzeba spuścić część albo i całość jak ktoś chce dłużej poleżeć w wannie.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale kalkulatorek liczy do 55* - i słusznie. Możesz sobie go przerobić, jak chcesz.
    Kalkulatorek fajna rzecz, ale dobrze wiesz, że to się liczy w ciągu 30 sekund samodzielnie do jakiej chcesz temperatury

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tyle, że to będzie wtedy nieporównywalne ze zużyciem w blokach, a to większość zna i dociera, ile zużywała przy takiej temperaturze.
    Przepraszam, nie zauważyłem że chodziło o bloki...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A przy niższej zużycie będzie większe i to bardziej niż proporcjonalnie. Bo im wyższa temperatura, tym mniej wody wystarczy dolać do wanny, żeby przedłużyć kąpiel - jak zapas jest mały, to trzeba spuścić część albo i całość jak ktoś chce dłużej poleżeć w wannie.
    Jasne, ale co to ma do rzeczy???
    Równie dobrze, można napisać, że grzanie do niższej temp. będzie tańsze...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    U mnie wygląda to tak
    1) miałem bojler 100 l pracujący w II taryfie w G12W zużycie 3 MWh/rok
    2) obecnie mam PC cwu 300l pracuje w II taryfie G12W zużycie < 1 MWh/rok ale zużycie cwu co najmniej 2 razy większe.
    3) temperatura 55 st jest, nieekonomiczna, niebezpieczna ze względu na poparzenia oraz przyspieszone zużycie gumowych wężyków w instalacji.
    4) Lagionella to fikcja występuje przy zastałych zbiornikach o znikomym przepływie.
    5) temperatura wystarczająca to 45,5 st C
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 25-03-2020 o 20:00

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Kalkulatorek fajna rzecz, ale dobrze wiesz, że to się liczy w ciągu 30 sekund samodzielnie do jakiej chcesz temperatury
    Gdyby tak był, to nie byłoby tego wątku.



    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Przepraszam, nie zauważyłem że chodziło o bloki...
    Przepisy są te same. W blokach są skutecznie egzekwowane.



    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Jasne, ale co to ma do rzeczy???
    Równie dobrze, można napisać, że grzanie do niższej temp. będzie tańsze...
    Tylko przy pompie ciepła.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Nie dzieląc włosa na 4 przy PC w skali roku zużyje ze 3 razy mniej energii elektrycznej w stosunku do grzałki. Na pewno EE w ciągu 5 lat podrożeje.
    W ciągu 5 lat zaoszczędzi jakieś 12 000 kWh. Więc jeśli pompa nie padnie będzie miał "czysty zysk".

    Pamiętajmy, że taki Galmet z grzałką też trochę kosztuje.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie dzieląc włosa na 4 przy PC w skali roku zużyje ze 3 razy mniej energii elektrycznej w stosunku do grzałki. Na pewno EE w ciągu 5 lat podrożeje.
    W ciągu 5 lat zaoszczędzi jakieś 12 000 kWh. Więc jeśli pompa nie padnie będzie miał "czysty zysk".

    Pamiętajmy, że taki Galmet z grzałką też trochę kosztuje.
    Dokładnie poza tym zasobnik z PC ma również grzałkę więc finalnie jakby pc padła to tez nic się nie stanie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie dzieląc włosa na 4 przy PC w skali roku zużyje ze 3 razy mniej energii elektrycznej w stosunku do grzałki. Na pewno EE w ciągu 5 lat podrożeje.
    W ciągu 5 lat zaoszczędzi jakieś 12 000 kWh. Więc jeśli pompa nie padnie będzie miał "czysty zysk".
    Głównym powodem podwyżek cen prądu miały być koszty certyfikatów co2. Popatrz na notowania. Szybciej można się spodziewać spadku cen.

    Czy się opłaci - trzeba policzyć uwzględniając koszty nabycia, przeglądów, napraw i wymiany jak się zużyje.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Głównym powodem podwyżek cen prądu miały być koszty certyfikatów co2. Popatrz na notowania. Szybciej można się spodziewać spadku cen.

    Czy się opłaci - trzeba policzyć uwzględniając koszty nabycia, przeglądów, napraw i wymiany jak się zużyje.
    Zgadzam się z Tobą prawie w całości.

    Prawie pewne, że EE będzie drożeć.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    Witam, chce zrobić takie porównanie które w które źródło energii do grzania cwu najbardziej opłaca się zainwestować.

    Założenia są takie że codziennie przez cały rok zużywamy 200l cwu o temperaturze 50C

    W roku mamy 365 dni x 200l = 73 000l

    I teraz chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów potrafi obliczyć ile energii elektrycznej (kW) jest potrzebne by zagrzać 73000l wody z temperatury 8C do 50C używając do tego zwykłej grzałki elektrycznej?

    Następnie ile energii (kW) zużyje do tego celu zbiornik z pompą ciepła?

    Mając te dane porównamy koszty inwestycji w zwykły zbiornik z grzałką + fotowoltaika vs zbiornik z pc vs kolektory np. po 5 latach co przyniesie większe oszczędności.
    1,16Wh na 1L na 1C

    73000L o 40C to 1,16*73000*40 = 3556000 Wh, czyli 3556 kWh

  14. #14

    Domyślnie

    Hej, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi tak szybko.

    Dzięki za podpowiedzi, zarówno kalkulator jak i wzór pomocne.

    Oczywiście wyliczenia dla grzałki to najprościej obliczyć bo mamy twarde dane a z tymi kolektorami i pompom ciepła będzie już znaczenie trudniej.

    Zastanawiam się czy w tym wypadku czyli bojlerów z pompą ciepła ten arkusz się sprawdza ponieważ jak szukałem informacji na ten temat to według danych z tej strony https://www.instalator.pl/2019/02/po...neczne-galmet/ taka pompa podłączona zewnętrznie pracuje tylko 50% dni w roku, i przez to pół roku to użycie idzie z grzałki co znacznie obniża jej opłacalność , więc te wyniki są bardo rozbieżne.

    Efektywność energetyczna podgrzewania wody 151% co oznacza ten parametr? - taki jest przy bojlerze z pc gelmet 200l a COP 3,49.
    Ostatnio edytowane przez Matahari89 ; 27-03-2020 o 18:52

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    Zastanawiam się czy w tym wypadku czyli bojlerów z pompą ciepła ten arkusz się sprawdza ponieważ jak szukałem informacji na ten temat to według danych z tej strony https://www.instalator.pl/2019/02/po...neczne-galmet/ taka pompa podłączona zewnętrznie pracuje tylko 50% dni w roku, i przez to pół roku to użycie idzie z grzałki co znacznie obniża jej opłacalność , więc te wyniki są bardo rozbieżne.
    Trochę chyba musisz się podszkolić co to jest COP. Ale tak najprościej chodzi o to, że jeśli PC PW ma średni COP = 3 w skali roku, to zużyje 1/3 energii elektrycznej w stosunku do grzania samym prądem. W lecie COP jest wyższy niż w zimie stąd średni COP.

    Nic Ci nie powiem o pompach do grzania tylko wody, bo moja grzeje dom i wodę przez cały rok. Oczywiście takie są sporo droższe od tych tylko do c.w.u.

    Solary wg mnie to przestarzała technologia i lepiej zainwestować w PV, czyli produkcję własnego prądu ze słońca.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matahari89 Zobacz post
    Hej, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi tak szybko.

    Dzięki za podpowiedzi, zarówno kalkulator jak i wzór pomocne.

    Oczywiście wyliczenia dla grzałki to najprościej obliczyć bo mamy twarde dane a z tymi kolektorami i pompom ciepła będzie już znaczenie trudniej.

    Zastanawiam się czy w tym wypadku czyli bojlerów z pompą ciepła ten arkusz się sprawdza ponieważ jak szukałem informacji na ten temat to według danych z tej strony https://www.instalator.pl/2019/02/po...neczne-galmet/ taka pompa podłączona zewnętrznie pracuje tylko 50% dni w roku, i przez to pół roku to użycie idzie z grzałki co znacznie obniża jej opłacalność , więc te wyniki są bardo rozbieżne.

    Efektywność energetyczna podgrzewania wody 151% co oznacza ten parametr? - taki jest przy bojlerze z pc gelmet 200l a COP 3,49.
    Nie wiem o co ci codzi moja PC cwu pracuje cały rok z grzałki nie korzystam, galmet to sorry ale gówniana firma i nietania .

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie wiem o co ci codzi moja PC cwu pracuje cały rok z grzałki nie korzystam, galmet to sorry ale gówniana firma i nietania .
    To jakiej Ty używasz ? jaką byś polecił ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    To jakiej Ty używasz ? jaką byś polecił ?
    Posiadam PC firmy która była wybrana w przetargu gminnym i jest bardzo droga cena netto w granicach 2000 euro. Posiada wbudowaną wężownicę której nie używam i zbiornik 300 l który nie jest mi konieczny, aż tak wielki ale nie narzekam w sumie.

    http://www.austria-email.pl/fileadmi...__245_047_.pdf

    Pc pobiera powietrze z dużego nieogrzewanego garażu tam temperatura prawie nigdy nie spada poniżej zera a zakres pracy PC to -7 st C.

    Gdybym miał sam kupić PC to wybrałbym to https://allegro.pl/oferta/powietrzna...geo-8450519270


    lub poszukał w internecie nawet samej pc i dobrał zasobnik https://allegro.pl/kategoria/ogrzewa...ytkowa&order=p

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Trochę chyba musisz się podszkolić co to jest COP. Ale tak najprościej chodzi o to, że jeśli PC PW ma średni COP = 3 w skali roku, to zużyje 1/3 energii elektrycznej w stosunku do grzania samym prądem. W lecie COP jest wyższy niż w zimie stąd średni COP.

    Nic Ci nie powiem o pompach do grzania tylko wody, bo moja grzeje dom i wodę przez cały rok. Oczywiście takie są sporo droższe od tych tylko do c.w.u.

    Solary wg mnie to przestarzała technologia i lepiej zainwestować w PV, czyli produkcję własnego prądu ze słońca.
    No tak tylko pompa którą ty używasz ma zakres pracy pewnie nawet poniżej -20C, a taka do cwu -7C i np. w tym tekście jest "średnie COP pompy ciepła w okresie jej pracy: 3" które według autara wynosi 50% dni w roku, więc jest to zastanawiające jak jest liczone to COP, bo można wyciądnąć np. średnią temperaturę roczną dla polski np. załóżmy 8C i według niej wyliczyć i w takim wypadku przy podłączeniu z zewnątrz będą dni w których nie pracuje i nie przynosi oszczędności, ale czy będzie to aż 50% to nie wydaje mi się.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Matahari89

    Ile energii elektrycznej do ogrzania wody grzałką potrzeba to masz już odpowiedź w postach wyżej.

    Ja podtrzymuję, że nie warto inwestować w solary. Jeszcze kilkanaście lat temu ten sposób na ogrzewanie wody wydawał się być dobry. Ale świat idzie "do przodu".

    Firma z Niemiec, która zainwestowała w Polsce (chyba Watt) zbankrutowała. Hale produkcyjne są do wynajęcia w Sosnowcu. O czymś to świadczy.

    Teraz co do instalacji fotowoltaicznej - tak na prawdę jest to inwestycja w pozyskiwanie energii elektrycznej i nie ma znaczenia czy będziesz grzał wodę, czy piekł placki ziemniaczane na kuchni indukcyjnej. To się zwraca - jednemu po 5 latach, innemu po 8, a jeszcze innemu po kilkunastu miesiącach, jeśli "załapie się" na jakąś dotację.

    Co do PC dedykowanej do grzania tylko wody: są oszczędności w stosunku do grzania prądem - tu nie mamy grzania prądem, lecz grzanie przy pomocy prądu, a to jest pewna różnica
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony