dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Mieszkanie 60 m2 na poddaszu - wentylacja wywiewna czy rekuperacja ?

    Mam problem z wentylacją w mieszkaniu na poddaszu, mieszkanie ma powierzchnię podłogi 60 m2 i skosy. W tym roku wspólnota będzie remontowała dach ( naprawa obróbek blacharskich ) i przy okazji chciałbym poprawić wentylację. W tym roku problem jest szczególnie widoczny z racji małej różnicy temperatur i co zatem idzie złej pracy wentylacji grawitacyjnej.

    W tym momencie w każdym oknie jest nawiewnik, w pionie w łazience wentylatorek, w kuchni 1 pion z wyciągiem a 2 z zakończony kominkiem obrotowym. Niestety ten system nie dział.

    Zastanawiam się nad 2 opcjami :

    - wspomagam wyciąg, nie ma problemu ze skroplinami i wymianą filtrów jak w rekuperacji

    - rekuperacja, czy jest jakiś mały rekuperator godny polecenia ?

    W mieszkani w części jest sufit podwieszany, nad częścią środkową strop betonowy i tam ewentualnie chciałbym umieścić urządzenie. Myślałem o konkretnym remoncie i zrobieniu antresoli z dodatkową powierzchnią.

    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    nie ma co iść w półśrodki, najlepiej wykonać rekuperacje i dobrać mały rekuperator https://izzifast.pl/rekuperatory - o min, wydajności 60 m3/h
    3- y pkt nawiewne i 3-y wyciągowe - tania i zgrabna instalacja najlepiej w suficie podwieszanym poniżej izolacji ażeby mniejsze jak najmniejsze straty ciepła. Jak zastosuje Pan wymiennik ERV to nie ma problemu z przesuszonym powietrzem zimą, nie ma potrzeby podpinania rekuperatora pod kanalizację, można go np. w suficie zabudował lub garderobie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    nie ma co iść w półśrodki, najlepiej wykonać rekuperacje i dobrać mały rekuperator https://izzifast.pl/rekuperatory - o min, wydajności 60 m3/h
    3- y pkt nawiewne i 3-y wyciągowe - tania i zgrabna instalacja najlepiej w suficie podwieszanym poniżej izolacji ażeby mniejsze jak najmniejsze straty ciepła. Jak zastosuje Pan wymiennik ERV to nie ma problemu z przesuszonym powietrzem zimą, nie ma potrzeby podpinania rekuperatora pod kanalizację, można go np. w suficie zabudował lub garderobie.
    Teoretycznie ten rekuperator jest idealny w moim przypadku - podobno cichy, brak problemu ze skroplinami. Ma tylko wadę w postaci ceny - 6000 zł za samo urządzenie. Nie znalazłem nic na temat filtrów, czy w tym modelu ich nie ma ?

    I jak rekuperacja ma się do istniejącej instalacji wentylacyjnej, wydaje mi się, że nie mogę w nią ingerować.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Filtry koło 50 pln za sztukę kosztują. Jak ma się rekuperację to wentylację zwykłą się likwiduje zaślepia, natomiast wentylacje grawitacyjną jedynie trzeba zostawić w kotłowni - tak gdzie mamy piec gazowy lub inne źródło ciepła.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    Filtry koło 50 pln za sztukę kosztują. Jak ma się rekuperację to wentylację zwykłą się likwiduje zaślepia, natomiast wentylacje grawitacyjną jedynie trzeba zostawić w kotłowni - tak gdzie mamy piec gazowy lub inne źródło ciepła.
    W moim domu mam rekuperację, coś tam o niej wiem.

    Wydaje mi się, że jak zrobię rekuperację w mieszkaniu to będzie samowolka. Lokator chyba nie może samodzielnie ingerować w instalację wentylacyjną ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Czy waszym zdaniem, to co widać na zdjęciach to problem z wentylacją + miejsca słabo ocieplone ? Jest tez 2 przyczyna, problem ze szczelnością dachu.











    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    natomiast wentylacje grawitacyjną jedynie trzeba zostawić w kotłowni
    Na ogół w kotłowni nie trzeba wentylacji grawitacyjnej. Ja mam wentylację mechaniczną w kotłowni.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Lokator chyba nie może samodzielnie ingerować w instalację wentylacyjną ?
    Lokator to niewiele może. Chyba nawet na remont musi mieć zgodę.
    Natomiast właściciel nieruchomości może - czy to jest właściciel mieszkania czy całego budynku. Jeśli da się zamknąć instalację WM wewnątrz mieszkania (a teoretycznie da się), to wystarczy własność mieszkania. Jeśli natomiast ingerujemy w części wspólne budynku, to potrzebna zgoda współwłaścicieli tych części. Właściciele części wspólnych teoretycznie nie powinni robić problemu i wyrazić zgodę na inwestycję, aby podnieść standard budynku. Wtedy odpowiedni właściciel ma prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane i może zgłosić przebudowę.
    Tyle teoria.
    W praktyce zgłoś remont (większość ludzi w praktyce nawet nie zgłasza remontu) bez precyzowania co robisz i wykonaj WM w mieszkaniu wykorzystując istniejący kanał grawitacyjny jako wyrzutnię wentylacji.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    PaRa - wilgoć zawsze wędruje w najzimniejsze miejsca. Czasami wystarczy dobra wentylacja a czasami oprócz niej trzeba poprawić ocieplenie.
    Kiedyś kupiłem mieszkanie w kamienicy, zrobiłem remont i..w jednym tylko pokoju na ścianie wychodziła plama wilgoci, szczególnie jak się coś zimą gotowało. Cudowałem z wentylacją zastanawiając się, dlaczego tylko w tym pokoju a się okazało, że po drugiej stronie ściany sąsiedni przylegający budynek ma zimny korytarz. Wystarczyło 5cm dobrego(na więcej się nie zgodzili lokatorzy) styro a od wewnątrz regips i po problemie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony