dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła - sterowanie podłogówką

    Witam

    Oto rozterki fana pompy ciepła i podłogówki.

    Kilka informacji.
    - W projekcie mam piec na paliwo stałe plus grzejniki więc nie ma projektu na PC.
    - budynek prostokątny 8m x 10m z poddaszem użytkowym.
    - jest wykonane ogrzewanie podłogowe - parter 1 rozdzielacz 6 pętli -piętro 1 rozdzielacz 4 pętle , żadnych grzejników. Oba z rotametrami.
    - ocieplenie dach 30, ściany 20, podłoga 15, okna 3 szybowe, brak okien dachowych.
    - wentylacja grawitacyjna

    Z OZC wynika ze do ogrzewania podłogowego i cwu powinna mi wystarczyć pompa 7kw (możliwe ze dla bezpieczeństwa będzie 9kw).
    Zależy mi na jak najprostszym układzie.

    Rozterka nr 1
    Jeszce nie wybrałem ale zapewne będzie to split Panasonic, LG lub Samsung. Wyznacznikiem będzie cena/jakość. Czy możecie coś doradzić w temacie?
    Rozterka nr 2
    Jak sterować podłogówką? Mam 2 rozdzielacze góra i dół. Nie chce sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Wystarczy możliwość sterowania góra/dół.
    Jak to zrobić w najprostszy sposób? Czy na zewnątrz powinien być jakiś czujnik pogodowy do pompy ciepła a na gorze i dole jakiś sterownik w transparentnych pomieszczeniach, czy w ogóle bez sterowników w pomieszczeniach, a sterowanie przenieść do kotłowni?
    Rozterka nr 3
    Wyposażenie kotłowni:
    - Pompa ciepła (jednostka zew i wew)
    - Zbiornik CWU
    - co jeszcze ? - bufor- czy potrzebny? pompy obiegowe? zawory?
    - czy rozdzielacze powinny być połączone z pompą każdy z osobna?
    - co powinno się znaleźć między pompą ciepła a rozdzielaczami by w prosty sposób tym sterować?

    Wiem że pewnie oprze się to o projekt wykonawczy, tylko nie wiem czego unikać by nie dać się wpuścić w jakieś maliny.

    Będę wdzięczny za konstruktywne podpowiedzi.
    Pozdrawiam

    Monsus

  2. #2

    Domyślnie

    Z OZC wynika ze do ogrzewania podłogowego i cwu powinna mi wystarczyć pompa 7 kW (możliwe ze dla bezpieczeństwa będzie 9 kW);
    - jak grube masz wylewki betonowe?
    - im grubsze, tym moc pompy może być większa aby grzać w II taryfie,
    - przy cienkich ; nie warto zwiększać mocy pompy,
    Rozterka nr 1;
    Warto mieć kumatego instalatora blisko domu,
    Rozterka nr 2;
    - warto mieć sterowniki ; osobno góra, osobno dół,
    - jednostki zewnętrzne mają czujnik temperatury zewnętrznej,
    Rozterka nr 3;
    Są pompy gdzie jednostka wewnętrzna stanowi tzw;lodówkę;
    - czyli wszystko w jednym miejscu,
    - przy podłogówce - bufor jest zbyteczny.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli decydujesz się na pompę miej świadomość, że część, jak nie większość producentów nie posiada autoryzowanego serwisu. Za naprawy gwarancyjne jest odpowiedzialny twój instalator. Dodatkowy problem to brak magazynów części zamiennych na terenie Polski. W przypadku awarii części są sprowadzane np. z Niemiec.
    Moja pompa odmówiła posłuszeństwa po 1.5 roku pracy. Padł zawór 4-drogowy. Czas naprawy wyniósł 1.5 tyg. ,w tym 3 dni trwała przesyłka z zagranicy.
    Moja pompa to panasonic t-cap 9kw. Ten sam zawór występuje w pompa innych producentów, wiec nie można powiedzieć za panasonic jest wadliwy.
    Kupując pompę kieruj się także czy w przypadku awarii twoi instalator będzie zainteresowany aby Ci szybko pomóc.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Awaria zaworu 4 drogowego po 1,5 roku pracy kwalifikuje jednostkę zewnętrzną do całkowitej wymiany

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Awaria zaworu 4 drogowego po 1,5 roku pracy kwalifikuje jednostkę zewnętrzną do całkowitej wymiany
    Dlaczego tak uważasz? jeżeli jest wszystko dobrze pospawane to nie powinno być problemu. Poza tym według mojego instalatora, to dość powszechna usterka w przypadku łagodnej zimy, kiedy zawór w ogóle nie pracuje

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Wymieniałem zawory 4 drogowe w 3 przypadkach , W każdym przypadku po wymianie sprężarki bez płukania układu.
    To nie jest częsta awaria. Ingerencja w układ chłodniczy to zawsze zanieczyszczenia . Nowe to nowe .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał monsus555 Zobacz post
    Witam

    Oto rozterki fana pompy ciepła i podłogówki.

    Kilka informacji.
    - W projekcie mam piec na paliwo stałe plus grzejniki więc nie ma projektu na PC.
    - budynek prostokątny 8m x 10m z poddaszem użytkowym.
    - jest wykonane ogrzewanie podłogowe - parter 1 rozdzielacz 6 pętli -piętro 1 rozdzielacz 4 pętle , żadnych grzejników. Oba z rotametrami.
    - ocieplenie dach 30, ściany 20, podłoga 15, okna 3 szybowe, brak okien dachowych.
    - wentylacja grawitacyjna

    Z OZC wynika ze do ogrzewania podłogowego i cwu powinna mi wystarczyć pompa 7kw (możliwe ze dla bezpieczeństwa będzie 9kw).
    Zależy mi na jak najprostszym układzie.

    Rozterka nr 1
    Jeszce nie wybrałem ale zapewne będzie to split Panasonic, LG lub Samsung. Wyznacznikiem będzie cena/jakość. Czy możecie coś doradzić w temacie?
    Rozterka nr 2
    Jak sterować podłogówką? Mam 2 rozdzielacze góra i dół. Nie chce sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Wystarczy możliwość sterowania góra/dół.
    Jak to zrobić w najprostszy sposób? Czy na zewnątrz powinien być jakiś czujnik pogodowy do pompy ciepła a na gorze i dole jakiś sterownik w transparentnych pomieszczeniach, czy w ogóle bez sterowników w pomieszczeniach, a sterowanie przenieść do kotłowni?
    Rozterka nr 3
    Wyposażenie kotłowni:
    - Pompa ciepła (jednostka zew i wew)
    - Zbiornik CWU
    - co jeszcze ? - bufor- czy potrzebny? pompy obiegowe? zawory?
    - czy rozdzielacze powinny być połączone z pompą każdy z osobna?
    - co powinno się znaleźć między pompą ciepła a rozdzielaczami by w prosty sposób tym sterować?

    Wiem że pewnie oprze się to o projekt wykonawczy, tylko nie wiem czego unikać by nie dać się wpuścić w jakieś maliny.

    Będę wdzięczny za konstruktywne podpowiedzi.
    Ad. 1 Zastanawiałbym się nad firmą Panasonic lub Daikin w szczególności zwróciłbym uwagę aby w pompie ciepła był czynnik R32.
    Ponadto zmieniłbym wentylację grawitacyjną na mechaniczną.


    Ad. 2
    Rezygnując ze sterowania góra dół, zaoszczędzisz na instalacji nie wchodząc w dodatkowe koszty typu bufor, zestawy pompowe z mieszaczem czy w sprzęgło, lepiej tą kasę wydać na wentylację mechaniczną. Musisz wiedzieć że w przypadku dwóch osobnych stref grzewczych na jedną strefę idzie wyższy parametr wody a na drugi idzie maksymalnie taki sam jak na pierwszej lub niższy.
    Wydaje mi się że najprostszy układ to taki, gdy sama pompa obiegowa z pompy ciepła zadba o przepływ w całej podłogówce. Natomiast jeżeli chodzi o sterowanie to jednostka zewnętrzna ma wbudowany czujnik i najczęściej sterujesz krzywą grzewczą. Pętle w podłogówce możesz sobie wyregulować na rotametrach o ile niema potrzeby ciągłej regulacji temperatury w pomieszczeniach a jeżeli zależy Ci na regulacji np. dwóch pomieszczeniach to można na tych pętlach zabudować siłowniki. Pamiętaj, że nie możesz instalować siłowników na wszystkich pętlach bo musisz mieć zachowany minimalny przepływ wody w pompie ciepła w przeciwnym razie wymagany jest bufor.
    Ponadto wylewki cementowo-piaskowe (jeżeli takie masz bo nie napisałeś jakie są) maja dużą bezwładność i żądaną temperaturę w pomieszczeniu trzeba ustawić z odpowiednim wyprzedzeniem.

    Ad 3. W prostym układzie wystarczy sama pompa ciepła z wbudowanym zbiornikiem CWU, naczynie przeponowe do CWU i może pompa do cyrkulacji CWU, armaturę powinien hydraulik zabudować zgodnie ze schematami/wytycznymi producenta, warto też mieć separator powietrza i cząstek stałych jeżeli pompa ciepła niema tego w wyposażeniu.

    Jeżeli gdzieś coś źle opisałem inni na forum uzupełnią/poprawią.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Daikin w wersji ze zbiornikiem ma zabudowany separator z magnesem .Fajna cicha maszyna

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Wymieniałem zawory 4 drogowe w 3 przypadkach , W każdym przypadku po wymianie sprężarki bez płukania układu.
    To nie jest częsta awaria. Ingerencja w układ chłodniczy to zawsze zanieczyszczenia . Nowe to nowe .
    Zanieczyszczenia w układzie to raczej niechlujstwo instalatora.
    Z takimi radami to uważaj, gdyż karma szybko wraca.
    Ani się obejrzysz, jak spotka cię przykra konfrontacja z klientem który zażyczy sobie wymienić urządzenie na nowe z powodu usterki jednego komponentu.
    Ciekaw jestem, który z dystrybutorów potraktuje Cię wtedy poważnie.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Te zawory to akurat w niemieckich monoblokach i to jak pisałem po wymianie sprezarek.
    W PC sa różne komponęty może być czujnik może być sprężarka . Co kolega zrobi gdy spali się sprężarka po 10 miesiącach?

    Czy czesto kolega wymienia zawory 4 drogowe . Czy to typowa i czesta przypadłość PC.

    W zaprzyjażnionej firmie konieczność takich napraw kwalifikuje jednostkę zewnętrzną do wymiany.
    Powiem więcej. W jednostce doszło do rozszejnienia skraplacza po chyba 3 latach . Usterke usunięto w czasie sezonu . Po zakończeniu sezonu agregat wymieniono na nowy. Taka polityka firmy.Są takie.
    Firma nie robi tego bo musi .Tego nie ma w papierach ale robi.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie tematem.

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Ad. 1 Zastanawiałbym się nad firmą Panasonic lub Daikin w szczególności zwróciłbym uwagę aby w pompie ciepła był czynnik R32.
    Ponadto zmieniłbym wentylację grawitacyjną na mechaniczną.
    Jak na razie faworytem jest Panasonic Aquarea generacji H HIGH PERFORMANCE KIT-WC07H3H3E5 7 kW

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Ad. 2
    Rezygnując ze sterowania góra dół, zaoszczędzisz na instalacji nie wchodząc w dodatkowe koszty typu bufor, zestawy pompowe z mieszaczem czy w sprzęgło, lepiej tą kasę wydać na wentylację mechaniczną. Musisz wiedzieć że w przypadku dwóch osobnych stref grzewczych na jedną strefę idzie wyższy parametr wody a na drugi idzie maksymalnie taki sam jak na pierwszej lub niższy.
    Wydaje mi się że najprostszy układ to taki, gdy sama pompa obiegowa z pompy ciepła zadba o przepływ w całej podłogówce. Natomiast jeżeli chodzi o sterowanie to jednostka zewnętrzna ma wbudowany czujnik i najczęściej sterujesz krzywą grzewczą. Pętle w podłogówce możesz sobie wyregulować na rotametrach o ile niema potrzeby ciągłej regulacji temperatury w pomieszczeniach a jeżeli zależy Ci na regulacji np. dwóch pomieszczeniach to można na tych pętlach zabudować siłowniki. Pamiętaj, że nie możesz instalować siłowników na wszystkich pętlach bo musisz mieć zachowany minimalny przepływ wody w pompie ciepła w przeciwnym razie wymagany jest bufor.
    Ponadto wylewki cementowo-piaskowe (jeżeli takie masz bo nie napisałeś jakie są) maja dużą bezwładność i żądaną temperaturę w pomieszczeniu trzeba ustawić z odpowiednim wyprzedzeniem.
    Bardzo podoba mi się proste sterowanie góra i dół jednocześnie. Na rotametrach podniósł bym sobie temperaturę tylko w łazienkach na górze i dole, tak by zawsze była wyższa w stosunku do reszty. Zastanawia mnie jeszcze czy sterowanie poprzez czujnik pogodowy jest wystarczający, czy nie trzeba np w salonie jakiegoś sterowania temp. wew. a jeżeli tak to czy muszę doprowadzić tam jakiś kabelek, bo jestem aktualnie przed tynkowaniem.

    Winien jestem jeszcze kilka wyjaśnień:
    Posadzki mam już wykonane dół 15 cm styro i 9 cm wylewki, góra 7 cm styro i 7 cm wylewki - cementowe z plastyfikatorem. Nie planuje nocnej taryfy.
    W razie awarii pge/pompy mam kominek z turbiną i dgp.
    Went. mechaniczna - za późno.

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Ad 3. W prostym układzie wystarczy sama pompa ciepła z wbudowanym zbiornikiem CWU, naczynie przeponowe do CWU i może pompa do cyrkulacji CWU, armaturę powinien hydraulik zabudować zgodnie ze schematami/wytycznymi producenta, warto też mieć separator powietrza i cząstek stałych jeżeli pompa ciepła niema tego w wyposażeniu.
    Czy ten Panasonic który preferuje ma separator powietrza i cząstek stałych? Czy może mieć wbudowany zbiornik czy lepiej osobny?

    Mam jeszcze pytania techniczne.
    a. Przed pompą ciepła będę wykonywał elewację. Chcę wypuścić na zewnątrz pozostałą mi rurę spustową fi 90, jako przepust przez ścianę do instalacji jedn. zewn pompy ciepła oraz skroplin. Czy to wystarczy?
    b. Czy w ramach upraszczania instalacji gdybym chciał dołożyć sobie 2 fancoile do chłodzenia na pilota on/off (1 w salonie i 1 na korytarzu pietra) czy to skomplikuje całą instalację? Chce na tym etapie przygotować taką możliwość pod kątem instalacji.

    Z góry dzięki za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

    Monsus

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    1.Ja mam tylko czujnik pogodowy i wystarcza. Kable zawsze warto puścić, ale to osobny temat...
    2. taryfa nocna prawie zawsze da Ci dużą oszczędność, przy minimum chęci - wystarczy pralkę i zmywarkę włączyć w tanich godzinach, reszta życia domowego jak leci. PC też niech pracuje non stop, tylko w nocy sama zwiększy moc dzięki pogodówce.
    3. siłowniki i inne kosmiczne technologie zbędne
    4. dołożenie klimakonwektorów do chłodzenia ja również rozważam - trzeba by zdublować instalację (zabezpieczoną przed skraplaniem wilgoci)... Chyba jednak założę klimatyzację multisplit...

    edit: na temat bezsensowności sterowania podłogówką poczytaj https://forum.muratordom.pl/showthre...ylewki-na-nowo
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #13

    Domyślnie

    Przekonujecie żeby nie sterować podłogówką, a co w przypadku agregatu skraplającego np. Sinclair DC INVERTER zrobionego na pompę ciepła i grzania co i cwu? Zamysł jest taki żeby grzać co i cwu w tańszej taryfie, teraz pytanie czy zastosować zwykły zawór trójdrogowy z priorytetem na cwu czy taki sterowany z mikrokontrolera? Czyli prostota - grzanie co i cwu razem, czy kombinacje - grzanie cwu osobno. Jak to jest rozwiązane w oryginalnych pompach ciepła? Bufor do tego jest potrzebny? W sumie cały czas się zastanawiam czy warto zakładać siłowniki do podłogówki, bo przez jakiś czas poddasze nie będzie użytkowane. Chyba, że tylko wykorzystać rotametry do zmniejszenia temperatury na całym poddaszu. W tym drugim wariancie, to bufor będzie niezbędny?
    Ostatnio edytowane przez SilverX ; 01-04-2020 o 20:31

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia czym zasilasz podłogówkę - kotłem ,pompą ciepła czy reaktorem atomowym. Tak czy inaczej płynie tam taka sama woda. Jeśli to tylko podłogówka bez grzejników, to raczej na pewno nie będzie potrzeby stosowania bufora.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #15

    Domyślnie

    Nawet jeśli zmniejszę przepływy na rotametrach na całym poddaszu? Będzie tylko podłogówka, domek 114 m2. Tylko nie wiem jak ogarnąć temat drabinki w łazience.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Nawet jakbyś zamknął wszystkie pętle to otworzy się zawór bypass i minimalny przepływ zostanie zapewniony. Jedynym problemem bedzie to że woda krążąca w tym krótkim obiegu nie będzie miała skąd odebrać ciepła potrzebnego do defrostu. Pompa załączy wtedy grzałkę, potrwa to może minutę lub dwie. Ja w ramach testów zamknąłem wszystkie pętle na piętrze i przepływ spadł z 22,5 do 18 litrów.
    Drabinkę w łazience podłącz tak jak kolejną pętlę podłogówki.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony