dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ToKo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-447
    Posty
    12

    Domyślnie

    Miałem ostatnio dwie ciekawe rozmowy.

    Pan nr 1 pracujący w branży betonów. Powiedział że zaprawy jakie dostarcza firma Abet jak i Sanbet są totanie do bani. Używają najtańszego cementu hutniczego "Odra". Wiedzą że to lipa ale są kryci bo w warunkach labolatoryjnych prawdopodobnie ta zaprawa osiągnie zakładane parametry. Natomiast w warunkach budowy nie ma szans (temperatury 5-15st). Powiedział żebym ich cisnął i szedł do sądu. Był w 100% przekonany że to betoniarnia zawaliła. Podał mi numer do Pana nr 2 który ma laboratorium i mi pomoże.

    Pan nr2
    Jak usłyszał o co chodzi to powiedział że nie zrobi mi badań bo za 300zł nie ma ochoty po sądach jeździć. Mi wydaje mi się bardziej nie chce zadzierać z betoniarniami bo zerwą z nim współpracę i straci grube tyś zł Długo z nim rozmawiałem - w 100% bronił betoniarni. Powiedział że Abet nie może sobie pozwolić na takier numery. Powiedział że winny jest wykonawca: powinien osłonić mury folią, nie murować przez 2 dni na tej samej zaprawie i takie tam. Do tego powiedział żeby nigdy nie brać zaprawy z żadnymi opóźniaczami. Twierdzi też że ta zaprawa osiągnie swoją wytrzymałość: jak nie po 28 dniach to po 56 (przez opóźniacz) Do tego twierdzi że kierownik powinien od razu zamówić zaprawę M20 albo nawet M25 wiedząc że nie ma 20st na zewnątrz. Zamawiając M20 miałbym szanse na uzyskanie wytrzymałości dla M15
    I jeszcze poradził mi żebym nie szedł do sądu bo tylko się ośmieszę...

    Dla mnie bardziej wiarygodny był Pan nr 1
    Pan nr 2 zachowywał się jakbym go nagrywał i bardzo uważał co mówi.
    Kierownik budowy zgadza się z Panem 1 a wykonawca z Panem 2

    Zatem ja zalecam ostrożność z zamawianiem gotowych zapraw szczególnie z dwóch wymienionych źródeł.

    Mury będę rozbierał. Mam nadzieje że nie złapią wytrzymałości bo będzie więcej roboty przy rozbiórce.
    Ostatnio edytowane przez ToKo ; 02-04-2020 o 17:20

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Nie słuchaj Pana nr 1. Sam powiedział że zaprawa osiągnie parametry w warunkach labolatoryjnych tj. Normowych 28 dni w 20 stopniach i wilgotności 100 proc. Wszystkie receptury są liczone i później sprawdzane przez labolatoria zgodnie z normą. Tyczy się to także kształtu i wymiarów próbek. Po prostu doświadczenie mówi że jak chcesz mieć szybciej mocniejszy beton to zamawiasz klasę lub dwie wyżej. Jak zamówisz beton np b45 z betoniarni, i go nie zawibrujesz, nie będziesz pielęgnował, a temperatura będzie albo za niska albo za wysoka. Nie uzyska on swoich parametrów dla B45 tylko np dla B30. To samo tyczy się zapraw. Sposób w jaki opisujesz tą zaprawę może świadczyć o tym że z powodu opóźniacza w przypadku zaprawy wolno zasypanej. Zanim zaczęła zachodzić hydratacja w temperaturach około 15 stopni w dzień i do tego nasłonecznieniu. Mogła odparowac wilgoć z zaprawy. Przez co jak już opóźniacz zaczął działać nie było wystarczająco wody do prawidłowej hydratacji. Przereagowało za mało cementu. Oczywiście nie wykluczam że w betoniarni coś nie zatrybilo i dodali np za mało cementu czy przelali opóźniacz ale to mało prawdopodobne. Cementu się nie czepiaj ze hutniczy, ot po prostu wolniejszy, trzeba sobie było zamówić zaprawę na portlandzkim. Ale wiadomo wszystkim chodzi o cenę. Trzeba było zamówić mocniejszy, ale tu też chodzi o cenę. Lepiej zamówić zaprawę codziennie na budowę, ale to też drożej. A jeszcze lepiej kręcić ją w betoniarce na miejscu.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał ToKo Zobacz post

    Mury będę rozbierał.
    Dobra decyzja. Moja rada omijaj ta betoniarnia z której była zaprawa. Szczerze to mam wątpliwości co do ekipy, ale nie bylem nie widziałem - byłbym ostrożny.
    Wina nie jest raczej tylko betoniarni. Więc może ekipa powinna drugi raz wymurować w ramach gwarancji, ty kupisz materiał-zaprawę.

    Czy warto do sądu, nie wiem, sam to sobie policz to długa walka i kosztowna.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    No właśnie cement hutniczy , ten cement stosuje się przy wyższych temperaturach albo przy elementach, przy których jest ryzyko występowania za dużej ilości ciepła z hydratacji. Zaprawa do murowania takim elementem nie jest i to w dodatku w temperaturach około zerowych .
    Dodatkowo jeżeli zaprawa leży dwa dni i po dwóch dniach się ją urabia to trzeba zniszczyć pierwsze wiązania, które powstały i taka zaprawa nigdy nie będzie miała docelowej wytrzymałości .

    Tak jak pisze jajmar też byłbym ostrożny co do ekipy, ostatecznie na budowie to oni wbudowują zaprawy w elementy. Jak nie wiedza po co zaprawa musi mieć pewna wytrzymałość i , że na drugi dzień to nie wolno już zaprawy używać to coś z nimi nie halo ...
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 03-04-2020 o 06:53

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony