dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie W jaki sposób na działce usytuować dom?

    Dzień dobry,
    to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

    Mam pytanie, jak usytuować dom względem stron świata na działce o pow. 850 m2, która jest w załączniku.
    Jak widać nie jest to zbyt korzystna sytuacja.
    Planuję budowę domu parterowego o pow. użytkowej ok 90 m2, dach dwuspadowy.

    WZ wskazują:
    - wjazd na działkę od drogi A - linia zabudowy 5,5m, od drogi B - nieprzekraczalna linia zabudowy 6m.
    - kalenica równolegle lub prostopadle do drogi A

    Zastanawiam się czy zrobić wejście do domu od strony Pd. - Wsch. a ogród i salon od Pn. - Zach. czy odwrotnie ?
    Oczywiście dom nie będzie stał na środku działki, to jest tylko takie uproszczenie.

    Pozdrawiam forumowiczów
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	55,4 KB
ID:	442227  

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Salon, taras lubią słońce. Planowałbym je z prawej strony.

    Czym planuje Pan ogrzewanie domu?

    Droga od Południa A wydaje się bardziej uczęszczaną. To z tej strony powinno być główne wejście.

    Drogę B nieco mniej uczęszczaną, wykorzystałbym na logistykę do ewentualnej kotłowni, tudzież szamba.

    Poza tym od Południa lepiej rosną rośliny. Pod tym kątem zagospodarowałbym jakiś teren przed domem na ogródek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	442228

    To taka moja sugestia.

    Opcja 1:
    Brama od strony drogi B do ewentualnego garażu lub wiaty i kotłowni.
    Sama furtka od strony drogi A.

    Opcaj 2:
    Brama i furtka od drogi A.

    Opcja 3:
    Połączenie opcji 1 i opcji 2.

    Pasowałoby jeszcze podać rzeczywiste wymiary działki.

    Może taki układ budżetowego domu parterowego:

    https://documentcloud.adobe.com/link...7-1defbc92978d

    Oczywiście wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego gminy i własnych preferencji.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 28-03-2020 o 14:11

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    W jaki sposób na działce usytuować dom ?

    W taki sposób, aby :
    - zapewnić maksymalną NIE ZACIENIANĄ powierzchnię biologicznie czynną. Ja stosuję tą podstawową zasadę i zawsze mi się sprawdza ! Różnice w zagospodarowaniu ( odstępstwo od tej zasady ) mogą wynikać z warunków zabudowy, geometrii granic, spadków terenu, geotechniki, sąsiedztwa, zapewnieniu prawidłowych odległości od granicy działki, dojazdu do budynku, zapewnieniu miejsca postojowego ( z powierzchnią „manewrową” ), miejsca gromadzenia odpadów, podłączenia budynku do sieci, … itd., itd.
    - istotne w zagospodarowaniu są STRONY ŚWIATA, tj. możliwości prawidłowego doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym w zależności od funkcji pomieszczenia, tym samym drugą zasadą jest ( z założenia ) podział budynku na część obsługującą i obsługiwaną, np. kuchnia / pokój dzienny, pokój / łazienka, część nocna / część dzienna, gdzie część dzienna ( jak sama nazwa mówi ) powinna być dobrze doświetlona, część nocna – niekoniecznie z uwagą, że pokoje np. dzieci nie powinny nigdy być lokalizowane od strony PN, podobnie jak inne pomieszczenia, które wymagają nasłonecznienia.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #4

    Domyślnie

    DarekDawid,

    niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.
    Ogrzewać dom chciałbym pompą ciepła. Wymiary działki są takie, że lepiej postawić dom prostopadle do drogi A. Wtedy wychodzi w miarę "duży" ogród jak na taką działkę a na tym bardzo mi zależy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka wymiar.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	28,7 KB
ID:	442233
    Strona Pn - Zach. za ogrodem i salonem przemawia do mnie dlatego bo będzie dłużej jasno w części dziennej a ma być ona dość duża.
    Stworzyłem sobie jakąś koncepcję domu ale wszystkie sypialnie łącznie z salonem wychodzą na ta samą stronę.
    Czy lepiej przenieść sypialnie na stronę Pd. - Wsch. bo będzie tam cieplej?

    Koncepcja domu powstała na podstawie domu Eryk z pracowni Archipelag
    Usytuowanie drzwi i okien jest na razie umowne.
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt domu.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	442232

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał makusz Zobacz post
    DarekDawid,

    niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.
    Ogrzewać dom chciałbym pompą ciepła. Wymiary działki są takie, że lepiej postawić dom prostopadle do drogi A. Wtedy wychodzi w miarę "duży" ogród jak na taką działkę a na tym bardzo mi zależy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka wymiar.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	28,7 KB
ID:	442233
    Strona Pn - Zach. za ogrodem i salonem przemawia do mnie dlatego bo będzie dłużej jasno w części dziennej a ma być ona dość duża.
    Stworzyłem sobie jakąś koncepcję domu ale wszystkie sypialnie łącznie z salonem wychodzą na ta samą stronę.
    Czy lepiej przenieść sypialnie na stronę Pd. - Wsch. bo będzie tam cieplej?

    Koncepcja domu powstała na podstawie domu Eryk z pracowni Archipelag
    Usytuowanie drzwi i okien jest na razie umowne.
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt domu.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	442232
    Nie rozumiem pierwszego zdania. odsunąć czy przysunąć?

    Projekt jest jak najbardziej dobry pod warunkiem że zamiast garderoby zrobisz wejście i obrócisz cały plan 90 stopni, tak aby salon był na górze, a sypialnie po południowo zachodniej stronie. Upieram się przy tym, żeby wejście do domu było od dołu (od Południa, od drogi A). Ogród oczywiście po słonecznej prawej stronie działki.

    Inna sprawa. Warto spojrzeć na sąsiedztwo, jeśli takie jest. Dobrze jest zachować kierunek kalenicy jak u sąsiadów. Wyglada wtedy całe osiedle estetyczniej.

    I jeszcze sprawa pompy ciepła. Nie jestem specjalistą, ale warto przekalkulować jeszcze przy projektowaniu domu jakiej powierzchni wymaga instalacja rur gruntowych płaszczyznowych a jakiej głębinowych.

    Poza tym jeśli nie ma kanalizacji, to trzeba pamiętać o miejscu na szambo i sprawach logistycznych jego oczyszczania.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał makusz Zobacz post
    DarekDawid,

    niestety nie mogę odsunąć się od drogi A bo nie pozwalają na to WZ. Linia zabudowy 5,5 m.
    Masz nieprzekraczalną linię zabudowy czy obowiązującą od drogi A? Bo to różnica.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Masz nieprzekraczalną linię zabudowy czy obowiązującą od drogi A? Bo to różnica.
    Chyba o to chodzi że Makusz ma trzymać się linii zabudowy na 5,5 m od granicy działki przy drodze A i 6 m przy drodze B.

    Nadal się upieram mojej sugestii.

    https://documentcloud.adobe.com/link...e-dfc07d6ee136

    lub tak

    https://documentcloud.adobe.com/link...3-9d9e0fddf5a1

    Ale jeżali w Warunkach Zabudowy ma Pan kalenice obowiązkowo prostopadle do drogi A to nie poradze.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 30-03-2020 o 14:30

  8. #8

    Domyślnie

    Z liniami zabudowy jest tak:

    Od Drogi A obowiązująca linia zabudowy- 5,5 m, czyli nie dalej, nie bliżej
    Od drogi B nieprzekraczalna linia zabudowy 6, czyli nie bliżej niż 6m od drogi ale ile chcesz dalej od niej może być.
    Co do kalenicy to napisałem na początku, że może by prostopadle lub równolegle do drogi A.

    Dzięki za dobre rady.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Trochę bardziej nowoczesny układ pomieszczeń z możliwością adaptacji poddasza z czasem (ze ścianką kolankową). Ale może być kłopot z garażem. Fakt, że taras jest nieco głębiej ogrodu.
    Ta strona połaci dachu ma pewną wadę. Jeśli zrobisz dwie połacie będą one skierowane na mniej słoneczne strony, co daje ograniczenia w instalacji solarów.
    W poprzednich moich propozycjach nie było tego problemu.

    https://documentcloud.adobe.com/link...1-0faf250a2086

    Może jeśli ogrzewanie pompą gruntową, to zamienić dużą kotłownie z aneksem kuchennym. Wtedy cała instalacja pompy byłaby pod ogrodem.

    Coś w ten deseń:

    https://documentcloud.adobe.com/link...3-7b32334f9402

    Odsunięty garaż daje możliwość instalacji solarów na dachu.

    Lub tak:

    https://documentcloud.adobe.com/link...d-3d0f48f07ec1
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 31-03-2020 o 08:14

  10. #10

    Domyślnie

    Wszystkie Twoje propozycje prowadzą do zmiany WZ. Obecnie komunikacja musi być od strony drogi A. Garaż od strony tarasu tez nie jest dobrym pomysłem.
    Czy usytuowanie ogrodu od strony pd- wsch nie spowoduje tego, że po południu będzie tam cień?
    Pompę ciepła planuję powietrze- woda. Może jak kasa pozwoli to z GWC.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Osobiście to ta pierwsza myśl jest najbardziej trafna.I wytłumacze dlaczego.

    1. Brudne sprawy są z tyłu, za plecami budynku.
    2. Z przodu budynku wejscie ale i też moża zrobić miejsce postojowe na 1 samochód przed domem (np. żony) z brama przesuwną.
    3. Eliminuje wszelkie wyjazdy w sąsiedztwie skrzyżowań, zakrętów itp.!!! Ze względów bezpieczeństwa.
    4. Bramę z drogi B można zrobić po odbiorze, bez zbędnych procedur. Kwestia tylko czy ta droga będzie do użytku mieszkańców.
    5. Ogród od strony Wsch-Połud. to najlepszy wybór (wiem z doświadczenia) i dla roślin na gruncie i w szklarni. Acz najlepszy byłby południowy przed domem. WZ niestety to eliminuje.
    6. Okna podstawowych pokoi są od Południa z możliwością obserwacji wejścia. Również brama z tyłu jak i garaż/wiata jest też widoczna z aneksu kuchennego.
    7. Możliwość wspomagania systemem solarnym latem na połaci dachu oraz PV.
    8. Poniższy plan jest kolejnym argumentem:
    https://documentcloud.adobe.com/link...1-05c10fa11648
    a) Brzydkie wejście parterowego, niskiego budynku z dachem dwuspadowym ala szopa od strony czoła. Budynek z kalenicą równoległą i daszkiem przy wejściu jest bardziej efektowny.
    b) Mały ogródek w lewej części działki z niedoświetleniem przez zachodzące słońce.
    c) Ciemny salon!!! Nawet jakby garaż był obok budynku.
    d) Instalacja PC powietrze pewnie czerpnie powinien mieć z Południa. A tu ni jak to można rozwiązać.
    itd.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 31-03-2020 o 20:42

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Ostatecznie można by pójść na kompromis z tym garażem/wiatą kosztem ogródka.
    A z drugiej bramy bym nie rezygnował, chociażby po to aby mieć gdzie trzymać przyczepę lub łódkę.

    Prawidłowy link:
    https://documentcloud.adobe.com/link...3-c94311865afa

    Poza tym na rogu ulic najlepiej prezentuje się dom w takiej formie:
    https://documentcloud.adobe.com/link...0-58ac330da6b6

    To już jakieś 15 m2 więcej. Nie wiem czy pompa ciepła powietrzna jest wstanie obsłużyć taką kubaturę. Miejmy nadzieje że te ciepłe szczecińskie powietrze od morza to umożliwi.

    Hm a może tak:
    https://documentcloud.adobe.com/link...8-4521978fe91a

    Z wyartykułowanym tarasem na ogród.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 01-04-2020 o 08:35

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Nie wiem gdzie się podziała reszta ferajny doradców. Tylko ja tu piszę w tym poście.
    Przecież tematu nie wyczerpałem.
    Możliwe że na Prima Aprilis lepiej nic nie wypisywać, ale zaryzykuje.

    Porysowałem trochę dla własnej przyjemności jak ten dom na tej działce ma wyglądać. A nóż kiedyś będę w podobnej sytuacji.
    Przesyłam 4 już wcześniej przedstawiane propozycje ze wskazaniem co gdzie widzę.

    1.
    https://documentcloud.adobe.com/link...4-1c13ef367461

    2.
    https://documentcloud.adobe.com/link...4-457c5c39e65b

    3.
    https://documentcloud.adobe.com/link...1-e72f4e773715

    4.
    https://documentcloud.adobe.com/link...6-0b53760c1886

    Wszystko zależy od właściciela czy chce przytulny kącik, czy może rozległą przestrzeń.

    Pozdrawiam czytelników.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 01-04-2020 o 13:15

  14. #14

    Domyślnie

    Widocznie jest to tak trudny temat, że nawet elita tego forum nie jest w stanie ogarnąć tematu
    Taki żart.

    Ale na serio to jestem pod wrażenie, że Tobie chce się rysować.
    Poza domem dla mnie najważniejszy jest ogród i jak najwięcej zieleni wokół niego. Dlatego szkoda mi było by robić dodatkową bramę od drogi B i dojazd do garażu.
    Pomysł jest fajny ale działka za mała.
    Dlatego cały czas myślę o postawieniu prostopadle budynku do drogi A i uzyskaniu tym sposobem jak największej pow. pod ogród, w jednym kawałku.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał makusz Zobacz post
    Widocznie jest to tak trudny temat, że nawet elita tego forum nie jest w stanie ogarnąć tematu
    Taki żart.

    Ale na serio to jestem pod wrażenie, że Tobie chce się rysować.
    Poza domem dla mnie najważniejszy jest ogród i jak najwięcej zieleni wokół niego. Dlatego szkoda mi było by robić dodatkową bramę od drogi B i dojazd do garażu.
    Pomysł jest fajny ale działka za mała.
    Dlatego cały czas myślę o postawieniu prostopadle budynku do drogi A i uzyskaniu tym sposobem jak największej pow. pod ogród, w jednym kawałku.
    Możliwe że rysuje trochę pod swój gust.
    Już pisałem że usytuowanie prostopadłe do drogi A jest trochę na bakier z geometrią działki, no i wejście jest mało efektowne.
    Mogę tylko dodać że jeżeli chodzi o te propozycje to domy z tarasem po prawej są bardziej ergonomiczne, ustawne w wewnątrz, z możliwością instalacji kominka. Natomiast domy z tarasem z lewej strony są bardziej uporządkowane zewnętrznie, a wewnątrz nieco trudniejsze do aranżacji.

    Pozdrawiam.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    d) Instalacja PC powietrze pewnie czerpnie powinien mieć z Południa. A tu ni jak to można rozwiązać.
    itd.
    Strona świata przy pompie nie ma znaczenia. Swoją drogą pompa nie ma czegoś takiego jak czerpnia.


    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    To już jakieś 15 m2 więcej. Nie wiem czy pompa ciepła powietrzna jest wstanie obsłużyć taką kubaturę. Miejmy nadzieje że te ciepłe szczecińskie powietrze od morza to umożliwi.
    Dobrze dobrana pompa obsłuży każdą kubaturę.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Nurek podpowiedz Makuszowi jakiej wielkości ma mieć pomieszczenie z pompą powietrzną lub gruntową z instalacją i rekuperacją, tak aby obsługa była bezproblemowa.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 02-04-2020 o 07:38

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Może ten link da Makuszowi do myślenia.
    Jak w każdym projekcie są wady i zalety. A wybór to pójście na kompromisy.
    https://documentcloud.adobe.com/link...1-78cf72ee85ba

    https://documentcloud.adobe.com/link...6-4ce3a9e26e32

    Chyba trafiłem w sedno.

    https://documentcloud.adobe.com/link...0-6ab4e75b4db3

    Jeśli gmina nie postarała się o sieć kanalizacji to można śmiało od nich żądać możliwość wstawienia bramy od drogi B. O zaletach drugiej bramy już pisałem.
    Wady to:
    1. Intensywne światło od okna elewacji Południowej w salonie
    2. Zimne pokoje od strony Północnej.
    3. Brak ciągu łazienka-kuchnia-PC.
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 02-04-2020 o 12:53

  19. #19

    Domyślnie

    Faktycznie ten ostatni link jest z grubsza ok. Jak dla mnie za dużo sypialni, za mały salon. Ale to są szczegóły do poprawy.
    Tak czy inaczej idziesz w kierunku mojego pierwotnego projektu. Sypialnia od wschodu na Twoim projekcie to chyba lepszy pomysł.

    Nie wiem co ma wspólnego brak kanalizacji ze zgodą na wjazd od innej drogi niż w WZ
    Lepiej zrobić szambo bliżej drogi, Złącze do opróżniania dajesz w ogrodzeniu i nikt nie jeździ po działce.
    Nie wiem czy mi się zmieści garaż równolegle do drogi A. Wtedy mógłbym zamontować na nim panele FV.

    Takie pytanie mi się nasuwa.
    Gdybym zrobił wjazd na działkę ze skosu to do jakiej drogi zostanie on przypisany?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekDawid Zobacz post
    Nurek podpowiedz Makuszowi jakiej wielkości ma mieć pomieszczenie z pompą powietrzną lub gruntową z instalacją i rekuperacją, tak aby obsługa była bezproblemowa.
    Trzeba liczyć jakieś 2 m2 - połowa z tego to zbiornik na ciepłą wodę, a reszta to wyposażenie kotłowni. Zresztą na necie jest milion zdjęć kotłowni pod pc, wystarczy pogóglać. Do monobloku można sobie sprawić coś takiego https://cennik.peflex.pl/szafy-hydrauliczne-577 wtedy kotłownia ogranicza się do szafy wielkości lodówki.

    Rekuperator można podwiesić pod sufitem, albo jak poddasze jest nieużytkowe to dać go na strych, tylko wtedy trzeba go ocieplić.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony