dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Prąd do SSO. Ile faz, jaka moc?

    Jak w temacie. Chodzi o przyłącze budowlane, aby tylko dociągnać dom od fundamentów do SSO.
    O jaką moc wnioskować? I czy może być 1 faza tylko?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Niestety , nie warto 1f po pierwsze szkoda przewodu i robocizny , po drugie jak już zrobią to najlepiej na gotowo , po trzecie może okazać się, że będzie szybko potrzeba większej mocy niż możliwości jednej fazy. a może i właśnie będzie potrzeba 3 fazowego zasilania np do betoniarki i wtedy będzie kłopot.
    A najlepiej - jeśli jest w opcji to 7,5kW (później zawsze można zwiększyć - w zależności od potrzeb)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dobra, z tą liczbą faz jest tak. Sąsiad może mi dać gratis trochę prądu. Ale dostęp jest tylko do gniazdka 1f.

    I stąd pytanie, czy wykorzystać dobroczynność sąsiada, czy jednak uniżenie prosić o przyłącze ZE.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ile czasu masz zamiar się budować?. I ile zapłacisz za prąd od sąsiada? Trzeba naprawdę wziąć wszelkie za i przeciw. Nie tylko koszty ale dobre relacje pomiędzy sąsiadami.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    SSO spokojnie oblecisz na gniazdku sąsiada. Pierwszy moment kiedy potrzebowałem 3F na budowie to był agregat tynkarski.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeszcze jest jedna kwestia o której można zapomnieć - jeśli na danym terenie (z zasilania jednego transformatora) powstaje wiele domów jednorodzinnych to może tej mocy zabraknąć np gdy zwlekamy z zamówieniem mocy - co wtedy.
    Ale myślę , że wszystko jest w jak najlepszym porządku.
    Jeśli będziesz pobierał prąd od sąsiada to warto założyć jakiś pod-licznik - będzie wtedy uczciwie, a w ramach dobrosąsiedzkich wypić piwko lub dwa.
    Może i racja, że na początku jedna faza wystarczy - ważne, aby robotnicy mogli podłączyć chociaż odbiornik 4 kW
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Ok.
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie masz zamiaru składać papierów do ZE o przyłącze ? I tak będziesz pewnie z rok czekać to ja bym złożył.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam już warunki przyłączenia. Tylko, ze:
    1. Na czas budowy taryfa C, czyli koszty - nie podoba mi się to
    2. Budową przylacza docelowego - ZE ma 18 miesięcy, a wie długo
    3. Musiałem się zadeklarować, kiedy zacznę pobierać prąd że złącza docelowego. Jeśli nie zacznę pobierać prądu w określonym terminie mogą mnie obciążyć kosztami budowy przyłącza- tak stoi w warunkach. Dlatego nie pale sie z podpisaniem umowy na przyłącze już teraz, bo nie mam zielonego pojęcia jak pójdzie mi budowa w obecnych czasach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    Ad3 - pytałeś czy te koszty egzekwują ? ja zaczałem pobierać prąd później niż planowałem, około roku. Nie obciążyli mnie żadnymi kosztami. Zgadzam się z przedmówcami - lepiej za wczasu załatwić prąd, niż później się denerwować ze już jest potrzebny a go nie ma... koszt taryfy budowlanej to jeden z mniejszych problemów na budowie życzę Ci aby to był Twój nawiększy problem

  11. #11

    Domyślnie

    Z tego co wiem mało kiedy to egzekwują.
    Ja żałuję, że podpisałem umowę tak późno tzn 3msc przed wbiciem pierwszej łopaty. Tym sposobem nadal czekam na złącze a mogłem nawet rok wcześniej podpisać i skrzynka dawno by stała. A potem jak się postaramy to przy SSZ taryfę G idzie dostać. Tak więc mało jest argumentów za tym żeby jeszcze nie podpisywać.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Jak w temacie. Chodzi o przyłącze budowlane, aby tylko dociągnać dom od fundamentów do SSO.
    O jaką moc wnioskować? I czy może być 1 faza tylko?
    Ja miałem 7 kW, 3f, zabezpieczenie C16.
    Do betoniarki starczyło. Ale jak mi wiercili studnię, a potem pianowali skosy to niestety nie wystarczyło.

  13. #13

    Domyślnie

    Przy tynkowaniu maszynowym na 1fazie będzie mało.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Też, o tynkach nie piszę, bo miałem ręczne.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ja miałem 7 kW, 3f, zabezpieczenie C16.
    Do betoniarki starczyło. Ale jak mi wiercili studnię, a potem pianowali skosy to niestety nie wystarczyło.
    Dlatego napisałem również - jeśli można to 7,5 kW
    U mnie wystarczyło - tyle miałem przez całą budowę 2 lata, nawet potem gdy już miałem odebrany budynek, korzystałem z taryfy G o tej samej mocy .....po ok roku chyba sami podnieśli do 13kW zmienili zabezpieczenie, wymienili licznik - umowę na większą moc podpisałem dopiero w ubiegłym roku(po 7 latach) podczas podpisywania wymiany licznika na dwukierunkowy- tak mam do dnia dzisiejszego - (zapłaciłem oczywiście tylko za 7,5 kW).
    Nie wiem czy to normalne, ale skoro "Im " to nie przeszkadzało to i mnie również.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony