dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 260
  1. #1

    Domyślnie Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki

    Dzień dobry,
    przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
    Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.

  2. #2

    Domyślnie

    A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?
    Ojej... przepraszam.
    Pewnie mogłem i może nawet powinienem, ale forum MURATOR jest z założenia techniczne, a nie towarzysko-adoracyjne. I nie bardzo rozumiem hasło "śmieciowy wątek".., może dla Ciebie jest "śmieciowy", ale dla mnie niezmiernie istotny. Gdyby tak nie było, to pewnie nie przestudiowałbym kilkuset stron różnych wątków i nie pisałbym tutaj.

  4. #4

    Domyślnie

    Wchodząc na forum, czytasz regulamin czy robisz co się żywnie podoba?
    Przecież to takie januszowe żeby nie używać opcji szukaj lub zapoznać się z istniejącymi wątkami. Przecież Twoje jest najmojsze. Trochę pokory i wysiłku a nie oczekiwania wszystkiego na tacy.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Wchodząc na forum, czytasz regulamin czy robisz co się żywnie podoba?
    Przecież to takie januszowe żeby nie używać opcji szukaj lub zapoznać się z istniejącymi wątkami. Przecież Twoje jest najmojsze. Trochę pokory i wysiłku a nie oczekiwania wszystkiego na tacy.
    Jak się nie ma nic do powiedzenia to się nie pisze.... chyba, że masz hobby polegające na nabijaniu postów.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    A nie mogłeś zadać pytania w wątku technicznym tylko musisz tworzyć kolejny śmieciowy wątek?
    A to już w dziale "Fotowoltaika" nie można zakładać nowych tematów ?
    Akurat ten założony wątek jest na tyle "inny" niż dziesiątki postów typu "jakie panele, jaki falownik", że zasługuje na odrębny wątek.
    Tym bardziej, że jest pewna grupa potencjalnych użytkowników fotowoltaiki, która ma problem z zacienieniem połaci i dużo łatwiej będzie im znaleźć optymalne rozwiązanie, jeśli ten problem będzie miał swój odrębny temat.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 30-03-2020 o 21:21
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kedlaw0 - przestań straszyć ludzi ta napastliwością.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kedlaw0 - przestań straszyć ludzi ta napastliwością.
    Ok.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolek Zobacz post
    Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.
    A teraz na temat - trudno będzie Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie - bo mało kto ma jednocześnie doświadczenia z mikrofalownikami, oraz z optymalizatorami.
    Musisz sam podrążyć - dopytać, jak w przypadku mikrofalowników wygląda uzysk grupy paneli podpiętych do jednego falownika, kiedy zasłonięty zostanie jeden z nich, co w przypadku koniecznośći wymiany jednego panela po paru latach itp, itd
    Skoro cenowo oferty są porównywalne, to mogą decydować drobiazgi
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A teraz na temat - trudno będzie Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie - bo mało kto ma jednocześnie doświadczenia z mikrofalownikami, oraz z optymalizatorami.
    Musisz sam podrążyć - dopytać, jak w przypadku mikrofalowników wygląda uzysk grupy paneli podpiętych do jednego falownika, kiedy zasłonięty zostanie jeden z nich, co w przypadku koniecznośći wymiany jednego panela po paru latach itp, itd
    Skoro cenowo oferty są porównywalne, to mogą decydować drobiazgi
    Dzięki. Tak własnie robię: drążę, pytam, studiuję różne fora... Myślałem, że może ktoś po prostu mi odradzi jakieś rozwiązanie. Bo, tak jak napisałeś: pewnie będą decydowały drobiazgi. Skoro cena, sprawności, gwarancje są porównywalne, to co jeszcze?

    Za mikroinwerterami przemawia bezpieczeństwo pracy z niższym napięciem i elastyczność rozbudowy o kolejne moduły. Ale są też chyba mniej popularne i co za tym idzie - mniej sprawdzone. Chyba też są mocna zależne od komunikacji Wifi, która czasami potrafi płatać figle. No i przy ewentualnej awarii trzeba zawsze wychodzić na dach.

    Inwerter centralny, to sprawdzone rozwiązanie z mnóstwem pozytywnych i niewielka ilością negatywnych opinii. A optymalizatory mocy rozwiązują problem zacienienia dachu. W przypadku awarii mamy dużą skrzynkę do sprawdzenia w komfortowych warunkach, ale pewnie na dach też trzeba wyjść... A jak to ktoś, gdzieś napisała - ta skrzynka wisi, zajmuje miejsce i buczy... (chociaż mi się podoba)

    I bądź tu mądry...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
    https://www.mcelectrical.com.au/best...inverter-2019/

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
    https://www.mcelectrical.com.au/best...inverter-2019/
    Super! Bardzo dziękuję.
    Mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    odpowiedź na parę pytań może znajdziesz tutaj:
    https://www.mcelectrical.com.au/best...inverter-2019/
    Facet prowadzący tą stronę chyba dosyć skutecznie mnie zniechęcił do SolarEdga... Czy w Polsce ktoś też zaobserwował wysoką awaryjność tych urządzeń? Czy może ktoś potwierdzić, że ktoś instaluje SolarEdga i robi to dłużej niz 5 lat bez żadnych problemów?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Facet, który prowadzi tę stronę miał chyba na jakimś etapie współpracy jakąś spinę z SE
    Natomiast sam przyznał, że jest korelacja między regionem Australii (i występującą tam temperaturą), a awaryjnością optymalizatorów.
    Szukałem podobnych problemów z SE w Europie, nie znalazłem, ostatecznie wybrałem SE.

    Firma, która instalowała mi PV dała mi dwie opcje - na Froniusie i SE. Wybrałem SE głównie z uwagi na okres gwarancji.
    Mają w monitoringu około 100 swoich instalacji czyli ponad 1500opty, pytałem o niezawodność - problem wystąpił z jednym, ( był DOA).
    Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.

    Natomiast w jednym ma rację - brak wiedzy instalatorów powoduje, że jest sporo spapranych instalacji na SE (blokowanie opty).
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolek Zobacz post
    Dzień dobry,
    przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
    Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.
    Piszesz, że masz tylko częściowe zacienienie. Może zastosuj rozwiązanie "mieszane". Jeden lub 2 mikroinwertery oraz zwykły falownik. Mikrofalowniki tylko tam, gdzie występuje zacienienie, a resztę dachu "obskoczy" zwykły falownik. Takich na rynku jest sporo o lepszej lub gorszej renomie, no i w różnych cenach.

    Cena zestawów raczej do negocjacji, nawet jeśli jest to cena brutto.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Albo jeden "zwykły" falownik i optymalizatory Tigo tylko no na tych panelach, którą bywają zacienione
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Może mało wniosę, ale drzewa rosną i rosną, więc za 5 lat co będzie z tej optymalizacji. U siebie nawet nie zauważyłem, że w zinie świerki przesłaniają mi już kolektory, które montowałem 7 lat temu ot jaka ta przyroda sprytna.
    Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    .
    Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.
    No i właśnie wtedy, aby do tego nie dopuścić, stosuje się optymalizatory.
    A drzewa ? Niektóre rosną, niektóre (te, które osiągnęły już docelowy rozmiar) niespecjalnie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Może mało wniosę, ale drzewa rosną i rosną, więc za 5 lat co będzie z tej optymalizacji. U siebie nawet nie zauważyłem, że w zinie świerki przesłaniają mi już kolektory, które montowałem 7 lat temu ot jaka ta przyroda sprytna.
    Przy panelach wystarczy, że jedno ogniwo jest przesłonięte i cały panel a nawet string siada i to znacznie.
    No właśnie o to chodzi. Cień z drzew (raczej wiekowych, więc już niewiele będą się zmieniały) przechodzi mi od rana do wieczora przez całą połać dachu. Więc w ciągu dnia każdy z paneli będzie przez jakiś czas zasłonięty. A dodatkowo Żona posadziła kilka mniejszych drzewek, które z kilka lat będą stanowiły dodatkowe zacienienia. Dlatego rozważam optymalizatory na wszystkich panelach (obojętnie czy SolarEdge czy Tigo) albo mikroinwertery (niezależnie czy Hyomiles czy APS). Waham się tylko, które z rozwiązań będzie dla mnie najlepsze.
    Ostatnio edytowane przez zwolek ; 04-04-2020 o 15:17

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.
    Dzięki - zaraz sprawdzę co tam piszą i postaram się znaleźć jakieś pozytywne informacje. Bo w sumie dotychczas system na SE był moim faworytem.

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony