dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 13
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 260
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolek Zobacz post
    Dzięki - zaraz sprawdzę co tam piszą i postaram się znaleźć jakieś pozytywne informacje. Bo w sumie dotychczas system na SE był moim faworytem.
    Faktycznie po przestudiowaniu zapisów tej grupy, nie zauważyłem jakiegoś większego narzekania na awaryjność SE.
    Wraca więc podstawowe pytanie: co z technicznego punktu widzenia jest rozwiązaniem lepszym:
    1. Optymalizatory na wszystkich panelach (SolarEdge, Huawei lub Tigo)
    2. Mikroinwertery (Hyomiles lub APS)
    Ostatnio edytowane przez zwolek ; 04-04-2020 o 15:15

  2. #22

    Domyślnie

    Ale po co na wszystkich panelach? Wszystkie dotyka problem zacienienia?
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Falownik SE wymaga optymalizatorów na wszystkich panelach.
    Dlatego można stosować Tigo na wybranych panelach i wtedy inny falownik niż SE
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Ale po co na wszystkich panelach? Wszystkie dotyka problem zacienienia?
    Niestety tak. Obserwując cień z drzew wędrujący po dachu, w zależności od pory roku oraz godziny, praktycznie każdy fragment połaci jest zacieniony stopniowo przez kilkadziesiąt minut. Niby dach prawie idealnie na południe a dom na skarpie. ale poza działką jest kilka bardzo wysokich i starych drzew, które zmuszają mnie do szukania rozwiązania innego niż standardowe.

  5. #25

    Domyślnie

    I ja również rozważam na poważnie pv na solar edge. U mnie dach południowy zachód i 90% dach płaski.
    Całość w cenie 49tyszl 9,8kw na niemieckich bauerach 330wp.
    Gwarancja na montaż 5lat plus długie gwarancje na falownik i panele.
    Ta sama moc na innych podzespołach jakieś 6tyszl taniej. Dodać trzeba że konstrukcja na dach płaski podnosi też trochę cenę.
    Dla tego informacja z urzędu miejskiego że wnioski zbierane będą dopiero w czerwcu a miały być w kwietniu.
    Jestem w programie granatowym wymiana kopciucha na ogrzewanie elektryczne i stąd montaż pv. Dotacja na domy to max 25tyszł. Teraz problem z pandemią i nie wiadomo jak będą kształtować się ceny na rynku.
    Ja już bym zakładał wyłożył kasę po wcześniejszym sporządzeniu audytu przez gminę to warunek aby wystartować później w konkursie.
    Sam teraz nie wiem co robić. Czasy nie pewne itd.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    I ja również rozważam na poważnie pv na solar edge. U mnie dach południowy zachód i 90% dach płaski.
    Całość w cenie 49tyszl 9,8kw na niemieckich bauerach 330wp.
    Gwarancja na montaż 5lat plus długie gwarancje na falownik i panele.
    Ta sama moc na innych podzespołach jakieś 6tyszl taniej. Dodać trzeba że konstrukcja na dach płaski podnosi też trochę cenę.
    Dla tego informacja z urzędu miejskiego że wnioski zbierane będą dopiero w czerwcu a miały być w kwietniu.
    30 paneli po 330Wp to 9.900 Wp.
    6.000 PLN / 30 paneli (optymalizatorów) daje po 200 PLN na sztukę. Tyle to kosztuje.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolek Zobacz post
    Dzień dobry,
    przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej (~9,5kWp, dach 40st skierowany na południe, częściowo zacieniany przez drzewa). Mam dwie ciekawe oferty, obie porównywalne cenowo (~44.000zł) i z dobrymi okresami gwarancyjnymi. Maja jednak inne podejście do zacienienia: jedna jest oparta na inwerterze SolarEdge SE9K z optymalizatorami napięcia P370-5R M4M RM, a druga na mikrofalownikach Hoymiles 6xMI 1200.
    Które z rozwiązań jest technicznie lepsze? Abstrahując od paneli i ceny - głównie interesuje mnie sprawność i niezawodność.
    Spróbuj z innym falownikiem. W moim SMA Tripower jest zaimplementowana obsługa śledzenia mocy maksymalnej i dobrze to działa, zwłaszcza w zimie gdy jedne moduły są zaśnieżone całe, inne częściowo a kilka wcale. Np. z 28 modułów 4 są odsłonięte i dają w słoneczny mroźny dzień pełną moc.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Te zaśnieżone panele nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych paneli? Masz jakieś optymalizatory typu Tigo lub podobne?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Te zaśnieżone panele nie wpływają negatywnie na pracę pozostałych paneli? Masz jakieś optymalizatory typu Tigo lub podobne?
    Kiedyś dla ciekawości sprawdziłem jak działa ten optymalizator w falowniku. Moduły są po 250W każdy. Tego dnia wszystkie moduły były ośnieżone, ale od rana słońce mocno dawało. Po kilku godzinach, przed godz 11, 4 moduły po 250 odśnieżyły się i na falowniku pokazało się nieco ponad 1000W mocy chwilowej. Reszta była jeszcze pod śniegiem. Tak więc zaryzykuję twierdzenie, że śledzenie mocy maksymalnej w falowniku działa prawidłowo.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Te odśnieżone i te pod śniegiem były w jednym stringu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Kiedyś dla ciekawości sprawdziłem jak działa ten optymalizator w falowniku. Moduły są po 250W każdy. Tego dnia wszystkie moduły były ośnieżone, ale od rana słońce mocno dawało. Po kilku godzinach, przed godz 11, 4 moduły po 250 odśnieżyły się i na falowniku pokazało się nieco ponad 1000W mocy chwilowej. Reszta była jeszcze pod śniegiem. Tak więc zaryzykuję twierdzenie, że śledzenie mocy maksymalnej w falowniku działa prawidłowo.

    Bo zaśnieżone były bocznikowane. Tak działałoby przy każdym falowniku.
    Co to ma wspólnego z optymalizacją ?

    A teraz napisz, jak wyglądałaby produkcja przy 4 czystych, dwóch zakrytych w 1/4 i jednym w 2/3, reszcie pod śniegiem ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-04-2020 o 22:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Te odśnieżone i te pod śniegiem były w jednym stringu?
    Tak

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A teraz napisz, jak wyglądałaby produkcja przy 4 czystych, dwóch zakrytych w 1/4 i jednym w 2/3, reszcie pod śniegiem ?
    Oho, zaczyna się. Może najpierw ustalmy definicję pokrycia.
    Te poniżej to są pokryte w 100%, odkryte w 1/17, w 57/78, a może zaszronione?



    A te sześć, czy osiem sztuk po prawej to jak nazwiemy? Odśnieżone w 13/15?



    Pozdrawiam świątecznie i proponuję dodatkowy punkt w regulaminie forum:

    Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami to mocno to przemyśl, bo inni wiedzą lepiej.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Aaa, taka sytuacja. Skąd wiesz, czy tam masz produkcję 4x250W, czy 1000W/28 (przyjmuję, że jest tam 28modułów, może więcej) czyli 35W ?
    Jeśli masz 4x250 to co dzieje sie z produkcją z pozostałych modułów ?
    Są bocznikowane ? Wszystkie ? Jeśli tak, to jaka w tym zasługa falownika SMA ?

    Myślisz, że moduł przykryty cienka warstwą śniegu nic nie produkuje ?
    Moźe po prostu system działa z mocą najsłabiej oswietlonego modułu - jak każdy inny bez opymalizacji ?
    Wiesz, jak wyglądałby sytuacja z optymalizacją ?
    4 moduły po 250W
    Kolejne 3-4 po 60-120W
    Reszta około 35W

    Alw może inaczej - daj opis do działania tego systemu (może być producenta) żeby przekonać się, co takiego wymyśliła SMA (Aaczego nie ma np Fronius, czy Sofar), jak ustala punkt mocy maksymalnej, skoro nie komunikuje się z modułami ?.
    I jak ten system działa podczas przechodzenia cienia drzewa po wszystkich po kolei panelach, skoro polecasz go dla takiego przypadku.

    I jeszcze jedno - skoro falowniki SMA tak doskonale dobierają punkt mocy maksymalnej w przypadku zacienienia części modułów, to dlaczego firma wykupiła udziały w TIGO i zaimplementowala w części swoich falowników protokół do komunikacji z nimi ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 13-04-2020 o 11:08

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wiesz, jak wyglądałby sytuacja z optymalizacją ?
    4 moduły po 250W
    Kolejne 3-4 po 60-120W
    Reszta około 35W
    Mówiłem, że się zacznie...

    A nie 55-119
    Reszta około 38?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Reasumując, przedstawileś jakąś sytuację i jakis uzysk, ale:

    1. Nie wiesz, jak wygląda moc poszczególnych paneli w tym momencie (czy 4x250, czy 28x35).
    2. Nie wiesz, jak wyglądałby uzysk gdyby zamiast SMA był tam falownik Froniusa, Sofara, cze Solisa
    3. Nie wiesz, jak wyglądałby uzysk, gdyby do ww podłączone były optymalizatory TIGO, lub zastosowano system SE lub mikroinwenterów.
    4. Nie wiesz, jak na pracę SMA wplynalby cień drzewa, który co dzień wedrowałby od lewej do prawej czesci stringu. Nir wiesz nawet dlaczego SMA miaĺby poradzić z nim sobie lepiej, niż inne falowniki bez optymalizacji.

    Nie wiesz, ale polecasz zamiast optymalizacji (Tigo, SE, czy mikroinwenterów) spróbować z innym (w domyśle twoim SMA) falownikiem.

    Fajnie, że się podzieliłeś własnymi spostrzeżeniami, ale... mogłeś przemyśleć to lepiej...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na FB jest grupa SE, jest tam sporo użytkowników i instalatorów tego systemu, zapewne takich, którzy siedzą z nim te 5 lat.
    Natomiast w jednym ma rację - brak wiedzy instalatorów powoduje, że jest sporo spapranych instalacji na SE (blokowanie opty).
    Sorry że w tym wątku ale wydaje mi się że zdiagnozowałeś problem z moją instalacją.
    Czy ten błąd instalatorów systemów solarEdge: blokowanie opty (chodzi o blokowanie się optymalizatorów?)
    może dawać taki efekt że zacienienie jednej połaci dachowej blokuje mi prawie całkowicie produkcję z drugiej połaci?
    Mam instalację od tygodnia i wydaje mi się że coś mam skopane.
    Mam ją na dwóch połaciach dachowych - na wschodzie 8 paneli q.cels q.peak duo 350 - moc 2,8 kwp
    Na połaci pod kątem prostym do tej wschodniej (czyli południowy-zachód) mam kolejne 10 panel - moc 3,5 kwp
    Wszystko wpięte do solaredge SE7 - ponoć na jednej linii.
    Około godziny 16 jak połać wschodnia staje się zacieniona - następuje praktycznie spadek produkcji na 800wat - na wykresie to jest taki spadek produkcji w ciągu 60 minut z 4-5kw na nawet niecały 1 kw.
    Dzwoniłem do wykonawcy i ponoć coś tam sprawdził i twierdzi że ponoć wszystko jest ok.
    Dla mnie dziwna sytuacja by o 16:00 w pełnym słońcu panele o mocy 3,5 kwp dawały tylko 0,8kw gdy półgodziny/godzinę wcześniej dawały ponad 4 - taką sytuację mam codziennie jak świeci słońce jak ostatnio - czyli np. w dniu 12.iV.
    Czy powinienem jednak męczyć wykonawcę ?
    Np. żeby rozdzielił linie dla obu połaci?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 14-04-2020 o 23:37

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    Np. żeby rozdzielił linie dla obu połaci?
    Sama sytuacja nie jest normalna, jeśli panele na południowym zachodzie pozostają niezacienione. Natomiast nie możesz rozdzielić swojej instalacji na dwa stringi. Jakie masz optymalizery? P370 czy P404? Jeśli P370, to zmiana na P404 być może polepszyłaby sytuację. Żeby mieć pewność, musiałbyś to sam zweryfikować.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Optymalizatory serii p3xx dają napięcie do 60V, serii P404(505) do 85V
    Maksymalne napięcie potrafią zdać tylko optymalizatory oświetlonych modułów.
    Trójfazowy inwenter potrzebuje 750W.
    I teraz 8x opty P3xx da napìęcie 480V i nawet wliczając, źe nieoświetlone moduły coś dają, system nie bedzie pracował optymalnie.
    Jeśli masz opty P3xx i w słoneczny dzień do południa, lub po południu na oświetlonych modułach masz napięcie 60V, to instalacja nie pracuje prawidłowo.
    Wrzuć wykres, on jest b. charakterystyczny w tym przypadku.

    Aby poprawić pracę takiej instalacji należy wykonać ją na P404, lub dołożyć dwa moduły do tych 8.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-04-2020 o 08:25

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Sama sytuacja nie jest normalna, jeśli panele na południowym zachodzie pozostają niezacienione. Natomiast nie możesz rozdzielić swojej instalacji na dwa stringi. Jakie masz optymalizery? P370 czy P404? Jeśli P370, to zmiana na P404 być może polepszyłaby sytuację. Żeby mieć pewność, musiałbyś to sam zweryfikować.
    mam P370 - 10 paneli na południowym zachodzie jest idealnie oświetlonych bez kawałka cienia - 8 paneli wschodnich około 16 wchodzi w cień

Strona 2 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony