dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 13
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 260
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Rozmowa zaczęła się od stwierdzenia
    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Bardzo się cieszę , że trafiłem na ten temat na forum.
    Za 2 tygodnie maja mi montować 6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 370.
    SolarEdge SE 5 KW .
    Po przeczytaniu już wiem , że to nie zadziała.
    Chociaż tylko może maly fragment 1-2 paneli na SW będzie zacieniony po 16:00
    Nie wiem czy nawet z Opty 404 bedzie ok. A opcja jest 6,54KWP na tych samych panelach i Fronius Symo 6.0

    I chyba to bedzie jednak lepsza opcja.

    Co sądzicie?
    w nawiązaniu do tego postu cytowanego przez @SARUL
    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
    To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    jak pisałem powyżej, trzeba zacząć od projektu w designer
    No więc zrobiłem 2 projekty mojej instalacji w SE Designer. Jedna na p401 (370( druga na p404.
    p401 ----> roczna produkcja 5750KWh , Współczynnik Strat Uzysków - 11,96% !!!!!!
    p404 ---> roczna produkcja 6510KWh . Współczynnik strat uzysków - 0,22% !!!!!!!!

    Koledzy wiedzieli co piszą .
    Instalator już wie co ma zakładać.

    Wiem że SE Designer napewno zawyża uzyski , ale i tak jeśli wyjdzie coś podobnego na p404 będę zadowolony. Chociaż nie wim ile zrobiłby FRonius w tym układzie który był 3000zł tańszy. ale sądząc po uzyskach kilku podobnych instalacji , które można podejrzeć na pvmonitor.pl to różnica na korzyść SE co najmniej 10%
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Rozmowa zaczęła się od stwierdzenia

    w nawiązaniu do tego postu cytowanego przez @SARUL
    No właśnie, a skończyło się na twoim "od czapy" stwierdzeniu, że SE chyba słabo działa w konfiguracji 2x6
    Mniejsza z tym, że nikt jej tu nie proponuje
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    "Słabo" bo jest tylko 12 paneli czyli za mało wg wymagań SE.

    Temat jest o optymalizatorach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    "Słabo" bo jest tylko 12 paneli czyli za mało wg wymagań SE.
    .
    Ktoś tu proponował taką instalację ?
    Miał na nią ofertę ?

    Oświeć nas, co w temacie ostatniej dyskusji wnosi:

    System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Tak, miał taką ofertę.
    Drugi ma zamontowane 10 paneli 410Wp na P505.
    Niektórzy instalatorzy i przyszli użytkownicy nie wiedzą o minimalnej liczbie potrzebnych paneli.
    Odpowiedź odnosi się do tematu a nie do przypadku @SARUL.
    To już wyjaśniałem.

    Masz SE i masz więcej niż 12 paneli więc nie masz tego problemu.
    I bardzo dobrze.

    SARUL napisał że wie że to nie zadziała (2x8 szt. paneli 385 Wp na P370) itp....
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 21-11-2020 o 00:30 Powód: literówki
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Acha, czyli ot tak wpadasz i bez związku z bieżącą dyskusja coś pieszsz.
    Ok.

    SARUL napisał że wie że to nie zadziała (2x8 szt. paneli 385 Wp na P370) itp....
    No to tym bardziej nie zadziała 2x6, więc nie wiem, po co ta żółta myśl.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 21-11-2020 o 09:16

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    SARUL nie napisał dlaczego wie że to (2 x 8 szt paneli 385Wp z P370) nie zadziała.
    Ty wiesz? (ja nie wiem).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    SARUL nie napisał dlaczego wie że to (2 x 8 szt paneli 385Wp z P370) nie zadziała.
    Ty wiesz? (ja nie wiem).
    Będzie działać , ale sprawność instalacji całoroczna będzie niższa, może źle się wyraziłem.."nie zadziała" w sensie nie osiągniemy z instalacji tyle ile można przy lepszej ( i nie droższej) konfiguracji
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dokładnie tak, co zresztą potwierdziła symulacja w SE Designerze

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dokładnie tak, co zresztą potwierdziła symulacja w SE Designerze
    Nie jestem elektrykiem ani specem od PV, ale nie bardzo to rozumiem dlaczgo jak falownik SE ma znamionowe napięcie pracy podane na 750V to jak takiego nie dostanie a jest np 650V w danej chwili to tak bardzo obcina moc instalacji. To nie działa proporcjonalnie??
    Czy np ; Fronius Symo 5.0 który ma katalogowo znamionowe napięcie chyba 595V z takiej samej instalacji ( 2 x 8 paneli po 385KWp - z których każdy bez optymalizatora daje pewnie ok 45 V ) też z tego samego powodu bedzie obniżal moc instalacji bo nie osiąga napięcia znamionowego?
    Czyli SE chociaż wymaga wyższego napięcia niż Fronius ( 750V vs 595V) dzieki systemowi z optytmalizatorami jest w tym wypadku chyba lepszym systemem. Ale jak ktoś ma na ten temat inne spojrzenie to będę wdzięczny za uwagi
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  12. #132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Nie jestem elektrykiem ani specem od PV, ale nie bardzo to rozumiem dlaczgo jak falownik SE ma znamionowe napięcie pracy podane na 750V to jak takiego nie dostanie a jest np 650V w danej chwili to tak bardzo obcina moc instalacji. To nie działa proporcjonalnie??
    nie znam do końca szczegółów, ale to wynika z filozofii budowy wewnętrznej.
    ZTCW w uproszczeniu: Fronius ma MPPT w środku i cokolwiek z zakresu 150 .. 1000V dostanie to sobie z tym ładnie poradzi, te znamionowe 595V to jest po prostu napięcie przy którym osiąga na wejściu największą sprawność. Popatrz w kartę katalogową Froniusa, tam masz wykresy sprawności dla różnych napięć wejściowych.
    SE ma całe MPPT wyrzucone z falownika do optymalizatorów, które muszą być instalowane przy każdym z paneli PV, i jak SE nie dostanie na wejściu napięcia dokłądnie takiego jak ma mieć, to sobie z tym juz nie potrafi dobrze poradzić i mu sprawność mocno siada - stąd te ograniczenia minimalnej liczby paneli zależnej jeszcze od typu optymalizatora. Zaletą tego jest to, że jest to przynajmniej teoretycznie dość elastyczne rozwiązanie w przypadku gdy są spore problemy z zacienieniem/różną orientacją paneli. Ale wymaga ogarniętego instalatora dobrze znającego system SE, z czym jak widać często są problemy.
    Fronius teoretycznie jest mniej elastyczny, w przypadku niezbyt dużych problemów z cieniem nikt nie broni używać optymalizatorów (np. Tigo) z Froniusem, wtedy daje się je tylko na panele dotknięte zacienieniem.
    W praktyce co lepsze i tak zależy od konkretnego przypadku.

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    nie znam do końca szczegółów, ale to wynika z filozofii budowy wewnętrznej.
    ZTCW w uproszczeniu: Fronius ma MPPT w środku i cokolwiek z zakresu 150 .. 1000V dostanie to sobie z tym ładnie poradzi, te znamionowe 595V to jest po prostu napięcie przy którym osiąga na wejściu największą sprawność. Popatrz w kartę katalogową Froniusa, tam masz wykresy sprawności dla różnych napięć wejściowych.
    SE ma całe MPPT wyrzucone z falownika do optymalizatorów, które muszą być instalowane przy każdym z paneli PV, i jak SE nie dostanie na wejściu napięcia dokłądnie takiego jak ma mieć, to sobie z tym juz nie potrafi dobrze poradzić i mu sprawność mocno siada - stąd te ograniczenia minimalnej liczby paneli zależnej jeszcze od typu optymalizatora. Zaletą tego jest to, że jest to przynajmniej teoretycznie dość elastyczne rozwiązanie w przypadku gdy są spore problemy z zacienieniem/różną orientacją paneli. Ale wymaga ogarniętego instalatora dobrze znającego system SE, z czym jak widać często są problemy.
    Fronius teoretycznie jest mniej elastyczny, w przypadku niezbyt dużych problemów z cieniem nikt nie broni używać optymalizatorów (np. Tigo) z Froniusem, wtedy daje się je tylko na panele dotknięte zacienieniem.
    W praktyce co lepsze i tak zależy od konkretnego przypadku.
    Teraz sprawa jasna. Konkretnie i rzeczowo . Dziękuję.
    Pierwotnie też przymierzałem się do Froniusa ( instalacja o 3000zł tańsza) , ale przeanalizowałem uzyski roczne kilku instalacji na pvmonitor.pl o podobnych konfiguracjach i lokalizacji paneli w stosunku do mocy instalacji w KWp i wybrałem Solaredge bo instalacja na 2 połaciach , na jednej 1-2 panele moga dostac trochę cienia po 16-17. Pomimo wad tego systemu, za które uważam potencjalnie większa awaryjność bo jednak więcej elenmentów które mogą się zepsuć (chociaż gwarancja długa), w mojej sytuacji mam nadzieję że w ciągu lat które ma instalacja pracować korzyści przeważą ew. wady.
    Mma 2 instalacje na falownikach stringoych w innych lokalizacjach i SolarEdge jest dla mnie nowym rozwiązaniem. Czas pokaże czy lepszym
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  14. #134
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Pierwotnie też przymierzałem się do Froniusa ( instalacja o 3000zł tańsza)
    ..
    SolarEdge jest dla mnie nowym rozwiązaniem. Czas pokaże czy lepszym
    osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
    Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
    Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce
    Też myślałem o dołożeniu 2 paneli , ale wtedy przekraczam moc przy której dochodzą znów koszty "strażaka" powyżej 6,7 KWp .
    Może ktoś kto ma SolarEdge dałby znać jak sprawdza się instalacja?
    Bo widać że właściciele Froniusa raczej zadowoleni . Co mnie wcale nie dziwi bo to zapewne topowa marka
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    osobiście mam Froniusa, w czerwcu/lipcu gdy Słońce jest bardzo wysoko przez chwilę o poranku przez 4 panele przechodzi cień od komina- ale nie kombinowałem z niczym, parę razy sprawdziłem z wykresów U/I DC jak sobie z tym Fronius radzi (bardzo ładnie) oraz ile energii tracę w bezchmurny dzień, po czym uznałem, że tak naprawdę szkoda sobie tym głowę zawracać.
    Przy takiej różnicy w cenie to bym się zastanawiał, czy nie prościej, taniej i lepiej byłoby dać panel-dwa więcej, oczywiście jeżeli tylko byłoby na nie miejsce
    Jaką masz roczna produkcję? z jakiej mocy KWp paneli i jaką orientacje paneli?
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  17. #137
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Jaką masz roczna produkcję? z jakiej mocy KWp paneli i jaką orientacje paneli?
    poprzedni był niepełny, wiec nie ma jak podać. W tym jest 5193kWh z 4,48kWp (16x280W poli), azymut 200 stopni, nachylenie dachu 40 stopni, w okresie paźdzernik-marzec późnym popołudniem jest zacienienie od sąsiedniego domu, w czerwcu/lipcu z samego rana dochodzi krótkotrwałe zacienienie od komina paru paneli.

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    poprzedni był niepełny, wiec nie ma jak podać. W tym jest 5193kWh z 4,48kWp (16x280W poli), azymut 200 stopni, nachylenie dachu 40 stopni, w okresie paźdzernik-marzec późnym popołudniem jest zacienienie od sąsiedniego domu, w czerwcu/lipcu z samego rana dochodzi krótkotrwałe zacienienie od komina paru paneli.
    Myślę że rewelacyjny wynik. Moja instalacja 5-letnia 3000KWp też na poli, jednofazowa robi rocznie max 3350KWh a jest na gruncie i na południe idealnie, ale ma też cię po południu jesienią i wiosną. Mam nadzieję że nie wtopiłem z tym SolarEdge.
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  19. #139

    Domyślnie

    Dzień Dobry. Instalacje mam od pażdziernika, ale teraz jak słońce jest tak nisko to widzę, że jeden panel ma pomału zacienienie od murku. A wiadomo, ze cała instalacja działa jak działa najsłabszy panel. Skąd wiadomo, jaki procent zacienienia panelu spowoduje obniżenie całości mocy ? Bo nie wiem, czy trzeba tam montować optymalizator czy nie?

  20. #140

    Domyślnie

    Nie do końca jest tak że cała instalacja działa jak najsłabszy panel, są też diody blokujące, odczytaj napięcie i prąd tego stringu z przed zacienienia i po, te parametry pomogą oszacować jaki ten zacieniony panel ma wpływ na uzyski

Strona 7 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony