dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 13
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 260
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    czyli jak rozumiem - rano mam "płasko" po wschodniej stronie bo 8 paneli daje max 60V (czyli 480V) i instalacja nie rusza aż do momentu gdy włączy się zachodnia strona
    a po południu odwrotnie - wschodnia jak spadnie z napięciem na 20V to o 16 zachodnia strona nie daje napięcia "rozruchu" 750V.
    czy dobrze rozumiem?

    i jak rozumiem zmiana na P404 by poprawiła sprawę zarówno na wschodniej i zachodniej połaci (o ile napięcia dobijają na tych połaciach do 60V) ?
    Mam instalacię na SE 5 KW. 16 paneli po 385 kWp . Optymalizatory p404. Panele na 2 połaciach pd-wsch ( 10 paneli)+ pd-zach ( 6 paneli) . Widzę że instalacja cały czas pracuje tak ze falownik ma napiecie ok 748-749V . Rozumiem ze to dlatego ze optymalne napiecie dla tego falownika to 750V . Chwilami tylko pojawia sie np 850V. Kiedy jedna połac z panelami jest lepiej oswietlona tam napiecie na optymalizatoracj jest 80V ( napiecie paneli ok 42-43V), a w tym czasie na drugiej słabiej oswietlonej połaci napiecie na panelach np: ok 43V , a na optymalizatorac ok 35-37V czyli mniejsze niz na panelach . Moc paneli na polaci slabiej oswietlonej mniejsza o ok 50% niz na tej lepiej oswietlonej i to rozumiem.
    Czy takie dzialanie optymalizatorow , ktore jednak ciagle daja dla falownika te ok 750V ale obcinaja napiecie na panelach słabiej oswietlonych jest prawidłowe? czytałem os o blokowaniu sie optymalizatorow przy nieprawidlowym podlaczeniu.

    A tak przy okazji czy wasza aplikacja My Solar Edge lub strona z logowaniem do konta pokazuje il. energii zużytej na własne potrzeby i il. energii wprowadzonej do sieci?? Moja nie, a na filmie instruktazowym SE widac ze powinna??
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  2. #142
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli optymalizatory pracują na maksymalnej wartości napięcia to nie jest to optymalne dla pracy instalacji, ale przy instalacji W-E moze się tak zdążyć (byle nie długo).
    Zużycie energii ? No, jeśli masz zainstalowany licznik energii to pokaże ci zużycie, jeśli nie to skąd ?

  3. #143

    Domyślnie

    Witam,

    po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K? Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?
    Proszę o wasze opinie i sugestie?

    Pozdrawiam,
    Nowicjusz na tym forum

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Noname28 Zobacz post
    po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K?
    SE dąży do tego, żeby optymalizatory utrzymywały 748V. W sporadycznych przypadkach (obcinanie mocy przez falownik) może dojść do 850V.

    Cytat Napisał Noname28 Zobacz post
    Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?
    Jeśli SE Designer przepuścił projekt, to powinno być ok. Z założenia jakiekolwiek obcinanie mocy może mieć miejsce tylko przy niewłaściwym projekcie (np. złe optymalizatory) lub przewymiarowaniu paneli względem falownika (z uwzględnieniem stron świata).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Noname28 Zobacz post
    Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K?
    Taka sytuacja nigdy się nie zdaży. To falownik zarządza napięciami na optymalizatorach, więc jeśli będą oświetlone równomiernie zobaczysz 20 x ~36-37V
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #146

    Domyślnie

    Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
    Rozumiem, że obniżenie napięcia na optymalizatorze nie powoduje "mniejszej produkcji" przez panel?

  7. #147
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #148

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia

  9. #149

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku. Aha prąd 3 fazowy jeśli to do czegoś potrzebne .

    1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

    2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.

    Ekspozycja południowo wschodnia, dach ma jedna płaszczyznę ale dokładnie na środku jest jaskółka (o mniejszym kącie nachyleniai na której będzie zamontowane kilka paneli) która wraz z postępem dnia zacienia wschodnią część dachu i koło 15/16 potrafi już zacienić ponad połowę tej częsci dachu dachu.
    Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?

    Na temat natrafiłem przypadkiem szukając rozwiązania dylematu czy lepsze mikroinwertery czy SE ale chyba wolę zostać przy SE z racji kiepskiego dostepu do dachu w razie jakiejś awarii.
    Ostatnio edytowane przez Wojciechhh ; 10-04-2021 o 10:51

  10. #150

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciechhh Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku.
    Nie czemu jedne lepsze od drugich, a raczej dlaczego różne.
    Cytat Napisał Wojciechhh Zobacz post
    1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

    2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.
    Optymalizatory w pierwszej ofercie ok. Czy mogłyby być inne? Nie wiem, to powinien instalator określić i dać do wyboru z uzasadnieniem. Te z drugiej w ogóle nie powinny być zastosowane, raz ze względu na zacienienia, dwa, że nie nadają się do tych modułów, trzy - stracisz gwarancję. P401 to minimum.

    Cytat Napisał Wojciechhh Zobacz post
    Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?
    Tak.

    A swoją drogą, SolarEdge to system wymagający trochę więcej wiedzy i zaangażowania od instalatora, niż przy zwykłych falownikach. Tu jak widać ani jednym ani drugim wykonawca (-y?) nie grzeszą.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 10-04-2021 o 11:19
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  11. #151

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za informację! zapytam o dodanie co najmniej P401 do drugiej oferty w takim razie ale oferta z pierwszej wydaje się bardziej sensowana, a przy tym tysiąc złotych tańsza, minusem jest tylko to, że to mała krakowska firma, która dopiero kilka lat działa na rynku i nie ma takiej pewności że nie zbankrutuje kiedyś czy coś .

  12. #152

    Domyślnie

    @Wojciechhh
    Wykonawca chyba nie do końca ogarnia w SE. Obydwie oferty nie spełniają wymogów karty katalogowej falownika/optymalizatorów.

    Minimalna długość łańcucha dla falownika to 13 (P404,P405,PP485,P505) lub 16 (P370,P401,P500)

    https://www.solaredge.com/sites/defa...tasheet-pl.pdf

    Do pierwszych paneli (44W) powinno być P505 mocowo.
    W SE raczej nie ma sensu robić dwóch stringów, lepiej chyba zrobić jeden i niech opty zajmują się zacienieniem itp.

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppred Zobacz post
    W SE raczej nie ma sensu robić dwóch stringów, lepiej chyba zrobić jeden i niech opty zajmują się zacienieniem itp.
    Myślę, że to o 2 stringach zostało napisane jako opis falownika, a nie opis instalacji. No, przynajmniej mam taką nadzieję
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #154

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Myślę, że to o 2 stringach zostało napisane jako opis falownika, a nie opis instalacji. No, przynajmniej mam taką nadzieję
    Mam nadzięję, że tak właśnie jest, ale zdecydowanie muszę o to zapytać w poniedziałek, dzięki!

    A że jeszcze dopytam, do tych paneli LR4-60HPH-370 to której serii optymalizatory powinny być zamiast P370 skoro te jak mówicie sie nie nadają?
    Ostatnio edytowane przez Wojciechhh ; 10-04-2021 o 20:13

  15. #155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciechhh Zobacz post
    Mam nadzięję, że tak właśnie jest, ale zdecydowanie muszę o to zapytać w poniedziałek, dzięki!

    A że jeszcze dopytam, do tych paneli LR4-60HPH-370 to której serii optymalizatory powinny być zamiast P370 skoro te jak mówicie sie nie nadają?
    Np. P401. Chodzi o Isc.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #156
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Basalykw

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Kod pocztowy
    83-130
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie.
    Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe
    Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami
    5,1 kw
    Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk
    -Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów
    Jak poprosiłem o full black to dostałem
    Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

    Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

    Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?

  17. #157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basalykw Zobacz post
    Witam
    Mam pytanie.
    Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe
    Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami
    5,1 kw
    Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk
    -Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów
    Jak poprosiłem o full black to dostałem
    Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

    Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

    Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?
    Druga opcja zadziała. Pierwsze panele to jakaś egzotyka, sam musisz sprawdzić, czy dobrze dobrany optymalizator. Minimalnie może być 14 modułów przy tych optymalizatorach. Inwerterowi nie przeszkadza, że jest niedociążony.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #158
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Basalykw

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Kod pocztowy
    83-130
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki
    Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
    Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?

  19. #159
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basalykw Zobacz post
    Dzięki
    Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
    Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?
    https://designer.solaredge.com/sites
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #160

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basalykw Zobacz post
    Dzięki
    Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.
    Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?
    No to jak opcja dołożenia, to już niech ten SE6K będzie.
    https://www.solaredge.com/sites/defa...tasheet-pl.pdf
    Patrz na maksymalny prąd zwarciowy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 8 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony