dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pomysł na nietypowe połączenie - Głębinowa, zanurzeniowa czy hydrofor?

    Witam,

    Zmuszony jestem dociągnąć wodę do działki i pojawił się spory problem logistyczny - jak zrobić to najlepiej; przeglądałem forum, ale dalej nie wiem.

    Ogólnie to tak:

    Moim celem jest doprowadzenie wody z domu do zbiornika (mauzer 1000l) na terenie działki, który oddalony jest ok. 100m od 2 różnych ujęć wody. Z mauzera, woda rozprowadzana będzie na działkę pod własnym ciśnieniem, ale pytanie jak dociągnąć wodę z dostępnych źródeł.

    Samo napełniane pojemnika powinno być uruchamiane ręcznie, poprzez załączenie pompy i wyłączenie po napełnieniu zbiornika.

    Co mam do dyspozycji:
    - Krąg betonowy o pojemności ok. 600l, do którego doprowadzone jest ujście źródła ziemnego i na bieżąco dopełniana jest woda.
    - Hydrofor w domu podłączony do studni, oddalonej o ok. 60m, zasilającej dom.

    Różnica poziomów pomiędzy źródłami wody, a miejscem umiejscowienia to ok. 6-7m w pionie i tak jak napisałem ok. 100m, od ujęcia wody do mauzera.

    Jaki miałem pomysł:
    - Zamontować pompę głębinową / zanurzeniową i dociągnięcie od niej wąż do mauzera w betonowym kręgu.
    - Pomyślałem o wpięciu drugiego hydroforu do instalacji jaka dochodzi do domu, ale jest to też ostateczna opcja, ponieważ chciałbym uniknąć przyłączania się do domowej instalacji.

    Ewentualnie może jakieś inne niedrogie rozwiązania dopełniania tego zbiornika, w chwili zapotrzebowania wody na tej działce??

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał e300 Zobacz post
    Jaki miałem pomysł:
    - Zamontować pompę głębinową / zanurzeniową i dociągnięcie od niej wąż do mauzera w betonowym kręgu.
    To brzmi jak dobry pomysł

  3. #3

    Domyślnie

    Pytanie czy taka pompa da radę podać mi wodę na odcinku ok. 100 m, z różnicą wysokości 6-7 m?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał e300 Zobacz post
    Pytanie czy taka pompa da radę podać mi wodę na odcinku ok. 100 m, z różnicą wysokości 6-7 m?
    Pompa zanurzeniowa (tłocząca) może podać na każdą wysokość i odległość. Ograniczenia są przy pompie zasysającej.
    Tutaj musisz tylko dobrać moc pompy do przewidywanych oporów (zależą np. od średnicy węża) i wysokości. Im mocniejsza pompa tym szybciej napełni zbiornik.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    qbek17 raczej nie poda na każdą wysokość

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    qbek17 raczej nie poda na każdą wysokość
    W racjonalnych granicach
    W tym przypadku mówimy o 7 metrach w górę i oporach tłoczenia na 100 m przewodu... te będą zależały od prędkości przepływu, średnicy przewodu, materiału z jakiego jest przewód, temperatury, chropowatości ścianek, itd... zakładając z dużym zapasem spadek 2 bar to potrzebujesz pompy dającej ciśnienie 3 bar - to tyle co nic.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony