dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jakie są normy wykonania chodnika z kostki brukowej?

    Mam taki problem, że właśnie sprzątam po ekipie, która układała u mnie kostkę wokół domu i wszędzie widzę niedoróbki. Spadki w cały świat, tu chodnik ma 8% spadku na zewnątrz domu, tam 2%, ale w przeciwną stronę, zapadnięte pojedyncze kostki, dołki, górki, krzywo obsadzony właz kanalizacyjny.
    Mam jeszcze argument finansowy, bo nie zapłaciłem całości wykonawcy i chciałbym wyegzekwować poprawki. Kostka jest z mikrofazą, dokładnie to https://kostbet.pl/produkt/akropolis-mikrofaza/.
    Czy ktoś może mi podpowiedzieć, podesłać jakieś normy budowlane co do takiej roboty? Coś w pigułce, żeby było jasno i prostym językiem napisane, jakie mogą być odchyłki.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    A czytałeś tę broszurę? Przeczytałem całą kilka razy i nic tam nie ma w kwestii sprawdzenia jakości wykonania i norm jakim te roboty podlegają w kwestii ostatecznej powierzchni. Jak mam wyegzekwować jakość wykonania na podstawie tej broszury???

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał panmino Zobacz post
    A czytałeś tę broszurę? Przeczytałem całą kilka razy i nic tam nie ma w kwestii sprawdzenia jakości wykonania i norm jakim te roboty podlegają w kwestii ostatecznej powierzchni. Jak mam wyegzekwować jakość wykonania na podstawie tej broszury???
    "Przygotowanie podbudowy
    Podbudowę należy wykonać z około 30-centymetrowej warstwy żwiru. Po jego mechanicznym zagęszczeniu pokrywa się go warstwą z piaskowej podsypki lub chudego betonu o grubości 5-10 cm.3. Wylewka betonowa Wylewkę o grubości 20-25 cm wykonujemy z betonu klasy C20/25, pamiętając o zachowaniu odpowiednich spadków(min. 2%). Po wyschnięciu i związaniu, powierzchnię gruntujemy preparatem głęboko penetrującym (obniża chłonność podłoża). Zaleca się także wzmocnienie wylewki betonowej stalą zbrojeniową.Warto pamiętać!Przed wykonaniem betonowej wylewki należy sprawdzić,czy na podbudowie zostały zachowane min. 2% spadkiodwadniające. Należy także zadbać o wykonanie dylatacjimiędzy betonową wylewką a ścianami domu, stosują ckilkucentymetrowy pas styropianu."
    "ubijamy przy pomocy zagęszczarki, pamiętając o odpowiednim wyprofilowaniu spadku poprzecznego 2-3%, spadku podłużnego 0,5% oraz przechyłki na łukach"
    "Płyty należy dopasować również pod względem grubości(ze względu na możliwość wystąpienia różnic wymiarowych wynikających z zastosowanej technologii produkcji)płyty dobieramy tak, aby różnica grubości płyt (na ich krawędziach), które się stykają była jak najmniejsza. Płyty układamy na warstwie naniesionego (na całą powierzchnię)elastycznego kleju budowlanego o grubości około 1cm, rowki wykonane grzebieniem bezwzględnie muszą mieć przebieg równoległy do kierunku spadku. Drobne przesunięcia i różnice wysokości wyrównujemy za pomocą gumowego młotka (białego do jasnych płyt, czarnego do ciemnych płyt), który nie uszkodzi płyt i nie zostawi na nich śladów. W przypadku stosowania systemów odprowadzania wody spod płytek trzeba pamiętać o zapewnieniu swobodnego przepływu wody zarówno pod jak i pomiędzy płytkami"

    Co jeszcze chcesz? płyty (bruku) kształtu, ani wymiaru nie zmienisz - podbudowa świadczy o warunkach ułożenia materiału - i osiągniętych parametrów i efektów końcowych wykonania powierzchni pokrytej kostką, brukiem i czymkolwiek chcesz.
    Układając zmienili Ci parametry zakupionego materiału? jeśli tak to miej pretensje do producenta zakupionej kostki, a nie wykonawcy ale to wydaje się niedorzeczne.
    Wszystko jest właśnie w tej broszurze.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Dokładnie opisałem o jakie niedociągnięcia mi chodzi, ale widzę, że muszę dołączyć zdjęcia:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200330_113137.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	61,7 KB
ID:	442433   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_180439.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	442434   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_180846.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	442435   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_181212.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	59,8 KB
ID:	442436   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_181739.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	442437  


  6. #6

    Domyślnie

    i jeszcze to
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_181739.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	442438   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_182236.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	72,3 KB
ID:	442439   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_183612.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	66,2 KB
ID:	442440   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200331_192607.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	66,3 KB
ID:	442441  

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Nie chciałbym kopać leżącego...ale pewnie było tanio co ?

  8. #8

    Domyślnie

    Kolego wygląda to naprawdę fatalnie... Mamy podobny problem, ja tez mam problem z fatalnie ułożona kostką..

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli zamieściłeś zdjęcia to coś to zmieniło? Przecież to jest odpowiedź na wszystko to czego Twoja firma NIE ZROBIŁA DOBRZE a jest opisane w broszurze. Źle zrobiona podbudowa, nieuwzględnione wymiary kostki przed i podczas układania, złe wykonanie - niewłaściwe kąty spadków. Wszystko jest, tylko egzekwować bo to co pokazałeś na zdjęciach to efekt ułożenia, co będzie później... A będzie jeszcze gorzej nie chce mi się tłumaczyć-ewidentną i 100% bezapelacyjnie wina firmy układającej kostkę. Szczerze współczuję bo miało być super, a jest jak widać
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję, za udział w dyskusji. Uchodzę za upierdliwego, bo lubię dokładność i sumienność, więc chciałem się upewnić, że to, czego wymagam, to nie za wiele...
    Firmie na dzień dzisiejszy jestem winien 2 tysiące złotych i im nie oddam, bo przestali odbierać telefon...
    Płaciłem po 75 zł za metr, bez kostki oczywiście. To chyba normalna cena rynkowa, nie? Pomijając duże miasta, gdzie ceny mogą odbiegać od średnich krajowych, bo i życie droższe.

    Jak wjechałem kilka razy ciągnikiem do wiaty, to zrobiły się koleiny, spróbuję sam ubić jeszcze tę kostkę w wiacie.

  11. #11

    Domyślnie

    kolego 75 zł m2 bez kostki to moim zdaniem cena z kosmosu.... u mnie w okolicy ceny są na poziomie 40 zł za m2 i to praktycznie większość wykonawców ma takie stawki. Oczywiście warunkiem jest fakt żeby tych metrów trochę było bo do 10 m2 nikt za 40 zł nie będzie leciał.

    Jeżeli chodzi o fakt że im nie dopłaciłeś to żadna radość bo naprawa ich błędów będzie jeszcze droższa ....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony