dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie Dom przedwojenny - ocieplać czy nie?

    Sytuacja wyglada następująco:

    Budynek przedwojenny, podpiwniczony, 3 kondygnacje, na każdej jedno mieszkanie. Sąsiedzi bardzo chcą budynek ocieplić, jednak w tak małej wspólnocie potrzebna jest decyzja jednogłośna, a my mamy poważne wątpliwości. Nie chcemy konfliktu, raczej chcielibyśmy ich przekonać, proszę więc forumowiczów o poradę i argumenty.
    Budynek ma mury z cegły, jakieś 50cm, została wykonana izolacja pozioma i pionowa, okna we wszystkich mieszkaniach są plastikowe. W dwóch miejscach walczymy z grzybem na ścianie, z tego co czytałem oklejenie domu styropianem nie poprawi sytuacji. Niepokoją mnie też piwnice, sąsiedzi wylali beton na częściach wspólnych i w swoich pomieszczeniach, ja póki co się wstrzymałem. Zauważyłem że cegły przy tej podłodze są wilgotne i murszeją. Czytałem, że lepiej zrobić podłogę przepuszczającą wilgoć, np. cegły na żwirze.

    W skrócie, moje pytania: jakie są zagrożenia ocieplenia, argumenty na nie?
    Co zrobić ze swoją piwnicą, czy wylanie betonu może mieć wpływ na niszczenie ścian ?

    Z góry dziękuję za porady bardziej doświadczonych.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Po pierwsze primo: WENTYLACJA !

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    została wykonana izolacja pozioma i pionowa - chyba nie została wykonana, skoro podciąga wodę w piwnicy.

  4. #4

    Domyślnie

    Zróbcie analizę CW. Bez tego to wróżenie z fusów.
    Ale, że trzeba wentylację to nawet bez analizy cw wiadomo..
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Jeśli już grzyb jest w domu, to oczywistością jest niewystarczająca wentylacja lub jej brak.
    Ocieplenie jeszcze pogorszy sytuację. Najpierw trzeba zająć się wentylacją, uczynić ją sprawną i wydajną, "uzdrowić pomieszczenia" od grzyba, a jak się powiedzie, to izolacja.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    została wykonana izolacja pozioma i pionowa - chyba nie została wykonana, skoro podciąga wodę w piwnicy.
    Mieszkanie kupiliśmy niedawno, izolacje zostały zrobione już jakiś czas temu - folia bąbelkowa i iniekcja. Wilgoć pojawia się na ścianach poniżej dziur po iniekcji - czy może mieć na to wpływ zalanie posadzek betonem?

    Co do wentylacji i walki z grzybem to staramy się wietrzyć mieszkanie, myślimy o zamontowaniu wywietrzników w oknach, mam nadzieję, że to wystarczy.

    Chodzi o to, że nam w zupełności odpowiada komfort cieplny mieszkania, ale jesteśmy w środku. Chcemy zaproponować sąsiadom coś, co poprawi sytuację u nich, bez oklejania całości styropianem. Czy na przykład izolacja stropu w piwnicy i podłogi strychu ma sens?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy zrobiono izolację posadzek w piwnicy? Czy w piwnicy jest wentylacja?

    Okna przy wentylacji grawitacyjnej bezwzględnie muszą mieć nawiewniki.

    Moim zdaniem przede wszystkim należy zrobić projekt termomodernizacji, bo w tej chwili działania wyglądają na robione przypadkowo. I projekt termomodernizacji nie polega na oklejeniu domu styropianem tylko na kompleksowym opracowaniu w zakresie wszystkich instalacji i konstrukcji domu
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-04-2020 o 13:40

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    Posadzki w piwnicy nie są izolowane, nie ma wentylacji, co więcej wymieniono okienka na plastikowe, na mnie też jest presja, ale póki co się opieram i mam zamiar zostać przy starych, drewnianych, nieszczelnych.

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Docieplać i to bez jąkania , po dociepleniu grzyb też zniknie jak ściany przestaną byc wiecznie zimne a wentylacja to oczywistość .

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Tak jak napisał kryzys docieplać.!! To przede wszystkim zwiększy temperaturę przegród od wewnątrz a punkt rosy będzie występował rzadziej lub wcale a co za tym idzie grzyba na pewno będzie łatwiej zwalczyć.
    Docieplać z szczególną dbałością o okolice węgarków okiennych.
    Oczywiście to wszystko co przedmówcy piszą o kompleksowym podejściu do tematu termomodernizacji a przede wszystkim o wentylacji to NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA i podpisuje się pod tym obiema rękami, ale tak w uproszczeniu - grzyb na wyższych kondygnacjach to wilgoć (przy braku jakichś awarii/wycieków produkowana najnormalniej przez nas samych - gotowanie, suszenie, pocenie, oddychanie), która w zetknięciu z zimną przegrodą kondensuje i stwarza super warunki do rozwoju pleśni.
    W piwnicy temat może być już ciężki - drogi do rozwiązania - tam prawdopodobnie jest to podciąganie wilgoci od fundamentu- dobrze, że macie wilgoć odciętą iniekcjami poniżej poziomu parteru. Pozostaje mocne wietrzenie piwnic ( mikrouchyły lub pozostawienie starych okien) i ocieplenie stropu nad piwnicą - tak jak pisałeś.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Jakiekolwiek wspólnoty mieszkaniowe w starych budynkach to masakra. Jestem z wrocławia i mniej więcej orientuje się co przechodzą znajomi mieszkający w kamienicach na śródmieściu...
    Wy jesteście w sytuacji komfortowej bo mieszkacie na pietrze środkowym. Nad wami i pod wami jest "poduszka powietrzna" w postaci mieszkań sąsiadów. Najgorzej mają na parterze - ciągnie od piwnicy, na piętrze najwyższym od słabo ocieplonego dachu. Warto to ocieplić jak piszą przedmówcy. Sprawdźcie czy przypadkiem na jakiekolwiek ingerencje nie musicie mieć zgody konserwatora zabytków ( jest z tym problem we Wrocławiu) Najgorzej jest jak się trafi na delikwenta blokującego ustawy itp bo mu jest dobrze i wygodnie i on nie potrzebuje...
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 03-04-2020 o 12:18

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    W tej sytuacji to właśnie my jesteśmy blokującym delikwentem dziękuję za odpowiedzi, podsumowując...
    Poprawić wentylację - rozumiem, że przy wentylacji grawitacyjnej to tylko nawiewniki, czy są jakieś inne sposoby?
    Zaproponujemy sąsiadom ocieplenie stropu piwnicy i podłogi strychu, mam nadzieję, poprawi sytuację na tyle, że już nie będzie parcia na styropian na ścianach...
    Gdyby jednak nie wystarczyło, to rozumiem, że nie przeciwwskazań? Naczytałem się, że styropian i ceglane mury to nie jest dobry zestaw, były między innymi, takie główne argumenty:
    - gruby mur rozproszy ciepło, zanim dotrze ono do warstwy izolacji,
    - styropian zatrzyma wodę w ścianie,
    - most cieplny na styku fundamentu ze ścianą, duże straty w tym miejscu,
    Już sam nie wiem, co o tym myśleć

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Kubass,
    nie żebym cię zniechęcał do ocieplenia stropu nad piwnicą i nad ostatnią kondygnacją, ale pamiętaj że jeżeli ty jesteś w środku to tobie to akurat nic nie da.. no chyba, że za ogrzewanie kamienicy rozliczacie się wspólnie to wtedy wszystkim rachunki zmaleją.
    Nie bój się ocieplania ścian. Te trzy argumenty z końca postu to jakieś nieporozumienie.
    1) Co się ma z tym ciepłem stać po tym rozproszeniu? wrócić ma do środka? Ciepło czy przez cienki czy przez gruby mur zawsze wypromieniuje w kierunku miejsca gdzie jest zimniej i chodzi o to żeby zwiększyć opór cieplny muru. Po to daje się styropian ( możecie dać wełnę ale będzie drożej - wtedy ewentualna woda odparuje trochę szybciej, ale jak ekipa da tynk o za dużym oporze dyfuzyjnym to znowu będzie gangrena - styropiuan moim zdaniem bezpieczniejszy i tańszy )
    2) Woda skondensowana ( nie mylić z nieskondensowaną bo ta jest praktycznie zawsze i wszędzie - bez niej byśmy nie żyli ) będzie się gromadziła w ścianie tylko wtedy gdy dla danych warunków cieplno - wilgotnościowych przekroczy punkt rosy. Po to daje się styropian żeby ściana na styku z nim była cieplejsza i żeby ten punkt rosy w realnych warunkach nie miał szans wystąpić. Więc im więcej dasz styropianu jak najszczelniej ułożonego ( szczególnie przy oknach) tym lepiej. /wtedy będziesz mógł nawet o zgrozo mniej dbać o wentylację i wody skroplonej- pożywki dla grzybów na ścianach nie będzie/
    3) Ten most cieplny będziesz miał już zawsze, będzie on miał tylko większe procentowo znaczenie jak dom docieplisz i mniej ciepła będzie uciekało gdzie indziej.
    Ale jeżeli razem z ociepleniem ścian ocieplisz też jak najniżej , pod poziomem terenu ściany piwnic to ograniczysz ilość ciepła, która przez niego ucieka.
    KONKLUZJA.
    1)Warto też wydać- szczególnie przy większym budynku pieniądze na profesjonalne OZC. Ono Wam odpowie, które elementy termomodernizacji się najszybciej zwrócą.
    2) Jeżeli OZC nie robicie ...bo nie ( moim zdaniem powinniście zrobić) to punkt 3
    3) W ramach możliwości finansowych warto robić wszystkie te elementy termomodernizacji, o których pisaliśmy.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Kubass,
    nie żebym cię zniechęcał do ocieplenia stropu nad piwnicą i nad ostatnią kondygnacją, ale pamiętaj że jeżeli ty jesteś w środku to tobie to akurat nic nie da.. no chyba, że za ogrzewanie kamienicy rozliczacie się wspólnie to wtedy wszystkim rachunki zmaleją.
    Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Mój „problem” jest taki, że jestem w pełni zadowolony z komfortu cieplnego, jaki mam teraz. Ekonomicznie też mi się ta inwestycja nie zwróci w żaden sposób, a dodatkowo stracę trochę światła w niezbyt dużych oknach. Szukam argumentów, żeby ocieplania ścian nie przeprowadzać, a jednocześnie nie wejść w duży konflikt z sąsiadami, stąd pomysł o piwnicy i strychu.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubass Zobacz post
    Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Mój „problem” jest taki, że jestem w pełni zadowolony z komfortu cieplnego, jaki mam teraz. Ekonomicznie też mi się ta inwestycja nie zwróci w żaden sposób, a dodatkowo stracę trochę światła w niezbyt dużych oknach. Szukam argumentów, żeby ocieplania ścian nie przeprowadzać, a jednocześnie nie wejść w duży konflikt z sąsiadami, stąd pomysł o piwnicy i strychu.
    A ja widzę że konflikt będzie - " jestem w pełni zadowolony z komfortu cieplnego, jaki mam teraz" - i to Ty jesteś tym hamulcowym Waszej wspólnoty mieszkaniowej.
    myślenie jest przyszłością

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha Zobacz post
    A ja widzę że konflikt będzie - " jestem w pełni zadowolony z komfortu cieplnego, jaki mam teraz" - i to Ty jesteś tym hamulcowym Waszej wspólnoty mieszkaniowej.
    Jestem hamulcowym w tej konkretnej sprawie, kilka inwestycji już przeprowadziliśmy w pełnej zgodzie, nawet z mojej inicjatywy Po prostu wydaje mi się, że kwestia ocieplania styropianem nie jest całkiem jednoznaczna. Poczytałem w innych miejscach o zagrożeniach izolacji styropianem starych budynków, o przewagach izolacji od wewnętrz. Rozumiem, że na tym forum styropian nie ma przeciwników i ok, pewnie takie jest zdanie większości, patrząc po inwestycjach wokół.
    Zaczniemy pewnie od analizy CW, a potem piwnica i strych - może sąsiadom poprawi się na tyle, że odpuszczą.

  17. #17
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A musicie być koniecznie tacy krnąbrni ?? po co to wam nie możecie zachowywać się jak normalni zgodni ludzie ?? to takie trudne ?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubass Zobacz post
    Jestem hamulcowym w tej konkretnej sprawie, kilka inwestycji już przeprowadziliśmy w pełnej zgodzie, nawet z mojej inicjatywy Po prostu wydaje mi się, że kwestia ocieplania styropianem nie jest całkiem jednoznaczna. Poczytałem w innych miejscach o zagrożeniach izolacji styropianem starych budynków, o przewagach izolacji od wewnętrz. Rozumiem, że na tym forum styropian nie ma przeciwników i ok, pewnie takie jest zdanie większości, patrząc po inwestycjach wokół.
    Zaczniemy pewnie od analizy CW, a potem piwnica i strych - może sąsiadom poprawi się na tyle, że odpuszczą.
    Jeżeli na budynku "nie siedzi konserwator zabytków" to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji od zewnątrz. Izolację cieplną od wewnątrz stosuje się tylko w ekstremalnych przypadkach kiedy nie możemy wykonac izolacji od zewnątrz. W tym wypadku zapomniałbym o izolowaniu od strony wewnętrznej bo sprawa zawilgocenia i zagrzybienia scian może się tylko pogorszyć. Czy czasem problem zwilgocenia ścian nie zaczał pojawiac się od momentu wymiany okien ? Często przy niezbyt sprawnej wentylacji grawitacyjnej problemy pojawiają się własnie po wymianie okien na dużo szczelniejsze.

    Może warto przedstawić sąsiadom alternatywę i rozważyć zastosowanie wełny mineralnej jako izolacji. Wełna jest materiałem paroprzepuszczalnym dzięki czemu wilgoć technologiczna czy kondensat ze scian może zostać bezpiecznie usunięty na zewnątrz. Nalezy jednak pamiętac o wykonaniu warstwy tynku paroprzepuszczalnego tak by nie zakłócić całego układu.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A musicie być koniecznie tacy krnąbrni ?? po co to wam nie możecie zachowywać się jak normalni zgodni ludzie ?? to takie trudne ?
    to jest bardzo trudne. Takie sytuacje dzieją się we wrocławskich wspólnotach non stop jeżeli chodzi o jakiekolwiek remonty czy to klatki, wymian okien , remontów dachów, elewacji

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kubass

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-226
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A musicie być koniecznie tacy krnąbrni ?? po co to wam nie możecie zachowywać się jak normalni zgodni ludzie ?? to takie trudne ?
    Spokojnie, pytam grzecznie na forum o opinie na temat ocieplania starych budynków styropianem, nie znam się na tym, a po poczytaniu internetów mam wątpliwości. Nie uważam, że to krnąbrne i nienormalne zachowanie. Jak już pisałem ekonomicznie mi się to nie kalkuluje, bo oszczędzę w sezonie grzewczym pewnie jakieś 100 zł, ale jestem skłonny dołożyć się do ocieplenia piwnicy i strychu, żeby zachować dobre stosunki z sąsiadami. A ze ścianami zobaczymy później.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony