dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Mały dom do 60m

    Witam,

    jestem zielony jeśli chodzi o budowę domu, a w tym roku chcę startować z budową małego domu. Bardzo proszę o opinie jaki projekt Wam się sprawdził jeśli chodzi o tak mały dom. Mam własną działkę i trochę oszczędności i sam nie wiem czy jest jakakolwiek szansa zbudować coś normalnego w przedziale do 150000zł. Zdaję sobie sprawę, że już takie zapytania były jednak zależy mi na bieżącej opinii użytkowników małych domów.
    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli wszystko zrobisz sam i pójdziesz na wiele kompromisów to szanse zawsze są na Youtube widziałem kanał na którym pokazują budowę małego domu 63m2 za 100tyś (w to nie wierzę). Ale może za 150tyś? Kto wie.

    Jeśli zależy Ci na normalnym współczesnym standardzie i systemie zleconym to szykuj około 4500zł za m2 - 270000zł pod klucz. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety takie realia były przynajmniej w 2019 roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź i realne spojrzenie na sprawę. Masz może jakiś ciekawy projekt do polecenia ?

  4. #4

    Domyślnie

    Musisz się zastanowić czy chcesz wybudować normalny dom mieszkalny - wtedy trzeba oprócz projektu zrobić jego adaptację przez projektanta, potem zrobić odbiór, zatrudnić kierownika budowy, geodetę, zapłacić kominiarzowi (jeśli będziesz miał komin) itd. Do tego trzeba spełnić wszystkie wymagania dla budynków mieszkalnych (wysokość pomieszczeń, ich powierzchnia, szerokość korytarza itd) a także dostosować budynek do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanych warunków zabudowy.

    W tej opcji masz normalny dom pod względem "prawnym".

    Drugą opcją jest budynek gospodarczy na zgłoszenie o powierzchni podstawy 35m2 po zewnętrznym obrysie (w środku około 25m2 parter i tyle samo poddasze). Tutaj robisz "co chcesz" i dużo mniej rzeczy Cię ogranicza, ponosisz również sporo niższe koszta. Natomiast wedle prawa to budynek gospodarczy, wydaje mi się, że nie możesz mieć tam meldunku i legalnie mieszkać (choć pewnym tego nie jestem).

    Jeśli skłaniasz się bardziej ku opcji pierwszej to np. : https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc
    Jeśli opcja druga to można wybrać jeden z tych projektów: https://www.youtube.com/results?sear...g%C5%82oszenie

  5. #5

    Domyślnie

    Bardziej mi odpowiada pierwsza opcja, gdyż mam osoby które bardzo mi pomogą jeśli chodzi o kwestie papierkowe w super cenie. Dom na zgłoszenie to chyba jednak coś bardzo małego, choć więcej nie mogę powiedzieć na ten temat bo nie widziałem na żywo.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem jeśli planujesz ten dom 60m2 zrobić na "resztę życia" to raczej lepiej zrobić normalny dom. Natomiast jeśli jesteś jeszcze młody i działka rozmiarami na to pozwala to warto zastanowić się nad opcją budynku gospodarczego na początek (gdzieś z tyłu działki, potem to może być domek na wynajem/dla gości) a jak kiedyś się dorobisz, będziesz miał żonę, dzieci to dom np. około 100m2.

    Natomiast wybór już sam musisz podjąć biorąc pod uwagę wiele różnych czynników.
    W każdej z tych opcji musisz raczej polegać na własnoręcznej budowie z tym budżetem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tak jak kolega pisał wyżej o domku 63m2, który buduje ekipa z youtuba. Wydaje się całkiem sympatyczny i tani w budowie. Mnie 69m2 SSO będzie kosztowało 78tys lub ciut mniej bo nie mam jeszcze dachu i nie wiem do końca na co się zdecyduje. Gdyby Panowie szybciej "wyskoczyli" z projektem 63m2 pewnie bym się na niego zdecydował co nie znaczy, że mój przestał mi się podobać

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Tak jak kolega pisał wyżej o domku 63m2, który buduje ekipa z youtuba. Wydaje się całkiem sympatyczny i tani w budowie. Mnie 69m2 SSO będzie kosztowało 78tys lub ciut mniej bo nie mam jeszcze dachu i nie wiem do końca na co się zdecyduje. Gdyby Panowie szybciej "wyskoczyli" z projektem 63m2 pewnie bym się na niego zdecydował co nie znaczy, że mój przestał mi się podobać
    A z jakiego projektu budujesz ?

  9. #9

    Domyślnie

    A jest może ktoś kto wybudował taki dom około 60 m i ma swoją opinie na ten temat ?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzys7654 Zobacz post
    A jest może ktoś kto wybudował taki dom około 60 m i ma swoją opinie na ten temat ?
    Ja się nad tym zastanawiałem, ale chciałem budować projekt Z7, niestety wg tego co mam w wz, nie wybuduje Z7, dodatkowo przez moją piękną działkę idzie kanalizacja, więc muszę budować wąski dom, projekty które na dzień dzisiejszy wybrałem to Z211 lub Z177, i tak się zastanawiam czy jest realne wybudować te domki do 300 tys zł. Na dzień dzisiejszy mam wycene w SSO (z dachem, bez okien)

    Z177 - 90-93 tyś zł
    Z211 - 80-85 tyś zł.

    Oczywiście dach - blacha.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    i tak się zastanawiam czy jest realne wybudować te domki do 300 tys zł. Na dzień dzisiejszy mam wycene w SSO (z dachem, bez okien)

    Z177 - 90-93 tyś zł
    Z211 - 80-85 tyś zł.
    Robocizna + materiał? To bardzo tanio. Te domy nie są takie małe, około 100m2. Moim zdaniem systemem zleconym trzeba liczyć około 4500zł za m2 pod klucz, tak realnie za przyzwoity standard. Natomiast jeśli faktycznie zrobią z 90tyś SSO to kto wie czy się nie zmieścisz. Wszystko zależy jakiego standardu oczekujesz, u mnie np. mała łazienka na dole (4m2) sam materiał kosztował 10tyś. Natomiast bez kafli, kupując wszystko jak najtaniej to można i za 1tyś zrobić.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    A z jakiego projektu budujesz ?
    To projekt indywidualny. Rzut do wglądu w moim dzienniku.

  13. #13

    Domyślnie

    Ten projekt 63 m bardzo ciekawie się prezentuje
    https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Robocizna + materiał? To bardzo tanio. Te domy nie są takie małe, około 100m2. Moim zdaniem systemem zleconym trzeba liczyć około 4500zł za m2 pod klucz, tak realnie za przyzwoity standard. Natomiast jeśli faktycznie zrobią z 90tyś SSO to kto wie czy się nie zmieścisz. Wszystko zależy jakiego standardu oczekujesz, u mnie np. mała łazienka na dole (4m2) sam materiał kosztował 10tyś. Natomiast bez kafli, kupując wszystko jak najtaniej to można i za 1tyś zrobić.
    Właśnie o to chodzi, generalnie sam mam obawy przed startem, na razie przepisuje Wz na Siebie,bo sa na Tate. Lipa ,bo mam wąską działkę przez ten kanał, bo tak to mógłbym budować jakiś mały parterowy.

    Taka wycenę dostałem. Tak jest to cena z robocizną i materiałem.

    Generalnie jakie domy są tanie w budowie? Bo zdania są podzielone, jedynie twierdzą,że z poddaszem użytkowem, inni znów, że parterowe.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzys7654 Zobacz post
    Ten projekt 63 m bardzo ciekawie się prezentuje
    https://www.youtube.com/watch?v=1dnIqbX7Onc
    Projekt jest fajny, sam nad nim myślałem (ale działka za wąska).

    Tylko to masz cenę podaną systemem gospodarczym. Poproś kilka firm o wycenę takiego domu do SSZ. Już będziesz miał jakiś obraz początkowy.
    Ale tak szczerze to chyba wolałbym na Twoim miejscu budować z projektu Z7 - sprawdź.

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Zakasać rękawy wszystko robić samemu to się da a jak są lewe ręce ,brak jakichkolwiek umiejętności manualnych lub brak czasu to odpuścić , ja bym robił sam i nie bałbym się .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Właśnie o to chodzi, generalnie sam mam obawy przed startem
    Jeśli faktycznie ta firma Cię nie oszuka (koniecznie sprawdź ich wcześniejsze budowy, jeśli nie pokażą to jest z nimi coś nie tak) i budujesz się za gotówkę (a nie z kredytu) to choćby samo SSO chyba warto zrobić za takie pieniądze. Z drugiej strony w tej cenie to ciekawe jakie oni materiały liczą i czy nie ma jakiś ukrytych kosztów? Membranę dachową można kupić za 1zł m2 jak i 10zł m2. Komin za 1tyś jak i 4tyś. Widziałem firmy, które robiły SSO bez nadproży oszczędzali na czym się da.
    Weź również pod uwagę, że gospodarka siada - dużo ludzi straci pracę. Z drugiej strony jeśli ktoś ma oszczędności to myślę, że możemy się spodziewać inflacji w okolicach 6%.
    Część osób z kasą za kilka mc będzie też szukać okazji - rozpoczętych budów. Ktoś rozpoczął budowę, stracił pracę i woli sprzedać za niską cenę niż aby bank miał zlicytować za pośrednictwem komornika.
    Jeśli zdecydujesz się na budowę to spisz dobrą umowę - mój wykonawca np. kazał mi płacić za wynajem rusztowania Dziwne, że młotowiertarki i butów roboczych nie musiałem mu kupić ale to był taki czas, że praktycznie nie było firm do roboty.

    Odnośnie Twojego pytania to dom do około 120m2 parterowy wychodzi zazwyczaj taniej od domu z poddaszem/piętrem - no i moim zdaniem lepiej wygląda, jest lepszy w użytkowaniu (brak schodów, brak skosów).

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jeśli faktycznie ta firma Cię nie oszuka (koniecznie sprawdź ich wcześniejsze budowy, jeśli nie pokażą to jest z nimi coś nie tak) i budujesz się za gotówkę (a nie z kredytu) to choćby samo SSO chyba warto zrobić za takie pieniądze. Z drugiej strony w tej cenie to ciekawe jakie oni materiały liczą i czy nie ma jakiś ukrytych kosztów? Membranę dachową można kupić za 1zł m2 jak i 10zł m2. Komin za 1tyś jak i 4tyś. Widziałem firmy, które robiły SSO bez nadproży oszczędzali na czym się da.
    Weź również pod uwagę, że gospodarka siada - dużo ludzi straci pracę. Z drugiej strony jeśli ktoś ma oszczędności to myślę, że możemy się spodziewać inflacji w okolicach 6%.
    Część osób z kasą za kilka mc będzie też szukać okazji - rozpoczętych budów. Ktoś rozpoczął budowę, stracił pracę i woli sprzedać za niską cenę niż aby bank miał zlicytować za pośrednictwem komornika.
    Jeśli zdecydujesz się na budowę to spisz dobrą umowę - mój wykonawca np. kazał mi płacić za wynajem rusztowania Dziwne, że młotowiertarki i butów roboczych nie musiałem mu kupić ale to był taki czas, że praktycznie nie było firm do roboty.

    Odnośnie Twojego pytania to dom do około 120m2 parterowy wychodzi zazwyczaj taniej od domu z poddaszem/piętrem - no i moim zdaniem lepiej wygląda, jest lepszy w użytkowaniu (brak schodów, brak skosów).
    Tak, tak umowy to podstawa dzisiaj. Sam wolałbym parterowy, ale niestety jak już pisałem nie wejdzie na działkę. Co do wyglądu to wiadomo sprawa gustu.

    Bardziej wyglądowo odpowiada mi z211, jest mniejszy niż z177 i pewnie będzie też tańszy do wykończenia. Chciałbym do SSZ wybudować bez kredytu, ale czy się uda? Nie wiem czy zdążę w tym roku wystartować, a od przyszłego już trzeba budować z WT2021, a wtedy dom chyba też będzie droższy w budowie?

  19. #19
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Pomyśl że mają swój projekt domu a w nim nie ma 14 słupów betonowych i innych odziwnień typu płyta fundamentowa z 4 warstw bo tak tworzą radosną twórczość co poniektórzy projektanci a to za darmo nie jest , było ostatnio jak do zrobienia płyty kazał wybrać 2 metry piasku potem chudziak ,piasek znów chudziak i tak szło by wymieniać a koszt ok 90 tys zł , weź teraz takiego pacana i wybudujesz mały dom za 2 mln zł , oni mają fajny prosty projekt i ścianki działowe wg uznania stawiasz , da się da tylko mądrze wybrać .

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Pomyśl że mają swój projekt domu a w nim nie ma 14 słupów betonowych i innych odziwnień typu płyta fundamentowa z 4 warstw bo tak tworzą radosną twórczość co poniektórzy projektanci a to za darmo nie jest , było ostatnio jak do zrobienia płyty kazał wybrać 2 metry piasku potem chudziak ,piasek znów chudziak i tak szło by wymieniać a koszt ok 90 tys zł , weź teraz takiego pacana i wybudujesz mały dom za 2 mln zł , oni mają fajny prosty projekt i ścianki działowe wg uznania stawiasz , da się da tylko mądrze wybrać .
    Ale tak jest z wszystkim, czytam czasem posty na forach/grupach jak goście budują domy 100m2, za 500 tyś zł to tam chyba złote klamki wstawiają, ale kto bogatemu zabroni.

    Wracając do tematu, jeżeli będziesz szukał ekip w miarę tanich, nie będziesz miał na podłogach deski czy tam parkietu, kuchni za miliony to pewnie sie uda

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony