dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Kolej przy działce

    Cześć wszystkim! Mam możliwość kupna fajnej działki pod budowę domu, problem jest jeden - 50 metrów od niej będzie iść pociąg. Pójdzie na wysokości, po wybudowanej estakadzie kolejowej, która będzie zawierać ściany wygłuszające. Ktoś z was wie czy uciążliwe jest mieszkanie przy czymś takim? Czy jednak estakada i ściany zrobią taką robotę, że pociąg praktycznie nie będzie słyszalny?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam równo 100m do linii kolejowej.
    Linia też idzie estakadą (prostopadle do moich okien). Brak jakichkolwiek ekranów akustycznych

    Słychać. Przy otwartym oknie nie da się oglądać telewizji. W nocy przy zamkniętych oknach słychać tylko trochę, ale czasem uchwyty (Mam w jednej szafie takie ruchome) wpadają w rezonans.

    50m? Ja bym nie wziął nawet za darmo.

  3. #3

    Domyślnie

    50m przy pociągu towarowym (3tysiące ton) to może być masakra.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Pociąg będzie słyszalny.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Ja mam ok 350-400 i slychac. Nawet Newaga. Tylko mam wyczulony słuch.

  6. #6

    Domyślnie

    Bez przesady.50 metrów to dla pasjonata. Ja słyszę węglarki z ponad 2 km na zewnątrz.

    Ale kaczysyn ma u mnie puścić nową linie do portu centralnego. Jakies 500m. będę też miał wesoło.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 03-04-2020 o 18:36

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Uciekaj !!!

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bez przesady.50 metrów to dla pasjonata. Ja słyszę węglarki z ponad 2 km na zewnątrz.

    Ale kaczysyn ma u mnie puścić nową linie do portu centralnego. Jakies 500m. będę też miał wesoło.
    Jeden z wariantów przebiega prawie przy granicy mojej działki (jedyne co mogłem do tej pory zrobić to wziąć udział w konsultacjach społecznych). Mam nadzieję, że szybka kolej do CPK nigdy nie powstanie, albo rozsądnie zmienią trasę z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury zamiast orać część Mikołowa i Żor, żeby uniknąć wyburzeń tysięcy domów.

    Orientuje się ktoś może jaką szerokość pasa ochronnego trzeba przyjąć w przypadku szybkich kolei?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Słychać bardzo ale po czasie już nie slychac, bo się przyzwyczaisz

  10. #10

    Domyślnie

    @Mruck odpuść te działkę, budować się 50m od torów to szaleństwo!

  11. #11

    Domyślnie

    Bardzo wam wszystkim dziękuję za opinie. Wszystkie są jednoznaczne, więc decyzja jest prosta. To jeszcze jedna rzecz: do wyboru jest jeszcze kilka działek, każda w mniejszej lub większej odległości od pociągu. Jedne powyżej poziomu wysokości pociągu, drugie poniżej. Od ilu metrów od kolei można myśleć o budowie domu, biorąc pod uwagę tą estakadę i ekrany akustyczne? Tak mniej więcej. I czy lepiej wybrać działkę w dole (pod pociągiem) czy na górce (nad pociągiem)? Jest też opcja oddalenia się od wszystkiego o kilka kilometrów, ale chciałem w tamtych okolicach bo blisko centrum miejscowości - rzut beretem do sklepów czy szkoły.
    Pozdrawiam

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Duża działka powyżej torów kolejowych + nasyp (wał ziemny - najlepiej z trzech stron ), to trochę obniży hałas. Elfir kiedyś w tym temacie pisała. Drzewa , krzaki na płaskim czy "ekrany akustyczne" to ... , no niewiele warte.
    Zresztą pojedź na wycieczkę tam gdzie jest duży ruch pociągów , znajdź odcinek w wykopie to zobaczysz jak zmniejsza hałas. Pamiętaj że wieczorem czy podczas mgły (duża wilgotność) głos się niesie.
    Np. wieczorem nad wodą rozmowy zza wody niosą się daleko

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Jeden z wariantów przebiega prawie przy granicy mojej działki (jedyne co mogłem do tej pory zrobić to wziąć udział w konsultacjach społecznych). Mam nadzieję, że szybka kolej do CPK nigdy nie powstanie, albo rozsądnie zmienią trasę z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury zamiast orać część Mikołowa i Żor, żeby uniknąć wyburzeń tysięcy domów.

    Orientuje się ktoś może jaką szerokość pasa ochronnego trzeba przyjąć w przypadku szybkich kolei?
    To będziesz miał niezle przewietrzanie. Smog mniejszy. A pas ochronny zwykle jest duzo za mały. Co Ci da 200 czy 300m? Może cię wykupią , to najlepsze rozwiązanie. u mnie lasek pójdzie pod siekiere, chyba ze ta banda przejedzie się wreszcie...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Latem, przy otwartych oknach bez problemu słychać w nocy pociąg z linii kolejowej 6 km od domu.

    Żaden pas zieleni nie wygłuszy. 100 m lasu sosnowego wygłusza o kilka decybeli tylko.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To będziesz miał niezle przewietrzanie. Smog mniejszy. A pas ochronny zwykle jest duzo za mały. Co Ci da 200 czy 300m? Może cię wykupią , to najlepsze rozwiązanie. u mnie lasek pójdzie pod siekiere, chyba ze ta banda przejedzie się wreszcie...
    Chciałbym mieć te 200 -300 m odległości, ale patrząc na mapy, to od wejścia do domu do osi projektowanego wariantu trasy mam jakieś 20-30 m.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Sssspylaj ! Byle dalej.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Ja mam dom ok. 800m w linii prostej. W tej linii trochę domków i drzew. W dzień przejazd ledwo słyszalny, w nocy w ciszy słychać, ale bardzo cicho. Myślę, że przy tej odległości jest już to w zupełności akceptowalne i nie przeszkdza - z tym że zależy to każdorazowo od otoczenia.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Słychać bardzo ale po czasie już nie slychac, bo się przyzwyczaisz
    ....albo ogłuchniesz
    Mam dom 100m od lini z pociągami towarowymi . Jest taka fajna aplikacja Sound Meter, jeśli masz telefon z dobrym mikrofonem to jej pomiary są miarodajne. U mnie hałas przed domem przy przejezdzie pociągu to 55-65dB, nie ma ekranów. Standardowe ściany z bk szer 24cm tlumią około 42dB, ja wzięłam silikat 18cm daje 47dB tłumienia, do tego od strony linii zamówiliśmy szyby akustyczne Rw=45dB. Na razie nie mam okien ale same ściany i dach tłumią o około 10dB( róznica przed domem- w domu). Ważne jest też to że dom jest na płycie a pod płytą styropian więc ewentualne drgania też nie będą się przenosić.
    Te szyby to trochę na wszelki wypadek, żeby nie żałować w razie czego, u mnie dopłaty było 3tys.
    Wczoraj przez pół dnia sąsiad czyscił płot z rdzy , hałas przy otwartym oknie 60dB przy zamkniętym około 30 i nie było to irytujące.
    Średni normalny hałas w domu to 25-35 dB w dzień i około 20dB w nocy jak jest naprawdę cicho.
    Czy mieszkanie koło lini będzie koszmarem? Na to pytanie będę mogła odpowiedzieć za rok. Ale nie wydaje mi się. Taras mam od drugiej strony osłonięty budynkiem, pomieszczenia od strony linii to kuchnia sypialnia i garderoba, do tego będzie wm więc okna praktycznie cały czas zamknięte. Plusy takie że działka w mieście, dobrze skomunikowana. Coś za coś.

  19. #19

    Domyślnie

    Kilkanaście lat temu kupiłem mieszkanie w bloku poza miastem. Cicha zielona okolica , dom położony na skarpie a zza okna ciągnące sie lasy.
    Okazało się że w wąwozie oddalonym sądzę że 300-500m są tory kolejowe i kilka razy dziennie słychać przejeżdżający pociąg.

    Najgorzej było jak jechały pociagi towarowe. Powoli , głośne , długie, jeszcze wydające sygnały dźwiękowe przy przejazdach.
    Na słuch widziałem czy to towarowy , czy pasażerski i czy spóźniony

    Ja osobiście nie kupiłbym takiej działki a na pewno nie pod miastem (na wsi). W mieście wiadomo wybór dużo mniejszy i raczej ciężko znaleźć jakąś "perełkę" i raczej każda działka ma tam jakieś swoje wady. Jak nie linia kolejowa , to tramwajowa , albo mocno uczęszczana droga. No niestety takie "zalety" miasta.
    Jak dla mnie komfort mieszkania w takiej okolicy zerowy. Po co dom jak trzeba się szczelnie zamykać ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #20

    Domyślnie działka - 50m pociąg

    Cytat Napisał Mruck Zobacz post
    Cześć wszystkim! Mam możliwość kupna fajnej działki pod budowę domu, problem jest jeden - 50 metrów od niej będzie iść pociąg. Pójdzie na wysokości, po wybudowanej estakadzie kolejowej, która będzie zawierać ściany wygłuszające. Ktoś z was wie czy uciążliwe jest mieszkanie przy czymś takim? Czy jednak estakada i ściany zrobią taką robotę, że pociąg praktycznie nie będzie słyszalny?
    Pozdrawiam
    Zdecydowanie za blisko. Myślę, że będzie to bardzo uciążliwe szczególnie w cieplejsze dni przy otwartych oknach. Czasem lepiej mieć mniejszą działkę, a dalej od pociągu. Oczywiście na plus, że będą ściany wygłuszające i pewnie po jakimś czasie da się do tego przyzwyczaić

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony