dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Oświetlenie

  1. #1

    Domyślnie Oświetlenie

    Dzień dobry,

    chciałbym oświetlić część działki o powierzchni ok 120m2. Planuję zamontować jakieś 7 lamp stojących. Najlepiej chyba będą dwa obwody - jeden ok 15 m z dwoma lampami i drugi ok 35 m z pięcioma lampami. Myślę o oświetleniu niskonapięciowym - nie potrzebuję dużej jasności, czy robienia gniazdek 230V. ma być klimat. Obecnie mam lampy solarne z marketu za 30 zł sztuka i są wystarczające. Korzystałbym z nich dalej, ale zimą nie świecą i latem, jak wszystkie krzaki na rabatach wybujają, też słabo.

    No ale mam trochę wątpliwości co do wykonania:
    1) podłączam pod 230V i musi być jakiś reduktor napięcia? Transformator? Jaki?
    2) jakie mają być kable - ile żył, jaki przekrój?
    3) jak głęboko kable - 50 cm wystarczy?
    4) ile może mieć max jeden obwód - gdzieś czytałem, że przy nisko napięciowym 30m to max?

    Bardzo Was proszę pomoc.

  2. #2
    Banned
    Martyna837

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Rogów
    Kod pocztowy
    95-063
    Posty
    4

    Domyślnie

    1) Tak. Żeby podłączyć oświetlenie niskonapięciowe, będziesz musiał wykorzystać . Nie schodziłabym na niższe napięcie, będziesz miał za duże spadki bo kablu.
    2) Jeśli oświetlenie jednokolorowe od dwużyłowy, jeśli RGB to 4 żyły, jeśli RGBW to pięć żył. Grubość żyły minimum 0,5, ale lepiej wziąć 1 lub nawet 1,5
    3) Myślę, że powinno na spokojnie wystarczyć.
    4) Nie ma tutaj zasady, postaraj wziąć zasilacz ze sporym zapasem mocy, a instalacja powinna być równoległa, czyli główny obwód, którego będą wychodzić przewody do każdej lampy. Do 7 lamp na spokojnie jeden powinien wystarczyć.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 06-04-2020 o 10:38

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martyna837 Zobacz post
    1) Tak. Żeby podłączyć oświetlenie niskonapięciowe, będziesz musiał wykorzystać . Nie schodziłabym na niższe napięcie, będziesz miał za duże spadki bo kablu.
    poproszę o doprecyzowanie, bo spam nie puszcza i nie wiem o co chodzi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony