dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Z czego ściany? (oczywiście + styro)

Głosujących
1. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Zew. BK wew. Silikat

    0 0%
  • Całość silikat

    1 100,00%
  • Całość BK

    0 0%
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie dom parterowy - ściany

    Dzień dobry,
    czytałem dość sporo na temat różnych materiałów do wznoszenia ścian i chciałbym się jedynie upewnić jakie jest Wasze zdanie bo zauważyłem, że niektóre wady materiałów nie występują przy budowie domu parterowego jak np. przy zastosowaniu silikatu 18cm i montażu rur kanalizacyjnych w ścianach. Zastanawiam się również czy może zaczynam kombinować jak koń pod górkę i szukać różnic tam gdzie ich nie ma np. oszczędności.

    Projekt jak na razie mam rozrysowany na kartce papieru. Jest to prostokąt 9 x 14m Dom parterowy bez poddasza użytkowego. Wiem, że architekt doradzi, ale nie lubię rozmawiać o czymś czy decydować się na coś jeśli nie znam tematu chociaż ogólnie.

    Rozważam dwa materiały: Beton komórkowy chyba 24cm ~8.5 za sztukę albo silikat 18lub24 ~5zł za sztukę. Ceny z google.

    Każdą ścianę trzeba ocieplić. Wiem, że jeśli chodzi o ciepło to silikat 18 czy 24 nie ma różnicy natomiast pytanie brzmi czy oszczędzając tutaj ~3zł na sztuce stracę potem proporcjonalnie na dociepleniu styropianem? Czy właściwie wybór materiału nie ma tutaj znaczenia i wyjdzie bardzo podobnie dla uzyskania podobnych parametrów cieplnych?

    Czy przy wyborze silikatu warto iść w najmniejszy możliwy? np. 18 albo 15? Czy przy domu parterowym takie ściany zewnętrze będą problematyczne.

    Akustyka
    To dla mnie kolejna bardzo ważna kwestia. O ile okolica jest dość spokojna to wolę mimo wszystko mieć pewną ciszę, a szczególnie w środku między pomieszczeniami. Przez chwilę myślałem, że odkryłem rozwiązanie bk + wełna, ale doczytałem i okazuje się, że nie jest to dobre rozwiązanie.

    Jaką grubość ścian wewnętrznych sugerujecie zastosować dla BK a jaką dla silikatu?

    Czy budując ściany zewnętrze z bk + styro, a wewnętrzne z silikatu to dobre rozwiązanie? Czy najlepiej użyć jednego materiału? Beton komórkowy rozważam tak bardzo ze względu, że budowa nie będzie wykonywana (raczej) przez firmę, a że tak powiem jednego fachowca i pomocy w mojej osobie. Słyszałem, że budowanie jest dużo łatwiejsze. Nie chodzi mi o czas i ciężar bo będę nosił - jeśli warto A żeby się upewnić potrzebuję rozwiać jeszcze kilka wątpliwości:

    Czy któryś z tych materiałów determinuje sposób wykonywania dalszych prac? np. wybór odpowiednich tynków itp.?

    Czy to prawda, że dom z silikatu docieplonego styropianem + wentylacja mechaniczna sprawia, że nagrzany trzyma temperaturę, a latem jest w nim przyjemniej ze względu, że nie jest podatny na szybkie zmiany temperatur? Jest odczuwalna różnica między domem z BK a silikatu oczywiście cały czas mówimy, że w obu przypadkach jest ocieplenie styropianem.

    Czy, któryś z tych materiałów zaczyna się trudniej kłaść? bo np. trzeba inaczej zacząć przy fundamencie albo pierwsza wartstwa jest nakładana trudniej?

    Dziękuję za odpowiedź !
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 04-04-2020 o 14:03

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Sylikat zawsze jest zimny.... Współczynnik izolacji ściany uzyskasz ociepleniem z zewnętrznej strony ale.... w środku ściana zawsze będzie nieprzyjemnie chłodna. Gazobeton + ciepły tynk ...
    Darek B

  3. #3

    Domyślnie

    Spodziewałem się trochę obszerniejszej odpowiedzi gdyż pytań zadałem wiele. Niemniej dziękuję za odpowiedź

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Spodziewałem się trochę obszerniejszej odpowiedzi gdyż pytań zadałem wiele. Niemniej dziękuję za odpowiedź
    Obszernych dyskusji było po kokardę. Mało komu zechce się jeszcze raz produkować dla kogoś, kto nie raczył użyć szukajki.

  5. #5

    Domyślnie

    Proszę mi zaufać, że użyłem szukajki i przewertowałem dziesiątki stron. Trudno natomiast sobie odpowiedzieć na te pytania bo odpowiedzi i owszem gdzieś tam padały, ale były wynikiem rozmowy czy mimowolnego rzucenia. Główny wątek ma tutaj 55stron. Często odpowiedzi odnoszą się do innego typu budynku. Tutaj podałem konkretny budynek i zadałem pod niego konkretne pytania.


    Robi się tutaj podobnie jak na elektrodzie. Zamykam - było. Użyj opcji szukajPrawda jest taka, że osoby, które są tutaj regularnie widzieli, że odpowiedź padła na 78 stronie tematu zbiorczego gdzie pierwszy post był w 2005r. a ostatni w 2012r. i zastanawiaj się człowieku czy jest to zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

    Nie jest łatwo tutaj znaleźć odpowiedź. Brakuje artykułów wyczerpujących temat bo z reguły traktują go ogólnikowo, a przy budowie ważne są dane przypadki jak kubatura, ocieplenie itd. więc ogólną charakterystykę tych materiałów znam, ale nie daje mi to możliwości odpowiedzi na moje pytanie m.in. dlatego, że większość tematów tyczyło domów piętrowych, a to już robi różnicę. Gdzieś pisali, że silikat 18, a ktoś, że rury nie da rady puścić. Czasy się zmieniły, dużo osób mieszka już w takich domach z silikatu ma większe doświadczenie albo nawet porównanie więc szukam konkretnych odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 04-04-2020 o 14:33

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bo nie da się powiedzieć co jest lepsze.
    Każdy materiał ma swoje słabe i mocne strony.
    Ja wybrałam silikat 18 cm bo liczył się u mnie każdy zaoszczędzony cm (bardzo mała działka) przy dużej akumulacji i wyciszeniu od ulicy. Ale na taki silikat musiałam dać 20 cm czarnego styropianu, by mieć bardzo dobre parametry cieplne.
    Rur nie wkuwałam, żeby nie osłabiać ścian, są osłonięte zabudową z k-g. Przewody też tylko pod tynkiem c-w a nie w bruzdach.

    pewnie przy większym komforcie przestrzeni wybrałabym bk, bo można w nim łatwo wycinać otwory.
    Silikat 24 cm - to nie ma moim zdaniem sensu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-04-2020 o 21:24

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Bo dane z 2012 niczym się nie różnią od obecnych wiec po co to po raz 1796 opisywać? Szukasz dziury w całym , wybierz co masz tańsze w okolicy nie w googlu, często transport potrafi zmienić postrzeganie. 15cm to za cienka ściana konstrukcyjna. Ściany wewnętrzne i izolacyjność akustyczna to w domku bajka. masz drzwi które praktycznie nie izolacja wiec po co ściany cud wie jakie? Zewnętrzne jak ma byc dobra akustyka to wełna nie styro - co podraża. A to jaki budynek plnaujesz nie ma znaczenia więc wyluzuj czytaj co juz napisano.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak jak kolega wyżej. Jak w ogóle myślisz o akustyce to od zewnętrz wełna nie styropian.
    Wewnętrz ścianki działowe lepsze akustycznie będą z ceramiki niż w betonu komórkowego. Silikat też lepszy od BK pod tym względem.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Prawda jest taka, że osoby, które są tutaj regularnie widzieli, że odpowiedź padła na 78 stronie tematu zbiorczego gdzie pierwszy post był w 2005r. a ostatni w 2012r. i zastanawiaj się człowieku czy jest to zgodne z aktualnym stanem wiedzy.
    .
    Nie ma czegoś takiego jak właściwa "odpowiedź", są tylko różne opinie a czytelnik musi wybrać sobie taką, jaka jemu pasuje, np na podstawie ładności awatara.
    Trzeba czytać całość...

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem, że drzwi są najsłabszym ogniwem w akustyce pomieszczeń wewnętrznych, ale czy na poziomie przenikania dźwięku przez ściany sąsiadujących pokoi nie będzie różnicy przy BK vs silikat?

    Elfir a czy akumulacja ciepła w silikacie u Ciebie robi różnicę np. w tempie nagrzewania się domu w środku latem czy to kolejny mit i różnicy nie ma?

    jajmar czyli najpierw sprawdzam ceny, a później idę do architekta?

    boconek03 o akustyce owszem, ale nie aż tak, żeby kłaść wełnę od zewnątrz.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post

    jajmar czyli najpierw sprawdzam ceny, a później idę do architekta?
    .
    Jak budujesz portfelem to tak. Jak planujesz osiągać inne cele niż najniższa cena to warto poza ceną sprawdzać inne parametry materiału.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Sylikat zawsze jest zimny.... Współczynnik izolacji ściany uzyskasz ociepleniem z zewnętrznej strony ale.... w środku ściana zawsze będzie nieprzyjemnie chłodna. Gazobeton + ciepły tynk ...
    Ha, ha - wiesz, jak ja wracam co domu, to nie muszę się ściany trzymać, żeby do łóżka trafić
    Musisz mieć chyba jakieś zdolności parapsychologiczne, żeby dotykając ściany otynkowanej warstwą 1 cm tynku np gipsowego, powiedzieć, czy pod nim jest gazobeton, ceramika, czy silikat.

    Nawet już nie chcę zadawać Ci pytania, co to "ciepły tynk" i co ma dać...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-04-2020 o 08:18
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    boconek03 o akustyce owszem, ale nie aż tak, żeby kłaść wełnę od zewnątrz.
    To albo buduj z silikatów bo pod tym względem one chyba są najlepsze albo zapomnij o akustyce.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  14. #14

    Domyślnie

    jajmar zdecydowanie portfelem

    fotohobby

    boconek03

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Sylikat zawsze jest zimny.... Współczynnik izolacji ściany uzyskasz ociepleniem z zewnętrznej strony ale.... w środku ściana zawsze będzie nieprzyjemnie chłodna...
    Co za bzdury, wszystkie ściany mam z silikatu i są neutralne w dotyku. Chyba, że się ma w domu 17 stopni to wiadomo, ale to jaki materiał by nie był to ściany w takich temp będą zimne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony