dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie Linia 15kV w planie MPZP

    Witam,

    Chcę kupić działkę. Jest ona objęta MPZP - działka na terenie MN przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. W tym planie przez jeden z rogów działki przechodzi linia 15kV. Problem w tym, że istnieje ona tylko na planie. Dokładniej na planie zeskanowanym z oryginału i umieszczonym na stronie internetowej gminy. W terenie żadnej linii nie ma - fizycznie nie istnieje, jest tylko kreska na planie podpisana 15kV. Żaden z sąsiadów nawet o tym nie słyszał. I tu moje pytanie: Czy może być w przyszłości tak, że ZE wejdzie mi na działkę i zrealizuje tę linię, bo tak było w planie i po kilku latach od budowy mogę skończyć z kablem nad głową? Rozumiem, że nic nie jest przesądzone może ta linia powstanie, a może nie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15kV.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	22,2 KB
ID:	442578
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15kV.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	22,4 KB
ID:	442577  
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 04-04-2020 o 15:37

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Skoro jest w planie, to nikt nie pozwoli Ci budować pod linią - musisz się oddalić AFAIR 7,1m od linii. Pytanie, czy wtedy da się coś sensownego zbudować na działce zachowując pozostałe wymogi PB i MPZP.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    A czemu 7,1m? Pytam, bo nigdzie nie mogę znaleźć info ile nakazują się odsuwać od takich linii. Zakładając, że odsunę się 10m od tej linii zostaje prostokąt 32x26m, odejmując po 5m z każdej strony to mam 22x16m na dom, czyli coś tam postawię (choć będę musiał się przysunąć do ruchliwej ulicy gminnej, czego chciałem uniknąć). Problem, że sprzedający zataił tę informację ( pytałem o służebności, rury gazowe, kable elektro-energetyczne) i dowiedziałem się dopiero w urzędzie gminy (!) i na dodatek woła za nią ponad 200tys (1344m2 po 160zł/m2). Najgorsze jest to, że a może tę linię zrobią a może nie. Z drugiej strony dziwne, bo innym namazali tę linię przez środek działek z już istniejącymi domami.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie ma przepisów ani norm regulujących w jakiej odległości od linii można budować domy - są w drugą stronę, czyli jak blisko domu można budować linie.
    Szukaj normy " Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego"

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Sprzedał ci nieruchomość z wadą prawną. ZATAIŁ ISTOTNĄ INFORMACJĘ! Do galopu! Zwrot kasy. Jeśli dałeś zadatek, to żądasz go skutecznie w podwójnej wysokości. Muszą być świadkowie ze pytałeś .

    To jest dowód że kłamstwo ma krótkie nogi (o tym wie pół Polski) i kłamstwo nie popłaca.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 05-04-2020 o 12:40

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Sprzedał ci nieruchomość z wadą prawną. ZATAIŁ ISTOTNĄ INFORMACJĘ! Do galopu! Zwrot kasy. Jeśli dałeś zadatek, to żądasz go skutecznie w podwójnej wysokości. Muszą być świadkowie ze pytałeś .

    To jest dowód że kłamstwo ma krótkie nogi (o tym wie pół Polski) i kłamstwo nie popłaca.
    Bertha, ty czasem pomyśl. To nie boli. Jak można zataić coś co jest jawne i dostępne dla każdego - MPZP? A MPZP czyta się przed zakupem. Nie po. Tyle, że tutaj dopiero autor chce kupić nieruchomość. Tyle, że trzeba umieć przeczytać proste zdanie, aby tego się dowiedzieć.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Dobra dobra , nie krzykaj na mnie. eb mnie boli , napisałem na szybko, lecz autor napisał zataił w czasie przeszłym dokonanym. Jeśli to przed transakcją to w czym problem? W ryj za próbę oszustwa, poprawka za nieudolność i po problemie.
    Sprzedający głupi i tyle.

    Ja bym w takiej sytuacji napisał próbował zataić.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    @Bertha. Na szczęście jeszcze nie dałem ani grosza, choć już miałem termin umowy przedwstępnej. Jednak zainwestowałem już 470 zł ( 420 zł wycena z banku do kredytu i 50 zł wyrys). TO właśnie z wyrysu w gminie przez przypadek się dowiedziałem, bo zobaczyłem już mapę. Najgorsze jest to, że sprzedający twierdzi, że co tam plan jak fizycznie linia nie istnieje. Jednak znając moje szczęście dzień po odbiorze zaczęli by ją budować. Chyba daruje sobie tę działkę. Poczekam, może z powodu epidemii będą tanieć??...

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli gdyby bank nie wymagał MPZP to kupiłbyś działkę bez zapoznania się z nim wierząc w to co mówi właściciel?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Gdzie tak jest napisane? Mam świadomość, że trzeba sprawdzić wiele rzeczy jak np MPZP, KW, służebności, media , dostęp do dorgi itp. A na dodatek bank tego nie wymaga. Co więcej bank nie wymaga MPZP.

    Rozumiesz też że problem polega na tym, że wypis z MPZP dostajesz jako tekst? Tam nic nie było o linii SN. Tylko fakt, że dodatkowo na stronie gminy wygrzebałem skan mapy MPZP ujawnił tę linie. Także o mało bym się nie naciął. Problemem jest także jakość tych map. Jest to słabej jakości skan, pokreślony liniami, które nie wiadomo co stanowią..

    Powiat, w którym szukam działek ma elektroniczną mapę podgik. Można tam podejrzeć plan zagospodarowania i granice administracyjne działek na jednym widoku. Tylko, że znów plan jest zeskanowany, i przesunięty względem widoku granic administracyjnych także nic nie daje. Dopiero w gminie mają lepsze wersję tego.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 06-04-2020 o 13:24

  11. #11

    Domyślnie

    Wnioskując o wypis i wyrys z MPZP powinieneś go otrzymać wraz z mapą.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Dostałem sam tekst, dwie strony + coś podobnego do mapy zasadniczej ( nie wiem czy to się tak nazywa) - rysunek działki , wymiary + granice administracyjne. Całe moje oburzenie bierze się z tego, że ta przeklęta linia jest tylko na tym słabej jakości skanie. Bardziej wygląda to jakby gmina chciała to zataić niż właściciel. Może wynika to z tego, że linia jest przewidziana, ale jeszcze nie istnieje.

    Jedyne co teraz wiem więcej, że najpierw wyrys z planu, a potem reszta. Gdybym tak zrobił tu to nie stracił bym 420 na wycenę z banku
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 06-04-2020 o 13:32

  13. #13

    Domyślnie

    IMO, wiążące jest to co jest na dokumencie z gminy z pieczątką, a nie to wygrzebałeś na stronie gminy Złóż pismo, opisz w nim rozbieżność między tym co otrzymałeś i tym co znajduje się na stronie gminy i niech jednoznacznie Ci odpowiedzą na piśmie, co jest wersją obowiązującą.

  14. #14

    Domyślnie

    15kV to linia średniego napięcia.
    Linia może powstać jako napowietrzna, podziemna, lub w ogóle.

    Idź zobacz jak wygląda taka linia i zdecyduj czy ewentualnie by ci przeszkadzała.

    Większość ludzi jest w stanie zaakceptować sąsiedztwo linii średniego napięcia, uznając ją co najwyżej za defekt estetyczny.
    (w przeciwieństwie do do linii wysokiego napięcia)

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    @agb. Rzeczywiście będę się musiał ubiegać się o dodatkowe wyjaśnienia, bo właśnie zobaczyłem, że 02/12/2019 wszedł nowy plan, a ja patrzyłem wersję z roku 2000. Na nowym niby nic nie ma - zarówno w tekście jak i na mapach, na starym jest. Z powodu charakteru naszego kraju nic mi to nie mówi. Dodatkowo jest mowa, że z racji uchwalenia planu będzie opłata planistyczna 20% od wartości działki. Boję się, żebym się w jakieś koszty nie wkopał...

    @key1
    Tak, cały czas bije się z myślami, że może by rozważyć kupno i po prostu być świadomym, że w rogu działki będzie takie coś wisieć... Jakby zrobili kablem ziemnym to mały problem (choć nierealne bo przechodzi przez 20-30 działek sąsiadujących ze sobą, przecież niektóre są zabudowane). Izolowany warkocz też byłby do zniesienia. Gorzej jak pójdą standardową technologią - nieizolowane druty na słupach typu trójnóg. To niby tylko róg działki
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 06-04-2020 o 16:46

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Izolowany warkocz dla 15/20kV raczej w powietrzu nie wisi. Takie cuda to tylko dla NN 230/400.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Rozumiesz też że problem polega na tym, że wypis z MPZP dostajesz jako tekst
    Ja tam dostałem od sprzedającego wypis i wyrys (mapkę). I tego domagał się notariusz.
    Inna sprawa, że wcześniej sam oglądałem cały MPZP, bo istotny jest też szerszy kontekst (np. trwały wtedy prace nad kanalizacją - w tym przepompownie i oczyszczalnia - i warto wiedzieć, jak blisko czy daleko będą tego typu czy inne atrakcje)

  18. #18

    Domyślnie

    jeśli w nowym planie nie ma - to nie ma.
    stary plan już nie obowiązuje.

    słupy średniego napięcia są jednonożne, aktualnie prawie takie same jak dla niskiego napięcia.
    slupy mocne, wielonożne, są tylko w niektórych miejscach sieci.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podstawowe-wiadomosci-fot3d.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	442711

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Minor.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	442712

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Na fotkach linia 20 kV. Może gdzieniegdzie jeszcze 15kV się spotyka , lub 10 między starymi elektrowniami wodnymi. Lecz 10kV ma krótsze ramiona, izolatory po wymianie takie same.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeżeli na MPZP z roku 2012 jest zaznaczona linia energetyczna napowietrzna 15kV która przechodzi przez kawałek działki, a tak naprawdę po linii zostały tylko słupy to czy po usunięciu słupów co będzie trzeba spełnić żeby można było budować dom bez zachowanie odpowiednich odległości ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony