dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 125
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Jak czytam to przeważnie ludzie mają jeszcze kominek albo/i klimatyzację, którą używają do ewentualnego dogrzania (bo taniej a i tak mają te źródła ogrzewania), a u mnie takich rzeczy w domu nie będzie.
    Nie zmieścisz się w limicie EP.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Architekt mi wyliczył ogrzewanie kablami z "fotowoltaiką wystarczającą na potrzeby c.o. oraz c.w.u." i wyszło EK=68,8 oraz EP=17,1. Czyli da się chyba dom bez tych udogodnień zbudować legalnie a przynajmniej uzyskać PnB.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Architekt mi wyliczył ogrzewanie kablami z "fotowoltaiką wystarczającą na potrzeby c.o. oraz c.w.u." i wyszło EK=68,8 oraz EP=17,1. Czyli da się chyba dom bez tych udogodnień zbudować legalnie.
    Ciekawe, jak udowodni, że PV produkuje ciepło, gdy przecież produkuje prąd i to w lwiej części latem i w całości w dzień - a grzać dom trzeba zimą i bardziej w nocy.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zapytam go przy następnej okazji. Na klimatyzację mógłbym się jeszcze zgodzić żeby ją wstawić w razie by trzeba było.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 09-04-2020 o 16:31

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Otrzymałem OZC od Asolt'a w ekspresowym tempie, bardzo dobry kontakt i bardzo cierpliwi ludzie Mogę polecić!

    --

    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 43,4 kWh/(m2·rok)

    Wynik trochę lepszy od tego co wyliczał mi architekt w PCHE, a przynajmniej zyskałem potwierdzenie jego obliczeń.

    Materiały właśnie potwierdziłem z architektem i projekt wyląduje niebawem na biurku konstruktora. Mam jeszcze jakieś 2-3 tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji o ogrzewaniu.

    OZC:





    Moje obliczenia bazujące na popularnym arkuszu, który jest podlinkowany gdzieś u Kaizena z tym, że moj uwzględnia jeszcze PV dla zobrazowania tej inwestycji. Już samej pompy nie rozpatrujmy bo ją porzuciłem, wrzucam jedynie jako porównanie. Zostaje wodna podłogówka lub elektryczna podłogówka.

    Zużycie prądu w taryfach 10/90% g12w


    Zużycie prądu w taryfach 33/67% g12w


    Zużycie prądu 100% w g11


    --

    Myślę nad dwoma rozwiązaniami
    - podłogowe elektryczne + bojler 150L z grzałką
    - podłogowe wodne + bojler Galmet Kumulo (380/120 lub 500/160) z grzałką.

    --

    Nie mogę pozbyć się myśli, że przy ogrzewaniu prądem nie będę mógł nigdy nic innego podłączyć i świadomie odetnę się od możliwości zmiany sposobu ogrzewania gdy tylko nadarzy się ku temu okazja...

    Choć bardzo mi się podoba koncepcja ogrzewania niecentralnego to nie wiem czy jest sens iść w to rozwiązanie tylko dla tego by mieć ogrzewanie niecentralne. Trochę się obawiam sytuacji gdy rząd stwierdzi, że jednak nie możemy magazynować energii i odbierać później, albo coś podobnego i wtedy koszty ogrzewania będą zbliżone do tych bez PV czyli 3000 – 4000 zł rocznie.

    Kolejna sprawa, ja jestem jeszcze młody (29) a pamiętam bardzo dobrze jakie srogie były zimy w zachodniopomorskim 20 lat temu gdy można było tunele kopać na podwórku w śniegu i na polach tak samo... teraz jest zupełnie inaczej, ale nikt nie powie z pewnością, że za 20 lat nie będzie tak samo...

    Wodna podłogówka wydaje mi się ucieczką w spokój wewnętrzny. Instalacja w domu parterowym powinna być bardzo prosta. Sterowanie temperaturą w jednym miejscu gdzieś w kotłowni przy grzałce, rurki z powodzeniem rozłożę sobie sam – przy kablach to bym się bał, że je uszkodzę i tam wydaje mi się, że warto wykonać pomiary by mieć gwarancję, a rurki to ludzie układają sami przeważnie i też bym sam układał. Do tego jest rozdzielacz i pompka do pchania wody. To chyba tyle? No i woda magazynowana w zbiorniku Galmet Kumulo. Natomiast nie wiem czy takie rozwiązanie umożliwi mi grzanie głównie w taniej taryfie?

    Czy może lepiej mieć dwa zbiorniki jeden na CO a drugi na CWU i grzać je dwiema grzałkami?

    Jakimi grzałkami warto się zainteresować by móc sterować grzaniem w taniej taryfie?
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 15-04-2020 o 08:25

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Lepiej mieć jeden zbiornik do CO z wężownicą do CWU.
    Grzałka o mocy 8 kW, kosztowała 114,- zł.
    Skoro zamówiłeś OZC, to na jego podstawie, Asolt na pewno dobierze Ci odpowiedni bufor i sterowanie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Skoro zamówiłeś OZC, to na jego podstawie, Asolt na pewno dobierze Ci odpowiedni bufor i sterowanie.
    Na pewno dobierze, warunek jest jeden, trzeba tylko zadzwonic.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Będę dziś dzwonił

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Lepiej mieć jeden zbiornik do CO z wężownicą do CWU.
    Grzałka o mocy 8 kW, kosztowała 114,- zł.
    Skoro zamówiłeś OZC, to na jego podstawie, Asolt na pewno dobierze Ci odpowiedni bufor i sterowanie.
    Miałem podobny dylemat, nawet byłem na budowie gdzie Asolt instalował bufor. Poznałem koszt i zobaczyłem ile miejsca zajmuje i wybrałem pompę ciepła, ale to mój przypadek.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zrobiłem jeszcze jedno przeliczenie z lepszą izolacją stropu i raczej tak zostawiam bo już wszystkie elementy przejrzeliśmy i nie ma co więcej zmieniać. Chyba, że kiedyś będzie promocja na coś i się będzie kalkulować, to może, ale na tym etapie nie będę kombinował więcej. Cieplejszy strop jeszcze się kalkuluje jako tako.




  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaką masz przyjętą sprawność wentylacji, jaka powierzchnia i U okien?

    Podawałeś te parametry i które okna na którą stronę świata jest skierowane do obliczeń?

    Niespełna 6,5MWh zysków słonecznych i bytowych to jakoś mało. Zwłaszcza w kontekście tak dużych strat przez okna - to sugeruje dużą powierzchnię i duże zyski.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Kaizen, tak, te informacje podawałem, zamieszczę je tutaj by było wiadomo co podawałem.

    --

    Poniżej na zrzucie ekranu kubatura Vh= 416,2 m3, ale obniżam sufit na gotowo do 2,7m zamiast 2,8, dołożyłem więcej wełny na stropie i kubatura wychodzi trochę mniejsza bo Vh= 401,3 m3. Jeśli dobrze rozczytuję to sprawność rekuperatora 85% i sezonowa sprawność 59,5%?

    Rekuperacja


    Co do okien to istotnie jest ich sporo bo 35 m2.


    Zestawienie przegród


    Oraz usytuowanie domu


    Edycja:
    Wszystkie okna jak liczę to się zgadzają. Pozycji jest 8, ale okien jest 11 co potwierdza ilość m2 w pozycjach As oraz A.

    Edycja 2:
    Usytuowanie okien jak i ścian w spisie pomieszczeń wygląda poprawnie. Okna frontowe mają orientację SW, te po przeciwnej stronie NE.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 16-04-2020 o 11:26

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Qsol (zyski słoneczne) z Twojego obrazka to w sumie 9 858kWh. Ja mam 21m2 przeszkleń z czego tylko jedno 1,5x1,8 na południe i podobne zyski słoneczne przez cały rok. Więc coś mało tego wyszło. Mój dom jest dalej na południe (dane dla okolic Warszawy), więc słoneczko wyżej, ale bez przesady.


    BTW. Niefajnie masz ustawiony dom względem stron świata - trzeba unikać okien na północ. Spece od energooszczędności niby zalecają jak najwięcej od południa - ale zapominają o tym, że bezpośrednie operowanie słońca nawet zimą w południe nie jest przyjemne i wtedy zasłaniamy okna. IMO znacznie lepiej sprawdzają się okna na wschód i zachód - czyli obróciłbym Twój dom o 90*.

    BTW 2. Skąd Umax dla okien 1,3? Czyżby Asolt bazował na nieaktualnych normach i wymogach prawnych? Bo duże też wychodzą straty są do gruntu. Poczytaj tutaj o PN-EN 12831:2006. Straty do gruntu powinny być zdecydowanie mniejsze niż poddasza o podobnym U izolacji (wyliczonym "standardowo" - bo dla podłogi po przeliczeniu na równoważnik wychodzi dużo lepszy).

    BTW 3. Mi sporadycznie sprawność rekuperacji spada poniżej 80% - średnia w sezonie grzewczym jest pewnie ponad 85%. Mam rekuperator z odzyskiem wilgoci - więc o stosunkowo marnej sprawności temperaturowej i łatwo znaleźć lepszy pod tym względem. Do tego przez znaczną część doby chodzi na minimum (jak nikogo nie ma w domu i pewnie tez poniżej tej obliczeniowej gdy wszyscy domownicy są w domu) - a to nie tylko mniej m3/h i co za tym idzie przy tej samej sprawności mniejsze straty, to jeszcze wymienniki mają tym większą sprawność im mniejsze przepływy. Więc w praktyce straty na wentylacji też będziesz miał dużo mniejsze

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Qsol (zyski słoneczne) z Twojego obrazka to w sumie 9 858kWh. Ja mam 21m2 przeszkleń z czego tylko jedno 1,5x1,8 na południe i podobne zyski słoneczne przez cały rok. Więc coś mało tego wyszło. Mój dom jest dalej na południe (dane dla okolic Warszawy), więc słoneczko wyżej, ale bez przesady.

    .....

    BTW 2. Skąd Umax dla okien 1,3? Czyżby Asolt bazował na nieaktualnych normach i wymogach prawnych? Bo duże też wychodzą straty są do gruntu. Poczytaj tutaj o PN-EN 12831:2006. Straty do gruntu powinny być zdecydowanie mniejsze niż poddasza o podobnym U izolacji (wyliczonym "standardowo" - bo dla podłogi po przeliczeniu na równoważnik wychodzi dużo lepszy).
    .....
    Rozumiem ze Twoje wyniki odnosnie zysków słonecznych są wzorcem do którego porównujemy wszystkie inne, wszelkie róznice dyskwalifikują inne obliczenia. Bo przeciez ani Ty ani Buildesk mylic sie mogą. Ponawiam, sugeruje zmiane zawodu/pracy na weryfikatora wszelkich programow wspomagających obliczenia oraz korektora algorytmów wykorzystywanych w tych programach albo tez wrecz aktualizacje norm i metodyki obliczen ozc. Mozesz byc pewny ze kazda z firm tworzaca takie oprogramowanie przejmie Ciebie z otwartymi rekami jako geniusza który wykonał tylko jedne jedyne obliczenia ozc (na Buliddesku) i wie wszystko najlepiej, który bez obliczen wie ze wyniki innych są złe lub niedokladne. Pogratulowac wiedzy i zdolnosci, tez bym tak chciał ale nie kazdemu to dane.

    Co do Umax=1,3 to normy WT nie zmieniaja nawet o 1 W/kWh wyników obliczeń ozc, WT mają jedynie znaczenie przy sporządzaniu charakterystyki energetycznej budynku.
    W w/w przypadku miałem zlecone obliczenia ozc a nie wykonanie tej charakterystyki. Dla charakterystyki energetycznej mają znaczenie zarówno WT jak i metodyka swiadectw energetycznych, aktualna to wersja 2015. Dla Twojej ciekawosci to przy sporządzaniu charakterystyk bazuję na WT2017 jako aktualnych (są co prawda bardziej aktualne WT2018 ale nie zmieniają Ep i pozostałych wymogów charakterystyki) oraz na metodyce 2015.

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Niestety nie znam się na tym by móc podważać wykonane obliczenia. Wierzę, że asolt nie pierwszy raz wylicza i widziałem, że klienci z forum raczej byli zadowoleni. Samo Umax to chyba nic nie zmieni u mnie bo to tak jak pisze asolt raczej do charakterystyki, a ona mnie nie interesowała bo mi to architekt liczy.

    Co do okien to one na północnym wschodzie niż na północy więc nie tak najgorzej. Tak samo okna na dole są na południowym zachodzie aczkolwiek już od południa będzie w nie grzało.

    Te okienka to takie wąskie doświetleniowe. Co prawda trochę ich jest bo tam są: 116x76, 446x76, 221x76, 116x76, 116x76. Też aż nie tak dużo jakby pomyśleć. Jakieś doświetlenie tak dużej strefy dziennej też potrzebne moim zdaniem o poranku żeby nie czekać tylko na promienie popołudniowe. Z okien w łazienkach nie zrezygnuję. To zostają jeszcze 3 inne okna, jedno w pracowni, jedno w kuchni, które można by ewentualnie usunąć i jedno w jadalni, które moim zdaniem świetnie będzie doświetlać tę strefę o poranku. W dodatku to największe to fix.

    Żeby okna w moim projekcie były na lini wschód-zachód to trzeba by dom obrócić o 45 stopni. Zauważ, że oś północ-południe jest na linii narożnik działki dolny prawy – górny lewy. Wskaźnik północy jest w lewym górnym rogu grafiki.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 16-04-2020 o 20:42

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Co do okien to one na północnym wschodzie niż na północy więc nie tak najgorzej.
    Jak widać na Twoim obrazku słońce tam zagląda rano tylko przez część sezonu grzewczego.

    Co do wiarygodności - płatne profile na FM są pod specjalną ochroną i niewygodne dla nich treści znikają.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Co do wiarygodności - płatne profile na FM są pod specjalną ochroną i niewygodne dla nich treści znikają.
    Jezeli chodzi o teorie spiskowe to moje posty są czasem kasowane, nawet czesciej niz tylko czasem. Gdzie tu ta ochrona? rzekoma ochrona.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli chodzi o teorie spiskowe to moje posty są czasem kasowane, nawet czesciej niz tylko czasem. Gdzie tu ta ochrona? rzekoma ochrona.
    Nie teorie, a praktyka. To, że znikają Twoje posty nie dowodzi, że nie masz ochrony. Ba, zniknięcie posta gdzie kwestionowałeś istnienie współczynnika 4.0 w tabeli z rozporządzenia dla PC dowodzi, że znikanie Twoich postów odbywa się w Twoim interesie. O ile swoje posty mogłeś sam skasować, to moje, z cytatami Twoich już musiał skasować mod, żeby Twoja reputacja nie ucierpiała.
    Ale taka teoria:
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Straty na cyrkulację to iloczyn róznicy wskazan i róznicy temp na początku i koncu pętli oraz ciepła właściwego wody.
    ciągle wisi (ciekawe jak długo po tym poście). A jak się przypatrzymy to oznacza, że jak różnica jest zero, czyli nie ma poboru - wszystko co krąży po cyrkulacji wraca do zasobnika to różnica wskazań wynosi 0 i straty też 0, choćby do zasobnika wracała woda o 20* zimniejsza, niż wypływa z niego... Bzdura totalna i dowód braku zrozumienia zasad fizyki i matematyki.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie teorie, a praktyka. To, że znikają Twoje posty nie dowodzi, że nie masz ochrony. Ba, zniknięcie posta gdzie kwestionowałeś istnienie współczynnika 4.0 w tabeli z rozporządzenia dla PC dowodzi, że znikanie Twoich postów odbywa się w Twoim interesie. O ile swoje posty mogłeś sam skasować, to moje, z cytatami Twoich już musiał skasować mod, żeby Twoja reputacja nie ucierpiała.
    Ale taka teoria:

    ciągle wisi (ciekawe jak długo po tym poście). A jak się przypatrzymy to oznacza, że jak różnica jest zero, czyli nie ma poboru - wszystko co krąży po cyrkulacji wraca do zasobnika to różnica wskazań wynosi 0 i straty też 0, choćby do zasobnika wracała woda o 20* zimniejsza, niż wypływa z niego... Bzdura totalna i dowód braku zrozumienia zasad fizyki i matematyki.
    Nigdy nie kasowałem sam swoich postów, nie masz na to dowodów, nie kasowałem bo nie ma takiej potrzeby.
    Wracajac do meritum, ciagle kwestionujesz poprawnosc wykonania obliczen ozc, wykonałes tylko jedno jedyne, ale tak faktycznie to pretensje nie powinny byc skierowane do mnie a do Sankomu. Oni są twórcami oprogramowania z ktorego korzystam. Skoro obliczenia sa złe (skąd to wiadomo?) tzn ze albo normy i metodyka obliczen jest zła albo implementacja tych norm i metodyki tez jest zła. Moze są bedy o oprogramowaniu. Moze wszyskie te elementy szwankują. Zawsze mozesz zwrócic na nie uwagę, bo przeciez pracownincy naukowi i byli pracownicy wydziału budownictwa i innych PW sa tez tylko ludzmi i gdzie im tam do Twojego zasobu wiedzy w dziedzinie fizyki budowli i metodyki obliczen ozc. Jezeli co jest na tym swiecie doskonałe w tej dziedzinie to jest to na pewno Builddesk i obliczenia twojego domu. Jest to wzorzec niepodwazalny i absolutny. Jezeli cos nie jest zgodne z nim oznacza ze jest zle i niedokladne. Nie wiem jaki masz cel w promowaniu swoich obliczen a raczej ich doskonałosci. W kazdym razie nie watku czy postu z tego zakresu gdzie nie byłoby to przypomniane. Praktyka jest taka ze prowadzono na AGH obliczenia porównawcze dla róznych wersji oprogramowania wspomagajacego takie obliczenia w tym równiez i Buildesk, sprawdzono na opomiarowanych budynkach i najmniejsza róznica była w obliczeniach wykonanych na Audytorze OZC. Sam tego nie sprawdzałem, a tylko przyjałem do wiadomosci. Oczywiscie zawsze mozesz to kwestiionowac, zadajac dowodów, samemu nie posiadajac zadnych. Kazdy moze miec swoje zdanie na ten temat. Uwazam jednak porównywanie wszystkich obliczen do swoich jedynych nie ma zadnej wartosci merytorycznej.
    A tak na koniec to jest grupa na tym forum która usilnie chce doprowadzic kazdy wątek do rozmycia tematu, przepychanek i przedstawiania swoich teorii nie zwiazanych z wątkiem.
    Co powoduje Toba ze chcesz dołaczyc do tej grupy?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 17-04-2020 o 07:33

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Kaizen – Chciałbym ci podziękować!

    Wczoraj nie mogłem zasnąć bo myślałem nad tym co napisałeś, żeby posadowić budynek w drugą stronę... Na początku uznałem to za słaby pomysł bo nie zgadzały mi się inne tematy na działce. Ale znalazłem dla nich wyjście, które mnie satysfakcjonują. Przez zmianę posadowienia dom wg. mnie zyskał sporo darmowej energii a dodatkowo symulator PV pokazuje zwiększenie uzysku o prawie 10%.

    Zyski słoneczne chyba będą trochę większe bo tu mam obliczenia dla obrotu -45, gdzie z moich rysunków wynika, że jest to -30.

    Podsumowanie OZC:


    Straty:


    Wentylacja:


    Pomieszczenia:


    Usytuowanie:
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 17-04-2020 o 08:12

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony