dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 125 z 125
  1. #121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post

    To wygląda na straszne druciarstwo i chyba bym wolał już w ten bojler zainstalować żeby grzać jakiś zbiornik

    .
    To zależy ja kto zrobi, moje grzanie zbiornika też wygląda jak druciarstwo . Wszystko można zrobić schludnie lub nie

    Wrócę do kwestii CWU i temperatury w zbiorniku. Wyobraź sobie że masz bojler 120 litrów o temp 45 stopni, i chcesz sobie zrobić 80 litrową kąpiel o temperaturze 45 stopni. Wlewasz do wanny 20 litrów wody o temp. 45 stopni. do zbiornika wlewa się 20 litrów wody o temp 5 stopni ( woda wodociągowa). masz zatem 20 litrów wody w wannie o temp 45 stopni i 120 litrów wody w zbiorniku o temperaturze 40 stopni. ( podane temperatury nie są liczone, podaję je aby uzmysłowić problem). Następnie wlewasz kolejne 20 litrów wody do wanny o temp 40 stopni . W wannie masz 40 litrów wody o temp 42,5 stopnia a w zbiorniku 120 litrów wody o temp 35 stopni.....I tak dalej. Dlatego wodę trzeba grzać wyżej.
    W moim przypadku mam 120 litrów wody o temp 65 stopni, i zawór ustawiony na 45 stopni. I jestem w stanie uzyskać wannę 80 litrów wody o temp 45 stopni, Bo na pierwsze 20 litrów wody w wannie pobieram tylko 12 litrów ciepłej wody ze zbiornika i uzupełniam za pomocą zaworu zimną.
    Przecież to samo robimy w normalnym kranie odkręcając ciepłą i zimną wodę aby sobie uzyskać optymalną. Lub robią to coraz bardziej popularne baterie termostatyczne.

    Zresztą u mnie działa bez zarzutu, mam dużo ciepłej wody kiedy potrzebuję, a że większe straty na zbiorniku? cóż koszt wygody.

  2. #122
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Trafiłem na wątek "tymczasowe wodne ogrzewanie elektryczne domu" i cezary.pl zrobił takie właśnie ogrzewanie, o które Tobie chyba chodziło Kaizen.
    Nic nie pisałem o grzałce w rurce.
    Pisałem o kotle elektrycznym wpiętym bezpośrednio w podłogówkę. Bufor IMO przy podłogówce nie ma sensu - czysta rozrzutność pieniędzy i miejsca.

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    To zależy ja kto zrobi, moje grzanie zbiornika też wygląda jak druciarstwo . Wszystko można zrobić schludnie lub nie

    Wrócę do kwestii CWU i temperatury w zbiorniku. Wyobraź sobie że masz bojler 120 litrów o temp 45 stopni, i chcesz sobie zrobić 80 litrową kąpiel o temperaturze 45 stopni. Wlewasz do wanny 20 litrów wody o temp. 45 stopni. do zbiornika wlewa się 20 litrów wody o temp 5 stopni ( woda wodociągowa). masz zatem 20 litrów wody w wannie o temp 45 stopni i 120 litrów wody w zbiorniku o temperaturze 40 stopni.
    Temperatura się wyrówna po dobrych kilku albo i kilkunastu godzinach (chyba, że cyrkulacja wymiesza). Jak kąpiel sobie zrobisz... No właśnie, pewnie po południu czy wieczorem? To do nocnej taniej strefy spokojnie masz do wykorzystania wodę o temperaturze niewiele mniejszej od 45*.

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Następnie wlewasz kolejne 20 litrów wody do wanny o temp 40 stopni . W wannie masz 40 litrów wody o temp 42,5 stopnia a w zbiorniku 120 litrów wody o temp 35 stopni.....I tak dalej. Dlatego wodę trzeba grzać wyżej.
    Wodę warto grzać wyżej z kilku względów:
    1. Żeby nie ryzykować legionelli.
    2. Jak bierzesz kąpiel i masz nawet tylko 50 litrów wody, która na początku miała 40* (jak ktoś jest w stanie wysiedzieć w cieplejszej i uznaje to za przyjemność to mnie zadziwia ) to po jakimś czasie masz 30* co już jest woda zimną. I teraz możesz sobie lać i lać wodę o temperaturze 45* aż wanna się przeleje - i dalej nie osiągniesz 40*. Więc trzeba spuścić część albo i całość i nalać ciepłej wody. Oszczędnością to trudno nazwać. A jak lejesz 60* to jesteś sobie w stanie dolać 20l i masz 70 litrów 38,7*
    3. § 120.
    [...]
    2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.




    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    W moim przypadku mam 120 litrów wody o temp 65 stopni, i zawór ustawiony na 45 stopni.
    Znaczy wybrałeś za mały zasobnik? To samo byś osiągnął kupując większy i grzejąc do takiej temperatury, jaką chcesz uzyskać z punktu poboru... Ale jak wyżej pisałem, im cieplejsza woda, tym lepiej. A zabezpieczeniem jest zawór termostatyczny w baterii gdzie trzeba wcisnąć guziczek, żeby puścić wodę cieplejszą, niż 38.

  4. #124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Panowie, dzięki za dyskusję i poprowadzenie mnie trochę za rękę. Jak widzę da się w sensownych pieniądzach zrobić ogrzewanie wodne COP=1. Wychodzi mi tu nie więcej jak 12-15 tys. za CO i CWU robiąc bardzo dużo samemu. Zostanie mi więcej na PV.

    Jako ciekawostkę dodam, że dostałem wycenę na instalację ogrzewania podłogowego elektrycznego na kablach DEVI z DeviReg Touch. Firma lokalna. 24 tys brutto z 8% VAT. Pamiętam czytałem o instalacjach za 16 tys. na forum, a to aż 50% więcej. Może mnie ta firma chce przetestować czy coś, nie będę wnikał.

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Panowie, dzięki za dyskusję i poprowadzenie mnie trochę za rękę. Jak widzę da się w sensownych pieniądzach zrobić ogrzewanie wodne COP=1. Wychodzi mi tu nie więcej jak 12-15 tys. za CO i CWU robiąc bardzo dużo samemu. Zostanie mi więcej na PV.
    Spece od Devi wycenili u mnie same kable z ułożeniem (bez sterowania) na 11154,95 zł z 8% VAT. Elektryk z listy Elektry - 5900 zł.
    Do tego Devi bajki mi opowiadali (np. sugerowali wylewkę z gruchy, bo miksokret ich zdaniem się nie nadawał - ale nie potrafili powiedzieć, jak to wypoziomować) i oferowali nie to, o co ich prosiłem.

    Same kable kosztowałyby mnie w sklepie internetowym jakieś 4300 zł, więc te 1600zł byłem skłonny zapłacić za gwarancję i robociznę.

    Jak chcesz sam robić, to w cenie samej podłogówki wodnej (oby razem z rozdzielaczami) położysz całą instalację na kablach z przyzwoitymi termostatami (i łatwiej, i szybciej bo kable łatwiej rozłożyć niż rurę)

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony