dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 93
  1. #1

    Domyślnie Fujitsu High Power Waterstage - wymiana doświadczeń

    Witam, jestem posiadaczem pompy ciepla Fujitsu High Power Waterstage 11kw, na forum są tylko watki o panasonicu, lg i to w zasadzie tyle. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym, ale tak naprawdę mieszkamy od 1 marca, a od poniedziałku można powiedzieć, że sezon grzewczy dobiega końca i w zasadzie nie bylo w ogole czasu na bawienie sie ustawieniami w pompie.
    Jesli sa na forum posiadacze pompy fujitsu to z mila checia poczytam o Waszych doswiadczeniach i ustawieniach.

    Zaczne od siebie.
    Sterowanie pogodówka + regulator w reprezentatywnym miejscu. Na regulatorze temperatura ustawiona na 22,5 stopnia. Grzanie CO ustawione od 7-17, ale w praktyce przez sloneczko wpadajace przez duze przeszklenia itp kolo godziny 12 pompa konczy prace, jest ustawiona w trybie auto, w nocy w ogole sie nie odpala.
    Temperatura maksymalna zasilania dla CO ustawiona jest w tej chwili na 32 stopnia, a krzywa grzewcza na 0,26 bez przesuniecia. Probowalem sie bawic krzywa grzewcza i przesunieciem krzywej grzewczej, ale bez roznicy caly czas temp zasilania byla maksymalna czyli 32 stopnie, mimo ze na dworze bylo 13-15 stopni na plusie. Zauwazylem, ze Tz spadalo gdy na regulatorze zmniejszylo sie temperature pomieszczenia. Byc moze krzywa grzewcza nie ma znaczenia przy regulatorze ? Nie mam pojecia.
    Temperatura CWU ustawiona na 46 stopni i dziala 24h/dobe, gdy spadnie do 40 stopni zalacza sie grzanie baniaka. Temperatura zasilania dla cwu to 55-60 stopni i nie widzialem nigdzie mozliwosci zmiany.

    Zuzycie dzienne wynosi 16 kwh przy takich cieplych dniach jak bylo np dzisiaj. Wydaje mi sie to troche duzo patrzac na zuzycie innych uzytkownikow, ktorzy maja sporo wieksze domy. Mam nadzieje, ze to tylko kwestia dostrojenia urzadzenia.
    Informacje o domu w sygnaturze

    Pozdrawiam
    Bartek
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jest tam taki parametr -wpływ temperatury pomieszczenia

  3. #3

    Domyślnie

    Mam ustawione 100%
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To działa jak termostat . Prosze ustawić np 50 % wtedy bedzie płynnie regulowała krzywą grzania

  5. #5

    Domyślnie

    A co bedzie lepsze dla optymalizacji kosztow ogrzewania, grzanie krzywa grzewcza pomieszane z temperatura na regulatorze czy grzanie na samym regulatorze ? Na moje myslenie wydaje mi sie, ze nie ma to znaczenia. Dla przykladu przy grzaniu bez krzywej grzewczej czyli stalej Tz regulator szybciej dostanie zadana temperature i wylaczy pompe, natomiast grzejac krzywa grzewcza bedzie Tz 28 stopni i pompa beezie chodzila iles godzin dluzej przy nizszej Tz i wyjdzie na to samo, albo nawet gorzej. Dobrze mysle ? Dopiero sie ucze wsyzstkiego takze mam mnostwo pytan i watpliwosci
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 05-04-2020 o 23:52
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  6. #6

    Domyślnie

    Dla komfortu cieplnego, korzystne jest gdy pompa grzeje cały czas i czuć ciepło od stóp ( ogrzewanie podłogowe ),
    Gdy pompa nie pracuje, to mimo właściwej temperatury - czuć chłodem.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    A co bedzie lepsze dla optymalizacji kosztow ogrzewania, grzanie krzywa grzewcza pomieszane z temperatura na regulatorze czy grzanie na samym regulatorze ? Na moje myslenie wydaje mi sie, ze nie ma to znaczenia. Dla przykladu przy grzaniu bez krzywej grzewczej czyli stalej Tz regulator szybciej dostanie zadana temperature i wylaczy pompe, natomiast grzejac krzywa grzewcza bedzie Tz 28 stopni i pompa beezie chodzila iles godzin dluzej przy nizszej Tz i wyjdzie na to samo, albo nawet gorzej. Dobrze mysle ? Dopiero sie ucze wsyzstkiego takze mam mnostwo pytan i watpliwosci
    Pompa działająca on/off musi pracować na wyższych parametrach a to podnosi koszty , Dodatkowo pracuje z większą moca ,co też obniża sprawność. Dodatkowo częściej załacza się speżarka co też nie jest ok.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki za wyjasnienie. Ustawilem wartosc wplywu temp pomieszczenia na 50%. W takim razie zostawic pompe na tryb AUTO czy przelaczyc na stale ogrzewanie komfortowe ustawiajac godziny pracy np 7-18 ?
    Wygrzebalem gdzies w menu informacje odnosnie zalaczen sprezarki to pokazuje 2,2 zalczenia na godzine
    Ogolnie zauwazylem, ze pompa jak osiagnie ta swoja temperature zadana dla podlogowki to sprezarka sie wylacza, po 1-2 minutach tz spada z 35 stopni na 28 i znowu sie odpala sprezarka nie wiem czy tak to ma wygladac w koncu jest to sprezarka inwertetowa ? Nie powinna pracowac caly czas ale z moca dopasowana do aktualnego zapotrzebowania ?
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 11:35
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  9. #9

    Domyślnie

    Tak jest ustawiona, ja oprocz krzywej grzewczej (byla ustawiona na 0,8 ) zmienilem na 0,26 i tego parametru wplyw temp pomieszczenia nie ruszalem nic. Nie chce wolac juz instalatora, bo widac ze nie bardzo ma pojecie... prosze o pomoc jak to wszystko poustawiac zeby to chodzilo jak trzeba. Wczorajszego dnia pompa zjadła 10 kwh przy temperaturze na dworze 14 stopni
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli swoją pompę sterujesz tylko czujnikiem wewnętrznym, to przy niewielkiej histerezie, pompa będzie się często włączała w reakcji na zmiany temperatury wewnętrznej. Tak chyba jest skoro masz ponad 2 włączenia na godzinę.
    Te 10kWh może być wynikiem grzania CWU a nie CO.
    Sęk w tym, ze pompa ma ustawiony przedzial pracy na 7-17 i 7 rano na czujniku wewnetrznym jest temperatura 21.7, a zadana to 22,5-23 stopnia. Pompa zalaczy sie podgrzeje wode do 35 stopni na podlogowce i sprezarka wylacza sie i tak w kolko, az do godziny 11-12 kiedy na czujniku wewnetrznym bedzie juz odpowiednia temperatura. Wiec nie ma mowy tutaj o wahaniach temperatury np w dol zeby pompa z powrotem musiala sie zalaczac w ciagu dnia.
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 13:28
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    ja oprocz krzywej grzewczej (byla ustawiona na 0,8 ) zmienilem na 0,26 i tego parametru wplyw temp pomieszczenia nie ruszalem nic
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Krzywa 1.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	442695
    https://www.techsterowniki.pl/blog/k...zym-ja-ustawic - Krzywa grzewcza – czym jest i jak ją ustawić?

    Warto abyś przedstawił obraz Twoich krzywych grzewczych,
    Takie radykalne zmiany, jakie wykonałeś nie są korzystne.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12

    Domyślnie

    Taka mi pompe dobrali... tlumaczyli ze jeszcze 2 kw na CWU
    Przepraszam, krzywa to 0,4 a nie 0,26. Opieralem sie wlasnie na tym wykesie
    W takim razie co zrobic zeby pompa nie taktowala ?
    Co do godzin to celowo ja tak ustawilem zeby pracowala w takich godzinach ze wzgledu na cieplejsze powietrze za dnia. Przez noc w domu jest cieplo wiec nie chcialem zeby pracowala w nocy
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 14:07
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Taka mi pompe dobrali... tlumaczyli ze jeszcze 2 kw na CWU
    Przepraszam, krzywa to 0,4 a nie 0,26. Opieralem sie wlasnie na tym wykesie
    W takim razie co zrobic zeby pompa nie taktowala ?
    Co do godzin to celowo ja tak ustawilem zeby pracowala w takich godzinach ze wzgledu na cieplejsze powietrze za dnia.
    Przez noc w domu jest cieplo wiec nie chcialem zeby pracowala w nocy
    Pompę masz dobraną/za mocną, raczej do grzania w II taryfie;
    - warto zmienić licznik na II taryfowy,
    - jakie grube masz wylewki? Raczej cienkie, bo szybko pompa się wyłącza,
    Jeżeli nie ma konieczności grzać w innym okresie czasu - to zostaw godziny tak jak jest,
    Przy krzywej;
    ...... 0,4 ; - przy temp;zewnętrznej + 10 C to ; Tz = 30 C,
    Bardziej ; dla ograniczenia taktowania pasuje;
    .......0,6 ; - przy temp;zewnętrznej + 10 C to ; Tz = ok 35 C
    Poczytaj o krzywej grzewczej,
    Należy próbować.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14

    Domyślnie

    Niestety menu jest strasznie ubogie i nigdzie nie widzialem takiej opcji zeby sprawdzic ile czasu pracuje sprezarka.

    Wylewki betonowe 8 cm, dodam ze podloga o 22 ma temperature 23-24,5 stopnia w zaleznosci od pomieszczenia takze akumulacja jakas tam jest. W 100% jestem pewien, ze pompa szybko sie wylacza, bo ten caly czujnik jest przy salonie z ogromnymi przeszkleniami i kuchni... przeniose go na probe do innego pomieszczenia z dala od salonu i kuchni i ustawie na grzanie calodobowe bez zadnego kaganca godzinowego. Nadal pozostaje problem taktowania, teraz juz jest koniec sezonu grzewczego, ale zmienie na taryfe nocna i od przyszlego sezonu grzewczego bede grzal tylko w II taryfie. CWU zostawic grzanie 24h/dobe czy tez tylko na II taryfe ?
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 15:32
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Wydaje mi sie, ze pompa szybko sie wylacza, bo czujnik jest przy salonie z ogromnymi przeszkleniami i kuchni...
    przeniose go na probe do innego pomieszczenia z dala od salonu i kuchni,
    i ustawie na grzanie calodobowe bez zadnego kaganca godzinowego
    Czujnik powinien być w najzimniejszym pomieszczeniu,
    Masz taryfę G11 - to grzanie w czasie dnia jest optymalne,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #16

    Domyślnie

    Pare minut trwa zagrzanie do 35 stopni wody na podlogowke po czym jest komunikat min.przest.sprez1, gdy temperatura zasilania spadnie do 25 (nie pamietam juz) ale trwa to chwile to znowu sie zalacza sprezarka i tak w kolko

    Stos - po osiagnieciu 35 stopni na zasilaniu
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  17. #17

    Domyślnie

    Tak jestem pewny na 100%, jest to temperatura zasilania. Nagrzeje sie do 35 potem minimalny przestoj sprezarki i za kilka minut jak temp zasilania ma 25 stopni to sprezarka znowu sie zalacza
    Dla pompy inwertetowej taktowanie rowniez jest grozne ?
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 16:24
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  18. #18

    Domyślnie

    Mam wrazenie ze sie nie rozumiemy, albo ja nie rozumiem ciebie. O calkowitym wylaczeniu pompy decyduje czujnik temperatury w korytarzu ktory defacto jest w najcieplejszym miejscu i przez to swoja droga mam niedogrzana lazienke, bo jest w niej az 21 stopni. Natomiast sprezarka wylacza sie gdy temperatura zasilania obiegu grzewczego ma 35 stopni i wlacza po paru minutach z powrotem gdy temperatura zasilania z 35 stopni spadnie na 25-26. W kazdym badz razie po xx takich zalosnych zalaczeniach temperatura na czujniku w korytarzu dochodzi do zadanej (zapewne przez gotowanie i duze okna, a nie ogrzewanie) i pompe wylacza. Niestety nie ma nigdzie na internecie zadnego kontaktu do serwisu pomp fujitsu...jakis dramat...
    Pompa obiegowa to wilo yonos (nie pamietam jaki model) ale pracuje na 4 biegu, a ma ich 8. Zalacza ja pompa, ale ja ustawiam bieg
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 16:55
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  19. #19

    Domyślnie

    Nie chce sie otworzyc, ale to sa modele mojej jednostki zew/wew WSYK160DG9
    WOYK112LCTA
    Jak temperatura czynnika obiegu grzewczego osiagnie temp 35 stopni to sprezarka sie wylacza, a po paru minutach jak temperatura czynnika spadnie z 35 na 25-26 to sprezarka znowu sie zalacza na pare minut zeby zagrzac ja z powrotem do 35. A jezeli na czujniku pokojowym temperatura powietrza osiagnie 22,5-23 stopnia i do godziny 17 bedzie sie utrzymywala to pompa odpali sie dopiero nastepnego dnia o 7 rano
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-04-2020 o 17:04
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  20. #20

    Domyślnie

    Moge przyspieszyc bieg pompy obiegowej, tylko pytanie w jakim celu ? Pompe obiegowa sie zwieksza jak sa przeplywy za male na rotametrach, a u mnie przeplywy sa w porzadku.
    Nie mam instrukcji po polsku, tylko japonia i angielski, ale skoro pisza to tak musi byc, bo mam naklejki na agregacie ze inverter
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony