dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Szczelina wentylacyjna a okno połaciowe / wyłaz dachowy

    Cześć,

    Zabrałem się ostatnio za izolację dachu (w planach wełna między krokwiami i PIR podkrokwiowo). Zacząłem od zabezpieczenia wlotu szczeliny wentylacyjnej siatką nierdzewną o oczku 1.2 mm z drutu ~0.6 mm i nabijania łat dystansowych, do których będę montował wiatroizolację.


    Niestety w jednym z pól mam wyłaz dachowy






    Jak zachować ciągłość szczeliny wentylacyjnej w obrębie okna dachowego / połaciowego?

    Dekarze nie zrobili otworów wywiewnych w kalenicy.



    Czy wystarczy wywiercić otwornicą otwory o łącznej powierzchni 200 cm2 na każdy m.b. i zabezpieczyć je siatką, żeby owady i gryzonie nie weszły?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Nie musi być aż 200. Ja nawiercam otwory w krokwiach (pod deskowaniem) do sąsiedniego pola. Tak samo robię w koszach i przy kominach. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Jan!
    Jaka łączna powierzchnia otworów do sąsiednich pól oraz w kalenicy będzie wg Ciebie wystarczająca? Jakiej średnicy wiertła używasz?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    20 +-. Po 1 otworze. .W kalenicy 4-5. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Jan bardzo dobrze mówi. Jeżeli kończy się dane pole to powinineneś naciąc lub nawiercić otwory w krokwi tak by zapewnić wentylacje to sąsiedniego pola.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Coś z kryciem wstępnym w obrębie okna jest nie tak. Czy krycie wstępne jest wyłożone na ramę okna? Natomiast wracając do meritum w przypadku gdy rozstaw krokwi jest większy od wymiaru ramy (a tak powinno być) można zastosować rurki pvc pod deskowaniem. Otwór wentylacyjny w kalenicy minimum 50 cm2 na 1 mb kalenicy. Rozcięta kalenica powinna być zabezpieczona od strony dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Niestety szerokość okna/wyłazu jest na równo z rozstawem krokwi.

    Jeśli chodzi o krycie wstępne to z dołu okna widać membranę schodzącą od ramy okna na papę:

    Od góry też widać membranę, która chyba zachodzi na ramę okna / wyłazu:

    od strony dachówki niewiele widać bo kołnierz zasłania

    Czy to wygląda w miarę w porządku?

    Mam dodatkowo zgryza odnośnie zabezpieczenia rozcięcia kalenicy. Raczej nie dam rady zabezpieczyć tego od strony dachu - musiałbym rozebrać krycie kalenicy na czym się nie znam i pewnie mógłbym więcej zepsuć niż naprawić. Czy zwyczajowo wykonanie otworów wentylacyjnych w kalenicy należy do zakresu dekarzy? Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie tego środka?
    Zrobiłem niewielką odkrywkę w kalenicy (ostrożnie, żeby niczego nie uszkodzić) i okazało się, że nad deskowaniem jest coś takiego:

    Czy sama szczelina między deskami może pełnić rolę "otworu wywiewnego"?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Skoro widać folię w okolicach ramy okna to OK. Kalenica wygląda OK. Deski w kalenicy powinien rozciąć ten kto je montował a jak tego nie zrobił to powinien to zrobić dekarz. Tak wykonane zdjęcie okna nie pozwala na dokonanie oceny. Czy to jest okno wyłazowe otwierane na bok? Zapewne wykonawca skorzystał z firmowych obróbek na nokach. Taka obróbka nie powinna wychodzić na dachówkę (nie powinna być widoczna). Część tej obróbki została docięta do kształtu dachówki. Coś tam nie zagrało. Jak nie przecieka to OK. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Obecnie ociepam dom styropianem od zewnątrz, wszędzie przy skosach zostawiam 3-4cm szczeliny wentylacyjnej, a co robić w przypadku gdy między krokwiami biegnie okno dachowe? Gdy zrobię szczelinę będzie wiało mrozem po oknie zimą. Dosuwac styro do desek?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Rama okna musi być izolowana! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Co to znaczy? No mam okno dachowe wokół niego włożona wełna, leży między krokwiami. Mi chodzi o szczelinę wentylacyjna która zostawia się między deskowaniem a izolacja np. Wełna w poddaszu. Co w przypadku gdy biegnie tam okno. Rozumiem że normalnie dociskam styro do desek i akurat w tej sekcji między krokwiami nie ma szczeliny? Bo inaczej by mi mróz po szybie od wewnątrz wiał

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Co to znaczy? No mam okno dachowe wokół niego włożona wełna, leży między krokwiami. Mi chodzi o szczelinę wentylacyjna która zostawia się między deskowaniem a izolacja np. Wełna w poddaszu. Co w przypadku gdy biegnie tam okno. Rozumiem że normalnie dociskam styro do desek i akurat w tej sekcji między krokwiami nie ma szczeliny? Bo inaczej by mi mróz po szybie od wewnątrz wiał
    Przewierć krokwie pod deskami do pól obok.
    Po mnie nie ma poprawek

  13. #13

    Domyślnie

    To ma sens, ale chyba tylko powyżej poziomu okna dachowego, bo poniżej to nie ma sensu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Jaka jest odległość pomiędzy futryną okna a krokwiami?
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony