dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Izolacja podkrokwiowa z płyt PIR

    Witam.
    Czy ktoś wykonywał izolację podkrokwiową z płyt PIR na skosach poddasza?
    Stoję przed zadaniem ocieplenia poddasza, dach dwuspadowy, więźba tradycyjna kryta membraną i dachówką betonową. Krokwie mają wysokość 16 cm, i rozstaw przeważnie co 80 cm. Wymyśliłem takie rozwiązanie aby tylko na skosach dać między krokwie 15 cm wełny Rockwool Toprock, pod krokwie przykręcić płyty PIR 10cm, następnie folie paroszczelną, do tego albo profil kapeluszowy i płyty KG lub jeśli nie wyjdzie równo profile na wieszakach C i płyty KG.
    Zaletą tej metody jest wyższa ścianka kolankowa ponieważ płyta PIR 10 cm zastępuje ok 15 cm dobrej wełny, dzięki temu mamy cieńszą zabudowę, dodatkowo w razie przedostawania się wody płyta PIR jest wodoszczelna, mamy szczelniejsze pokrycie w porównaniu do wariantu 15 cm wełna między krowkie plus 15 cm wełna pod krokwie.
    Płyty PIR dałbym tylko na skosach a na prostym odcinku stropu 35 cm wełny (15cm w jętkach i 20 cm pod jętkami profile opuszczone na wieszakach grzybkowych.
    Wadą może być mniejsza pojemność cieplna płyty PIR, gorsze tłumienie hałasu, rozwiązanie droższe o ok. 1500 zł (nie dużo).
    Co myślicie o takim rozwiązaniu? Płyte PIR 10cm można nabyć w 2 gatunku po 43 zł/m2.
    Drugim wariantem jaki rozważam na skosach to dać 2 x 15 cm wełny i konstrukcję na profilach grzybkowych.
    Jak myślicie, jaki wariant będzie lepszy/ prostszy w wykonaniu? Proszę o podpowiedzi
    Dodam, że ocieplenie poddasza będę robił oczywiście pierwszy raz w życiu

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Też będę robił w układzie mieszanym (15 cm wełny + 14 cm PIR). Nie planuję dodatkowo folii paroszczelnej, tylko folię aluminiową na łączeniach płyt. Krokwie nie są idealne więc wykorzystam wieszaki ES mocowane na 1 długim wkręcie (przez PIR do krokwii).

    Miałem kilka przemyśleń odnośnie sposobu montażu zabudowy g-k i zostały zweryfikowane tutaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...42#post7898642

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź! Czy myślałeś żeby przestrzeń pomiędzy płytą PIR a płytą GK czymś wypełnić?
    Jeżeli zastosuje wieszaki ES to będzie tam min. 3 cm przestrzeni, zastanawiam się nad wypełnieniem tej przestrzeni styropianem lub wełną?
    Po pierwsze poprawi to izolację po drugie obawiam się żeby ta pusta przestrzeń nie robiła pudła rezonansowego.
    Za styropianem przemawia układ warstw, ponieważ parę odetniemy razem z płytą PIR, wilgoć styropianowi nie zaszkodzi, natomiast w przypadku wełny jest możliwość przedostawania się tam pary i jej zawilgocenie. Wełna jednak ma tą zaletę że lepiej tłumi hałas i wolałbym wełnę.
    Ja będę miał rekuperację, myślę że z zawilgoceniem nie będzie takiego problemu?
    Podsumowując zastanawiam się nad takim układem od zewnątrz:
    -dachówka betonow
    -membrana paroprzepuszczalna
    -15 cm wełny pomiędzy krokwiami (16cm)
    -płyta PIR przykręcona do krokwi
    -paroizolacja (jeśli kupię płyty w 2 gatunku to część z nich może mieć odklejoną folię)
    -wełna 3 cm pomiędzy stelażem na wieszaku ES
    -płyta gips-karton

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Możesz napisać gdzie kupić płytę PIR w drugim gatunku? Jeszcze kwestia tego z jakich powodów ona jest w drugim gatunku.
    Bo normalnie to można kupić płyty warstwowe z okładziną metalową

    Płyta PIR 10cm za 43zł to 430zł/m3, uwzględniając lepszy współczynnik wychodzi po 286zł/m3 w porównaniu do styropianu.

    Nie lepiej zrobić natrysk piany otwartokomórkowej PUR/PIR, który będzie dużo tańszy? Zrobić najpierw szkielet pod kg a potem wszystko na równo.
    Po uwzględnieniu 3cm o których piszesz różnica będzie pomijalna, a dużo mniej roboty oraz dużo pewniej niż z wełną. No i koszt robocizny odpada, bo wliczony.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Płyty można znaleźć na aukcja np. OLX, w drugim gatunku mogą być obite boki, brak freza, odklejona folia.
    Jakoś nie mogę się przekonać do tej piany, współczynnik lambda jak przy wełnie, a wełna jest materiałem sprawdzonym, mniej palnym, lepiej wygłuszającym. Jeśli chodzi o cenę to teraz znalazłem cennik gdzie widnieje cena 72 zł za m2 grubości 30 cm, za 15 cm wełny rockwool toprock zapłaciłem 23 zł/m2, płyta PIR 10 cm kosztuje 43 zł to jest 66 zł/m2.
    Fakt że roboty było by znacznie mniej... poza tym wełnę już kupiłem...

  6. #6

    Domyślnie

    Płyty PIR jesteś w stanie kupić za ok 250 zł brutto za m3. Trzeba tylko dobrze szukać na OLX oczywiście wymagają one obróbki, tak jak pisałeś powyżej. Prześlę Tobie namiar.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cześc
    Rozwiazanie z układem mieszanym ma sens w przypadku gdy nie masz możliwości wystarczająco obniżyć poddasza. Płyty PIR nie bez znaczenia maja obustronną okładzine zfolii aluminiowej. Ma ona za zadanie spowolnienie uwalniania się gazów odpowiedzialnych za niską lambdę. Jeżeli ta powłoka zostanie uwolniona po pewnym czasie może okazac się że produkt już tak dobrze nie będzie izolował termicznie gdyz gazy się uwolnią. Dlatego tez z biegiem lat może okazac się że wpsółczynnik lambda się pogorszy załóżmy o 25% i co wtedy ? . Osobiście nie kombinowałbym z materiałami drugiej klasy. Zrób to albo na pełnowartościowych materiałach albo po prostu zastosuj tańsze i sprawdzone rozwiązanie z węlną.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Pozdrawiamy konsultanta.

    Lambda 0,022 +25% to 0,0266

    Samo niedokładne albo ściśnięte ułożenie wełny da podobną stratę Nie wspominając o niedokładnym wykonaniu paroizolacji.

    Ja jestem wełno-sceptyczny i uznaję wełnę tylko na płaskim suficie, tylko ze względu na cenę.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wełna ma tą zaletę że jest mniej palna niż pianki, przepuszcza parę więc wieźba tradycyjna sobie jeszcze doschnie, wygłusza hałas, i jest tańsza niż pianka .
    Odwrotu już nie mam wczoraj zaczalem układać wełnę i nie zamontowalem wieszakow. Na razie nie ma dostepnej płyty pir w drugim gatunku, więc albo poczekam albo:
    - kupię 8 cm pir
    - kupie 12 cm pir
    - kupie 1gatunek 10 cm pir, wyjdzie mnie drożej o 1000 zł warto ?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie dostepna jestvplyta pir a 2 gatunku o grubosci 10 cm.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Też miałem podobny dylemat (I czy II gatunek). Pracowałem już z płytą II gatunku przy okazji izolacji tarasu i sprawdziła się, ale zdecydowałem, że na dach kupię jednak płyty I gatunku. Ktoś może pomyśleć, że przepłacam, ale wolę uniknąć późniejszych niespodzianek.
    Mirror, jak Ci się pracuje z toprock'iem? Trzyma się między krokwiami jak na filmiku reklamowym, czy trzeba sznurkować?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy szerokości do upchania 60 cm trzyma sie, powyżej trzeba głową podtrzymywać i wiązać sznurkiem...
    Jest dosyć gęsta, do ocieplenia płaskiej części sufitu kupiłem budżetową neowool, tylko że rolka rockwool dł. 3,5 m ma dwa razy większa srednice niż rolka neowool 5 m długości! Oczywiscie to i to gr. 15cm.
    Jest za dość niejednorodna i rozwarstwia się, trze się z niar delikatnie obchodzić. Jest o szerokości 1m a nie 1,25 jak inne przez to mam jedno laczenie więcej na skosie.
    Szkoda że nie pracowałem z isocerem bo na filmach z yt wyglada na bardziej jednorodną.
    Za to rockwool nie swędzi w ogóle, jedynie maske trzeba mieć bo po wczorajszym dniu zatyka mnie w płucach...

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie


    Tak to wygląda.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    z ta średnica Toprocka jest tak że wełna po prostu nie jest kompresowana w paczce dzięki czemu zaraz po rozwinięciu uzyskuje od razu swoją nominalną grubość. Dzięki temu że nie jest kompresowana , nie jest naruszana struktura włókien ( włówkna nie są połamane) i produkt trzyma swoje parametry termiczne.
    Musze przyznać że wykonane zostało naprawdę fajnie tak trzymaj
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie



    Przykrecilem wstepnie plyty, zamontowalem na suficie grzybki i profile cd, ktoś ma pomysł jak upchnąć wełnę pod sufitem?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Miror za fotorelację. Świetnie to wygląda!
    Niestety nie zastanawiałem się izolacją pod lub pomiędzy jętkami / kleszczami, bo będę ocieplał do samej kalenicy, ale chętnie podpatrzę Twoje rozwiązanie (może zastosuję dodatkową warstwę izolacji pomiędzy poddaszem a mini-stryszkiem).

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miror Zobacz post


    Przykrecilem wstepnie plyty, zamontowalem na suficie grzybki i profile cd, ktoś ma pomysł jak upchnąć wełnę pod sufitem?
    Ściągasz profile CD. Układasz wełnę pomiędzy jętki i sznurkujesz. Potem układasz poprzecznie drugą warstwę i zakładasz profile.
    Przy układaniu drugiej warstwy pomocne mogą być kawałki CD'ków aby przytrzymały wełnę.
    Na drugą warstwę jest jeszcze sposób aby ciąć na szerokość rozstawu profili + 6 cm i układać pomiędzy zamontowane profile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony