dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Vitodens 200-W. Instalacja ze sprzęgłem czy bez?

Domyślnie Vitodens 200-W. Instalacja ze sprzęgłem czy bez?

Witam

Jestem na etapie wyboru kotła oraz całego sprzętu wraz ze sterowaniem do ogrzewania mojego domku jednorodzinnego. Prawdopodobnie będzie to kocioł Vitodens 200-W. Dom jednokondygnacyjny z jednym obiegiem grzewczym (100% podłogówka). Projekt instalacji jest już zrobiony.Zaznaczam, że instalacja będzie regulowana pogodowo.

Moje pytanie jest następujące, co w takim przypadku będzie najbardziej opylanym rozwiązaniem pod względem regulacji oraz eksploatacji? Czy zastosowanie sprzęgła hydraulicznego dla jednego obiegu czy może puszczenie całej instalacji na pompie z kotła (z obliczeń wychodzi że pompa da radę). Czy przy sprzęgle hydraulicznym kocioł będzie lepiej się zachowywał tj. miał lepsze parametry pracy, liczbę taktowań, liczbę zał/wył czy nie ma ono wpływu na takie parametry? Zdaję sobie też sprawę, że rozwiązanie ze sprzęgłem będzie droższe (dodatkowy czujnik, moduł, pompa itp), ale chodzi mi o eksploatację i pracę kotła.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Konsultant Viessmann
    Kod pocztowy
    53-015
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

Domyślnie

w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (podłogówka czu ogrzewanie cienne) pracującego na bardzo małej dT zawsze dużo lepszym (ekonomicznijeszym, bardziej komfortowym) będzie schemat instalacji ze sprzęgłem hydraulicznym. Przy temperaturach na zewnątrz między +5 a +10*C gdy z krzywej grzewczej będzie wychodziło na zasilaniu poniżej 30*C a dT będzie w granicach ok 3K kocioł musi taktować. W przypadku sprzęgła mamy mozliwość pracy po stronie kotła na większej dT co wiąże się oczywiście ze zwiększeniemtemperatury zasilania ale gdy zamiast 30*C na zasilaniu będzie nawet i 40*C to sprawnść kotła bedzie taka sama, a liczba startów bedzie mocno zmniejszona.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Domyślnie

Ok, to utwierdził mnie Pan w moich przemyśleniach.

Czy w związku z tym obieg podłogówki powinien być z zaworem mieszajacym (jedyny obieg w instalacji)? Rozumiem, że jeśli kocioł bedzie pracował z wiekszym dt to temperatura za sprzęgłem na zasilaniu obiegu również bedzie wyższa?!

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w moim przypadku gdy zapotrzebowanie na cieplo domu jest rzędu 6,2 kW optymalnym jest wciecie kotla Vitodens 200-W 11kW czy 19 kW? Wiem, że przy mniekszym kotle, cwu bedzie wolniej sie nagrzewalo ale rozwiąże sobie to wyższą temp wody przechowywanej w zbiorniku i termostatycznym zaworem mieszajacym nastawianym na niższy parametr.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

Kod pocztowy
    44-105

Domyślnie

Mam układ jak u Ciebie - 200-W + sprzęgło hydrauliczne + 100% podłogówki
    Żadnego mieszacza/zaworu mieszającego - to załatwia sprzęgło.

Gdyby nie to, ze kocioł ma już 6 lat i moc min to ok 3.5kW (w nowych modelach zjechali do chyb 1.9kW) to byłoby super.
    Tej zimy kocioł ani razu nie pracował powyżej minimum, a i tak sporo taktował lub pracował z przerwami.

Kod pocztowy
    53-015
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

Domyślnie

W przypadku gdy mamy całość instalacji na jednym parametrze to nietrzeba stosować zaworu mieszajacego, sprzegło będzie pełniło zaróno funkcję odseparowania pomp jak również i podmieszania. Co do kotłów to jednostki 11 i 19kW to technicznie to jest to samo urządzenie, 11kW kocioł to 19 z ograniczoną mocą na potrzeby CO
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Domyślnie

Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie wezmę 19kW ze sprzęgłem, różnica w cenie niewielka a cwu bedzie szybciej sie nagrzewało.

Ten zawor mieszający miałby być do cwu aby obniżyć parametr cieplej wody.

Kod pocztowy
    53-015

Domyślnie

Cytat Napisał hunterek Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie wezmę 19kW ze sprzęgłem, różnica w cenie niewielka a cwu bedzie szybciej sie nagrzewało.
    Cieszę się, że decyzja podjęta. Na pewno eksploatacja będzie przyjemnością!
    W razie pytań - polecam się

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia