dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19

Temat: Vitodens 200-W. Instalacja ze sprzęgłem czy bez?

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200-W. Instalacja ze sprzęgłem czy bez?

    Witam

    Jestem na etapie wyboru kotła oraz całego sprzętu wraz ze sterowaniem do ogrzewania mojego domku jednorodzinnego. Prawdopodobnie będzie to kocioł Vitodens 200-W. Dom jednokondygnacyjny z jednym obiegiem grzewczym (100% podłogówka). Projekt instalacji jest już zrobiony.Zaznaczam, że instalacja będzie regulowana pogodowo.

    Moje pytanie jest następujące, co w takim przypadku będzie najbardziej opylanym rozwiązaniem pod względem regulacji oraz eksploatacji? Czy zastosowanie sprzęgła hydraulicznego dla jednego obiegu czy może puszczenie całej instalacji na pompie z kotła (z obliczeń wychodzi że pompa da radę). Czy przy sprzęgle hydraulicznym kocioł będzie lepiej się zachowywał tj. miał lepsze parametry pracy, liczbę taktowań, liczbę zał/wył czy nie ma ono wpływu na takie parametry? Zdaję sobie też sprawę, że rozwiązanie ze sprzęgłem będzie droższe (dodatkowy czujnik, moduł, pompa itp), ale chodzi mi o eksploatację i pracę kotła.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku ogrzewania płaszczyznowego (podłogówka czu ogrzewanie cienne) pracującego na bardzo małej dT zawsze dużo lepszym (ekonomicznijeszym, bardziej komfortowym) będzie schemat instalacji ze sprzęgłem hydraulicznym. Przy temperaturach na zewnątrz między +5 a +10*C gdy z krzywej grzewczej będzie wychodziło na zasilaniu poniżej 30*C a dT będzie w granicach ok 3K kocioł musi taktować. W przypadku sprzęgła mamy mozliwość pracy po stronie kotła na większej dT co wiąże się oczywiście ze zwiększeniemtemperatury zasilania ale gdy zamiast 30*C na zasilaniu będzie nawet i 40*C to sprawnść kotła bedzie taka sama, a liczba startów bedzie mocno zmniejszona.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, to utwierdził mnie Pan w moich przemyśleniach.

    Czy w związku z tym obieg podłogówki powinien być z zaworem mieszajacym (jedyny obieg w instalacji)? Rozumiem, że jeśli kocioł bedzie pracował z wiekszym dt to temperatura za sprzęgłem na zasilaniu obiegu również bedzie wyższa?!

    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w moim przypadku gdy zapotrzebowanie na cieplo domu jest rzędu 6,2 kW optymalnym jest wciecie kotla Vitodens 200-W 11kW czy 19 kW? Wiem, że przy mniekszym kotle, cwu bedzie wolniej sie nagrzewalo ale rozwiąże sobie to wyższą temp wody przechowywanej w zbiorniku i termostatycznym zaworem mieszajacym nastawianym na niższy parametr.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    Mam układ jak u Ciebie - 200-W + sprzęgło hydrauliczne + 100% podłogówki
    Żadnego mieszacza/zaworu mieszającego - to załatwia sprzęgło.

    Gdyby nie to, ze kocioł ma już 6 lat i moc min to ok 3.5kW (w nowych modelach zjechali do chyb 1.9kW) to byłoby super.
    Tej zimy kocioł ani razu nie pracował powyżej minimum, a i tak sporo taktował lub pracował z przerwami.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku gdy mamy całość instalacji na jednym parametrze to nietrzeba stosować zaworu mieszajacego, sprzegło będzie pełniło zaróno funkcję odseparowania pomp jak również i podmieszania. Co do kotłów to jednostki 11 i 19kW to technicznie to jest to samo urządzenie, 11kW kocioł to 19 z ograniczoną mocą na potrzeby CO
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie wezmę 19kW ze sprzęgłem, różnica w cenie niewielka a cwu bedzie szybciej sie nagrzewało.

    Ten zawor mieszający miałby być do cwu aby obniżyć parametr cieplej wody.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał hunterek Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi. W takim razie wezmę 19kW ze sprzęgłem, różnica w cenie niewielka a cwu bedzie szybciej sie nagrzewało.
    Cieszę się, że decyzja podjęta. Na pewno eksploatacja będzie przyjemnością!
    W razie pytań - polecam się
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam,

    Mam podobną sytuację tj. jeden obieg grzewczy dwa rozdzielacze tj. 10 zaworów (parter) + 7 zaworów (1piętro) i zastanawiam się
    nad sprzęgłem. Niestety kupiłem Vitodens'a 100w i sporo taktuje ? Czy zainstalowanie sprzęgła pomoże zredukować częste taktowanie pieca.
    Instalacja obecna to piec + rozdzielacze + cwu 100l. Max. zap. energii 6,3 kW. Piec pracuje na 22% mocy znamionowej tj. 19kW zredukowałem w ustawieniach pieca.
    Niestety min. moc to 6,5 kW. Opory instalacji to 10kPa.

    Proszę o doradzenie co mam robić ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Albert23 Zobacz post
    Witam,

    Mam podobną sytuację tj. jeden obieg grzewczy dwa rozdzielacze tj. 10 zaworów (parter) + 7 zaworów (1piętro) i zastanawiam się
    nad sprzęgłem. Niestety kupiłem Vitodens'a 100w i sporo taktuje ? Czy zainstalowanie sprzęgła pomoże zredukować częste taktowanie pieca.
    Instalacja obecna to piec + rozdzielacze + cwu 100l. Max. zap. energii 6,3 kW. Piec pracuje na 22% mocy znamionowej tj. 19kW zredukowałem w ustawieniach pieca.
    Niestety min. moc to 6,5 kW. Opory instalacji to 10kPa.

    Proszę o doradzenie co mam robić ?
    Redukcja dotyczy mocy maksymalnej kotła a to nie ona jest tutaj sprawcą opisanej sytuacji. Najprawdopodobniej zapotrzebowanie budynku na ciepło jest obecnie dużo mniejsze niż moc minimalna kotła i w związku z tym kocioł nie może pracować pracą ciągłą. Im będzie robiło się chłodniej tym cykle pracy będą coraz dłuższe aż do momentu gdy straty budynku bedę równe lub większe niż moc minimalna i wtedy kocioł zacznie pracować w sposób ciągły.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wodomierzegdansk.pl

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-180
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam jestem instalatorem u klienta będę montował Vitodense 200 z zasobnikiem 300 litrów .
    Dom parter i piętro 230 m2 ponad 1800 m rury 4 rozdzielacze. 100% podłogówka bez grzejników , Czujka zewn.
    Klient ma kilka ofert i proponują mu montaż kotła bez sprzęgła na samej pompie. Ja raczej optowałbym w sprzęgle z dwoma pompami 1 pompa parter druga poiętro dwie oddzielane strefy oczywiście same pompy bez zaworów mieszających bo to niski parametr sprzęgło z czujnikiem i kazda pompa sterowana przez listwe TECH-a czyli zamykają się np na górze wszystkie siłowniki to TECH odłącza pompe nr 1 . Czy takie rozwiązanie jest dobre? Czy ktoś z Was napisałby mi co muszę do kotła dokupić , czy automatyka w nowym vitodense 200 to wszystko ogarnie czy muszę jakieś rozszerzenie dokupic?? Czy same regulatory w [pokojach wystraczą czy dokupićjakis głowny sterownik??

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Łączenie 2 systemów sterowania mija się z celem i nigdy nie będzie to dobrze działało.

    Sterownie wł/wył czyli sterowanie ilościowe dopuszczalne jest tylko dla układów o bardzo dużej dynamice. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma prawa ono działac poprawnie. Gdy sterownik wł/wył da sygnał pracy to zanim ogrzewanie o dużym bezwładzie się rozgrzeje to temepratura pomieszczenia nadal będzie spadała. Oczywiście po pewnym czasie temperatura w pomieszczeniach zacznie rosnąć i w pewnym momencie sterownik powie "dosyć" i zatrzyma grzanie. Zakumulowana energia cieplna w materiale podłogi (przy podłogówce) lub scianach (w przypadku ogrzewania ścienego) spodowuje znaczne przekroczenie wymaganej temperatury pomieszczenia. To po pierwsze, Po drugie odcinając obiegi, odcinamy kocioł od dostępu do instalacji przez co ten będzie taktował. Skutek: praca nie ekonomiczna i duże wahania temperatury w pomieszczeniu.

    Rozwiązanie: zastosować ogrzewanie pogodowe w całym systemie. Czyli pogodowa praca kotła i pogodowe sterowanie obiegami grzewczymi.
    komplet informacji i matriałów o kotle na stronie https://viessmann-projektant.pl/baza...todens200wb2hf

    a schemat wraz z wymaganym osprzętem w skrypcie https://viessmann-projektant.pl/baza..._f_01_2020.pdf
    na stronie 34.

    zapraszam też na nasze szkolenie gdzie wszystko to jest pokazywane i tłumaczone https://viessmann-szkolenia.pl/
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    To ja podepnę się pod temat, bo też chyba w końcu zdecyduję się na Viessmanna 200, a nie jestem pewien, czy mam wymagać od montera zastosowania sprzęgła.
    Kocioł kondensacyjny gazowy
    2 rozdzielacze do grzejników
    1 rozdzielacz podłogówki
    Mieszacz

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Skoro będzie zawór tródrogowy mieszający, to za nim musi znajdować się pompa. Skoro w układzie bedą conajmniej 2 pompy połączone szeregowo to trzeba je odsprzęglić hydraulicznie. Można to zrobić za pomocą sprzęgła hydraulicznego lub np zaworu upostowego. Zanim udasz się do instalatora proponuję wykonać projekt przez uprawnionego inżyniera, wydasz niecały 1000 zł na projekt ale zaoszczędzisz na materiałach instalacyjnych, nerwach i zakładaniu kolejnych postów opisujących źle pracującą instalację.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki.
    Mam już taki zestaw materiałów.
    Coś jest zbędne lub czegoś istotnego brakuje?

    - Vitodens 200 19kW
    - Urządzenie pomocnicze do montażu
    - Czujnik NTC do zasobnika
    - Zasobnik Termica 200 z zaworem bezpieczeństwa
    - Zespół 2 grup pompowych, z 1 mieszaczem, ze sprzęgłem
    - Zestaw uzupełniający do obiegu z mieszaczem
    - Pompa do cyrkulacji CWU LFP
    - Naczynie przeponowe D18
    - Szybkozłączka do naczynia
    - Opaska do naczynia
    - Trójnik spalinowy
    - Rura SPS 25cm 60/100

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    nie wiedzę w tym zestawieniu, czujnika temperatury w sprzęgle
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli czujnik temperatury w sprzęgle należy dokupić oddzielnie?
    On nie jest w komplecie z grupą pompową, belką i sprzęgłem?
    Jaki jest jego koszt?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grupy pompowe.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	451480
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 29-12-2020 o 10:53

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku tych belek czujnik jest w komplecie. (mamy też w ofercie belki bez czujnika w pakiecie)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    A zakładając, że będę chciał mieć sterowanie pogodowe oraz jeden czujnik pokojowy w reprezentatywnym pomieszczeniu z podłogówką, to co jeszcze potrzebuję dokupić do powyższego wykazu?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    o szczegóły nalezy pytać projektanta Twojej instalacji, nieznam schematu jaki ma byc zastosowany a to ma zdecydowany wpływ na elementy jeki nalezy zastosować. Schematy i podstawowe elementy można dobrać zgodnie z materiałemi projetowymi które można odszukać w naszej wyszukiwarce dokumentacji na stronie www.viessmann.pl/vibooks lub na stronie dedykowanej projektantom www.viessmann-projektant.pl


    https://viessmann-projektant.pl/baza..._f_01_2020.pdf
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony