dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Obsypanie budynku ziemią z wykopu

    Hej
    Jak w tytule. Czy mozna tak robic? Moj wykonawca chce uzyc ziemi z wykopu do obsypania budynku. Do srodka budynku oczywiscie piasek z zageszczeniem pojdzie, ale na zewnatrz chce wziac to co wykopali.
    Troche sie obawiam, bo mam tam jakas gline, wiec bedzie to trzymalo pewnie wode mocno. Co prawda wykonawca mowi, ze bedzie przeciez izolacja, ze pojdzoe stryopani, folia babelkowa itd. jednak czy to akceptowalne rozwiazanie? Zebym nie mial potem problenow jakichs z tym.

  2. #2

    Domyślnie

    Zapomnialem o istotnym - dzialka ma skos. Wykonawca mowil, ze drenaz nie jest potrzebny.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam również dom na skosie i glinę. Mam piwnicę i drenaż robiłem podwójny tzn. poniżej ławy fundamentowej obsypany żwirkiem płukanym, potem zasypane gliną z wykopu i ok 1m poniżej poziomu gruntu drugi raz drenaż. Nie ryzykował bym bez drenażu nawet jak nie ma wód gruntowych. Jaki to dodatkowy koszt?
    Gdyby okazało się później że trzeba poprawiać to wtedy dopiero będą koszty,
    PozdrawiamKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2054.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	47,9 KB
ID:	442701
    Ostatnio edytowane przez grinio ; 06-04-2020 o 20:30

  4. #4

    Domyślnie

    Dom bez podpiwniczenia u mnie, spadek na calosci dzialki bedzie pewnie ze 2-3m. O cene drenazu nie pytalem, bo uskyszalem, ze nie ma potrzeby u mnie i szkoda moich pieniedzy.

    Bardziej chcialem zapytac czy uzycie tej ziemi z wykopu jest ok, czy raczej powinno sie przywiezc np. piasek i zamiast niej dac.

  5. #5

    Domyślnie

    Można użyć jak najbardziej.
    "Dom w mango", podpiwniczony pod całością,ściany 24cm termalica + 15cm styropian biały, 160m2 ogrzewania podłogowego, PPC Mitsubishi PUHZ-W85VHa2+EHPT210-UKHSCW

  6. #6

    Domyślnie

    I nie bedzie to nioslo jakichs niemilych konsekwencji? Glina trzyma wode jak wiadomo, wiec sie boje, zeby nie bylo ciagle wilgoci przy fundamentach, bo tak chyba nie powinno byc.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja tak mam zrobione i jest ok.
    "Dom w mango", podpiwniczony pod całością,ściany 24cm termalica + 15cm styropian biały, 160m2 ogrzewania podłogowego, PPC Mitsubishi PUHZ-W85VHa2+EHPT210-UKHSCW

  8. #8

    Domyślnie

    Powiadasz skos gruntu masz i chciałbyś tam zrobić piaskowy basen coby fundamenty/płyta mogły się taplać w wodzie. Śmiały projekt, taki niekonwencjonalny. Powiadasz glina trzyma wodę, tak jak nie ubita i wyrobiona z wodą . Zajrzyj do cegielni popytaj jak ciężko się wyrabia glinę . Rozumnie postąpisz jak woda będzie opływała ci dom a nie wpływała pod niego. Chyba że zrobiłeś tam buforek ciepła , to wtedy miałoby jakiś sens

  9. #9

    Domyślnie

    Ja sie nie znam, dlatego pytam. Jednak do wnetrza budynku uzywa sie zageszczonego piasku (konkretnie pospolki), to myslalem ze na zewnatrz tez tak sie daje. Inni co gliny nie maja, to jak robia? Bo wg. tego co piszesz, to moznaby pomyslec ze kazdy daje gline

  10. #10

    Domyślnie

    Można dać glinę, starać się ją zagęścić, gdy jest lekko wilgotna, najlepiej walcem.
    Ale pod garażem powinna być pospółka. Ponadto, jeśli masz dobrą hydroizolację, to obejście domu powinno być z "kamyczków" ( na szerokość np. 40-50cm), a potem już jakiś chodniczek albo co tam chcesz.

  11. #11

    Domyślnie

    Garaz jest w bryle budynku, wiec zakladam, ze dadza tam piasek, jak do reszty domu, ale bede pilnowal.

  12. #12

    Domyślnie

    Pospolke wlasciwie, a nie piasek.

  13. #13

    Domyślnie

    Wykop dołek na swoim obejściu tak ok pojemności wiadra w swojej glinie. Wypełnij go ubitym piaskiem . Czekaj na deszcz albo oblej teren powyżej kilkoma wiaderkami albo z węza. Obserwuj gdzie cieknie i co robi z twoim basenikiem.
    TY NIE MASZ ROBIĆ JAK INNI , TY MASZ ROBIĆ DOBRZE aby potem nie płakać że grzyb ci się zagospodarzył w domu

  14. #14

    Domyślnie

    Przyjaciele, podepnę się pod temat.

    Dom w całości podpiwniczony (piwnica w zasadzie wkopana w ziemię w całości), działka na lekkim skosie. Przewidziany drenaż w opasce.
    Warunki glebowe: Glina piaszczysta (Gp) przewarstwiona piaskiem drobnym (Pd). Grunt plastyczny, małościśliwy.
    Wody gruntowe obecne jako sączenie, na głębokości ok. 3m.

    Wykopana będzie wuchta ziemi, ponad 1000 m3.
    Czy częścią tej ziemi da się później obsypać piwnicę? Wykonawca mówi - śmiało. Kierownik - chce poczekać na wykop.
    Tyle, że ja nie chcę za bardzo czekać, bo gdyby piwnicę obsypywać, to muszę zorganizować jakiejś miejsce na odkład ziemi (na działce nie mam miejsca).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na jaki wykop chce czekać kierownik?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

    Domyślnie

    na wykop pod piwnicę, żeby zobaczyć jaki "faktycznie" jest grunt i czy nadaje się na obsypkę

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Poczekaj na wykop, moim zdaniem szkoda walić glinę z powrotem do wykopu (jeśli wystąpi).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony