dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Stary dach od nowa

    Witam,

    Prosiłbym o podpowiedzi i doradztwo doświadczonych osób.

    Tematem jest naprawa starego dachu ok. 110m2. Obecnie znajdują się na nim stare płyty onduline, ale są już w bardzo złym stanie.
    Dach jest odeskowany w całości, na deskach ze dwie warstwy papy i ostatnia warstwa to płyty onduline. Planujemy położyć blachę trapezową i teraz pytanie/pytania
    - wiadomo onduline zrywam, ale czy papa może zostać ? (dach nie przecieka w żadnym miejscu)
    - czy na papę dawać jakąś membranę ?
    - czy konieczne jest położenie łat i kontrłat, czy można blachę bezpośrednio kłaść na papę ?
    - dach nie jest prosty, jest delikatnie przesuniętym rombem. Czy blachę po docięciu czymś zabezpieczać (miejsce cięcia) ?
    - czy oferowane nakładki na wiertarkę/wkrętarkę do cięcia blach się sprawdzają w takich pracach, jest to sens nabycia ?
    - czy takie coś https://allegro.pl/oferta/wiatrownic...lka-7242318096 nadaje się jako okucie boczne połaci ? Obecnie na dachu są boki (sorry za niefachowe nazewnictwo) obite blachą wygiętą pod kątem prostym o wymiarach 15x15cm w całkiem niezłym stanie. Można to w jakiś sposób wykorzystać ?

    Dzięki za wszystkie ewentualne rady i podpowiedzi
    Pozdrawiam
    Michał

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Papa może pozostać. Otwory po mocowaniu Onduliny uszczelnić. Żadna folia nie jest potrzebna. Kontrłaty i łaty obowiązkowo. W przypadku cięcia na zimno a takie cięcie jest obowiązkowe nie ma potrzeby zabezpieczania ciętych krawędzi. Oczywiście można je zamalować. Najlepiej obróbki wykonać według potrzeb realizowanego dachu. Nie spotkałem się z rozwiązaniem aby kapinos był odgięty do góry. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Annamasłowska Zobacz post
    z doświadczenia wiem, że mimo wszystko lepiej folie położyć
    A w jakim celu? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź

    Pytanie przy okazji mam jeszcze, mianowicie jaką najczęściej blachę trapezową kładzie się na dachach ? T-18 czy T-14 ? Ewentualnie od czego to zależy, jak się komu podoba czy są jakieś wyznaczniki ?

    Zamówiłem już łaty i kontrłaty. Jedna połać dachu ma wymiary 9x9m, druga 9x5m.
    Kontrłaty wiadomo równo z krokwiami +na równo z krawędzią boczną dachu, ale proszę mnie skorygować jeśli źle kombinuje odnośnie łat. Pierwsza łata od strony rynny ma być przybita równo z krawędzią dachu i zaraz obok niej druga. Następnie przybijam łatę u szczytu dachu tzw. kalenicową, a środek rozmierzam, aby były równe odstępy między łatami +/- 35-40cm. Czy tak mogę działać czy trzeba to jakoś inaczej ogarniać ?

    Ile wypuszcza się blachy "do rynny" gdzieś wyczytałem że 4cm, ale nie mogę tego znaleźć już oraz czy pas nadrynnowy jest konieczny ? Obecnie jest zamontowany okap, który jest wpuszczony do rynny. Przybity jest do papy i na niego przychodzi teraz ondulina. Rynien i tego okapu nie zamierzałem ruszać i teraz wersja:
    a) pas obecny zostaje, na niego kontrłata/łata i nowy pas nadrynnowy no i blacha,
    b) po demontaży onduliny, delikatnie zdemontować obecny pas i przybić go do położonych łat i dalej blacha,
    c) zostawić tak jak jest obecnie, łata/kontrłata i wypuścić blachę o te 4cm ?
    Montuje się coś takiego jak "wróblówka" czy siatka, aby pod dachem coś nie zamieszkało, co będzie lepsze w moimi przypadku ?

    Dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Michał
    Ostatnio edytowane przez michalcz_0 ; 18-04-2020 o 23:20

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Krycie wstępne czyli Twoim przypadku papa musi wychodzić na pas podrynnowy albo do rynny. Jak są haki doczołowe to druga łata przy okapie nie jest potrzebna. Rozstaw łat zależny od kąta nachylenia połaci i wysokości trapezu im bardziej płaski dach tym gęściej łaty, im niższy trapez tym gęściej łaty. Wysokość trapezu zależna od kąta nachylenia połaci i upodobań inwestora a tak naprawdę od upodobań żony inwestora. Im mniejszy spadek dachu tym większy trapez. Przy małym spadku połaci i niskim trapezie zakład wzdłużny dwa przetłoczenia. Pas nadrynnowy konieczny. Nie wysuwaj blachy do rynny (to nie dachówka) kończ ją na pasie nadrynnowym. Grzebień okapu potrzebny. W kalenicy taśma pod gąsiory. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 19-04-2020 o 22:30
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Dach jest dwuspadowy, większa połać wychodzi mi z obliczeń "kąta w trójkącie" ok. 12 stopni, mniejsza połać ok. 20 stopni, więc raczej w stronę płaskiego dachu
    Czy trapez T-18 jest ok ? no i jakie odległości między łatami w moim przypadku będą ok ?

    Pozdrawiam i dziękuje
    Michał

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Sugerowałbym trochę wyższy w granicach T- 25~30. Jaki planujesz przekrój łat? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Łaty chciałem rozmieszczać w odległościach między 30-40cm, tak aby to się zgrało z połaciami w miarę rozsądnie. Po tym co mi napisałeś pewnie muszę zweryfikować plany ?

    Pozdrawiam
    Michał

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Rozmieszczenie łat nie ma żadnego znaczenia bo to nie blachodachówka. Wystarczy dokładność w rozstawie do kilku centymetrów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Pytałeś o przekrój, a ja się skupiłem na rozstawie łat. Kontrłata 2,5x5cm, łata 4x5cm.

    Będę na dniach zamawiał blachę. Jedna połać dachu ma wymiar 4,60m x 9m, druga 8,45m x 9. Na mniejszą połać chce zamówić odcinki w całości, a na większą w dwóch odcinkach z zakładką 20cm. Wysokość do krawędzi dachu niecałe 10m, jakiś pomysł lub patent jak wytargać taki prawie 5-cio metrowy kawał blachy na dach (oczywiście bez zwyżki czy dźwigu )

    Pozdrawiam
    Michał

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Otwór w blasze np. fi 8, hak z drutu fi 6 i lina. Zamów blachy w podziale niesymetrycznym. Nie będziesz miał czterech blach na łączeniu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Mam zamiar na dłuższej połaci układać blachę, aby w dolnym rzędzie "od rynny" zaczynać od długość arkusza blachy zamienne, raz 4,6m raz 4,1m. Może to tak wyglądać ?

    Może głupie pytanie, ale czemu łat i kontrłat nie przykręca się śrubami, tylko przybija gwoździami ? Rozumiem, że gwoździe ocynkowane, ale jakie rozmiary ? do kontrłat wystarczy 70, a do łat 90 czy większe ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Może tak być. Nikt nie mówi żeby nie używać wkrętów do mocowania kontrłat i łat. Tu chodzi o czas montażu. Po to są gwoździarki aby przyspieszyć montaż. Długość gwoździa zleży od grubości mocowanego elementu. Długość gwoździa to minimum trzy grubości mocowanego elementu. Dla kontrłaty grubości 25 mm gwóźdź długości minimum 75 mm. Dla łaty grubości 40 mm gwóźdź grubości minimum 120 mm. Przy zastosowaniu wkrętów, długość wkręta to minimu dwie grubości mocowanego elementu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony