dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie Realne koszty budowy domu 2020

    Witam wszystkich,

    Jestem na etapie koncepcji projektu budowlanego. W tym momencie wychodzi po podłogach 245m2 po obrysie zewnętrznym (same pomieszczenia, wraz z garażem i kotłownią mają 180m2 powierzchni). Dom z poddaszem, dach typu "stodoła". Wychodziliśmy od czegoś podobnego jak Dom w Świetliku Archona (wersja z garażem 1-st).

    Przeliczając sobie koszty materiałów na ściany to w moim przypadku różnica pomiędzy najtańszym YTONGiem a Silką wychodzi jakieś 3000zł na cały dom. Projektant oraz znajomy, który budował niedawno chwalą bardzo silkę, a najbardziej przemówił do mnie brak problemów z wieszaniem czegokolwiek na silce w porównaniu do porothermu. Betonu komórkowego nie rozważałem w ogóle.

    Chciałbym się zapytać jak mają się wyceny projektów do stanu deweloperskiego ze strony Archona do rzeczywistości? Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami w tym tygodniu, na wstępną wycenę muszę poczekać z tydzień. Wg Archon "wycena droga" wychodzi jakieś 500 000zł do stanu deweloperskeigo (a tamten projekt jest bardziej skomplikowany od mojego - mam prostszą konstrukcję ścian nośnych, nie ma skomplikowanych podciągów), dach jest prosty.

    Z rzeczy, które jestem w stanie zrobić sam to elektryka (a chce dodatkowo skrętkę od ethernetu + tv/sat w każdym pokoju) - ile jestem w stanie zaoszczędzić na robociźnie elektryki?

    Dodatkowo - czy cena 400zł/m2 płyty fundamentowej jest wyceną realną, drogą czy może zbyt optymistyczna? W jednym z postów z tego roku ktoś napisał, ze za płytę 205m2 zapłacił 60tys, a więc wyszło mu 300zł/m2. Mam dość trudne warunki geotechniczne - wysoko wody gruntowe. Sąsiedzi mówili, że ze zwykłymi fundamentami mieli sporo zabawy. Da się, ale czy z dodatkowym przygotowaniem gruntu wyjdzie bardzo podobnie.

    Budowa w okolicach Poznania.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    przy tak dużym domu zapomnij o 500k PLN za stan deweloperski. okolice 700 k PLN bedą realne. Ytong vs silka bez różnicy buduj z tego co wyjdzie taniej

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli po prostu założyć 3000zł/m2 po podłodze?

  4. #4

    Domyślnie

    Widełki sobie załóż to się prędzej wstrzelisz.

    Cięzki sobie czas wybrałeś. Każdy scenariusz tego co bedzie za pół roku jest realny.

  5. #5

    Domyślnie

    Chciałbym się zmieścić w 500tys za stan deweloperski (gdzie elektrykę jestem w stanie zrobić sam). Po prostu wychodzi na to, że wyceny projektów na stronach są zbyt optymistyczne.Po szybkim przeliczeniu dom musiałby mieć jakieś 160m po podłodze.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma szans na 500tyś zł. Buduję podobny metraż i już prawie tyle włożyłem a mam ledwo ssz z tynkami choć dużo zależy od jakości wykończenia, ilości okien i masa innych rzeczy.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    najbardziej przemówił do mnie brak problemów z wieszaniem czegokolwiek na silce w porównaniu do porothermu. Betonu komórkowego nie rozważałem w ogóle.
    A na czym ma polegać problem z wieszaniem?
    To na ścianie działowej 12cm z BK



    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Chciałbym się zapytać jak mają się wyceny projektów do stanu deweloperskiego ze strony Archona do rzeczywistości?
    Nijak. Już w momencie sporządzania kosztorys jest nieaktualny. Do tego instalacje to % SSZ - a to w dzisiejszych czasach oznacza, że cała kwota z takiej wyceny może wystarczy na kotłownię z PC. Na całą hydraulikę, rekuperację, elektrykę wydasz co najmniej drugie tyle - szybciej bliżej 3x to, co w kosztorysie. W miarę to SSZ można przyjmować jako w miarę realny.

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami w tym tygodniu, na wstępną wycenę muszę poczekać z tydzień. Wg Archon "wycena droga" wychodzi jakieś 500 000zł do stanu deweloperskeigo
    Ja więcej wydałem na ponad 2x mniejszy dom - dawniej (niższe ceny) i bez fanaberii typu PC czy płyta fundamentowa. Jak w milionie ze stanem deweloperskim się zmieścisz (z zagospodarowaniem terenu i instalacjami) to gratulacje.

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Z rzeczy, które jestem w stanie zrobić sam to elektryka (a chce dodatkowo skrętkę od ethernetu + tv/sat w każdym pokoju) - ile jestem w stanie zaoszczędzić na robociźnie elektryki?
    Zależy od standardu. Jak robocizna będzie z 10K (z pomiarami i dokumentacją), a materiał z 15K brutto, to na materiale stracisz ponad 1800 i narobisz się oszczędzając w sumie 8200zł.


    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Dodatkowo - czy cena 400zł/m2 płyty fundamentowej jest wyceną realną
    Skoro dostałeś taką wycenę to nie tylko jest realna, ale rzeczywista. Projekty płyt są tak różne, że trudno zgadywać. Jeden ma 20cm i niewiele stali plus zbrojenie rozproszone, inny ładnych kilka ton stali (dwie warstwy siatek 12 z małym okiem) i 35 cm.

  8. #8

    Domyślnie

    Na ścianie z porotherma nie ma problemu z wieszaniem czegokolwiek. Kto Ci takie bajki naopowiadał?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Dobra, czyli jakie zalozenia moge poczynic jezeli chodzi o cenę?

    Jaki procent stanu deweloperskiego to SSZ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja do zamieszkania kończę właśnie dom 185m2 za wszystko wyjdzie 510tys. Razem z meblami, AGD. Bez działki oczywiście.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja jestem na finiszu stanu deweloperskiego, wydałem 330, do końca deweloperskiego brakuje mi jeszcze szamba, instalacji gazowej, ocieplenia podłogi strychu i wyposażenia kotłowni (piec, zasobnik, hydrofor). Szacuję, że w 370 tyś zł. się zamknę czyli w przeliczeniu na mkw - ok. 2,5 tys. zł.
    Natomiast SSZ wyniósł mnie 168 tyś zł.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ja jestem na finiszu stanu deweloperskiego, wydałem 330, do końca deweloperskiego brakuje mi jeszcze szamba, instalacji gazowej, ocieplenia podłogi strychu i wyposażenia kotłowni (piec, zasobnik, hydrofor). Szacuję, że w 370 tyś zł. się zamknę czyli w przeliczeniu na mkw - ok. 2,5 tys. zł.
    Natomiast SSZ wyniósł mnie 168 tyś zł.
    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ja do zamieszkania kończę właśnie dom 185m2 za wszystko wyjdzie 510tys. Razem z meblami, AGD. Bez działki oczywiście.
    Panowie, a ta powierzchnia jaką podajecie to jest powierzchnia netto budynku, powierzchnia po obrysie zewnętrznym czy powierzchnia użytkowa? Przy skosach te 3 wartości potrafią się znacznie rozjechać.

    Szukam jakiegoś przelicznika do oszacowania na jaki metraż mnie stać a do tego trzeba dołożyć jakiś zapas.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja mam 185m2 użytkowej.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja podałem powierzchnię po podłodze - do stanu deweloperskiego każdy metr, nieważne salonu czy kotłowni, pod skosami czy pełnej wysokości kosztuje tyle samo.

  15. #15

    Domyślnie

    jaki jest sens porównywać kto ile zapłacił jak można na każdym etapie oszczędzać albo grubo wydawać. Można dać najtańsze panele z castoramy albo deski 500zł za m2 i tak z wszystkim.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Przecież nie rozmawiamy o wykończeniówce, gdzie ceny mogą się znacznie różnić - piszemy o stanie deweloperskim.

  17. #17

    Domyślnie

    A w jakich widełkach może kosztować porządnie zrobiona elewacja ok. 240m2 na dobrych materiałach, czyli np. tak jak wykonuje forumowy fighter.

  18. #18

    Domyślnie

    200zł/m2 przynajmniej trzeba liczyć.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Przecież nie rozmawiamy o wykończeniówce, gdzie ceny mogą się znacznie różnić - piszemy o stanie deweloperskim.
    Ja podałem wydatki do wprowadzenia razem z meblami.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    A no racja

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony