dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie Zmiany w projekcie w trakcie budowy.

    Witam,

    Zamierzam w tym tygodniu zgłosić w starostwie budowę domu mieszkalnego ale zastanawiam się czy w moim przypadku nie byłoby lepiej wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

    Mam gotowy projekt po adaptacji i zastanawiam się nad zmianą sposobu ogrzewania. W chwili obecnej dom ma ogrzewanie gazowe zasilane ze zbiornika na gaz. Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła ale jeszcze nie jestem pewny czy jest to najlepsze dla mnie rozwiązanie. Jeśli zdecyduję się na pompę ciepła w trakcie budowy, chciałbym zrezygnować z komina oraz zmienić ogrzewanie na poddaszu na ogrzewanie podłogowe.

    Czy wprowadzenie powyższych zmian w przypadku budowy domu na zgłoszenie jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

  2. #2

    Domyślnie

    Wpis do dziennika. Wszystko. Sposób ogrzewania to nieistotna zmiana. Szczególnie jak idzies w stronę rozwiązania bardziej ekologicznego. Ale poczekaj na opinie fachowców w tej kwestii.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    Czy wprowadzenie powyższych zmian w przypadku budowy domu na zgłoszenie jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
    Pytaj projektanta - to on kwalifikuje, co jest zmianą istotną, a co nie i to on odpowiednio to dokumentuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wpis do dziennika. Wszystko. Sposób ogrzewania to nieistotna zmiana. Szczególnie jak idzies w stronę rozwiązania bardziej ekologicznego. Ale poczekaj na opinie fachowców w tej kwestii.
    Zmiana systemu ogrzewania a w zasadzie zmiana zródła ciepła wiaze sie ze zmianą charakterystyki energetycznej budynku. Moze sie okazac ze przy zmianie nie zostanie spelniony warunek Ep i co wtedy? To ze rozwiazanie bedzie bardzie ekologiczne nie ma znaczenia, moze sie zdarzyc ze przejscie na ogrzewanie czystym pradem spowoduje przekroczenie Ep ponad wymagany, czy taki budynek moze byc odebrany przez PINB?. Moim zdaniem nie powinien, ale problem jest w tym ze nikt tego nie sprawdza. Nie spotkałem sie z przypadkiem powtórnego przeliczenia charakterystykii energetycznej. Nie znaczy to jednak ze tak nie bedzie w przyszłosci.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie spotkałem sie z przypadkiem powtórnego przeliczenia charakterystykii energetycznej. Nie znaczy to jednak ze tak nie bedzie w przyszłosci.
    Nie wiem, jak w innych PINBach wygląda formularz - zgłoszenie zakończenia budowy u mnie wymagało podania przez inwestora parametrów energetycznych i sposobu ogrzewania. Jak poda nieprawdziwe EP, system grzewczy czy U przegród i okien i się pod tym podpisze, to wprowadza urzędnika w błąd. A za to grozi odpowiedzialność karna.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem, jak w innych PINBach wygląda formularz - zgłoszenie zakończenia budowy u mnie wymagało podania przez inwestora parametrów energetycznych i sposobu ogrzewania. Jak poda nieprawdziwe EP, system grzewczy czy U przegród i okien i się pod tym podpisze, to wprowadza urzędnika w błąd. A za to grozi odpowiedzialność karna.
    Moim zdaniem w przypadku róznic w parametrach przegród lub/i sposobie ogrzewania, wentylacji urzednik powinien zażądać poprawionej/aktualnej charakterystyki energetycznej. Nie ma innej mozliwosci aby sprawdzic czy po zmianie, Ep jest zgodne z wymaganiami.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 13-04-2020 o 22:25

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil4 Zobacz post
    Zamierzam w tym tygodniu zgłosić w starostwie budowę domu mieszkalnego ale zastanawiam się czy w moim przypadku nie byłoby lepiej wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
    Ogólnie uważam, że lepiej jest budować na pozwolenie. Dokumentacja, papierologia jest w zasadzie ta sama, tyle że pozwolenie musisz odebrać - jedna wizyta w urzędzie więcej. Ale jeśli w czasie budowy będziesz chciał jakąś zmianę istotną, to w przypadku zgłoszenia przechodzisz całą procedurę od początku. Przy pozwoleniu sprawę załatwia aneks do projektu.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil4

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Kod pocztowy
    05-408
    Posty
    63

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi na mój post.
    Udało mi się dzisiaj skontaktować z projektantem który robił adaptacje projektu i zasugerował żebym wystąpił o pozwolenie na budowę.

  9. #9

    Domyślnie

    Wiecie jak wygląda kwestia zmiany dachówki, chodzi mi o ceramikę, ale w projekcie mam wpisany koramic, a wolałabym , ze względu na cenę i dostępność. Muszę zgłaszać to gdzieś? Dom już się buduje.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 15-06-2022 o 16:51

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    dachówka, to dachówka. Nikt po dachu nie będzie chodził i sprawdzał czy to jest ten wzór, co wpisany w projekt.
    Marka, model dachówki ma charakter poglądowy. Inna sprawa, jeśli chodzi o zmianę materiału, a przez to i ciężaru.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony