dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64

Temat: Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?

    Witam wszystkich

    Szanowni, w planach zakup segmentu ok 165m2 z ogródkiem 35m2 na tyłach. Myślałem o rekuperacji w celu zastosowania intensywnej antysmogowej filtracji powietrza. Wraz z rekuperatorem rozważam GWC ale to oddzielny temat.

    Rekuperatory jakie poleciły mi 2 firmy to.... Wanas Classic, Thessla i Zehnder.
    https://www.zehnder.pl/produkty-i-sy...eria-produktow
    http://thesslagreen.com/products/centrale-wentylacyjne/

    Co szanowni myślicie o tych rekuperatorach z GWC?
    Podkreślam, że segment ma mieć ok 165m2 z czego odpadnie ok 20m2 na garaż, wiatrołap i kotłownię. .

    Firma mówi, że założy "jaki chcę" rekuperator ale też trudno mi ocenić co jest dobre a co warte swojej ceny za możliwości.

    Pozdrawiam wszystkich w tych trudnych czasach.
    Zdrowia wszystkim.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rolik

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    94

    Domyślnie

    witam jestem użytkownikiem od 12 lat reku firmy Provent Mistral https://www.pro-vent.pl/rekuperatory/mistral-pro/ i polecam go
    przez 12 lat była wymiana 1 szt wentylatora (bo zaczął głośno chodzić)(filtry bardzo tanie)
    teraz w nowym domu tez mam zamontowany Provent mistral + filtr antysmogowy
    pozdrawiam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A ja bym wziął coś z ERV. Np Aeris next ERV lub z tańszych Izzifast ERV.

    Chyba, że zimą skręcisz na min i będziesz liczył na zyski bytowe z kuchni i łazienki. Nawet teraz, kiedy nie ma mrozu, a powietrze jest suche jak wiór, deficyt wody wynosi ok 4,5g/m3. Jak w ciągu godziny przewentylujesz 150m3 to masz 675g wody na godzinę i 16,2kg na dobę. Nie ma szans tego zrekomepensować zyskami bytowymi - chyba, że wyłączysz wentylację. Tylko po co ją zakładać?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A ja bym wziął coś z ERV. Np Aeris next ERV lub z tańszych Izzifast ERV.

    Chyba, że zimą skręcisz na min i będziesz liczył na zyski bytowe z kuchni i łazienki. Nawet teraz, kiedy nie ma mrozu, a powietrze jest suche jak wiór, deficyt wody wynosi ok 4,5g/m3. Jak w ciągu godziny przewentylujesz 150m3 to masz 675g wody na godzinę i 16,2kg na dobę. Nie ma szans tego zrekomepensować zyskami bytowymi - chyba, że wyłączysz wentylację. Tylko po co ją zakładać?
    ERV? Tzn odzysk wilgoci? Też rozważam tylko te lepsze marki mają wtedy wyższą cenę. Z resztą zastanawiam się czy ich nei brać skoro tyle firm je zakłada to pewnie jest w tym jakiś sens. (trwalsze? wydajniejsze? albo łatwiejszy dostęp do części zamiennych?)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P
    Co prawda nie wiem jak tam ze skutecznością tego rozwiązania bo nie byłem u nich od czasów epidemii.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P
    Co prawda nie wiem jak tam ze skutecznością tego rozwiązania bo nie byłem u nich od czasów epidemii.
    Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, nie ma białego osadu z kamienia "na wszystkim"
    przy nawilżaniu powietrza w ten sposób?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Moi znajomi kwestię wilgotności załatwili dwoma tańszymi nawilżaczami powietrza które kotłowały dzień w dzień ;P
    Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Ale powiedzmy, że to da się przeboleć. Tyle, że to oznacza, nawet po odjęciu łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego, trzeba z 7 nawilżaczy na mały dom. Czyli zakup kosztuje jakieś 1200zł.

    Każdy ciągnie ze 30W. Niech będzie nawet średnio 20W. To mamy 140W dodatkowego poboru prądu 24/7 w sezonie grzewczym.

    Do tego woda demineralizowana albo osmoza, żeby nie było nalotu na wszystkim.

    I trzeba pamiętać o dolewaniu wody i dezynfekcji, bo przez nawilżacz przelatuje brudne powietrze i pojawia się różowe życie i jakieś glut się robi w wodzie.

    W zakupie, porównując nawet z tanimi nawilżaczami, wcale ERV nie wychodzi dużo drożej w porównaniu z tym samym rekuperatorem z w wersji bez odzysku wilgoci. Za to "używanie" odzysku wilgoci w rekuperatorze nie kosztuje nic - ani pieniędzy, ani pracy. Więc różnica się dosyć szybko zwróci.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawilżacze pokojowe to chybiony pomysł. Reku z odzyskiem wilgoci to bezobsługowe rozwiązanie i nie potrzebuje dodatkowej energii.
    Żeby odparować 16kg na dobę potrzeba naprawdę sporo energii, nawet jeśli przez ewaporacje. BO ultradźwięków nie biorę nawet pod uwagę.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mi nawilżacz Eldom NU5 nie wyrabiał w największe mrozy w pokoju 12m2. Ale powiedzmy, że to da się przeboleć. Tyle, że to oznacza, nawet po odjęciu łazienek, kuchni i pomieszczenia technicznego, trzeba z 7 nawilżaczy na mały dom. Czyli zakup kosztuje jakieś 1200zł.

    Każdy ciągnie ze 30W. Niech będzie nawet średnio 20W. To mamy 140W dodatkowego poboru prądu 24/7 w sezonie grzewczym.

    Do tego woda demineralizowana albo osmoza, żeby nie było nalotu na wszystkim.

    I trzeba pamiętać o dolewaniu wody i dezynfekcji, bo przez nawilżacz przelatuje brudne powietrze i pojawia się różowe życie i jakieś glut się robi w wodzie.

    W zakupie, porównując nawet z tanimi nawilżaczami, wcale ERV nie wychodzi dużo drożej w porównaniu z tym samym rekuperatorem z w wersji bez odzysku wilgoci. Za to "używanie" odzysku wilgoci w rekuperatorze nie kosztuje nic - ani pieniędzy, ani pracy. Więc różnica się dosyć szybko zwróci.
    Kurcze masakra jakaś.... Można kupić Theslę z ERV?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie można.Z tego co zaobserwowałem to reku z wymiennikiem entalpicznym jest dużo droższe od zwykłego,niestety
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 23-05-2020 o 20:23

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Różnica jest nie większa niż koszt nawilżaczy do wszystkich pokoi. A Kaizen już podsumował jak wygląda zabawa z nawilżaczami.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Nie można.Z tego co zaobserwowałem to reku z wymiennikiem entalpicznym jest dużo droższe od zwykłego,niestety
    To raczej kwestia czasu:
    Recair becomes CORE!
    Now that the world is in transition, so is Recair. Together with two other market leaders in Energy Recovery, dPoint Technologies from Vancouver Canada and Paul Lüftung from Reinsdorf Germany, Recair is now part of the company CORE Energy Recovery Solutions. A stronger team. With experts in membrane and heat exchanger technology working hard developing the next generation higher efficiency ERV products that will give our customers a competitive advantage.

    This has no impact in the way we work, our current product range or how you can contact us.

    Follow our remarkable transition at CORE Energy Recovery Solutions - Europe and experience how we can improve life to its CORE.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To raczej kwestia czasu:
    Tzn. że Thesla planuje wprowadzić entalpiczne wymienniki w reku?

    Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.

    Może Pan coś polecić? Widzę, że zna Pan branżę...

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Tzn. że Thesla planuje wprowadzić entalpiczne wymienniki w reku?

    Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.

    Może Pan coś polecić? Widzę, że zna Pan branżę...
    Thessla stosuje wymienniki Recair który własnie połączył siły z CORE (producentem membran, do wymienników odzyskujących wilgoć).
    Zapewne w niedługim czasie, Recair zaprezentuje odpowiednik swoich konstrukcji w wersji odzyskującej, a stąd krótka droga do tego by go mieć w produktach Thessla.

    Niestety nie znam polskiego produktu spełniającego wszystkie Twoje założenia.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rok temu, gdy rozmawiałem z działem rozwoju, to twierdzili, że w ogóle nie planują wymienników entalpicznych, bo według nich to złe rozwiązanie. Pracowali nad nawilzaczem kanałowym ale parowanie miało odbywać się w wysokiej temperaturze. Nawilżacza chyba do tej pory nie ma... Albo jest w fazie testów.
    Biorąc pod uwagę, że mój średnio 6-8kWh energii zimą (ale z pompy ciepła z COP 3), to trzeba by liczyć ponad 100zl miesięcznie za samo nawilżanie przy wymianie 150m3/h.

    Może rzeczywiście ThesslaGreen zaoferuje w końcu coś z wymiennikiem entalpicznym, ale od premiery membrany do wersji produkcyjnej, znając ThesslaGreen minie minimum rok.

    Odnośnie sterowania, szukaj czegokolwiek z modbus. Home assistant daje o wiele większe możliwości niż np air mobile w ThesslaGreen.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rok temu, gdy rozmawiałem z działem rozwoju, to twierdzili, że w ogóle nie planują wymienników entalpicznych, bo według nich to złe rozwiązanie. Pracowali nad nawilzaczem kanałowym ale parowanie miało odbywać się w wysokiej temperaturze. Nawilżacza chyba do tej pory nie ma... Albo jest w fazie testów.
    Biorąc pod uwagę, że mój średnio 6-8kWh energii zimą (ale z pompy ciepła z COP 3), to trzeba by liczyć ponad 100zl miesięcznie za samo nawilżanie przy wymianie 150m3/h.

    Może rzeczywiście ThesslaGreen zaoferuje w końcu coś z wymiennikiem entalpicznym, ale od premiery membrany do wersji produkcyjnej, znając ThesslaGreen minie minimum rok.

    Odnośnie sterowania, szukaj czegokolwiek z modbus. Home assistant daje o wiele większe możliwości niż np air mobile w ThesslaGreen.
    Ok, dziękuję za informację. Muszę w najbliższym czasie na coś się zdecydować...

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Thessla stosuje wymienniki Recair który własnie połączył siły z CORE (producentem membran, do wymienników odzyskujących wilgoć).
    Zapewne w niedługim czasie, Recair zaprezentuje odpowiednik swoich konstrukcji w wersji odzyskującej, a stąd krótka droga do tego by go mieć w produktach Thessla.

    Niestety nie znam polskiego produktu spełniającego wszystkie Twoje założenia.
    Szkoda, wg mnie to podstawa dobrego systemu wentylacji...

    Z tego co wyczytałem, to nie tyle RecAir połączył siły z Core co po prostu został kupiony przez koncern Zehnder, który jest właścicielem CORE (dawny PAUL)

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W teorii Paul/Core mają identyczne wymiary, co RecAir. Zamierzałem się pokusić o wstawienie Paul do swojego starego rekuperatora, ale Izzifast wyszedł z tysiąc złotych drożej, niż sam wymiennik (wymiennik trudno znaleźć a do tego w moim starym reku był sporo dłuższy czyli i droższy).
    Zaślepienie odpływu skroplin, to nie problem. Nie znalazłem powodu, dla którego coś miałoby nie działać po takim prostym przeszczepie. Więc to trochę dziwne, że nieliczni producenci mają opcję z wymiennikiem ERV.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Polskie rekuperatory reQnet można kupić w wersji z wymiennikiem entalpicznym. Różnica między zwykłym HRV a ERV w nich to około 1500 zł, więc dużo taniej niż w Zehnderze, a producent wymiennika ten sam. Problemów z suchym powietrzem zimą będzie mniej, ale wiadomo, to zależy też od innych czynników.

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Interesuje mnie dobre urządzenie polskiego producenta, ze sterowaniem aplikacją (bez panelu na ścianie) , automatycznym bilansowaniem strumieni nawiew - wyciąg, algorytmem sterowania w funkcji poziomu CO2 i wilgotności, idealnie by było gdyby wymiennik odzyskiwał wilgoć z powietrza usuwanego. Wydajność od 350 do 500 m3/h.
    Centrale reQnet mają wbudowane czujniki i działają automatycznie, poza tym mają kilka innych fajnych nowatorskich rozwiązań, jak wbudowane wifi - montowałem kilka sztuk w tym roku i klienci są zadowoleni, więc mogę je spokojnie polecić.
    Ostatnio edytowane przez Ymon ; 25-05-2020 o 09:01

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ymon Zobacz post
    Polskie rekuperatory reQnet można kupić w wersji z wymiennikiem entalpicznym. Różnica między zwykłym HRV a ERV w nich to około 1500 zł, więc dużo taniej niż w Zehnderze, a producent wymiennika ten sam. Problemów z suchym powietrzem zimą będzie mniej, ale wiadomo, to zależy też od innych czynników.
    Super, zapoznam się z ofertą. Dzięki za info.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony