dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 64

Temat: Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ymon Zobacz post
    Centrale reQnet mają wbudowane czujniki i działają automatycznie, poza tym mają kilka innych fajnych nowatorskich rozwiązań, jak wbudowane wifi - montowałem kilka sztuk w tym roku i klienci są zadowoleni, więc mogę je spokojnie polecić.
    reQnet oferuje w mniejszej cenie wszystko to co już od dość dawna można spotkać w produktach z zagranicy.

    Warto zawczasu zdecydować się czy w domu będzie centralna automatyka - polecam wtedy sprawdzić opcje i po jakim protokole można komunikować się z centralą.
    Dla zwykłego użytkownika, który oczekuje od centrali powiadomienia w telefonie o wymianie filtrów, lub możliwości tymczasowej zmiany nastaw pracy - urządzenie z wbudowanym webserwerem będzie w zupełności wystarczające.

    Ja jestem zdania, że warto dołożyć do droższego rozwiązania tylko wtedy jeśli pociągnie to za sobą większą autonomię pracy.
    Zakres obsługi centrali kupionej za 5 cyfrowe kwoty, powinien sprowadzać się do okresowej wymiany filtrów.
    Z resztą ma poradzić sobie automatyka wykorzystując do tego czujniki (ciśnienia, wilgotności, CO2 itp)

    I nie mówię tu o budżetowych rozwiązaniach.
    Prosta automatyka w postaci 2 czujników CO2 i 2 regulatorów przepływu (parter+poddasze) to dobre 6k pln, a do tego trzeba jeszcze centralę, która potrafi regulować wydajność od ciśnienia w kanale.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    reQnet oferuje w mniejszej cenie wszystko to co już od dość dawna można spotkać w produktach z zagranicy.

    Warto zawczasu zdecydować się czy w domu będzie centralna automatyka - polecam wtedy sprawdzić opcje i po jakim protokole można komunikować się z centralą.
    Dla zwykłego użytkownika, który oczekuje od centrali powiadomienia w telefonie o wymianie filtrów, lub możliwości tymczasowej zmiany nastaw pracy - urządzenie z wbudowanym webserwerem będzie w zupełności wystarczające.

    Ja jestem zdania, że warto dołożyć do droższego rozwiązania tylko wtedy jeśli pociągnie to za sobą większą autonomię pracy.
    Zakres obsługi centrali kupionej za 5 cyfrowe kwoty, powinien sprowadzać się do okresowej wymiany filtrów.
    Z resztą ma poradzić sobie automatyka wykorzystując do tego czujniki (ciśnienia, wilgotności, CO2 itp)

    I nie mówię tu o budżetowych rozwiązaniach.
    Prosta automatyka w postaci 2 czujników CO2 i 2 regulatorów przepływu (parter+poddasze) to dobre 6k pln, a do tego trzeba jeszcze centralę, która potrafi regulować wydajność od ciśnienia w kanale.
    Rozumiem, że poleca Pan Reqnet?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wygląda interesująco. Poza wifi posiada rest api, więc z home assistant będzie gadał bez potrzeby użycia protokołu modbus.

    Obudowa ze stali nierdzewnej, sensory, entalpiczny wymiennik, system stałego przepływu. I cena też spoko.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Rozumiem, że poleca Pan Reqnet?
    Nie wypowiem się odnośnie trwałości, bo produkt jest krótko na rynku.
    Jeśli chodzi o wyposażenie/możliwości oferuje najwięcej za niewielką cenę.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie wypowiem się odnośnie trwałości, bo produkt jest krótko na rynku.
    Jeśli chodzi o wyposażenie/możliwości oferuje najwięcej za niewielką cenę.
    Dziękuję za opinię, chyba się zdecyduję - najbardziej do mnie przemawia Reqnet V ERV. Pomijając kluczowe zalety, o których pisano wcześniej, dodatkowo jest dosyć płaski, wyjścia kanałów idą w jednej płaszczyźnie blisko ściany - dobrze się wkomponuje w aranżację garażu, ma ciekawe wentylatory EBM (widać markę na filmie na YT..be)
    Widać, że ktoś włożył dużo pracy w ten produkt.

  6. #26
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Caste_

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Spokojnie możesz montować reQnet, wersje V i H montowałem u kilku klientów i są bardzo zadowoleni bez problematyczne na dobrych pod zespołach i Polskiej produkcji, nie ma konieczności dokładania skrzynki filtracyjnych obok centrali bo masz już w reQnet jest kieszeń na filtr F9 a jest to bardzo ważne- ponieważ ludzie mijają problem w gęstej zabudowie z jakością powietrza- jak "kopciucha" mają u sąsiada.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To filtr plisowany?

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cad System Zobacz post
    Spokojnie możesz montować reQnet, wersje V i H montowałem u kilku klientów i są bardzo zadowoleni bez problematyczne na dobrych pod zespołach i Polskiej produkcji, nie ma konieczności dokładania skrzynki filtracyjnych obok centrali bo masz już w reQnet jest kieszeń na filtr F9 a jest to bardzo ważne- ponieważ ludzie mijają problem w gęstej zabudowie z jakością powietrza- jak "kopciucha" mają u sąsiada.
    Dziękuję za informację, widziałem te filtry na filmach (ytb) wzbudzają zaufanie, przypominają filtry kabinowe w autach - ciekawe czy ktoś by kupił merca, bmw czy skodę z filtrami w postaci kawałka tkaniny G4

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tylko ich żywotność będzie niestety krótka.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tylko ich żywotność będzie niestety krótka.
    Z czego wynika krótka żywotność? Wydaję się, że powinno być odwrotnie, powierzchnia filtra plisowanego jest wielokrotnie większa od filtra płaskiego...

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Caste_

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jeden z klientów zakupił sobie czujnik "Chiński"za około 200 pln - na dworze miał pm1- 79 mg/m3 , pm2.5 - 102 mg/m3 , pm10- 118 mg/m3 , a wewnątrz przy zastosowanym filtrze M5 i F9 - pm1 - 8 mg/m3, pm2.5- 9 mg/m3 , pm10 - 14 mg/m3 . w grudniu 2019 roku- i oceniał że w jakości powietrza stanowczo czuć różnicę, a przed założeniem filtra F9 miał wewnątrz domu PM2.5 - 40-50 mg/m3. Więc robi to na prawdę robotę.
    A co do filtra to ten - https://cennik.peflex.pl/rekuperacja...-v400-550-8966

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Z czego wynika krótka żywotność? Wydaję się, że powinno być odwrotnie, powierzchnia filtra plisowanego jest wielokrotnie większa od filtra płaskiego...
    Nie od filtra płaskiego, a od M5 czy G4. Nie tylko od razu ma większe opory, większy ma opór końcowy, to jeszcze szybciej się zapycha, bo więcej pyłów wyłapuje. Ciekawe, jak sobie z równoważeniem przepływów przy tak zmiennych i różnych oporach poradzą wentylatory i sterownik. Bo nawet przy czystych filtrach przy nawiewie na max wywiew musi chodzić na znacząco niższych obrotach dla równowagi. A co dopiero przy trochę zużytych (do 450Pa wg norm).
    Jak się okaże, że rocznie z tysiąc zł trzeba będzie wydawać na filtry, to wszyscy będą dorabiać płaskie za złotówkę i wymieniać co dwa tygodnie.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .... szybciej się zapycha, bo więcej pyłów wyłapuje.
    Dla mnie to akurat jest zaleta, co do żywotności i oporów to jednak będę się upierał, że powierzchnia materiału filtracyjnego jest kluczowa.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Dla mnie to akurat jest zaleta, co do żywotności i oporów to jednak będę się upierał, że powierzchnia materiału filtracyjnego jest kluczowa.
    Dla mnie kluczowa jest cena, gdy mogę ten sam efekt uzyskać na różne sposoby.
    Wolę wymieniać nawet co dwa tygodnie kawałek szmaty za złotówkę, niż co 4 czy 6 tygodni filtr za 6 dych + przesyłka.
    Nie zmienia to faktu, że filtr o większej skuteczności zapcha się szybciej, niż o mniejszej przy tej samej powierzchni. Ba, prefiltry niewiele wyłapują, bo najwięcej jest najdrobniejszych pyłów (wystarczy popatrzeć, jak mała jest różnica między PM10 a PM 2,5 - a to właśnie ilość pyłów większych od 2,5 a mniejszych od 10). Więc szybkość zapychania dokładniejszego filtra jest znacznie większa nawet, jak przed nim jest wstępny.
    Ciekawe, czy jak rocznie wydasz ponad cztery stówki na M5 i ponad siedem stówek na f7/f9 to dalej będziesz zachwalał te plisy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-05-2020 o 13:50

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dla mnie kluczowa jest cena, gdy mogę ten sam efekt uzyskać na różne sposoby.
    Wolę wymieniać nawet co dwa tygodnie kawałek szmaty za złotówkę, niż co 4 czy 6 tygodni filtr za 6 dych + przesyłka.
    Nie zmienia to faktu, że filtr o większej skuteczności zapcha się szybciej, niż o mniejszej przy tej samej powierzchni. Ba, prefiltry niewiele wyłapują, bo najwięcej jest najdrobniejszych pyłów (wystarczy popatrzeć, jak mała jest różnica między PM10 a PM 2,5 - a to właśnie ilość pyłów większych od 2,5 a mniejszych od 10). Więc szybkość zapychania dokładniejszego filtra jest znacznie większa nawet, jak przed nim jest wstępny.
    Ciekawe, czy jak rocznie wydasz ponad cztery stówki na M5 i ponad siedem stówek na f7/f9 to dalej będziesz zachwalał te plisy.
    No tak, można by to przeliczać na różne sposoby (np. rzucenie palenia, ograniczenie wyjść na pizze czy do kina z dziećmi może dać większe roczne oszczędności), to kwestia indywidualnego podejścia. Kiedyś w Krakowie udało mi się sfotografować coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6880.jpg
Wyświetleń:	386
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	444573


    Dlatego dla mnie możliwość zastosowania dobrego filtra w systemie wentylacji jest zaletą.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Dlatego dla mnie możliwość zastosowania dobrego filtra w systemie wentylacji jest zaletą.
    Zawsze masz taką możliwość przy rekuperacji. Jakbym miał płacić ponad tysiąca rocznie za wkłady to pewnie bym wybrał e-mocarza albo coś podobnego. Tylko po co, jak mam to samo kilkadziesiąt razy taniej niewielkim nakładem pracy?

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Nie ma co przesadzać M5 - 60 pln, F9 - 65 pln - komplet na cały reku to 2szt. m5 i 1 szt f9 - to 185 pln, 3 wymiany w roku to 555 pln

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    Nie ma co przesadzać M5 - 60 pln, F9 - 65 pln - komplet na cały reku to 2szt. m5 i 1 szt f9 - to 185 pln, 3 wymiany w roku to 555 pln
    M5 - 4 wymiany w roku. F9 - dobre pytanie. Ale na pewno częściej. Obstawiam 4-6 tygodni średnio.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel93

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    15

    Domyślnie

    Wystarczy dbać o filtry i raz na dwa tygodnie je odkurzyć i spokojnie na dwóch kompletach można zimę pokonać, a na kolejnym okres letni. Nikt nie wymienia filtrów co 4-6 tygodni bo wtedy w żaden sposób nie było by to opłacalne, i mało kto by sobie pozwolił na taka częstotliwość.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zawsze masz taką możliwość przy rekuperacji. Jakbym miał płacić ponad tysiąca rocznie za wkłady to pewnie bym wybrał e-mocarza albo coś podobnego. Tylko po co, jak mam to samo kilkadziesiąt razy taniej niewielkim nakładem pracy?
    Już ustaliliśmy wcześniej, że to nie jest to samo.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony