dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 64 z 64

Temat: Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?

  1. #61
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Kwestia wydajności to się oczywiście okaże. Mam szczerą nadzieję, że będzie warto... a co do ceny to już bym polemizował...

    Pierwsza firma z brzega (aleklima) cena montażu 1500 zł (sam MONTAŻ) i to z ograniczeniami, że wykonany zostanie przewiert, sprawdzenie szczelności układu, odłączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną, wyprowadzenie skroplin i podłączenie podstawowe elektryczne i wszystko do 3m rurki freonowej. Wszystko inne płatne extra.

    Sprawdzam katalog fuji na 2019r L:

    No to 1500....
    Pierwsza z brzega najtańsza jednostka... to KPCA fuji electronic 2kw.... 2900 zł Przedział cenowy od 2900 do na oko 8k za jednostkę (kanałowe po 15k)
    (to już mamy 3400zł i to bez jednostki zewnętrznej) .... powiedzmy że z zewnętrzną będzoe 4.5k wszystkiego....

    Typowy rekuperator na moją kubaturę, proponowana cena 8500zł. HRH5 z (teoretyczną) możliwością klimatyzowania całego domu to ok 15k.

    Instalacja zwykłęgo systemu rekuperacji pod mój dom to 18-20k brutto. (jak pytałem)
    Instalacja owego HRH wraz z modułem klimatycznym to już ok 30k acz to się jeszcze okarze.

    JEŚLI (a o to się najbardziej rozchodzi) owa reku spełni swoje zadanie, to moża rzec, że jak na klimat w całym domu to będzie to dobre rozwiązanie iopłacalne.
    Jeśli nie wyrobi się klima to będzie to gruby FAIL.


    Ale z drugiej strony, równie dobrze można założyć tańszą reku a klimatyzację wyprowadzić tylko w kluczowych pomieszczeniach. Salon, poddasze które na bank się nagrzeje w zimę.

    To się okarze ;P


    Chwilowo jestem na etapie projektu a i gdybam czy w garażu i w wiatrołapie robić reku czy nie

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Pierwsza firma z brzega (aleklima) cena montażu 1500 zł (sam MONTAŻ)
    Coś od drogiego brzegu zaczynasz. Z Allegro:
    Montaż klimatyzacji Samsung LG GREE Wwa Bemowo 800,00 zł
    Klimy nowe zaczynają się niewiele powyżej 1300zł (z 23% VAT - jak kupujesz z usługą motanżu, to VAT na całość jest 8%).


    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Instalacja zwykłęgo systemu rekuperacji pod mój dom to 18-20k brutto. (jak pytałem)
    Firmy instalacyjne szaleją z cenami. Mnie wszystkie materiały kosztowały 9665,20 zł brutto z VAT 23% (przy montażu przez firmę byłoby 8%) razem z rekuperatorem z odzyskiem wilgoci (trochę eksperymentowałem, i kilka stówek mam w niepotrzebnych kształtkach i rurach a co nieco do wykorzystania w przyszłości - można przyjąć, że te zbędne graty to wartość wyrzutni dachowej, którą mam w rubryce "dach"). Sądzę, że ekipa wprawiona w boju 2-3 ludzi pospinałaby to w jeden dzień (wszystkie przepusty gotowe).

    Z kosztem montażu klimy mam trochę pokręcone. Bo rury mi kładł ... elektryk. Z którym rozliczenia mam pokręcone. W sensie wiem dokładnie ile mu zapłaciłem, ale ile za rurę, a ile np. za robociznę to już podział jest dosyć umowny. Ale weźmy, że to ze 200zł. Potem kupiłem klimę z montażem tymczasowym, na paletach, z dala od muru bo potem miała być robiona opaska. I to kosztowało mnie 2160zł brutto. Jak opaska była gotowa, to za dojazd, przestawienie (z rozpięciem układu, skróceniem rur, próżnią itd.) i dosyć drogie stopy do tego fix-it foot zapłaciłem 521,40 zł - czyli razem za Gree 3,2kW zapłaciłem jakieś 2900zł. Ale jakbym robił od razu docelowe rozwiązanie jedną ekipą, to pewnie w 2,5K zł bym się zmieścił (a to nie najtańszy model z serii a i marka tania, ale nie najtańsza).

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Chwilowo jestem na etapie projektu a i gdybam czy w garażu i w wiatrołapie robić reku czy nie
    W garażu nie ma sensu, bo będzie pewnie chłodniej, więc szybciej pogorszy ilość odzyskanych kWh niż poprawi. Nie ma też potrzeby pchać spalin i oparów rzeczy, które zazwyczaj trzyma się w garażu przez wymiennik i brudzić go.

    Z kolei wiatrołap jak najbardziej - chyba, że będzie przez niego przepływało powietrze np. z salonu do pomieszczenia technicznego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-09-2020 o 02:50

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z kolei wiatrołap jak najbardziej - chyba, że będzie przez niego przepływało powietrze np. z salonu do pomieszczenia technicznego.
    Nie wiem czy wspominałem, w moim wiatrołapie będzie też kotłownia. Projektant i wykonawca powiedzieli by zostawić tam grawitacyjną.

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Witam,
    Szanowni, przyszło Mi do głowy pytanie.

    Jedna z firm zakładających rekuperację zasugerowała montaż rekuperatora na poddaszu w szycie zamiast w garażu.

    I sobie tak myślę, czy aby rekuperator upchnięty na poddaszu nie będzie się grzał razem z tym poddaszem?
    Mam na myśli sytuację taką jak lato, słońce wszędzie i... poddasze a w nim rekuperator.

    Pozdrawiam!

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony