dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie inteligentny dom - serwerownia w kotłowni

    Jestem na etapie projektowania domu i napotkalem pewien problem. Chcialbym z czasem stworzyc inteligentny dom (minimum to kable ethernet oraz tv w wiekszosci pomieszczeń). Dodatkowo chciałbym kontaktrony w oknach oraz na pewno pojawi się wiecej zastosowań.

    W tej chwili mam juz serwer NAS, kilka switchy, serwer VPN. Będzie geż centrala alarmowa. Najlepiej to wszystko umiescic w szafie typu Rack. Pozniej gdy do domu bedzie podlaczony swiatlowod to w chcialbym miec w tamtym pomieszczeniu przylacze.

    Kotlownia wg aktualnej koncepcji ma byc na froncie domu (front jest od polnocy), wychodzi ppmisszczenie o wymiarach ok 2,9x2m a wiec calosc ma niecale 6m2.

    Kotlownia ma mieć piec gazowy i do tego zasobnik, być może rekuperator. Nie mam niestety garazu w ktorym moglbym upakować sprzęt sieciowy stąd mój pomysł zastosowania kotłowni.

    Czy można tak to zrobić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z tego co napisałeś nic nie ma znamion automatyki domowej.

    "tak to zrobić" znaczy kontaktrony w oknach, centrala alarmowa w szafie rack? Pewnie, że można sięgać lewą ręką do prawej kieszeni.

  3. #3

    Domyślnie

    W tej chwili mam kilka sprzętów, które stoją luzem, a chciałbym je zamontować w szafie typu rack.

    Jeszcze do końca nie wiem co konkretnie będzie w tym domu, ale pytam o miejsce na centralę do tego wszystkiego.

  4. #4

    Domyślnie

    Możesz w kotłowni pod warunkiem, że nie będzie się tam kurzyć. Ma to zalety ze względu na hałas i chłodzenie. Alarm bym jednak dał do dedykowanej jemu obudowy.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje,

    Nie upieram sie na centralkę alarmu w takiej szafie, to była tylko propozycja.
    Druga sprawa - czy w kotłowniach, a więc oddzialnych pomieszczeniach z piecem gazowym oraz zasobnikiem na wodę należy zrobić ogrzewanie czy taki piec nagrzewa pomieszczenie sam?
    Ostatnio edytowane przez Krukosz ; 15-04-2020 o 08:46

  6. #6

    Domyślnie

    Nie musisz ogrzewać takiego pomieszczenia. Aczkolwiek dobrze jest mieć taką możliwość na wypadek potrzeby podniesienia temperatury.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Druga sprawa - czy w kotłowniach, a więc oddzialnych pomieszczeniach z piecem gazowym oraz zasobnikiem na wodę należy zrobić ogrzewanie czy taki piec nagrzewa pomieszczenie sam?
    Szybciej klimy tam będziesz potrzebował do chłodzenia elektroniki, niz czegoś do grzania gdy juz będziesz mieszkał.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Druga sprawa - czy w kotłowniach, a więc oddzialnych pomieszczeniach z piecem gazowym oraz zasobnikiem na wodę należy zrobić ogrzewanie czy taki piec nagrzewa pomieszczenie sam?
    Kocioł gazowy w zasadzie nie dogrzewa pomieszczenia. Ale będziesz miał tam zasobnik CWU, a on ma straty postojowe.

    Napiszę Ci jeszcze mój przykład. Dostałem wyniki OZC.
    Kotłownia (4,2mkw), która jest pomieszczeniem narożny budynku i styka się jedna ściana z łazienką, a nad kotłownia jest druga łazienka ma obciążenie cieplne 48 W.
    Obok kotłowni jest wiatrołap (4,4mkw), który ma tylko jedną ścianę zewnętrzną oraz przylega do kuchni i holu ma obciążenie cieplne 184 W.

    Sam widzisz, ze akurat w moim przypadku (zależy bardzo od rozkładu domu) potrzeba robienia grzania w kotłowni jest prawie że do pominięcie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Kocioł gazowy w zasadzie nie dogrzewa pomieszczenia. Ale będziesz miał tam zasobnik CWU, a on ma straty postojowe.

    Napiszę Ci jeszcze mój przykład. Dostałem wyniki OZC.
    Kotłownia (4,2mkw), która jest pomieszczeniem narożny budynku i styka się jedna ściana z łazienką, a nad kotłownia jest druga łazienka ma obciążenie cieplne 48 W.
    Obok kotłowni jest wiatrołap (4,4mkw), który ma tylko jedną ścianę zewnętrzną oraz przylega do kuchni i holu ma obciążenie cieplne 184 W.

    Sam widzisz, ze akurat w moim przypadku (zależy bardzo od rozkładu domu) potrzeba robienia grzania w kotłowni jest prawie że do pominięcie.
    Z Twojego opisu wynika, że moja koncepcja jest bardzo podobna, bo po jednej stronie wiatrołapu mam kuchnie a po drugiej kotłownie, narożnikowo.

    Inna sprawa - czy spiżarnia w okolicy kotłowni tj. kotłownia a za nią spiżarnia z pół otwartą ścianą to dobry pomysł?

  10. #10

    Domyślnie

    W dzisiejszych domach, które są bardzo dobrze izolowane i mają małe straty energii rozważanie spiżarni jest bez sensu. W spiżarni ma być chłodno, bo służy do przechowywania produktów spozywczych. A w nowo budowanym domu nie znajdziesz chłodnego miejsca.
    Chyba, ze spiżarnia chcesz nazwać skladzik na mydło i powidło, to wtedy ma to sens.

  11. #11

    Domyślnie

    Bardziej chodzi mi właśnie o taki składzik. W projektach takie składziki nazywane są spiżarniami i zazwyczaj znajdują się w kuchni.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Hmm...
    Serwer NAS - dobry router z dyskiem zewnętrznym jeżeli ma być w szafie, jeżeli wolnostojący : to zazwyczaj będziesz chciec mieć dostęp żeby z USB/sd zrzucić zdjęcia, muzę, filmy - jeżeli taki NAS - to raczej gdzieś w salonie koło kina domowego ?
    Serwer VPN - znowu funkcja w dobrym routerze
    Kilka switchy? Po co ? Kable do szafki rack , patchpanel, 1 porządny rackowy switch.
    Kilka switchy to opóźnienia i trudna diagnoza usterki, problem z zasilaniem.
    Czujki na oknach - i co dalej?

    Sprawne, szybkie, niezawodne i nie hałasujące : router Fritz plus switch rackowy, patchpanel, jakiś UPS. NAS pod tv.

    Zainteresuj się routerami właśnie Fritza - kocham je. Stabilne i mega funkcje mają. Działający mesh, dect, tunele VPN, obsługa dwóch łączy,
    2zakresowe wifi, sieć dla gości, smarthome : regulatory na grzejniki.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  13. #13

    Domyślnie

    Serwer NAS mam w tej chwili w RAIDZ1, 3x2TB, oddzielna maszyna z zainstalowanym XigmaNAS
    Serwer VPN - przechodziłem przez to w routerze. Wydajność marna (A router mam raczej z półki średniej

    Moja aktualna sieć to 2 fizyczne lokalizacje spięte VPNem i korzystające z jednego zasobu sieciowego. Zwykły dysk zewnętrzny do routera rozważałbym jeżeli zasób sieciowy miałby być używany do bieżącego backupu czy oglądania filmów.

    Router mam na OpenWRT więc to wszystko jestem w stanie sobie skonfigurować o czym mówisz.

    Te kilka switchy o których mówiłem to w rzeczywistości okażą się prawdopodobnie jednym switchem z obsługą VLAN tak aby wszystkie urządzenia IoT oddzielić od reszty sieci.

  14. #14

    Domyślnie

    Ta średnia półka routera to dalej jakiś ARM zapewne, więc szału nie będzie.

    Mój switch z PoE zagłusza wszystko w szafie i grzeje się jak cholera. I z tego powodu bym go chętnie do kotłowni wywalił.

  15. #15

    Domyślnie

    Router nie jest demonem prędkości jeżeli chodzi o procesor - mam MTK7621, dlatego też żadna z usług nie jest trzymana na tym urządzeniu.
    Musiałbym mieć coś znacznie mocniejszego, dodatkowo na x86. I mimo to wolałbym wtedy nie obciązac tego VPNem oraz NAS

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    No to u mnie tak to wyglada:
    LAN 1 - LTE Orange(nie ma nic innego) publiczne IP, Router FritzBox 6890LTE - siec LAN 1gbps z antena wbudowana (musze dolozyc zewnetrzna)
    LAN 2 - LTE Orange(nie ma nic innego) publiczne IP, Router FritzBox 6890LTE - siec LAN 1gbps z antena zewnetrzna

    LTE ograniczone do pracy w 2 czestotliwosciach (zeby nie przeskakiwal, bo zrywa RDP)

    Zestawiony VPN na stale LAN-LAN bardzo stabilny - 1/2 zerwania na dobe

    Wyniki wg istniejacej infrastruktury:
    Ping i kopiowanie danych (w tunelu)

    info o LAN 1

    info o LAN2

    Mysle ze antenka zewnetrzna w LAN 1 sporo zmieni patrzac na dane z zasiegu LAN1
    Kopiowanie na poziomie 512kb/s no szalu nie ma

    Klik prawym i otworz w nowej karcie - lepiej widac
    Ostatnio edytowane przez fighter1983 ; 16-04-2020 o 20:08
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony