dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Cool Wysoki taras - fotorelacja

    Witam,
    Jako, że mam już za sobą samodzielną budowę wysokiego tarasu na słupach wrzucam tutaj fotorelację jak to u mnie wyglądało, mam nadzieję, że komuś się przyda.

    W 2018, a nie sądzę by wiele się zmieniło do teraz, płaciłem za materiał:
    • deska tarasowa kl A/B (97 m2) - 5900 zł
    • tarcica kl C24 9x9 cm (52 m) - 780 zł
    • tarcica kl C24 4,5x9,5cm (142 m) - 1095 zł
    • tarcica kl C24 7x7cm (175 m) - 1570 zł
    • wkręty tarasowe - 663,70 zł (trochę za dużo wziąłem)
    • beton B25 chyba coś w okolicy 800 zł za 2 kubiki z transportem
    • tuby kartonowe 10 sztuk (każda 3 m długości do cięcia na potrzebna odcinki) - 825 zł, po zerwaniu płaczemy przy paleniu ich jak ponad 8 stówek idzie z dymem
    • impregnat do legarów (nie pamiętam jaki) i 20 L oleju Remmers do desek tarasowych (przed przykręceniem trzeba zaolejować też spodnią stronę) - 1000 zł
    • kątowniki i inne łączniki montażowe do skręcenia legarów ze sobą z wkrętami - 250 zł
    • pręty gwintowane, kotwa chemiczna, agrowłóknina, wypożyczenie wiertnicy i jakieś pomniejsze rzeczy liczmy około 750 zł

    Czyli koszt wszystkich materiałów wyszedł u mnie około 13 500 zł.

    Polecam stosować deski dwustronnie ryflowane, w razie gdy się trafi jakiś sęk czy inna wada to można obrócić.

    Projekt tarasu, brakuje na nim jeszcze jednego rzędu słupków dookoła (drugie do podparcia schodów).


    Otwory po wiertnicy na głębokość około 1 m.


    Wstawione kartonowe tuby szalunkowe (wsunięte w otwory jedynie na kilka cm). Niskie z przodu pod podpory dla schodów, później doszedł jeszcze jeden rząd takich samych dookoła.


    Tuby zalane betonem + wibrowanie. W tym czasie można było impregnować belki.


    Zrywamy kartonowe tuby.


    Słupy zasmarowane dysperbitem.


    Ułożone legary i belki poprzeczne. Legary osadzone są na gwintowanych prętach tak by łatwo można było je wyregulować. Pręty osadzone są z kolei w kotwie chemicznej.




    Rozłożona agrowłóknina pod tarasem i dodane podparcie schodów.


    Deskowanie.




    Dodane belki na schodach i deskowanie schodów.




    Wyjście z progu. Deski są nad parapetem.


    Efekt końcowy. Zostało jeszcze trochę prac z wykończeniem trawnika przy tarasie, obrzeże, podniesienie ziemi itp.
    Ostatnio edytowane przez faktory244 ; 29-04-2020 o 13:31

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    libra100

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał faktory244 Zobacz post
    Witam,
    Jako, że mam już za sobą samodzielną budowę wysokiego tarasu na słupach wrzucam tutaj fotorelację jak to u mnie wyglądało, mam nadzieję, że komuś się przyda.

    Otwory po wiertnicy na głębokość około 1 m.


    Wstawione kartonowe tuby szalunkowe (wsunięte w otwory jedynie na kilka cm)
    Niskie z przodu pod podpory dla schodów, później doszedł jeszcze jeden rząd takich samych dookoła.


    Tuby zalane betonem + wibrowanie. W tym czasie można było impregnować belki.


    Zrywamy kartonowe tuby.


    Słupy zasmarowane dysperbitem.


    Ułożone legary i belki poprzeczne. Legary osadzone są na gwintowanych prętach tak by łatwo można było je wyregulować. Pręty osadzone są z kolei w kotwie chemicznej.




    Rozłożona agrowłóknina pod tarasem i dodane podparcie schodów.


    Deskowanie.




    Dodane belki na schodach i deskowanie schodów.




    Wyjście z progu. Deski są nad parapetem.


    Efekt końcowy. Zostało jeszcze trochę prac z wykończeniem trawnika przy tarasie, obrzeże, podniesienie ziemi itp.
    Super, świetna fotorelacja! Nie masz czasem zdjęć z betonowania?

  3. #3

    Domyślnie

    Świetna robota. Jaki masz rozstaw między słupami? Jakie przekroje legarów i kontr legarów? Jakimi śrubami kręciłeś deskę tarasową?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Świetna robota. Jaki masz rozstaw między słupami? Jakie przekroje legarów i kontr legarów? Jakimi śrubami kręciłeś deskę tarasową?
    Proszę tu masz projekt, brakuje na nim jeszcze jednego rzędu słupków dookoła (drugie do podparcia schodów).
    Deski kręciłem dokładnie tymi wkrętami. Tutaj nie radzę oszczędzać bo jak kupisz jakieś wkręty które okażą się nie do końca nierdzewne to zniweczysz całą robotę, momentalnie pojawią się rdzawe zacieki. Ten teras robiłem w 2018 roku i nic się z wkrętami nie dzieje.


  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał libra100 Zobacz post
    Super, świetna fotorelacja! Nie masz czasem zdjęć z betonowania?
    Niestety zdjęć nie mam, nie było komu robić Beton zamówiłem gotowy, jak dobrze pamiętam był to B25. Beton zrzucili na folię przed domem, taczka i przerzucanie łopatą do szalunków plus wibrowanie mniej więcej taką wibrą. Zasypać część, zawibrować od dna i tak po kolei w górę, bez wibrowania nie polecam bo dzięki temu bardzo mocno się zagęszcza.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał faktory244 Zobacz post
    Proszę tu masz projekt, brakuje na nim jeszcze jednego rzędu słupków dookoła (drugie do podparcia schodów).
    Deski kręciłem dokładnie tymi wkrętami. Tutaj nie radzę oszczędzać bo jak kupisz jakieś wkręty które okażą się nie do końca nierdzewne to zniweczysz całą robotę, momentalnie pojawią się rdzawe zacieki. Ten teras robiłem w 2018 roku i nic się z wkrętami nie dzieje.

    podaj proszę odległość środka słupa do ściany - wyliczyli mi 23 tys. za mniej wiecej taki sam taras - więc chyba też sam sobie zrobię

  7. #7

    Domyślnie

    Super, wielkie dzięki za informacje. Rozumiem, że między dolnymi legarami masz po 130 cm odstępu, czy legary poprzeczne nie uginają się na tym odcinku ? Legary robiłeś z modrzewia ? Czym impregnowałeś. Deska tarasowa 27 mm gruba ?

    Sorry, że zasypuje pytaniami, ale jestem na etapie, gdzie można jeszcze coś zmodyfikować

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    podaj proszę odległość środka słupa do ściany - wyliczyli mi 23 tys. za mniej wiecej taki sam taras - więc chyba też sam sobie zrobię
    Odległość słupa od ściany powstała automatycznie - najbliżej na ile dało się ustawić pionowo wiertnicę

    Uzupełniłem post o koszt materiału.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Super, wielkie dzięki za informacje. Rozumiem, że między dolnymi legarami masz po 130 cm odstępu, czy legary poprzeczne nie uginają się na tym odcinku ? Legary robiłeś z modrzewia ? Czym impregnowałeś. Deska tarasowa 27 mm gruba ?

    Sorry, że zasypuje pytaniami, ale jestem na etapie, gdzie można jeszcze coś zmodyfikować
    Pytaj, jak tylko będę wiedział to pomogę. Poprzeczne nic się nie uginają - są postawione na krótkim boku więc są sztywne. Jak to wszystko jest skręcone to nawet nie drgnie.



    Legary były z czegoś skandynawskiego kl C24. Do impregnacji nie używałem czegoś szczególnego, nie pamiętam co to było ale raczej coś pokroju drewnochronu przemalowane 2 albo 3 razy. Deska tarasowa szerokość 145 mm grubość 26 mm bo dwustronnie ryflowana (polecam dwustronną bo w razie jakiejś wady można obrócić).

    Uzupełniłem post o koszt materiału.

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli legary poprzeczne grubsze niż miałeś w projekcie. U mnie muszę dać 4,5x7 cm pionowo, ale mam gdzieś 115 cm między słupami. Zastanawiam się czy będzie sztywno.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Wygląda bardzo profesjonalnie! Jak długo nad tym pracowałeś?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Czyli legary poprzeczne grubsze niż miałeś w projekcie. U mnie muszę dać 4,5x7 cm pionowo, ale mam gdzieś 115 cm między słupami. Zastanawiam się czy będzie sztywno.
    A fakt, zaktualizowałem zdjęcie projektu w pierwszym poście. Ciężko powiedzieć jak będzie ze sztywnością bez sprawdzenia (skręcenie całości).

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki. Chyba dla pewności zmienię swoje kontrlegary na wymiar 4x9 zamiast 4x7cm. U mnie niestety było kopane w gruzowisku i otwory mocno się rozjechały. Wychodzi mi średnio 120 cm między dolnymi legarami, a widzę, że wszędzie zalecają max 100cm

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ann_knast Zobacz post
    Wygląda bardzo profesjonalnie! Jak długo nad tym pracowałeś?
    Na początku praca idzie szybko, wiertnicą twory w kilka godzin, tak samo zalanie słupów betonem i w weekend masz to przygotowane. Później sporo czasu schodzi na impregnację legarów, olejowanie desek z obu stron, ustawianie legarów, skręcenie tego w całość no i później deskowanie. Zszedł mi na to cały maj ale nie śpieszyłem się, szczególnie, że nie mogłem poświęcić całych dni na to.

  15. #15

    Domyślnie

    Super robota. Czym wierciles otwory pod pret gwintowany w legarach? Jakis tip zeby idealnie wywiercic otwory w osadzone juz szpilki?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Super robota. Czym wierciles otwory pod pret gwintowany w legarach? Jakis tip zeby idealnie wywiercic otwory w osadzone juz szpilki?
    Nic szczególnego, wiertło świder do drewna, nie za duże obroty i spokojnie prosto nawiercisz.

  17. #17

    Domyślnie

    Ok. A jak wykonales konstrukcje pod schody? Mozesz opisac co i jak? Masz moze wiecej fotek tego elemntu? Widac ze wyszlo u Ciebie wszystko idealnie i chcialbym wykonac podobnie.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Ok. A jak wykonales konstrukcje pod schody? Mozesz opisac co i jak? Masz moze wiecej fotek tego elemntu? Widac ze wyszlo u Ciebie wszystko idealnie i chcialbym wykonac podobnie.
    Na zdjęciach poniżej powinno być to widać w miarę. Podstawa schodów to była szeroka decha (najszersza co udało mi się znaleźć na składzie) w której naciąłem stopnie ale jak widać na zdjęciu wiele materiału tam nie zostało więc dokręciłem dla wzmocnienia belkę od spodu. Taki element przykręcony jest do legara, opiera się dodatkowo na słupie oraz mam kolejne podparcie na pręcie osadzonym w betonie i najniżej opiera się bezpośrednio na niskim słupku. Póżniej całość została skręcona belkami 7x7 cm do których już kręcone były deski. Na schody zeszło sporo czasu bo jednak trzeba to dokładnie policzyć wszystko żeby później deskowanie pasowało.




  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Wyszło bardzo ładnie.

    Co ile czasu trzeba odnawiać takie deski? Trzeba je będzie pomalować z góry tylko czy odkręcać i malować/impregnować obustronnie? Jakiej powierzchni masz ten taras?

    Do naszego tarasu jeszcze kilka lat, ale koszty liczę. Twój taras wychodzi bardzo tanio w porównaniu do tarasu z deski kompozytowej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Wyszło bardzo ładnie.

    Co ile czasu trzeba odnawiać takie deski? Trzeba je będzie pomalować z góry tylko czy odkręcać i malować/impregnować obustronnie? Jakiej powierzchni masz ten taras?

    Do naszego tarasu jeszcze kilka lat, ale koszty liczę. Twój taras wychodzi bardzo tanio w porównaniu do tarasu z deski kompozytowej.
    Ja odnawiam je raz w roku na wiosnę i tylko od góry, niektórzy robią to dwa razy w roku na wiosnę i przed zimą, a jeszcze inni nic z tym nie robią Przed przykręceniem musisz zaimpregnować je całe, później już ich nie odkręcaj.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony