dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Jak poprawić wentylację względem projektu

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiop

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-053
    Posty
    10

    Domyślnie Jak poprawić wentylację względem projektu

    Witam,
    buduję sobie radośnie dom wg. projektu Lubiany wariant I. W poniedziałek będę miał zalewany strop. Niestety dopiero teraz okazało się, że w projekcie budynku praktycznie nie mam wentylacji. Poza wentylacją kanalizy. Ta jest niezła.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wentylacja.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	443118

    Wyszło to dopiero wtedy, gdy mój wykonawca pytał mnie gdzie w stropie zostawić otwory na jakąś wentylację. Do tej pory nie zwróciłem na to uwagi, ale jedyne kominy wentylacyjne są w kominach. Jeden wentyluje kotłownię i garaż, drugi wentyluje salon. Wykonawcy powiedziałem, żeby zostawił luki w stropie na wentylację w miejscach zaznaczonych czerwonymi kropkami, to się to wyciągnie nad dach i da wiatraczek w suficie. Coś tam wyciągnie. Ta kropka nad kuchnią to do okapu.
    Co jednak zrobić z pokojami?

    Projekt zakłada wentylację pomieszczeń nawiewnikami higrosterowanymi w oknach, ale wiem że to jest wyjście do doopy, bo po pierwsze powietrze nawiewnikiem wleci do środka, ale którędy wyleci? A po drugie w zimie będzie po prostu wiać chłodem. Poza tym, nawiewnik zawsze można sobie dołożyć do okien później, już na etapie mieszkania, jeśli uznam, że się przydadzą.

    Na pełną rekuperację mnie nie stać (ile taka instalacja? Pewnie koło 20 tysięcy), więc wymyśliłem, że w każdym pokoju w miarę blisko sufitu zamontuję takie oto urządzenia (po 1 na pokój):

    https://www.allewenta.pl/index.php?r...iABEgKC0_D_BwE

    Powiedzcie mi proszę czy to jest dobry pomysł, a jeśli nie to podsuńcie inne rozwiązanie, które mnie nie zabije kosztem. Budżet mam i tak napięty, bo kalkulowałem kredyt w połowie ubiegłego roku, a ceny nie poszły w dół...

    Poza tym, powiedzcie mi, jak mam taką dziurę w stropie żelbetowym nad łazienką, to zakładam tam wiatraczek podłączony do kontaktu, z rury robię wyprowadzenie na dach i zakańczam dachówką z kominkiem albo wentylacyjną, czy jakoś inaczej się to robi? Woda nie będzie mi się zimą skraplać w takiej rurze?

    Jeśli głupie pytania, to po prostu wyjaśnijcie gdzie popełniam błędy. Pierwszy raz buduję dom.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pytaj projektanta - niech uzupełni swoją fuszerkę i dołoży projekt wentylacji (najlepiej rekuperację).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiop

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-053
    Posty
    10

    Domyślnie

    1. Projekt typowy z muratora.
    2. W projekcie teoretycznie wentylacja jest - przez nawiewniki.
    3. Na rekuperację mnie nie stać, co napisałem już w pierwszym poście.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    1. Projekt typowy z muratora.
    2. W projekcie teoretycznie wentylacja jest - przez nawiewniki.
    3. Na rekuperację mnie nie stać, co napisałem już w pierwszym poście.
    1. Musiałeś mieć projektanta z uprawnieniami co się podpisał pod papierami do starostwa - to on odpowiada za kompletność projektu. On kwalifikuje i dokumentuje odpowiednio ewentualne zmiany w projekcie które pojawiają się w czasie budowy.
    2. Nawiewniki to tylko część wentylacji WG - druga część to kominy wentylacyjne. Jak nie ma kominów, to jest błąd w projekcie.
    3. Wentylacja grawitacyjna jest dla rozrzutnych a mechaniczna nie jest wiele droższa na etapie budowania.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiop

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-053
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ad 1. Chodzi o człowieka od instalacji sanitarnych czy architekta?

    Ad. 2 Dobrze wiedzieć

    Ad 3 No właśnie może i nie jest wiele droższe pytanie ile to wiele i dla kogo. Poza tym czemu uważasz, że grawitacyjna jest dla rozrzutnych a rekuperacja nie? Chodzi o koszty ogrzewania?

    Poza tym nie dotyczy to meritum mojego pytania, więc może sformułuję je inaczej:

    Mam zamiar użyć takiego urządzenia w ścianach sypialń:
    https://www.allewenta.pl/index.php?r...iABEgKC0_D_BwE

    Czy Waszym zdaniem tego typu urządzenia, zamontowane w każdym pokoju sypialnianym, będą w stanie zastąpić pełny system rekuperacyjny przynjamniej w około 70%? Czy to mówiąc kolokwialnie "wystarczy"?

    Wiem, że najlepiej jak projektant zaprojektuje profesjonalną rekuperację z odzyskiem ciepła, i zainstaluje ją renomowana firma z certyfikatem.
    Tylko, że do jutra (jutro mi leją strop), nie zdobędę nawet nigdzie projektu wentylacji. Nawet gdybym miał dodatkowe 20 koła na rekuperację. Po zalaniu stropu oprócz instalacji dojdzie zrobienie otworów w stropie żelbetowym, więc istalacja będzie jeszcze droższa.

    Nie chcę wstrzymywać lania stropu. Zależy mi na czasie, bo mieszkanie w którym obecnie mieszkam jest zawilgocone i zagrzybione. Nic nie da się z tym zrobić, więc muszę szybko zbudować dom z dobrą ale nie perfekcyjną wentylacją. Taki normalny. Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem wydają mi się urządzenia z wstawionego linku, tylko chciałem Waszej zasięgnąć, Waszej opinii czy "dadzą radę". Czy to się nada, Czy może macie jakieś inne lepsze pomysły, które mi nie wstrzymają zalewania stropu, nie zmuszą do wykładania pieniędzy na rekuperację i nie będą też kosztować krocie? Cała reszta pierwszego posta służyła zobrazowaniu sytuacji.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    Ad 1. Chodzi o człowieka od instalacji sanitarnych czy architekta?
    Masz tę osobę wpisaną z imienia i nazwiska na początku dziennika budowy.


    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    Ad 3 No właśnie może i nie jest wiele droższe pytanie ile to wiele i dla kogo.
    Mnie na początku wyszło taniej na używanym rekuperatorze i własnej robociźnie. Po wymianie reku ze 2-3k drozej mi wyszły koszty inwestycyjne, bo chciałem odzysk wilgoci. Po uwzględnieniu nawilżaczy do każdego pomieszczenia z nawiewnikiem znowu różnica byłaby żadna.


    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    Poza tym czemu uważasz, że grawitacyjna jest dla rozrzutnych a rekuperacja nie? Chodzi o koszty ogrzewania?
    Tak.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca


    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    Mam zamiar użyć takiego urządzenia w ścianach sypialń:
    https://www.allewenta.pl/index.php?r...iABEgKC0_D_BwE

    Czy Waszym zdaniem tego typu urządzenia, zamontowane w każdym pokoju sypialnianym, będą w stanie zastąpić pełny system rekuperacyjny przynjamniej w około 70%? Czy to mówiąc kolokwialnie "wystarczy"?
    Łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną lub hybrydową jest zabronione. Jak zlikwidujesz nawiewniki, to możesz to montować.


    Cytat Napisał grzesiop Zobacz post
    Tylko, że do jutra (jutro mi leją strop), nie zdobędę nawet nigdzie projektu wentylacji. Nawet gdybym miał dodatkowe 20 koła na rekuperację. Po zalaniu stropu oprócz instalacji dojdzie zrobienie otworów w stropie żelbetowym, więc istalacja będzie jeszcze droższa.
    To zostaw sobie przepusty w każdym pomieszczeniu z rury 16cm w okolicach okien (popatrz na projekty wrzucane na FM) i ze 25-30cm nad pomieszczeniem, w którym będzie reku do wyrzutni dachowej i zamów projekt np. w peflex.
    W razie czego zaślepisz przed tynkowaniem styropianem i siatką.

  7. #7
    System rekuperacji HEATPEX ARIA to świeże powietrze w Twoim domu HEATPEX ARIA to nowoczesny system rekuperacji przeznaczony do domów jednorodzinnych. Najwyższa szczelność oraz wysoka higiena. Potrzebujesz projektu instalacji? Napisz : [email protected] heatpex.pl Polska

    Domyślnie

    W przypadku gdyby Pan potrzebował projektu instalacji zapraszam do kontaktu [email protected] , w wiadomości proszę powołać się na ten post - projekt wykonamy bezpłatnie
    Producent systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych HEATPEX ARIA.
    Darmowy projekt rekuperacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=po3u1AsannA

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony