dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie jaki rekuperator posiada dodatkowe akcesoria typu włącznik(czasowy) w kuchni, wc

    Witam, mam pytanie, szukam rekuperatorów które w swojej ofercie mają możliwość zastosowania dodatkowych włączników zwiększających wyciąg. Chodzi mi np o takie przyciski w kuchni , WC po naciśnięciu zwiększyć wyciąg na określony czas i powrót to standardowego trybu pracy, wiadome ze to będzie działać na cały budynek, ale chyba fajna opcja ?

    jak ktoś coś takiego przerabiał proszę o info.

  2. #2

    Domyślnie

    Łatwiej będzie znaleźć urządzenia, które takiej funkcji - nie mają.

  3. #3

    Domyślnie

    _John dzięki za odpowiedz , nie takiej oczekiwałem.

    Z tego co znalazłem to takie opcję maja AERISnext, ,Zehnder ComfoAir, Vasco - który najlepszy ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Zehnder takie coś ma, ale w nowych modelach wymaga dokupienia dodatkowego modułu.
    Na etapie budowy przewidziałem kable pod takie włączniki w kuchni i łazienkach, potem Zehnder wypuścił nowy model, który już nie miał takiej funkcji. Nie kupiłem modułu i nie mam włączników.

    Z perspektywy czasu wydaje mi się, że nie jest to konieczne, bo mam sterownik ścienny, gdzie mogę to włączyć oraz aplikację i też mogę nadzorować pracę reku z telefonu.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  5. #5

    Domyślnie

    no tak, ale trzeba wszędzie z tym telefonem biegac i szukać apki by to włączyć, włącznik czasowy chyba lepiej by się sprawdził. np. Wychodzisz spod prysznica i szukaj tel. by zwiększyć wyciąg, a tu masz przycisk i już po sprawie, ja pod tym kontem myślę. Jak przychodzi ktoś z poza domowników to tez apki raczej nie ma
    Ostatnio edytowane przez mihau#1 ; 21-04-2020 o 06:34

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    no tak, ale trzeba wszędzie z tym telefonem biegac i szukać apki by to włączyć, włącznik czasowy chyba lepiej by się sprawdził. np. Wychodzisz spod prysznica i szukaj tel. by zwiększyć wyciąg, a tu masz przycisk i już po sprawie, ja pod tym kontem myślę. Jak przychodzi ktoś z poza domowników to tez apki raczej nie ma
    Niekoniecznie...bo rekuperator wykrywa, nagły wzrost wilgotności i sam włącza większy bieg, po wyrównaniu wilgotności zmniejsza do zadanego.Nie potrzeba ani apki ani przycisku.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Niekoniecznie...bo rekuperator wykrywa, nagły wzrost wilgotności i sam włącza większy bieg, po wyrównaniu wilgotności zmniejsza do zadanego.Nie potrzeba ani apki ani przycisku.
    I jak nagle zimą wzrośnie z 30 do 50% to przewentyluje? Czy latem, jak będzie 65% wewnątrz, i więcej i cieplej na zewnątrz to będzie wietrzenie non stop?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Thessla z modułem expansion też to ma. I nawet miałem tego używać, ale jak zamontowałem czujniki wilgotności to uznałem, że nie ma to żadnego sensu.

    Bez zwiększania wyciągu cała wilgoć jest usuwana w 10 min.

    Ten niebieski pik w łazience to prysznic:

    https://lh3.googleusercontent.com/mM...=w1440-h289-no

    No i tak jak napisał Kaizen, latem możesz tylko pogorszyć sytuację.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9

    Domyślnie

    czyli co lepiej stosować czujniki wilgotności ?, a co w przypadku, gdy nie korzystamy z prysznica w łazience i nie ma większej wilgotności bo korzystamy z samego wc ?, czy nie lepiej wtedy stosować właśnie dodatkowy przycisk wymuszający wywiew ?
    Ostatnio edytowane przez mihau#1 ; 21-04-2020 o 14:57

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie wiem jak u innych, ale u mnie nie ma żadnego problemu z zapachami. Jeśli wyciąga wilgoć w 10 min, to zapachy w 5 min. Czy jest sens to przyśpieszać?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    czyli co lepiej stosować czujniki wilgotności ?, a co w przypadku, gdy nie korzystamy z prysznica w łazience i nie ma większej wilgotności bo korzystamy z samego wc ?, czy nie lepiej wtedy stosować właśnie dodatkowy przycisk wymuszający wywiew ?
    Nie wiem, czy są bardziej inteligentne rozwiązania. W moim reku zarówno czujnik CO2, wilgotności jak i przycisk do przewietrzania działają bardzo podobnie - zwierają złącze sygnałowe do masy. Czyli cała "logika" jest zaszyta w czujniku/przycisku. To on decyduje, czy wietrzyć. W praktyce logiki zero - tylko przekroczenie ustawionego poziomu CO2/wilgotności aktywuje wietrzenie... Co ma średni sens nawet, przy optymalnym umiejscowieniu czujnika (a mierzenie tego na uśrednionym wywiewie to już całkiem bezsen.
    Jakiś sens ma spięcie z okapem czy ręczne włączanie jak jest potrzeba.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli mamy równoważenie przepływu, to spinanie z okapem też nie do końca ma sens. Włączam czasem wyciąg w kuchni i nie ma żadnego problemu.

    CO2 nie mierzę - wymiana 40% w ciągu godziny. W ciągu dnia gdy sam byłem ws domu ustawiałem 25%, ale empiryczne odczucia jednak wskazywały, że to zbyt mała wymiana. Wilgotność mierzę i reguluję poprzez włączanie i wyłączanie nawilżacza kiedy jest za niska. Gdy będzie za wysoka, będzie włączana chłodnica na nawiewie żeby zbić wilgotność bezwzględną.

    Bazując narazie na 3 czujnikach w domu, rozbieżności między wilgotnością powietrza są naprawdę nieduże, więc póki co używam salonu jako pomieszczenie referencyjnego.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli mamy równoważenie przepływu, to spinanie z okapem też nie do końca ma sens. Włączam czasem wyciąg w kuchni i nie ma żadnego problemu.
    Włączenie okapu oznacza "gotuję" i należy włączyć funkcję "wietrzenie". Oczywiście że spinanie okapu z wentylacją nie ma sensu - tym bardziej przy okapie pracującym w trybie pochłaniacza warto zwiększyć obroty rekuperatora.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bazując narazie na 3 czujnikach w domu, rozbieżności między wilgotnością powietrza są naprawdę nieduże, więc póki co używam salonu jako pomieszczenie referencyjnego.
    U mnie w pomieszczeniu gdzie schnie pranie jest zdecydowanie wyższe. W kuchni przy gotowaniu też.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W kuchni przy gotowaniu na pewno będzie wyższe - u siebie kuchni akurat nie mierzę. Ale nie powoduje żadnej zmiany w jadalni/salonie, które są z kuchnią połączone.

    Pytanie czy w takiej sytuacji jest sens zwiększać intensywność wentylacji?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pytanie czy w takiej sytuacji jest sens zwiększać intensywność wentylacji?
    Jak kiedyś ugotujesz flaki (takie kupione surowe) to nie będziesz pytał

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do takich akcji mam wyciag tuż nad płytą. Z niewielkim ciągiem wyciąga wszystko znad garnka
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    co do okapu w kuchni też planuję, ale tylko sam filtr węglowy bez podłączenia z went. grawitacyjną. Chyba dobre rozwiązanie, tłuszcz z częścią zapachów idzie do filtra a resztę zrobi wyciąg z reku.
    Dużo opcji zaproponowaliście, muszę temat przemyśleć, podstawa to wybrać dobry rekuperator by później nie żałować wyboru .

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie mam wentylator w spiżarni, który wyciąga opary z kuchni tuż nad płytą w ścianie.

    Mam opcję powrotu poprzez przestawienie zwrotnicy i montaż filtra węglowego na wypadek gdyby wyciąg w kuchni powodował spadek wydajności odzysku ciepła, ale póki co nie zauważyłem żeby coś takiego się działo. Filtry węglowe w okapach są z reguły bardzo małe, do tego wentylatory głośne, dlatego robiłem niestandardowe rozwiązanie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #19

    Domyślnie

    U mnie w łazience po prysznicu wilgotność dobijała do >90%. Teraz ustawione tak, że powyżej 60% startuje wietrzenie(nie ma problemu zmienić/wyłączyć na lato). Lepiej, ale dalej dobija do > 70% i trochę paruje. Najlepiej sprawdza się włączenie wietrzenia zaraz przed wejściem pod prysznic.

    WM nie nadaje się do gotowania flaków. Tzn. nic nie pomoże.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jak długo taka wilgotność utrzymuje się w łazience? U mnie też paruje na te kilka minut, ale szybko schodzi z lustra. Aczkolwiek u mnie w piku dochodzi do max 70%.


    W salonie i jadalni mam mocno przewymiarowaną wentylację. Przez 3 miesiące nawet nie mieliśmy podłączonego wentylatora i zapachy w bardzo ograniczonym stopni przechodziły do jadalni. Generalnie dawała radę. Przy smażeniu trochę było czuć, ale było to mało uciążliwe, ale wtedy i wietrzenie niewiele zmeiniało. Wyciąg w kuchni załatwił sprawę.

    Właśnie instaluję w HA kalkulator do przeliczania wilgotności bezwzględnej, punktu rosy i komfortu termicznego. Będę starał się programować tak by zachować optymalne parametry wilgotności i temperatury.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony