dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie Koszty instalacji elektrycznej w budynku 150 m2

    Dzień dobry. Jestem nowa na forum. Widziałam tutaj temat o cenach za punkt, ale był to stary temat sprzed 5 lat. Chciałabym wiedzieć jak to wygląda obecnie. Jak kształtują się ceny zaprojektowania instalacji oraz jej zrobienia? Chodzi mi o koszt specjalisty, nie mówię o materiałach, bo te ceny mogę sprawdzić chociażby w hurtowniach. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że o ile ceny za położenie m^2 płytek albo malowanie są w miarę wystandaryzowane, to ceny elektryki niekoniecznie. Powiedzcie, ile Wy płaciliście za wykonanie instalacji elektrycznej w waszych domach? Jakie są obecnie ceny za punkt świetlny, gniazdko itp? Rozważam instalację systemu inteligentnego, dlatego instalacja powinna spełniać konkretne wytyczne, kontaktowałam się z paroma elektrykami z mojej okolicy i ceny były bardzo rozbieżne. Chciałabym mieć większe rozeznanie w temacie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jak się kontaktowałaś to znasz ceny. Myślisz , że ludzie będą teraz zgadywać jaki masz dom, co chcesz itp? Nie da się przez internet wycenić chyba, że na odczepne dać 5 razy wyżej i może się trafi jeleń Podaj wyceny tych specjalistów ( ale szczegółowe nie gołe kwoty) a będzie można się do tego odnieść.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja płaciłem w styczniu 60 zł za punkt, wkucie rozdzielni 200 zł i teraz 1200 zł za uzbrojenie rozdzielni, pomiary i papiery do ZE.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Chodzi mi o zrobienie elektryki dla domu inteligentnego. W skład tej instalacji ma wchodzić jakieś 120 punktów, takich jak gniazdka, światła oraz włączniki. Do tego jakieś 50 półpunktów, 12 odbiorników zewnętrznych, będą podzielone na cztery obwody, czyli światła zewnętrzne, nawodnienie ogrodu, no i jeszcze kable do bramy i wideodomofonu. Jedna firma przedstawiła wycenę na 17,5 tysiąca brutto a druga na prawie 23 netto. Z czego tylko ta tańsza opcja została podzielona na szczegóły typu: montaż punktu 40 złotych złotych, montaż punktu pośredniego 30, wykonanie rozdzielni 7000. Natomiast ta pierwsza wyceniła rozdzielnię na 3000 ale za instalację wewnętrzną (co ujęli zbiorczo) wpisali 16 000.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ja płaciłem w styczniu 60 zł za punkt, wkucie rozdzielni 200 zł i teraz 1200 zł za uzbrojenie rozdzielni, pomiary i papiery do ZE.
    Nie ma czegoś takiego jak "punkt".


  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Oczywiście że jest takie coś jak "punkt", być może każdy elektryk stosuje swoją definicję - jest to jednostka "miary" na podstawie której sporządzane są wyceny. Na przykładzie jednego z moich pokoi - dwa kinkiety i lampa w suficie (włączana na dwa przyciski) to 3 punkty, 3 puszki podwójne to 3 punkty, plus 1 punkt - gniazdko internetowe to jeden punkt.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Nie jestem specjalistką ale zaskakujące jest dla mnie, że nie ma czegoś takiego jak punkt. Tak jak pisałam na początku był pomysł robienia instalacji inteligentnej. Wypełniałam ankietę odnośnie wyceny takiego systemu i nawet w tej ankiecie było pytanie o to ile punktów będzie. Właśnie tych świetlnych, gniazdek i tak dalej. Poniekąd rozumiem ten argument o tych odległościach i różnicach między zrobieniem gniazdka a dociągnięciem jakiegoś kabla do bramy, ale nawet jak rozmawiałam z elektrykiem to mówił mi o punktach. W takim razie jak powinnam podejść do takiej wyceny?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Zależy co tam chcesz, taka podstawowa instalacja to około 4/5tys materiał a z robota różnie, jak dopytywałem się u siebie to jedni mówili 4 tys drudzy 8, zależne np czy masz bloczek kominkowy czybporotherm itp ale na 10tys. Spokojnie sie przygotuj

  9. #9

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak punkt. To zaszłość czasów komuny gdzie liczono w ten sposób.
    Ostatnio edytowane przez brencik ; 23-04-2020 o 16:39

  10. #10

    Domyślnie

    Też mam problem z wyceną. Jeden chce 15 tyś za sama robocizne A drugi 14 tyś już z materiałem i rozdzielnia na gotowo. Dziwne są wyceny w tej branży.

  11. #11

    Domyślnie

    No to rzeczywiście spora rozbieżność.
    Niech wycenią bez materiałów. Tylko musisz zadbać o to, żeby wyceniali to samo, czyli albo zgodnie z projektem, albo po szczegółowych uzgodnieniach z inwestorem.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Osobiście radziłbym zaopatrzyć się w materiały samemu Raz, że będzie taniej a dwa, że nie dostaniesz wszelkich możliwych resztek po innych budowach

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Niestety, wyposażenie rozdzielnicy może w tym samym domu kosztować z tysiąc, jak i 5 tysięcy - a jak ktoś się postara, to i przy tej samej liczbie obwodów przekroczy dychę.

    Zacząć warto od pytania jaki SPD i ile i jakich różnicówek w cenie. Już to może wyjaśnić kilka tysięcy różnicy w wycenie.
    Kolejne pytanie to jak łączone gniazdka w jednym zestawie - najlepiej złączki tak, że każde gniazdko jest wpinane do złączki do której jest wpięty przewód zasilający (a nie szeregowo od gniazdka do gniazdka). A to bardziej pracochłonne a zgrzewka czy dwie złączek też "trochę" kosztuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-09-2020 o 11:23

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Osobiście radziłbym zaopatrzyć się w materiały samemu Raz, że będzie taniej a dwa, że nie dostaniesz wszelkich możliwych resztek po innych budowach
    Brednie.

    Potem nie będziesz miał prądu na pietrze to usłyszysz od elektryka ze miales chujowy kabel.

    Usługę się bierze całościowo.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Brednie.

    Potem nie będziesz miał prądu na pietrze to usłyszysz od elektryka ze miales chujowy kabel.

    Usługę się bierze całościowo.
    Nie wiesz o czym piszesz

    Jak prądu nie będzie na piętrze to winni są wszyscy tylko nie elektryk Przewody same z siebie nie przestają prądu przewodzić. Zazwyczaj pomaga im w tym jakiś hydraulik czy inny średnio rozgarnięty majster od wykończeniówki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Usługę się bierze całościowo.
    Pod warunkiem, że wie się dokładnie jakie materiały pakuje wykonawca.

  17. #17

    Domyślnie

    ja mam dom ok 150m2 i elektryka wychodzi mi ok 30tyś w tym roku więc można zrobic za 10 a mozna za 30, wszystko zalezy jaki materiał i jak to jest zrobione. Jak paproki robią od puszki do puszki oszczędzając kabel to się nie dziwić ze w 10tyś sie mozna zmiescic..

  18. #18
    Banned
    ngreen

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-028
    Posty
    147

    Domyślnie

    Jakiś czas temu planowałem elektrykę w domu, tak wiec mogę podpowiedzieć na co zwrócić uwagę. Ja w każdym pokoju mam po kilka wejść na antenę tv, internet, gniazdka też na każdej ścianie. Oświetlenie krzyżowe. Na środku salonu mam gniazdko ukryte w podłodze (np oświetlenie choinki), które można włączyć włącznikiem na ścianie. To samo w biurkach dzieci lub przy łóżkach, mogę włączyć gniazdko włącznikiem. W kuchennej wyspie pamiętać też o kilku gniazdkach. Pamiętać o gniazdkach na zewnątrz. I taki bonus: pociągnąć wodę na zewnątrz, ja na każdej ścianie domu mam kranik.
    No i polecam zrobić wiele źródeł światła w domu, szczególnie w pomieszczeniach w których spędza się wiele czasu. Dzięki temu mozna dopasować oświetlenie do nastroju w jakim sie jest. dobrze jest przejrzeć sobie w Leroy Merlin. Mają tańsze, ale i dział premium.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 22-03-2022 o 12:05

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony