dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Wpływ średnicy węża na podlewanie

    Witam. Używam w ogrodzie węża 1/2 cala. Przy zastosowaniu rozdzielnika 1/2 - 1/2 mocno spada ciśnienie co jest oczywiste. Czy jeśli zastosuję wąż 3/4 cala (z rozdzielnikiem np. 3/4 na 1/2 lub po prostu 3/4 - 3/4) zwiększę efektywność podlewania? Używam hydroforu Omnigenia 1000.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Woda jest słabo ściśliwa, więc policz pole przekroju węży na odpływie w stosunku do pola przekroju na dopływie. Powinny być zbliżone, a właściwie suma odpływów powinna być nieco mniejsza. Analogicznie jak pierwsze prawo Kirchhoffa. W obu przypadkach coś płynie.

  3. #3

    Domyślnie

    No tak. Jeśli dopływ ma 1/2 cala średnicy a dwa odpływy też po 1/2 cala to będzie kiepsko samo przez się bo pole wypływu będzie dużo większe. Ale kiedy sprawdzałem np.krany oznaczone 3/4 cala to średnica przepływu wewnątrz w kilku była 1/2 cala czyli i tak zawęża się przepływ.
    A są krany z średnicą przepływu 3/4 na całej długości konstrukcji?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Właśnie jestem na etapie podobnym. Ważne są złączki i ich jakość. Ja zamówiłem wszystko na systemie geka. Praktycznie nie zmniejsza przekroju. Tylko że ja podlewam z pompy która ma króciec wylotowy 1". Kupiłem wszystko na 3/4" trochę zdławi ale powinno i tak być dużo lepiej.
    pomiędzy wężem 1/2" a 3/4" pole powierzchni jest dwa razy większe więc przepłynie dwa razy więcej wody.
    Są złączki do kranów na 3/4" kwestia jaką rurą masz doprowadzoną wodę do kranu, jeżeli jest 1/2 to dużo to ci nie da, jednak zawsze opory płynięcia są mniejsze dla 3/4.

  5. #5

    Domyślnie

    Króciec z pompy jest raczej 1" niż mniejszy. Rozumiem że tak naprawdę trzeba zamontować kran w całości z przepływem min.3/4" i rozdzielnik też 3/4' wtedy na złączach rozdzielnika wody redukcja 3/4 na 1/2 nie spowoduje spadku wydajności ani ciśnienia - czy dobrze kombinuję?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony